Axpert King II praktické zkušenosti.

eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

Sčítá se napětí!!! Ne proud... 8-)

I kdyby jsi připojil ke startéru auta paralerně 50 akumulátorů, furt budou mít 12V a startér bude sice startovat razantněji, neb tolika aku nepoklesne při zátěži tolik napětí, jako u jediné aku, ale proud si bude brát stále +- stejněj ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pibi
Příspěvky: 142
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od pibi »

eduard22 píše: sob kvě 18, 2024 5:57 pm Sčítá se napětí!!! Ne proud... 8-)
Popřemýšlej nad tím, co píšeš. Na předešlé stránce uvádíš:

"nýbrž jsou paralerně zapojeny až dvě panelové pole . Každé pole má 10ks panelů zapojených samože sériově ;-)"

Pokud mají panely dejme tomu max proud 12A, tak 2 paralelně spojené stringy mohou dát 24A, tak nepiš bludy, že proudy se nesčítají. :stupidme:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

pibi píše: sob kvě 18, 2024 8:41 pm
eduard22 píše: sob kvě 18, 2024 5:57 pm Sčítá se napětí!!! Ne proud... 8-)
Popřemýšlej nad tím, co píšeš. Na předešlé stránce uvádíš:

"nýbrž jsou paralerně zapojeny až dvě panelové pole . Každé pole má 10ks panelů zapojených samože sériově ;-)"

Pokud mají panely dejme tomu max proud 12A, tak 2 paralelně spojené stringy mohou dát 24A, tak nepiš bludy, že proudy se nesčítají. :stupidme:
Hele pibi , nésu idiot! A ano, to je to: mohou!!!
Mohou, ale KingII si prostě větší výkon a tedy ani proud, i kdyby jsi měl 10 těch polí co mohou dát á 12A, prostě nevezme ;) Stejně jako ten startér v autě i kdby jsi k němu zapojil paralerně 10 aku á 12V a á 800A tak bude stále brát cca 600A. a né 8000A... :lol:

Neuč starého praktika "lítat"... a přemýšlej Ty! :evil: Prostě mám stále 450V v poledne, i kdyby těch polí bylo paralerně 100... , jen je ten DC zdroj tvrdší!!!!!! a jen mu nepoklesne zátěží, odběrem, tak moc napětí jako jediného pole. 8-) Nic víc. :D

DS je velmi tvrdý zdroj, i když AC a taky si lednice, konvice nebo bojler, nevemou větší proud. Prostě je napětí a příkon spotřebiče a to určuje proud , né naopak. :lol:

Tedy opakuji s vážností a rozmyslem: důležité je pouze a jen max napětí! Prostě si to určí (vezme) samo proud dle potřeby, dle zátěže, utáhneli to proudově PV pole.
A King II honí výkon výroby více napětím (až 500V DC!) a méně proudem (typicky 6-8A maximálně 10-12A) :D King 1 naopak, tam nemá smysl dát víc jak 3 panely do séria ještě s mnohem měnším napětím jednoho panelu jak 50V DC, neb má maximum vstupu VOC 145V DC a max 3 pole paralerně a i tak bare až 46A! :o Protože honí výrobní výkon více proudem a né napětím :-/
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 448
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od VITEK »

tady nejde o to kolik a kde je výkon.
tady jde o to že na PV vstup říkáš že je OK napojit větší výkon než max výkon na MPPT co dovoluje manuál.

já to tak provozoval a nakonec jsem zvolil více menších nabíječů victron, nezávislých na bedně. Je to tak lepší, jedou na nižší výkon, jsou v nich menší ztráty, a nikdy ani teoreticky nejsou přetížitelné na vstupu MPPT.

Myslím že pokud napojí vstup 450 V a nachytá tam 9S 2P tak jak píšu může mít zkratový výkon vyšší než max příkon resp max proud na MPPT vstupu u KING 2 je to 18 A ! dle datasheetu.

Já bych do toho přepanelování nešel. když MPPT u victronu prohledává charakteristiku stringů nachvíli vyzkratuje vstup a postupně mění střídu sepnutí tranzistorů a vyhledává maximum výkonu kde se ustálí. po 10 minutách udělá to samé... ano axpert neni victron a má vyhledávací algoritmus jiný...

