Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Tady se můžete vykecávat o čemkoliv i nesouvisejícím s FVE.

Topic se po 60 dnech neaktivity smaže
Pravidla fóra
V tomto fóru je nastaveno automatické mazání témat po 60ti dnech od posledního příspěvku.
Odpovědět

Jak vidite energetickou situaci v zime s EE+plyn?

Uplne v pohode, zbytecna panika
6
18%
Bude se omezovat vyroba podniku
19
56%
Budou rizene vypinany dodavky do domacnosti
5
15%
Budou nerizene vypinany casti kvuli nedostatku
3
9%
Totalni blackout a vsechno zmrzne :)
1
3%
 
Celkem hlasů: 34

dumi
Site Admin
Příspěvky: 604
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 26

Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

tak co vzhledem k situaci s plynem. Ocekavate v zime nejake problemy? Vypadky v dodavkach, zmeny odberovych stupnu, rizene vypadky?
4,7kWp, 13,3kWh, 2400W + 3000W + 1000W inverter
brumlaj
Příspěvky: 592
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od brumlaj »

Tipuji změny ceny a změny odběrových stupňů. Obyvatelstva se to nedotkne. Sice jsem označil "Bude se omezovat vyroba podniku", ale spíš by mi seděla varianta "bude se omezovat spotřeba podniků z distribuce". K omezování výroby kvůli nedostatku energií si myslím, že nedojde.
Nikomu nepřeji aby se jej to dotklo.
Ale rád bych aby mnozí prozřeli. Dodnes se dělají rekonstrukce elektroinstalací v BD (panelák jak kravěnka bez jediného stínu, rekonstrukce probíhá) žádná příprava na FVE. NIC. Dyť jim koluje i v parném létě cirkulace TUV. Návratnost investice okamžitá. Jak neprozřené prozřít?
Celkově ale slovy Abramse, du blejt.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 351
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od JonasPP »

Tym, že energetiku sledujem, už len z dôvodu, že ma to bavi, tak čo to o tom viem. A už teraz viem, že nas, ako ČeskoSlovenska sa terajšia zima nedotkne. Dôvod je prosty. My mame nadprodukciu elektriny a čo viem, tak na zelenu energiu začal každy štat prdieť. Z Afriky od začiatku roka bolo do EU dovezenych viac ako 550 miliona ton uhlia. Teda niekto ratal s tym, že proste sa vyroby pruser a to nie iba v EU, ale celosvetovo. Vo viacej štatoch, sa znova spušťaju uholne elektrarne a vrabce čvirikaju, že aj polomrtve atomky ešte čo to idu riešiť. Teda tato prva zima sa hocjako poprekriva. Ale chcem vedieť, že čo nastane na rok, ak sa energeticky trh nezostabilizuje. Lebo toto všetko sa už z poriadnej časti dotuje dlhom. Teda korona prvy rok skonzumovala veškere dostupne zdroje+ každemu pribudol menši dlh, korona druhy rok nastalo zadlžovanie, ktore tato planeta v živote nezažila, do toho sa druhy rok poriadne zbrzdilo celosvetove hospodarstvo a treti rok sankcie, inflacia vytvorena dlhom a predošlim dlhovim hospodarenim, hladomor naberajuci na sile a totalne zvratenosti odsuhlasene v europskom parlamente.
Proste každa kravina sa prejavi pol roka, až rok po schvaleni. Teda nastavajuci rok 2023 ukaže veškere nedostatky modernej spoločnosti.
Ale odhadujem, že energetika bude v pohode, lebo každy štat, čo energetiku rieši burzou, tak pravdepodobne najväčšich žrutov elektriny zniči už len cenou za energie rovno tohto roku, teda skončia ako naše hlinikarne a za nimi idu oceliarne. To je zaraz teravatik k dobru, no prinesie to pruser na neskór.
Mix poškodenych a bazarovich panelov podľa potreby zapojene 9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
16kWh v hlavnej li-ion baterii
3kWh v založnych baterkach NiCd a PB
Hlavny menič 6kW PowerJack na 48v
Mnoho sekundarnych meničov a regulatorov
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 112
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Youda »

Je mi z toho smutno. Je úplně jedno, kdo je zrovna u kormidla - lžou nám a okrádají nás všechny vlády. Nakrást, a pak přerozdělit drobky.
Vystoupení "dnešního pana premiéra" bylo moc fajn, ale nějak se v něm vyhnul tomu, aby vysvětil následující diskrepanci:

Když se polním FVE v ČR zavedla solární daň, jelikož jejich vnitřní výnosové procento bylo příliš vysoké, tak těch 30% minoritních akcionářů ČEZu neřeklo ani popel, natož aby požadovali arbitráž. Přitom ČEZ je největší vlastník polních FVE u nás, takže zavedení této daně, se právě ČEZu dotklo nejvíce.

