Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
mcmd
Příspěvky: 9
Registrován: pon dub 29, 2024 1:06 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mcmd »

suchyra píše: čtv kvě 16, 2024 2:08 pmStavíme pasivní bungalov cca 105m2 obytné plochy- dřevostavba (předpokládané tepelné ztráty 2-3 kW), rekuperace, Loxone (žaluzie apod.), TČ Nibe 6KW vzduch-voda/podlahovka, rád bych tím vytápěl i bazén (6x3x1,5m) a do cca 5-ti let elektroauto, zatím pouze plug-in hybrid 9 KWH, jinak vše na ele.
Zatím nevím jestli ČEZ povolí přetoky, ale určitě nechci pak nějak laborovat na spotu, rád bych využíval VB a o moc se pokud možno nestaral.
Zatím bohužel nevím kolik spotřebuje samotný dům (klasická 4 členná rodina), kolik sežere bazén :idea:
Loxone je dobry, ze umi ridit i spotrebice podle dostupnosti elektriny z FVE, ridit nakup elektriny na spotu, ...
Tedy je moznost:
1) bud jit na nakup na spotu (s Loxone rizenim, ktere si stahne hodinove ceny na dalsi den a zabezpeci, ze ve spicce budes kupovat nic nebo minimum), a prodej prebytku za fix (coz je v posledni dobe bida, ale treba se to zlepsi). Obzvlast, kdyz mas (budes mit) hodne spotrebicu, ktere umi akumulovat (kryty bazen, elektroauto), tak optimalizace cerpani elektriny podle FVE (v lete) a spotu (v zime) muze usetrit fakt hodne (v zime v noci byla letos silovka za 1kc, chvilemi i min). Vyhoda je, ze Te nikdo neomezuje, kolik kWp na strechu si muzes dat.
2) VB u CEZu. Jelikoz budes mit levnou distribuci (56d), tak cim vic se ti ve VB ulozi a dokazes spotrebovat, tim vyhodnejsi. Spotreba elektriny se bude jen zvysovat (elektroauto), a pokud bys mel moc prebytku, muzes je "utopit" v bazenu (ze zacnes vyhrivat driv), nebo klimatizaci (pokud zjistis casem, ze je potreba). FVE panely jsou ted levne. Doinstalovavat pak pak kWp by stalo na praci vic. Kdyz yz VB, tak bych tedy sel do 10kWp (resp 9.9kWp, nebo max co povoli VB), a pokud budes mit moc prebytku, tak premyslel, kde je spotrebovat.

Nikdo presne nespocita, co se vyplati vic, protoze nikdo nevi, jaka bude v budoucnu cena na spotu a jeji vykyvy, a vykup z FVE. Tady je kalkulacka, kam muzes zadat vstupy, a dostanes nejaky odhad.

Jestli jsi v distribucnim uzemi CEZ, tak zjistit pripojitelnost FVE lze tady.

Jsem v jine situaci, ale nakonec jsem sel do varianty 2) VB, abych nemusel kupovat vetsi baterku, 9.9kWp. Spekuluji, ze cena panelu uz moc klesat nebude (pokud by EU uvalila cla, muze se zvysit), zatimco cena lithiovych baterii ma prostor jit dolu (cena lithia se v r. 2023 propadla). Tedy az nebude VB vyhodna (cez zdrazi mesicni pausalni poplatek, nebo budu potrebovat vic nez 10MWh), tak prejdu na 1) loxone+spot a zvetsim baterii.
suchyra
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 07, 2024 1:41 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od suchyra »