To že má měnič na vstupu SCC hallovku s limiterem je jedna věc ale nevěřit tomu. Já mám už desítky MWh natočených na střídačích a nemusím nic už pár let řešit.

Rád bych se mýlil ale za mě jedna světová strana = 1 separatni MPPT a to do max instalovanýho výkonu co dovoluje na svůj vstup.
A to současně za 3 podmínek :
Voc za studena menší než 500V
Isc panelu menší než 18 A
Ppv connected = menší nebo rovno 6000 W

HOWK toto plati. to je dané výrobcem.
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

18A??? Kdes to vzal?
Na štítku je psáno 27A! Takže HOWK kecáš :lol:
Screenshot_20240519_073140_Gallery.jpg
Screenshot_20240519_073140_Gallery.jpg (219.21 KiB) Zobrazeno 1719 x
Naposledy upravil(a) eduard22 dne ned kvě 19, 2024 8:13 am, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

Doplněno: PV IN má tedy tyto limity: 430V x 27A a to = 11,610W. Tedy do 10kWp v panelech, co to daj jen možná, za ideálních podmínek..., je dle mě vpohodě 8-)

Syn provozuje druhým rokem 8,1kWp (2x9ks á450Wp) á 49,6V VOC na ploché střeše a vpohodě 8-)

Já provozuji přes 2 roky 1 pole na východ, sice již přes čáru PV vstupu s VOC 500V (za jasného dne a při chladnu je 496V +10% = 545,6V) a přes 1 rok provozuji paralerně přidané 2. pole na západ, ale dosáhlo to zatím maximálně zatím 520V (proto ty žárovky abych nemusel odpojovat na každé str. po panelu a je klid)
Já mám však V/Z, ale syn vše na jih a přesáhlo mu to jednou 540V a vyhodilo chybu a kousnutí..., to když také experomentoval původně s 10ks panelů á 49,6V VOC, tedy přes bezpečné VOC PV vstupu... A to měl ještě jen jediné pole!!! (tedy nezáleží na teoretickém max proudu polí ale na napětí!!! a to se nezvedá jen ztvrdí 8-) )Nyní má tedy pole dvě a pro stabilitu a spolehlovost "jen" 2x á 9ks a přes 2 roky vpohodě 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 448
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od VITEK »

eduard22 píše: ned kvě 19, 2024 7:35 am 18A??? Kdes to vzal?
Na štítku je psáno 27A! Takže HOWK kecáš :lol: Screenshot_20240519_073140_Gallery.jpg
Ahoj 18 A jsem videl u jednoho prodejce a neni to podlozene nicim. Pokud to je nepravda pak neplati moje vyse uvedene tvrzeni a samozrejme je pravda co pises. Pak prodejce uvadi v omyl parametry a nesedi to s prodavanym produktem. Nebudi udavat ktery eshop to pise a odkud jsem cerpal.

Max proud nakratko na panelech nesmi prekrocit ten max proud na vstupu co pise vyrobce.

Pokud stitek rika 27 A pak je to v pohode na 2 paralelni vetve.
Nicmene porad na stitku je napsane ze max pripojeny vykon pv array je 6 kw a to je dane zrejme tim ze nabijecka PV do DC umi max vykon 6 kw davat do dc busu.

Prepanelovavat stejne nema smysl neb vykon nevyrobis resp nezpracujes.

Za misunderstanding se omlouvam vsem.
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

VITEK píše: ned kvě 19, 2024 10:00 am
eduard22 píše: ned kvě 19, 2024 7:35 am 18A??? Kdes to vzal?
Na štítku je psáno 27A! Takže HOWK kecáš :lol: Screenshot_20240519_073140_Gallery.jpg
Ahoj 18 A jsem videl u jednoho prodejce a neni to podlozene nicim. Pokud to je nepravda pak neplati moje vyse uvedene tvrzeni a samozrejme je pravda co pises. Pak prodejce uvadi v omyl parametry a nesedi to s prodavanym produktem. Nebudi udavat ktery eshop to pise a odkud jsem cerpal.

