Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Odpovědět
Petr456
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 22, 2023 12:49 pm

Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Petr456 »

Prosím o radu. Mám již FVE a teď chci dát dalších 10 panelů (4,5kWp) na střechu pouze na ohřev TUV a přitápění, bez připojení do sítě či na baterii. Máme kamennou chalupu, takže můžeme klidně přitápět i přes léto, takže s přebytkem teplé vody není problém. Mám akumulační nádrž 500l a topné těleso Dražice 4,5kW (navíc i druhé topné těleso 6,6 kW připojené z FVE). A teď to hlavní. Jaký měnič mám použít když mám 4,5kWp a topné těleso 4,5 kW? Když jsem se díval, tak všechny ty doporučované na ohřev vody mají max 3kW. Našel jsem ale tento jednofázový měnič v-tac.

https://v-tac.eu/solar-pv-systems/solar ... etail.html

Mohu ho použít? Nebo jaký jiný byste eventuálně doporučili.

Díky
Petr
Petr456
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 22, 2023 12:49 pm

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Petr456 »

Teď jsem zjistil, ze topné těleso je třífázové, takže tamtéž měnič nelze použit. Co tenhle?

https://www.goled.cz/3-fazy-on-grid-men ... -5kw-ip66/
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Diablo007 »

Je to ongrid ten bez sítě nepojede tedy pro ohřev vody nevyhovující.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Kodl69 »

3f těleso... A jak je zapojený, jsou ty topný články mezi fázemi nebo mezi fází a N? Nebude nakonec nejjednodušší do toho dát na zakázku udělaný tělesa NADETA.CZ? Potom se jaksi řešení smrskne na nepatrnou část současného problému...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Petr456
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 22, 2023 12:49 pm

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Petr456 »

Teda netušil jsem, že to je tak složité. Těleso je Dražice TJ 6/4 4,5kW, zapojeni 3 PE-N AC ~ 3x230 V/50 Hz.
https://www.dzd.cz/component/phocadownl ... 7:navod-tj

Mohli byste mi poslat nějaký navrh?
Díky
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od brumlaj »

Další hesla pro Tebe: oplocký, Siton, Bell, a další určitě najdeš. Když tak se ptej co Ti není jasné. Nikdo Ti tu zdarma nebude kreslit projekt. A nabyl jsi mylného dojmu. Není to složité. Je to jednoduché ;-)
Ovšem ta zakázková tělesa asi v mokrém provedení nehrozí, tak holt nám třeba vysvětlí proč právě 10 panelů.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Diablo007 »

Mám mokré těleso na zakázku není to problém.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Petr456
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 22, 2023 12:49 pm

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Petr456 »

Tak mám řešení a vskutku to není úplně jednoduché. Díky panu inženýrovi Budinskému z Belu jsem byl schopen vymyslet řešení. Je velice ochotný a vstřícný a chválil ho i někdo jiný na tomto fóru.
Napíšu tady souhrnně řešení jako návod pro event. další zájemce.