Když by se měl nyní zdanit příliš vysoký zisk ČEZu z obchodování na burze, aby se z této daně mohl kompenzovat rozdíl spotřebitelské vs výrobní ceny elektřiny a plynu, tak je těch 30% minoritních akcionářů najednou velký problém a hrozila by arbitráž.

Francouzská vláda vlastní Electricite de France z 85%, takže také nemá celých 100%. Přesto ve Francii zmrazili koncové ceny elektřiny i plynu. Stoupne jim to jen o 4% oproti loňskému roku. Jak je možné, že ve Francii(EU) to jde a v ČR(EU) to nejde?

Něco mi tu smrdí. Žádná vláda ČR zatím nikdy nepracovala skutečně pro lidi a tato není vyjímkou :( Škoda.
Vhoo
Příspěvky: 41
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Vhoo »

Já si myslím že zastropovani cen není moc řešení. Trochu mi vadí takové to "my to za vás vyřešíme ". Zastropovani ceny nebo dotovat ceny by se měli lidem z dálkovým vytápěním kteří nemají možnost reagovat a jsou postavení přes hotovou věc. Všichni ostatní co jsou ve svém můžou reagovat. Kotel na tuhé si může pořídit každý a když má někdo barák s 400m2 a je tam sám tak musí zvážit zda to má cenu vytápět a ne čekat že mu na to někdo dá.

Já byl s energiemi u skautů takže jsme padli do DPI ( z dnešního pohledu díky bohu za to protože v tu dobu se dalo ještě slušně zafixovat ceny ) nicméně pro mě to byla zkušenost že na nic se nedá moc spoléhat. Letos na podzim zateplují dům a pořizují FVE i TC. Dlouho jsem váhal nad kotlem na tuhá paliva (peletkam nevěřím tam se zvyšování cen promítá téměř stejně ) ale nechal sem to zatím být. Díru do komína mám a připojit to můžu vždycky.

Nesmysl je energeticky tarif kdy všem trochu slevi včetně třeba mě který to nepotřebuje. Ale jsou domy kde prostě například ten plyn vzrostl za rok cenově na čtyřnásobek. U mé tchýně je to z 800kc za mwh na aktuálních nějakých přes 3 tisíce. Těm 20% opravdu trn z paty nevytrhne. To samé jsou staré domy co jedou na TC a lebedi si jak je to levné . Fixace jim konci za rok a mají kWh za 2kc. No dokážete si spočítat za kolik to budou mít příští rok.

Stát by se na tohle měl vykašlat a masivně začít dotovat výměnu oken , zateplení střechy/fasády , a FVE v nějakém měřítku 3 panely na bojler pro každého. Dále pak začít dávat dotaci na TC když přecházíte z plynu. Musel by to ale celé překopat. On už slušně dotuje i teď ( já třeba na fasádu i okna dostanu téměř 50% ceny ) ale problém je že si to člověk musí zafinancovat sám a dotaci uvidí až někdy za rok. ( A zrovna u zateplení i oken firma neřeší dotace a cena je pořád stejná takže to není jako u TC a FVE kde si na tom masti kapsu ).

Problém budou ale i lidi. Uksromnit se nebude chtít nikdo. V tomhle má ten Putin pravdu. Západ je zdegenerovaný a za svoji pohodlnost prodá i vlastní matku. Francouzi Italové i Němci by už raději tu Ukrajinu i obětovali za ten plyn dávno. Pro mě nejlepší zpráva by byla kdyby ty kohouty skutečně zavřel. Sice by to byla 3-5 let velká krize ale donutilo by to konečně Evropu celou tu energetiku překopat a do budoucna by byla nezávislá. Bohužel si myslím že spíš všude v Evropě povladnou nějací Okamurove a nějak se to zas upeče aby byl chvíli klid než si rus vzpomene že mu ještě patřilo územi dřív ještě někde jinde .
brumlaj
Příspěvky: 592
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od brumlaj »

Bude zajímavé pozorovat veletoče. Vláda je tlačena do plošné pomoci což je proti její srsti. Sice je to nejlevnější varianta (nikoho nezaměstná) ale na cílenou pomoc nemá lidi (strašně drahé, nejsou volní lidi). Takže popřou svůj volební program.
Ale jsem zvědav na voliče těchto stran. Ti budou mít dilema. Dobrovolně se vzdát pomoci kterou nepotřebují, protože to je proti tomu co hlásají jejich voli (ve volbách voliči volí voly), a tím popřít základní tržní poučku "trhni co můžeš". Bude to stejně zajímavé divadlo jako sledovat z první řady hlediště právě probíhající představení komedie "mužikovi ani zlámanou grešli za energetické suroviny na financování války". Také jeden obraz za druhým o lži (neboli o hovně).
Vhoo
Příspěvky: 41
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Vhoo »

Úplně nevim jak se toho půjde případně vzdát. Uvidíme až z detaily. Nicméně těm co to má pomoct to nepomůže a těm co to nepotřebují to pomůže. Čili vše špatně. Nicméně asi není v republice teď člověk co by ten post premiéra Fialoví záviděl
jahodovák
Příspěvky: 199
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od jahodovák »