Max proud nakratko na panelech nesmi prekrocit ten max proud na vstupu co pise vyrobce.

Pokud stitek rika 27 A pak je to v pohode na 2 paralelni vetve.
Nicmene porad na stitku je napsane ze max pripojeny vykon pv array je 6 kw a to je dane zrejme tim ze nabijecka PV do DC umi max vykon 6 kw davat do dc busu.

Prepanelovavat stejne nema smysl neb vykon nevyrobis resp nezpracujes.

Za misunderstanding se omlouvam vsem.
Vpohodě 8-)

A smysl přepanelovat má!
- U jihu proto, aby byl dopstupný příkon z panelů déle, více si sám měnič zlimituje. 8-)
- u V/Z pak proto že se dostupný příkon z panelů rozloží od ráda do večera a v poledne - kdy je Slunce k panelům na V i na Z dosti pod úhlem, se jejich slabší výkony skoro sečtou a opět docílí maxima co snese měnič a vše navíc si sám zlimituje a tedy máš potenciál maxima dostupný od rána do večera 8-)
Slunce v duši :sun2:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 448
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od VITEK »

Technicky vzato smysl to nedava.
Pokud napr mas limit na 6 kW na menici na jihu kde mas 10 kwp panelu tak prichazis o vykon ktery je nad 6 kw.

Napr 10 kw pri 20ks 500 Wp se ti oreze na 6 kw. A ztratis 4 kw
Coz ti za slunecny den muze dat klidne rozdil 10 kwh.

Takze za me lepsi je 2 regulatory na 6 kw misto jednoho na 6 kw.

Pojedou na nizsi nez limitni vykon, maj mensi ztraty bo ztraty jsou RI²
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

VITEK píše: ned kvě 19, 2024 10:34 am Technicky vzato smysl to nedava.
Pokud napr mas limit na 6 kW na menici na jihu kde mas 10 kwp panelu tak prichazis o vykon ktery je nad 6 kw.

Napr 10 kw pri 20ks 500 Wp se ti oreze na 6 kw. A ztratis 4 kw
Coz ti za slunecny den muze dat klidne rozdil 10 kwh.

Takze za me lepsi je 2 regulatory na 6 kw misto jednoho na 6 kw.

Pojedou na nizsi nez limitni vykon, maj mensi ztraty bo ztraty jsou RI²
Ale to já nepopírám, že jsou lepší dva nezávislé PV vstupy a dva regly. To je jasný a o tom řeč nebyla! Byla o limitech jediného reglu a to konkrétně King II!!!

A ano, z 10kWp nedostanu víc jak 6kW (já 7kW) neb je 6kWp limit měniče (jen papírově) a proto jsem taky psal: že víc kWp neva že mě to vstup měniče zlimituje sám a opět šlo jen o to, že mu víc kWp neublíží 8-)

A smysl to má i na jediný vstup! Tedýýý nechcešli, další bednu a větší složitost a bordel na zdi... a mášli bednu s jediným PV vstupem, i na když je vše na jihu, neb to dá až 6kW i za horších světelných podmínek a až 6kW to nedá jen v úzkém časovém rozpětí kolem poledne (poledne je 12h SEČ!, ale ve 13h LSEČ...), ale mnohem delší dobu.

O pozici dvou polí V / Z ani nemluvě, ty si jakob ypředaj štafetu dopo vs odpo 8-)

Obé prověřeno vlastníma FVA jak jih tak V/Z :D

A zaznamenali šecí výrazný nárůst výroby okolo 6kW v delším časovém úseku a nebo i za horšího počasí :-( alespoň kolem poledne 8-)
Naposledy upravil(a) eduard22 dne ned kvě 19, 2024 1:37 pm, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 448
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od VITEK »

Nemam tady jak dal technicky prispet.
At si kazdej dela co chce a jak chce.

Ja doporucuju neprepanelovavat ackoliv jsem to na zacatku fve pred 5 lety delal.

Ostatni si delejte co chcete a pak nebrecte ze shorelo mppt. Fakt to neni delane na to aby to jelo na proudovem limitoru 12 hodin denne.

VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

VITEK píše: ned kvě 19, 2024 1:35 pm .... Fakt to neni delane na to aby to jelo na proudovem limitoru 12 hodin denne.
VM.
No a k tomuto závěru jsi dospěl jak? :shock:
A hned se hned neurážej, já jen protiargumentuju svými osobními praktickými zkušenostmi (jak je v nadpisu tématu) se šesti FVE na bázi King II co jsem navrhl i postavil rodině (+ jeden King u tchána, ale to nebyl můj návrh, jen realizace a oživení) ).

I když je tato osobní zkušenost zatím jen(?) 2 roky (King 1 3.rok). A možná mi něco z dlouhodobého hlediska opravdu uniká!? Ale s King II nemá mnoho lidí tady (v ČR+SK) zas tak dlouho. Tedy jsem možná tester i se tak chovám a u sebe experimentuji i s limity s vědomím možné škody 8-) Ale třeba někdo víte víc než já? Takže se názorům jiných majitelů FVE na bázi King, ale raději praktickým zkušenostem s jejich FVE ideálně s King II, nebráním :D

Jo a na limitori ;) King II docela funí! (hučí silně ventilátory, alespoň nemusím žádné dopastlovat..., jak u pasívně (ne)chlazených Solaxů... ) A to i bez odběru domu, tedýýý odběr je u mě furt a dělaj jej kdyžtak aku! (Já mám limit nabíjení nastaven na tuším 80A aby šlo 2x40A do dvou paralerně spojených aku sérií á 48V)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 698
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned kvě 19, 2024 1:47 pm (Já mám limit nabíjení nastaven na tuším 80A aby šlo 2x40A do dvou paralerně spojených aku sérií á 48V)
Měřil si to? To bys musel mít 2x nabíječku, oddělení diodama a mít 2x samostatný nabíjení a samostatné vybíjení, opět oddělené diodami či upravené nějak jinak.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: ned kvě 19, 2024 4:26 pm
eduard22 píše: ned kvě 19, 2024 1:47 pm (Já mám limit nabíjení nastaven na tuším 80A aby šlo 2x40A do dvou paralerně spojených aku sérií á 48V)
Měřil si to? To bys musel mít 2x nabíječku, oddělení diodama a mít 2x samostatný nabíjení a samostatné vybíjení, opět oddělené diodami či upravené nějak jinak.
Ne neměřil, ale bude to +- podobné (netvrdím že přesně 2x40A přesně) neb jde o stejné kapacity i typ aku (trakční zalité) a ne zcela stejnéí značky a střáří tak tam nějaký rozdíl jist ěbude a nula nula prd :D
. Pokud by jsi měl enormní zájem změřit to, mohu někdy, až budou aku po ránu vybité dosti a bude li jasno, fyzicky změřit. klešťákem 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

Teď jsou nabité a teče do jedné série cca 3A a do druhé 1,7A ale při tak malých proudech je velká nepřesnost měření a tak jsem zkusil alespoň vybíjení zátěží kdy teklo celkem v přívodu k měniči 41A a z jedné teklo 20A a ze druhé 21 ;)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 698
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned kvě 19, 2024 6:00 pm ... klešťákem ....
No, nevím jakej máš klešťák, ale takovýmu měření se zdaleka vyhýbám, taky mám klešták, "UNIT". Podstata věci je ta, že stejnosměrný proud měří obvod silně náchylný na el.mag.vlnění, říkají tomu systému nějak jako "Haliův jev". Občas s ním vyjdu změřit panely, a na jednom pólu naměřím kupříkladu 6,5A a na druhém 2,1A, když měřák otočím, výsledky jsou jak jinak než "překvapující", na jednom pólu 4,4A a na druhém 1,1A.
Tolik mé měření klešťákem DC proudu.
Není nad měření napětí na bočníku, je vždy stejné. Navíc ty sondy pro měření DC proudu jsou drahý jao kráva.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

To je mi jasný že je lepší bočník. 8-) Ale to po mě nechtěj. :( Zduř. :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
70karel
Příspěvky: 23
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od 70karel »