Super úvaha, díky ;)
brumlaj
Příspěvky: 1556
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

mcmd píše: čtv kvě 23, 2024 12:02 pm......... Tedy az nebude VB vyhodna (cez zdrazi mesicni pausalni poplatek, nebo budu potrebovat vic nez 10MWh), ........
Nebo se povinně přejde na dva EAN kódy (zvlášť pro spotřebu, zvlášť pro výrobu) a pak automaticky VB ČEZ skončí. Toto má ČEZ jako záchrannou brzdu (kterou si kdykoli v prdlamentě prosadí) pro případ že se OZE vymknou jeho ekonomickému vidění světa. A tím pádem ze dne na den skončí celá VB (ČEZu).
Excelent
Příspěvky: 45
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Excelent »

brumlaj píše: pon kvě 27, 2024 8:02 pm Nebo se povinně přejde na dva EAN kódy (zvlášť pro spotřebu, zvlášť pro výrobu) a pak automaticky VB ČEZ skončí. Toto má ČEZ jako záchrannou brzdu (kterou si kdykoli v prdlamentě prosadí) pro případ že se OZE vymknou jeho ekonomickému vidění světa. A tím pádem ze dne na den skončí celá VB (ČEZu).
To není tak docela pravda.
Viz např. FAQ na EG.D:
Co mám dělat, když výrobní EAN nechci (situace produktu ČEZ pro soláry)
Odpověď:
U výrobny s povolenými přetoky do sítě je výrobní EAN ve Smlouvě o připojení vygenerován vždy. Zrušit existenci výrobního EAN jako takového není možné, na jeho přidělení máte nárok.
Pokud ale s výrobním EAN nechcete aktuálně pracovat, sdělte Vašemu dodavateli pouze spotřební EAN.

Někdo dříve psal, že to platí dokud nemáte výrobní EAN zaregistrovaný na OTE pro prodej, pak už to opravdu nejde.

Tak ČEZ jako provozovatel VB nemusí nic prosazovat v parlamentu, když bude chtít, tak ji předsi zruší sám:-)

Podle mě se ČEZu jeho VB vyplácí z těchto důvodů:
- dříve byla VB s fixací na 3 roky
- platí se za ní měsíční paušál
- pokud dokupujete EE, tak je silovka dražší než u "běžného" tarifu ČEZu
- pokud tam pošlete více než odeberete, tak to propadne ČEZu (já tam za rok poslal cca o 1,5MWh více než odebral, takže ji mají zdarma pro další prodej)
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Virtuální baterie od ČEZu
suhlar
Příspěvky: 3
Registrován: úte kvě 28, 2024 9:00 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od suhlar »

Zdravim,
mam VB a 17,84kwp. Mam to pres Eon, ale i Cez umi pres 10kwp. Rozhodl jsem se kvuli vetsimu RD, kde je vse na el. i elektrokotel, ktery si v zime veme.
Nase spotreba byla 18MWh. Dle me kalkulace to dava smysl, ale uvidime po roce, dvou, jak se podminky zmeni. Za starych podminek, kdy bylo max 9,9kwp, tak bych do toho nesel a dle novych, kde vam daji 50% rezerv. vykonu, tak asi taky ne...nastesti jsem chytl takove okno, kde navic i cena fve sla o 30% dolu. Tak muj postreh. Dekuji RU
soami
Příspěvky: 104
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od soami »

Nevím o tom, že by u ČEZ byly někdy jiné podmínky VB. El. pro soláry byla vždy omezena na 10kWp. A to omezení přetoků na 50% se týká jen jen dotačních FVE.
deemonio
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

Tak minulý týden došlo vyúčtováno po roce provozu VB. Tarif na 3 roky pro soláry, Mám FVE výkon 9,66kw, spotřeba domu 11mw , dokoupeno 1,5mw, mám tepelko, takže celková spotřeba rodinného domu( přízemí a patro) za všechny energie, což je vlastně jen elektřina je 23.900kč. kdybych Vb neměl tak bych paltil asi dvojnásobek, tudíž VB se skutečně vypaltí pokud máte spotřebu větší jak 10mw ročně. Platím 2000 zálohy za energie, takže za mě super, to tchýně co bydlí v bytě platí to stejné, a to má 1+1.
Mikael_
Příspěvky: 11
Registrován: pon úno 06, 2023 8:49 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Mikael_ »

Ahoj, popíšu mou zkušenost se svou VB, kterou jsem měl nyní 1 rok a případně poprosím o doporučení/radu co by se dalo dále zlepšit.
Vyučtování jsem měl za období 1. 4. 2023 – 31. 3. 2024.