Tak jsem si tipnul zcela od boku,abych se dozvěděl jaký je stav hlasování.Asi nikoho moc nepřekvapím,když napíšu že vše je předem naplánované a řízené tak aby to někomu vyhovovalo.Že to nejsou obyčejní lidé by už mohlo kde komu dojít.Pomaličku začíná snad už každému být jasné,že jak se o sebe postará sám,tak se bude mít.Nikdo to za nás neudělá.Přeji všem nejen na tomto foru aby vše přečkali celkem v pohodě a pokud možno ve zdraví.Ono totiž pravda je jen jedna,jen bude možná dost dlouho trvat,než bude pro většinu zjevná.Dá se říct,že dnes žijeme ve stavu kdy se lež tváří jako pravda a opačně.Přeji hodně sluníčka na panely,pevné zdraví a veselou mysl.....
6,4 kwp,aexpert 4/5kva,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 1669
Registrován: pát čer 11, 2021 9:41 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od rottenkiwi »

K dnesnemu dnu to vyzera takto:

SOm zvedavy na 1.5.2023 ak sa dozijem.

.
makrelova_anketa_23062022.png
makrelova_anketa_23062022.png (73.47 KiB) Zobrazeno 398 x
Martin P
Příspěvky: 95
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Martin P »

Osobně to vidím na kombinaci řízeného omezování výroby ve fabrikách, které může být v případě souběhu nepříznivých okolností doprovázeno neřízenými výpadky částí distribuční soustavy.
Naše rozvodná soustava je celkem mohutná a stabilní, problém však může nastat venku a přelít se k nám. Pak je to otázka včasného zavedení ostrovního provozu u nás. Když se to nepovede může nastat i poslední možnost - blackout. Ale k tomu doufám nedojde.

Pokud přes zimu dojde k omezování výroby (Fiala včera řekl, že plynu pro domácnosti je relativně dost, o průmyslu však pomlčel) může nastat příští rok ekonomická krize. Mohutně zvýšené ceny energií mohou být v kombinaci s nezaměstnaností a případě zvýšenými splátkami hypoték pro spoustu rodin cestou do exekuční pasti. Již nyní se prodává několikanásobek rozestavěných domů než normálně a pokud se na trh dostane velké množství zabavených nemovitostí to mimo jiné povede ke zhroucení realitního trhu.
To pak může být impulsem pro spekulanty &spol, kteří nemovitosti za hubičku skoupí a pak budou rýžovat na nájmech.
Vzhledem k tomu, že lidé, kterým budou domy zabaveny si nebudou moci pomoci ke svému bydlení jim budou muset zaplatit i přemrštěné nájmy. Jinak skončí na ulici.

Spousta lidí pak bude mít nedostatek energie. Životní.

Edit: oprava slovosledu.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 138
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 12000
Kapacita baterie [kWh]: 37

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od kybos »

Martin P píše: čtv čer 23, 2022 3:35 pm Fiala včera řekl, že plynu pro domácnosti je relativně dost, o průmyslu však pomlčel
Fiala sice řekl že zásobníky jsou plné ze dvou třetin, ale jaksi zapomenul podotknout, že zásobníky plynu jsou ve vlastnictví RWE a přesto, že je RWE nabízí k prodeji https://www.fintag.cz/2021/12/17/nemeck ... u-v-cesku/, tak je polostátní ČEZ odmítl koupit https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... ice-203445. Předpokládám, že i plyn v zásobnících vlastní majitel zásobníků, tedy německá firma RWE. Začínám tušit, kam asi plyn poteče když ho bude v zimě v Evropě nedostatek.
7,5 kWp poly JJZ + 3x Tristar MPPT60 (>55 MWh) + 48V VRLA 180 Ah + LiFePO 780 Ah + UPS 8kW (OPTI-Solar SP8000-SW) + 3F nabíječka 4,8kW (DELTA) Start: 2012
Doplněno 2021: 5 kWp mono JJZ + Victron 150/100
Martin P
Příspěvky: 95
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Martin P »

Pokud vím majitel plynových zásobníků jejich kapacitu pronajímá obchodníkům. I když přesměrování toku plynu do Německa pod nějakou záminkou bych se nedivil.

Na Rozpadu je o gasoutu následovaným ekonomickou krizí a rozpadem společnosti sci-fi román "covidové zombie se valí". Byť je to celé fantazie, tak ze stati "Arabští princové a princezny" na stránce 62 až mrazí.
Kodl69
Příspěvky: 917
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Kodl69 »

kousek sem si přečetl, a trochu mě to vyděsilo - obvykle průser přijde z té strany, kde ho nikdo nečeká, a na další eventulní je připraven...
Polostrovní FVE 6.3kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, nic od Victronu, Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Lampárna“