Jak se řeší legislativa u ostrova?
Pokud si chci dát domu King II,musím na to řešit nějaké povolení s distributorem sítě?
Revize to je jasný..
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

70karel píše: stř kvě 22, 2024 9:06 pm Jak se řeší legislativa u ostrova?
Pokud si chci dát domu King II,musím na to řešit nějaké povolení s distributorem sítě?
Revize to je jasný..
Nic neni jasný! ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
70karel
Příspěvky: 23
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od 70karel »

Jsem na rozcestí zda pro svůj ostrov použít Kinga a nebo Victron, v čem je hlavni rozdíl,když pominu cenu, Victron je sofistikovanější,?hlavně nechci mít pretoky do sítě,
Uvažuji 2x paraler na 1.f síť
pibi
Příspěvky: 142
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od pibi »

Odpojíš síť a přetoky nemohou být. Doma mám většinu roku síť odpojenou, připojuji jen při vybitých akumulátorech, střídač nastaven jako UPS=tovární nastavení bez grid code. Pak funguje tak, že do nastaveného proudového limitu na vstupu bere vše ze sítě. Po nabití akumulátoru na stanovenou mez se zase od sítě odpojí. Výhodou Victronu je možnost bezproblémového rozšíření, můžeš přidávat MPPT regulátory, když rozšíříš FV pole, nevýhodou vyšší cena a větší prostorové nároky. Když se pokazí jedna komponenta, nemusí to nutně znamenat odstávku celého systému.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

pibi píše: sob kvě 25, 2024 10:38 pm Odpojíš síť a přetoky nemohou být. Doma mám většinu roku síť odpojenou, připojuji jen při vybitých akumulátorech, střídač nastaven jako UPS=tovární nastavení bez grid code. Pak funguje tak, že do nastaveného proudového limitu na vstupu bere vše ze sítě. Po nabití akumulátoru na stanovenou mez se zase od sítě odpojí. Výhodou Victronu je možnost bezproblémového rozšíření, můžeš přidávat MPPT regulátory, když rozšíříš FV pole, nevýhodou vyšší cena a větší prostorové nároky. Když se pokazí jedna komponenta, nemusí to nutně znamenat odstávku celého systému.
Přesně toto umí i King a také mám toto nastavené 8-)

A kdyby přes zimu, zejména nad ránem po dlouhé noci, nestačily baterie, aktivuje se automaticky nabíječka která má oddělen galvanicky i nulák od sítě a vypomůže se spotřebou a jen mi udržuje baterie 2A do rána, častěji jen do nastaveného napětí aku, čilli do xx% procent nabití a pak se nabíječka zase odmlčí a dále dobije aku doplna již Slunce zadarmo jakmile se rozbřeskne a zbude-li dostatek energie, krom spotřeby, i pro aku. Ale dá se zvolit i vyšší nabíjecí proudy i ze sítě (až 100A!) i vyšší procento dobití (přesněji nepímo napětím) na čež se nabíječka zase odmlčí, ale proč nabíjet větším proudem a do více procent ze sítě za peníze?...

Anebo to funguje tak, že když nad ránem ještě za tmy vařím (2kW) plnou konvici vody na kafe na cestu, většinou čerpám pouze z akumulátorů, které většinou ještě vystačí do rána přes větší část roku, ale v zimě po dloooouhé noci nad ránem je v nich třeba jen 40-50% (u mého olova a nechci je cíleně vybíjet moc pod 50%), mám tyto parametry nastavený tak, že jakmile poloprázdné baterie zatížím konvicí, klesne jim trochu napětí a tak i ukazatel nabití pod 50% a ihned se automaticky aktivuje nabíječka a vy pomůže, avšak jakmile konvice dovaří, skončená zátěž odlehčí i napětí na bateriích a to poskočí nahoru a odhad nabití taktéž a opět na cirka v 50-60% nabíječka opět odmlčí 8-)

A do třetice - přes den jeli málo energie ze Slunce (jeli pod mrakem) tak se rozdíl přicucne z baterií a dál je stejný scénář jako nad ránem v noci v zimě - nestačila by ani s aku , Aktivuje se automaticky a jen dočasně nabíječka a vypomůže ze sítě.