FVE máme 5,5kwp na jih s distribuční sazbou u ČEZ D45D. Jedná se o letní domek, tzn. Že tam nežijeme, ale trávíme nemalou část v roce (víkendy, dovolené, svátky, občas pracovně). Topení bohužel elektrokotel (s chytrými hlavicemi, což topíme zejména když tam nejsme, jinak využíváme krb) a TUV. Dům je velmi dobře zateplen, dělali jsme termovizi. Vyučtování skončilo přeplatkem s tím, že jsme platili zálohu měsíčně 2600. Museli jsem si tedy po tom co jsme přetokem odvedli skoro 3MWh, dokoupit ještě skoro 2MWh. Je zvláštní, že v aplikace (SEMS – nvm jak moc jeto důvěryhodný údaj), mi to ukazuje, že jsem jenom za rok 2023 vyrobil skoro 5MWh ale distribuce ukazuje že přetoky byly 2,9MWh. Největší spotřebu máme když topí elektrokotel v zimě, ale to jsou tak 2 měsíce. V létě naopak skoro žádnou spotřebu nemáme vidím to i na datech. Je možný, že mi hodně spotřebuje např. samotný měnič? Plán byl takovej, že by přetoky byly cca stejné jako spotřeba, ale bohužel dokupovat skoro 2MWh už s cenou u VB zahýbe.
Obrázek1.png
Obrázek1.png (91.81 KiB) Zobrazeno 2532 x
Obrázek2.jpg
Obrázek2.jpg (25.44 KiB) Zobrazeno 2532 x
Kall
Příspěvky: 20
Registrován: ned říj 01, 2023 10:03 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Kall »

Měnič vezme za rok cca 1MWh
System Growatt 8,8 kWp, střídač 10 KW bat.Growatt 10,24 kW akumulace do vody Dražice 200 l
2 kW
Momo
Příspěvky: 647
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

Mikael_ píše: čtv kvě 30, 2024 2:51 pm Ahoj, popíšu mou zkušenost se svou VB, kterou jsem měl nyní 1 rok a případně poprosím o doporučení/radu co by se dalo dále zlepšit.
Vyučtování jsem měl za období 1. 4. 2023 – 31. 3. 2024.

FVE máme 5,5kwp na jih s distribuční sazbou u ČEZ D45D. Jedná se o letní domek, tzn. Že tam nežijeme, ale trávíme nemalou část v roce (víkendy, dovolené, svátky, občas pracovně). Topení bohužel elektrokotel (s chytrými hlavicemi, což topíme zejména když tam nejsme, jinak využíváme krb) a TUV. Dům je velmi dobře zateplen, dělali jsme termovizi. Vyučtování skončilo přeplatkem s tím, že jsme platili zálohu měsíčně 2600. Museli jsem si tedy po tom co jsme přetokem odvedli skoro 3MWh, dokoupit ještě skoro 2MWh. Je zvláštní, že v aplikace (SEMS – nvm jak moc jeto důvěryhodný údaj), mi to ukazuje, že jsem jenom za rok 2023 vyrobil skoro 5MWh ale distribuce ukazuje že přetoky byly 2,9MWh. Největší spotřebu máme když topí elektrokotel v zimě, ale to jsou tak 2 měsíce. V létě naopak skoro žádnou spotřebu nemáme vidím to i na datech. Je možný, že mi hodně spotřebuje např. samotný měnič? Plán byl takovej, že by přetoky byly cca stejné jako spotřeba, ale bohužel dokupovat skoro 2MWh už s cenou u VB zahýbe.
Obrázek1.pngObrázek2.jpg
Pokud by to byl opravdu "letní" domek, pak je zbytečné ho velmi dobře zateplovat a vytápět.
Ale pokud má být využíván nározavě i v zimě, volil bych dřevostavbu, ve které bych naopak TRVALE bydlet nechtěl. Co nejmenší tepelná akumulace, tedy hmota, která dlouho přijímá teplo, ale také teplo uvolňuje. Přes týden bych netopil, v pátek zatopil, ideálně pokud svítí sluníčko, nebo bych topil prostě pořád, když svítí sluníčko. Když by pro tu elektriku nebylo jiné využití.
Podíval bych se na bojler, třeba zbytečně nahřívá i v době, kdy tam nejste?
Asi bych řešil nějakou automatizaci, dům bych temperoval trvale třeba do 10°C a před příjezdem bych zatopil. Podobně řešit bojler a vypálit před příjezdem případnou legionelu.