1. Existuje několik regulátorů na ohřev vody, žádný ale není třífázový. Pokud máte třífázové topné těleso, je třeba improvizovat.
2. Je třeba ověřit, zdali se dá topné těleso rozdělit na jednotlivé fáze. Zřejmě musí mít jen mechanický termostat. V mém případě se jedná o topné těleso Dražice TJ 6/4 4,5 kW. U tělesa musí jít rozpojit jednotlivé spirály a současně každá fáze musí jít samostatně přes termostat, takže ten musí mít 3 a 3 kontakty.
3. Na ohřev každé spirály je potřeba jeden regulátor, ale je možno i spojit 2 spirály paralelně do jedné větve, takže v mém případě budu mít pouze 2 regulátory napojené na 1 a 2 spojené spirály 1,5kW + 3kW. Je třeba ale ověřit, že regulátor utáhne výkon obou spojených spirál dohromady.
4. Byl jsem limitován počtem panelů na 11 pro celý systém dohromady. Pokud nejste limitováni počtem panelů, jste bez problému. Pokud ale limitováni jste, pak je to velké kombinování a počítání.
5. Abyste měli maximální výkon pro každou spirálu, musí být součet parametru “Napětí maximálního výkonu” solárního panelu (Vmp nebo Ump, Umpp) větší než je v síti 230V (hodnota x počet panelů). Není to nutné, ale pokud budete mít nižší součet, spirála nikdy nepojede na plný výkon. Například u spirály 1,5kW dostanete příkon při 205V jen 1190 W.
6.Zároveň je třeba zkontrolovat, aby maximální výkon všech panelů ve stringu nepřesáhl maximální výkon, který je schopen regulátor ještě zvládnout a samozřejmě, aby výkon panelů byl minimálně stejný nebo vyšší, než je příkon topné spirály.
7. Po dlouhé době hledání jsem našel pro každý string jinou značku panelů. Samozřejmě že v jednom stringu mohou být jen panely stejných parametrů.
8. Pro 1,5 kW spirálu jsem našel kombinaci 4 panelů DAH SOLAR DHM-T72X10/FS(BW)-555W. Vmp je 63,2V, takže 4 panely celkem mají 258,2V. Celkový výkon 2,22kW je dostačující pro výkon i to utáhne regulátor.
9. Pro 3kW spirálu jsem našel kombinaci 6 panelů AEG 540Wp AS-M1444Z-H(M10)-540. Hodnota Ump je 41,1V, cože je celkem 246,6V. Celkový výkon 3,24kW je opět dostačující pro 2 spirály i pro regulátor.
10. Pokud potřebuje panely s maximálním Ump, tak jsem našel Sun power maxeon v rozmezí 60-70V.

To je vše, snad to bude fungovat. Pokud najdete nějaké nesrovnalosti, dejte mi vědět.
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Kodl69 »

Pěkně jsi to sesumíroval dohromady, mě tohle přijde tak trochu jako samozřejmost, ale je fakt, že už jsem pár těchhle systémů nainstaloval. Ještě detail: panely klidně můžou mít v součtu vyšší výkon, ale je potřeba uhlídat i napětí Voc, Siton nemá rád moc přes 300V a BEL mi na 400V VOC taky uhynul, dokonce opakovaně.
Například na 2.5kW spirálu mám zapojených 7x 460Wp panelů, Vmp=34V, I=13.5A , v sitonu je nastaven max výkon spirály na 2.8kW (ono je to tak i při provozu na DS, když je v síti skoro 250V) a všechno funguje jak má, akorát mám rezervu výkonu pro dni s menším osvitem. Kdybych zapojil 7ks 370Wp, tak to sice bude +- taky stačit, ale stačí lehký opar, a výkon jde dolů. Nevím jestli u BELu jde nastavit max. výkon do tělesa.
V každým případě nedoporučuju tyhle krámky provozovat bez zátěže, s dlouhým kabelem na výstupu (kapacitní zátěž) a bez přep. ochrany na vstupu. Když se tohle dodrží, tak to funguje leta a leta, ale jak chce někdo moc, nemá nic. Ostatně to je nějaký starý přísloví, jestli se nepletu. Proč a kdy odejde Siton už mám několik let nazkoumáno, a třeba pokus o odrušení výstupu ze sitonu způsobí téměř jistě jeho destrukci, když ne hned, tak ve chvíli, kdy rozepne termost v boileru. Ony ty kondenzátory a cívky zapojený přímo na výstup obdélníku udělají napěťový špičky, a je vymalováno.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Mike
Příspěvky: 1
Registrován: čtv čer 22, 2023 2:18 pm

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Mike »

Ahoj jaký jsi použil měnič, ať počítám jak počítám tak VOC mi při -15°C vychází mezi 340 - 350V většina střídačů má omezení na 350V, což je dost hraniční a nerad bych jej odpálil během první zimy. Díky za tip
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jaký měnič pouze pro FV ohřev vody

Příspěvek od Kodl69 »

Tohle napětí tam reálně nikdy nebude, už třeba proto, že tam připojuju spínanej zdroj 12V, kterej hned jak jke na něm napětí nad 100V startuje a zapíná s epodsvícení displeje a další spotřeba, která to napětí , který je obvykle prakticky bez proudu, hned stáhne dolů.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Měniče“