Tedy jen výjimečně přes zimu v noci vypomůže jen krátce síť. Nebo i ve dne jeli příliš velká spotřeba nebo špatné počasí , nebo obojí a brzy budou docházet i baterie ze kterých se přicucávala chybějící energie

Co víc si u poloostrova přát?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1091
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od eduard22 »

70karel píše: sob kvě 25, 2024 9:09 pm Jsem na rozcestí zda pro svůj ostrov použít Kinga a nebo Victron, v čem je hlavni rozdíl,když pominu cenu, Victron je sofistikovanější,?hlavně nechci mít pretoky do sítě,
Uvažuji 2x paraler na 1.f síť
Vitron je sice sofistikovamější a je, dle mě, spíše pro firemní náročnější řešení, nebo pro nadšence! Zapojení je komplokovanější. (zprvu jsem také uvažoval postavit si FVE na bázi vše od Vitronu)

Axpert je naproti tomu komplexnější řešení - kombík 3 zařízení v jednom: MPPT DC nabíječka až 100A při až cca 60V + DC nabíječka ze sítě až 100A/60V + měnič DC/AC 230V/50Hz (vono je to v praxi uvnitř trochu složitější a probíhá dvojí konverze na hladině 400V DC, to aby tam při 6kW při jen 60V netekly nesmyslně velký hřející proudy a trafo nemuselo být s drátem pro 100A... a mí 50kg, co by byla megavelká a těžká a drahá bedna s většíma tepelnýma ztrátama...

Jedna bena na zdi, aku pod ní a hotovo! Viz: https://solarforum.cz/download/file.php?id=7433 Jednoduché zapojení i jidnoduchá apka do mobilu. Každý nechce mít velkou strojovnu a laborovat se zapojeními a nastavením... (dokonce i ta záloha ze sítě nemusí znamenat zásah do rozvodů domu a připojí se na stávající zásuvku 5P 32A s jištěním min 20A, jak je i vidět na fotce. Napojení jištěného (25A B + Fi 32AB TypB) výstupu z měniče na dům je pak na stávající rozvody domu s podružnými jističi zásuvek a světel, přerušené ze sítě přepínačem sítí, nebo výstup z měniče můžete mít i jako nezávyslé rozvody, jako můj tchán, neb na starém baráku má i velestaré, z dnešního pohledu nebezpečné, rozvody TN...)

Přetoky 0 (díky dvojí konverzi), žádné přepínání na BackUp s blikáním či hořením kontaktů... King nic nepřepíná, výstup není připojen paralerně k síti, ale "jen" do domu na všechny 3 okruhy čili má 100% asymetrii!!! A generuje si neustále svých 230V/50Hz bez přerušení.

Je to taková větší UPS na celej dům :D a tedy jedete permanentně jakoby v BackUpu, jak i mnozí majitelé i On-Gridů, co stejnak přepínaj poslední dobou, jeli cena dodávky v záporných cenách... Jen ručně... a pak jedou navíc na 1/3 výkonu On-Gridů, neb BackUp je spíše nouzový 1f režim a ne primární funkce jako u (polo)ostrova (Off-grid) :-(
Mnozí to (aby nebyly žádné přetoky, nebo neustálé docucávání ze sítě...) řeší hodně radikálně - až shozemím hlavního jističe z DS, ručně... :( Takže nakonec jedou na neostrovním systému stejnak v ostrovu :lol: A to se vyplatí(?)...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
70karel
Příspěvky: 23
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od 70karel »

pibi píše: sob kvě 25, 2024 10:38 pm Odpojíš síť a přetoky nemohou být. Doma mám většinu roku síť odpojenou, připojuji jen při vybitých akumulátorech, střídač nastaven jako UPS=tovární nastavení bez grid code. Pak funguje tak, že do nastaveného proudového limitu na vstupu bere vše ze sítě. Po nabití akumulátoru na stanovenou mez se zase od sítě odpojí. Výhodou Victronu je možnost bezproblémového rozšíření, můžeš přidávat MPPT regulátory, když rozšíříš FV pole, nevýhodou vyšší cena a větší prostorové nároky. Když se pokazí jedna komponenta, nemusí to nutně znamenat odstávku celého systému.
A to máte trvale odpojenou síť přes mech.odpojovac sítě,nebo to řeší elektronika?
Je přeci napájení pro Victron
70karel
Příspěvky: 23
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: Axpert King II praktické zkušenosti.