Jinak nevím, ale chtějí novou zálohu 2,6k, tj. 31k za rok. Za loňkou sezónu nemám fakturu za plyn, ale rok před tím (vyšší ceny) jsem měl fakturu 24k. Za topení a bojler. Fakturu teď čekám nižší - nižší ceny, nižší spotřeba (TV bojlerem, dříve se vyplatilo elektriku prodávat a hřát plynem).
Na "letní" domek se mi to zdá přepálené. K tomu ta investice do FVE.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
kamils
Příspěvky: 82
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kamils »

Mikael_ píše: čtv kvě 30, 2024 2:51 pm Ahoj, popíšu mou zkušenost se svou VB, kterou jsem měl nyní 1 rok a případně poprosím o doporučení/radu co by se dalo dále zlepšit.
Vyúčtování jsem měl za období 1. 4. 2023 – 31. 3. 2024.

FVE máme 5,5kwp na jih s distribuční sazbou u ČEZ D45D. Jedná se o letní domek, tzn. Že tam nežijeme, ale trávíme nemalou část v roce (víkendy, dovolené, svátky, občas pracovně). Topení bohužel elektrokotel (s chytrými hlavicemi, což topíme zejména když tam nejsme, jinak využíváme krb) a TUV. Dům je velmi dobře zateplen, dělali jsme termovizi. Vyúčtování skončilo přeplatkem s tím, že jsme platili zálohu měsíčně 2600. Museli jsem si tedy po tom co jsme přetokem odvedli skoro 3MWh, dokoupit ještě skoro 2MWh. Je zvláštní, že v aplikace (SEMS – nevím jak moc jeto důvěryhodný údaj), mi to ukazuje, že jsem jenom za rok 2023 vyrobil skoro 5MWh ale distribuce ukazuje že přetoky byly 2,9MWh. Největší spotřebu máme když topí elektrokotel v zimě, ale to jsou tak 2 měsíce. V létě naopak skoro žádnou spotřebu nemáme vidím to i na datech. Je možný, že mi hodně spotřebuje např. samotný měnič? Plán byl takový, že by přetoky byly cca stejné jako spotřeba, ale bohužel dokupovat skoro 2MWh už s cenou u VB zahýbe.
Spotřeba je asi opravdu vysoká, pokud je vytápění a styl užívání domku po více let stejný, vzal bych vyúčtování spotřeby za roky před FVE a podíval se spotřebu v kWh ne v Kč. Průměrnou roční spotřebu by porovnal s posledním vyúčtováním - z toho by mohl byt vidět přínos FVE.
Dále bych si aktivoval "Můj CEZ" a portál naměřených hodnot "PND" a podíval se detailní rozložení spotřeby (po měsících) za poslední rok s FVE.
Pokud je tady publikujete, můžeme dal nad nimi podiskutovat.
Asi bych na zimu (říjen - březen ???) vypínal FVE, protože Goodwe opravdu hodně "žere" a přes špatné období na sebe ani nevydělá.
ClonyXXL
Příspěvky: 115
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od ClonyXXL »