Příspěvek od 70karel »

eduard22 píše: ned kvě 26, 2024 9:51 am
70karel píše: sob kvě 25, 2024 9:09 pm Jsem na rozcestí zda pro svůj ostrov použít Kinga a nebo Victron, v čem je hlavni rozdíl,když pominu cenu, Victron je sofistikovanější,?hlavně nechci mít pretoky do sítě,
Uvažuji 2x paraler na 1.f síť
Vitron je sice sofistikovamější a je, dle mě, spíše pro firemní náročnější řešení, nebo pro nadšence! Zapojení je komplokovanější. (zprvu jsem také uvažoval postavit si FVE na bázi vše od Vitronu)

Axpert je naproti tomu komplexnější řešení - kombík 3 zařízení v jednom: MPPT DC nabíječka až 100A při až cca 60V + DC nabíječka ze sítě až 100A/60V + měnič DC/AC 230V/50Hz (vono je to v praxi uvnitř trochu složitější a probíhá dvojí konverze na hladině 400V DC, to aby tam při 6kW při jen 60V netekly nesmyslně velký hřející proudy a trafo nemuselo být s drátem pro 100A... a mí 50kg, co by byla megavelká a těžká a drahá bedna s většíma tepelnýma ztrátama...

Jedna bena na zdi, aku pod ní a hotovo! Viz: https://solarforum.cz/download/file.php?id=7433 Jednoduché zapojení i jidnoduchá apka do mobilu. Každý nechce mít velkou strojovnu a laborovat se zapojeními a nastavením... (dokonce i ta záloha ze sítě nemusí znamenat zásah do rozvodů domu a připojí se na stávající zásuvku 5P 32A s jištěním min 20A, jak je i vidět na fotce. Napojení jištěného (25A B + Fi 32AB TypB) výstupu z měniče na dům je pak na stávající rozvody domu s podružnými jističi zásuvek a světel, přerušené ze sítě přepínačem sítí, nebo výstup z měniče můžete mít i jako nezávyslé rozvody, jako můj tchán, neb na starém baráku má i velestaré, z dnešního pohledu nebezpečné, rozvody TN...)

Přetoky 0 (díky dvojí konverzi), žádné přepínání na BackUp s blikáním či hořením kontaktů... King nic nepřepíná, výstup není připojen paralerně k síti, ale "jen" do domu na všechny 3 okruhy čili má 100% asymetrii!!! A generuje si neustále svých 230V/50Hz bez přerušení.

Je to taková větší UPS na celej dům :D a tedy jedete permanentně jakoby v BackUpu, jak i mnozí majitelé i On-Gridů, co stejnak přepínaj poslední dobou, jeli cena dodávky v záporných cenách... Jen ručně... a pak jedou navíc na 1/3 výkonu On-Gridů, neb BackUp je spíše nouzový 1f režim a ne primární funkce jako u (polo)ostrova (Off-grid) :-(
Mnozí to (aby nebyly žádné přetoky, nebo neustálé docucávání ze sítě...) řeší hodně radikálně - až shozemím hlavního jističe z DS, ručně... :( Takže nakonec jedou na neostrovním systému stejnak v ostrovu :lol: A to se vyplatí(?)...
Právě se mi líbí King,ale nevím jak vyřešit vytěžování do akumul.nadrze,pokud nesvítí nic neteče,a TUV potřebuji,
Moje akumul 1000lt má tři patrony ,tak uvažuji jestlí je možné jednu patrony odpojit a napojit přes vytezovac(+termostat) na Kinga a zbylé dvě nechat stale pripojene přes Hdo na síti 380 V
Od jara do podzimu mě stačí 4kW na ohřev( overeno 5 tym provozem),v zimě se pripina další s 4 kW, poslední 2kW jsem ještě nikdy nevyuzil
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“