PLEVEL ???
KubisKV
Příspěvky: 248
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od KubisKV »

Jasně že plevel, pokusim se to postupně promazat.
the_miracle
Příspěvky: 45
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

mcmd píše: pát kvě 10, 2024 11:00 am
Investice 80tis jsi myslel do panelu? Ty jsou ted dost levne, s praci a ukotvenim atd se to muze prodrazit.
Ano, investice do panelů je směšná, jenže já bych to chtěl řešit zcela legální cestou, to znamená nový projekt + revize, panely, kabeláž, musel bych dodat další MPPT tracker. Mám nabídku z loňska, ceny za komponenty poměrně dost klesly, ale pořád si myslím, že by to bylo hodně přes 50.000,-
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 509
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od pave69 »

kamils píše: sob čer 01, 2024 10:44 am
Mikael_ píše: čtv kvě 30, 2024 2:51 pm Ahoj, popíšu mou zkušenost se svou VB, kterou jsem měl nyní 1 rok a případně poprosím o doporučení/radu co by se dalo dále zlepšit.
Vyúčtování jsem měl za období 1. 4. 2023 – 31. 3. 2024.

FVE máme 5,5kwp na jih s distribuční sazbou u ČEZ D45D. Jedná se o letní domek, tzn. Že tam nežijeme, ale trávíme nemalou část v roce (víkendy, dovolené, svátky, občas pracovně). Topení bohužel elektrokotel (s chytrými hlavicemi, což topíme zejména když tam nejsme, jinak využíváme krb) a TUV. Dům je velmi dobře zateplen, dělali jsme termovizi. Vyúčtování skončilo přeplatkem s tím, že jsme platili zálohu měsíčně 2600. Museli jsem si tedy po tom co jsme přetokem odvedli skoro 3MWh, dokoupit ještě skoro 2MWh. Je zvláštní, že v aplikace (SEMS – nevím jak moc jeto důvěryhodný údaj), mi to ukazuje, že jsem jenom za rok 2023 vyrobil skoro 5MWh ale distribuce ukazuje že přetoky byly 2,9MWh. Největší spotřebu máme když topí elektrokotel v zimě, ale to jsou tak 2 měsíce. V létě naopak skoro žádnou spotřebu nemáme vidím to i na datech. Je možný, že mi hodně spotřebuje např. samotný měnič? Plán byl takový, že by přetoky byly cca stejné jako spotřeba, ale bohužel dokupovat skoro 2MWh už s cenou u VB zahýbe.
Spotřeba je asi opravdu vysoká, pokud je vytápění a styl užívání domku po více let stejný, vzal bych vyúčtování spotřeby za roky před FVE a podíval se spotřebu v kWh ne v Kč. Průměrnou roční spotřebu by porovnal s posledním vyúčtováním - z toho by mohl byt vidět přínos FVE.
Dále bych si aktivoval "Můj CEZ" a portál naměřených hodnot "PND" a podíval se detailní rozložení spotřeby (po měsících) za poslední rok s FVE.
Pokud je tady publikujete, můžeme dal nad nimi podiskutovat.
Asi bych na zimu (říjen - březen ???) vypínal FVE, protože Goodwe opravdu hodně "žere" a přes špatné období na sebe ani nevydělá.
Goodwe nežere, ale dělá symetrické přetoky na 2 fázích při jakékoli změně zatížení na té třetí fázi. Hodně pomůže nový FW, na zimu zakázat přetoky, případně v létě na noc přepínat do ostrovního režimu (třeba přes HA). Tím se dá ušetřit řádově půl MWh za rok, podle typu spotřeby.
Nautilus
Příspěvky: 221
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Nautilus »

Mikael_ píše: čtv kvě 30, 2024 2:51 pm bohužel elektrokotel.... topíme zejména když tam nejsme....
Dům je velmi dobře zateplen. Největší spotřebu máme když topí elektrokotel v zimě, ale to jsou tak 2 měsíce.
Co si představit pod pojmem "velmi dobře zateplen" ?
Dal bych na kotel elektroměr a bude hned vidět kam "mizí proud".
Možná, že si kotel vezme za ty dva měsíce 3 - 4MWh...
Beny
Příspěvky: 372
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

brumlaj píše: pon kvě 27, 2024 8:02 pm
mcmd píše: čtv kvě 23, 2024 12:02 pm......... Tedy az nebude VB vyhodna (cez zdrazi mesicni pausalni poplatek, nebo budu potrebovat vic nez 10MWh), ........
Nebo se povinně přejde na dva EAN kódy (zvlášť pro spotřebu, zvlášť pro výrobu) a pak automaticky VB ČEZ skončí. Toto má ČEZ jako záchrannou brzdu (kterou si kdykoli v prdlamentě prosadí) pro případ že se OZE vymknou jeho ekonomickému vidění světa. A tím pádem ze dne na den skončí celá VB (ČEZu).
Nejsi daleko od pravdy.

Citace z emailu od ERU:
"Pro úplnost uvádíme, že vstoupila v platnost novela č. 6/2024 Sb., vyhlášky č. 408/2015 Sb., o Pravidlech trhu s elektřinou, která zavádí od 1. 1. 2025 automatické přidělení výrobního EAN každému provozovateli výrobny elektřiny bez ohledu na hodnotu rezervovaného výkonu, bez ohledu na to, zda je výrobna elektřiny provozována na základě licence nebo bez licence, nebo bez ohledu na to, zda je připojena přímo do distribuční soustavy anebo v odběrném místě zákazníka. Vzhledem k této skutečnosti si myslíme, že rušení již přiděleného výrobního EAN je – i s ohledem na výše uvedené – neefektivní krok. Navíc v budoucnu produkt virtuální baterie „Elektřina pro soláry“ nebude obchodník moci, podle našeho názoru, ve stávající podobě (s omezením ohledně existujícího výrobního EAN) nabízet."

Odpovědi ČEZu byly takovéto:

Napřed odpověď jen na mojí otázku, zda je pravda, že od ledna 2025 budou mít všechny FVE dva EANy a že to je v rozporu s podmínkami VB:

"máme pro Vás informace k Vašemu e-mailu ze dne 2. 4. 2024 týkající se dotazu na rozdělení EAN u mikrozdrojů.
Velice se omlouváme, momentálně nemáme bližší informace k rozdělení EAN u mikrozdrojů a případné přiznání produktu Elektřina pro soláry. "

Následně jsem přiložil citaci emailu od ERU a odpověď:

máme pro Vás informace k Vašemu e-mailu ze dne 4. 4. 2024.
Tato problematika je aktuálně v řešení a zatím k tomu nemáme bližší informace. Všechny potřebné informace budou později včas sděleny.


Tedy udělejte si každý svůj úsudek.
Pro mne je to dobrý produkt. Vždy ale záleží na kolika jste fixovali a jaký máte poměr spotřeba/výroba.
Pokud bude šlus nebo budou podmínky, které nebudou vyhovovat bude holt spot, akgregace, sdílení se sousedy.
Uvidíme a jak se říká, nač stahovat spoďáry, když je brod ještě daleko.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Momo
Příspěvky: 647
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

Hmmm, mlžení tam je.

Asi si nechávají zadní vrátka.
Vážení zákazníci, ne naší vinou nebudete od 1.1.2025 splňovat podmínky produktu VB, ale můžeme Vám nabídkout nový produkt VB-2025 s novými podmínkami...

Že na VB prodělávají je jasná věc. Kdyby neměli stádo platících zákazníků, tak to nebudou ani nabízet.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“