výkup přetoků

Odpovědět
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od icemaster »

Ano, komplet Solax.
Mám TČ, ale 11 let staré, levnější, s COP 3,1. Ale zatím funguje, min. jako "elektrokotel" :), Nemám podlahovku, natápím radiátory kolem 40 stupňů, k tomu 200 AKU a ještě klasický bojler 150l, kdy voda nahřívaná z TČ jde i do bojleru a ten pak dotápí na cca 55 spirálou. k tomu 17 let stará lednice, nová pračka a sušička, které jednou i několikrát denně. Pak ještě OLED. Asi největší žrouti.
Vše na elektriku, roční spotřebu jsem míval cca 11MWh (před dětmi tak 7,5).
FVE mám přesně rok, po konci října budu mít exaktní data, ale podle všeho jsem na 5,5 MWh ze sítě - 50% níže.
Přišlo mi, že kombinace 10kWp na střeše (byť jih a západ s optimizéry díky členitosti střechy - sklon 38 a pult 25) funguje spolu akorát. Ale chtěl bych vydržet déle, proto plán rozšíření na 16kWp (víc už se mi na střechu nevejde resp vejde, ale ty panely by jeli třeba až později odpoledne) a k tomu mi přijde ideální míst v bateriích 17,4 kWh. Úplně nevím, jak ekonomické řešení by bylo mít v bateriích 23,2 s těmi panely. V zimě záleží. možná říjen a březen bych místo 350 kWh ze sítě udělalo třeba půlku, listopad a únor místo 800 kWh ze sítě třeba necelou půlku, prosinec a leden je na ho... Takže si nejsem úplně jistý, že ekonomicky mi dalších 52t do baterie dává smysl. Ale nevím, jen můj názor dle současného modelu. Možná přejít na hodinový SPOT, místo "PPAS spotu" a nabíjení baterie třeba v noci (byť nevím, jakou chytristikou tohle nastavit, předpokládám, že to ale půjde přímo v nastavení měniče Solaxu), tak to bude mít zase o něco větší ekonomický smysl. Jen o tom uvažuji, nepřu se nemám relevantní data, ale vážím si rad co jsi napsal. Pro mě je tahle diskuze dost cenná, rád se o tom bavím a sdílím svoje zkušenosti. Takže za tohle moc díky.
Souhlasím z názorem, že než dávat přetoky za almužnu, tak to vypnout. Ale mě teď oslovil brácha, že jestli mu dám přebytky za 2 Kč plus bych měl ještě jednoho známého. Takže zřizuji účet u EDC a budu si zkoušet hrát i s tímto a uvidím, jak to bude. Od jara do podzimu v době, kdy jsou všichni mimo práci asi nic moc, o víkendu a v létě, kdy je dlouhý den by to mohlo být i se sdílením lepší. Opět jen uvažuji, ukáže čas, kolik bude poměr sdílení za 2 Kč vs. přetoky dodavateli za 1,2 Kč. Třeba pak bych i o hodinovém spotu uvažoval více. Zatím jsem nastaven takto, ale není vyloučeno, že melu blbosti díky svým neznalostem nebo špatným úvahám.
Možná jsi mě nahlodal tou 4tou baterii, přeci jen mají akci 5000 do Alzy :), ale to bych se musel rozhodnou do týdne a i tak je to ranec a opravdu nevím, o kolik bych si sosnul se sítě v březnu, dubnu, říjnu a listopadu méně, když na střeše stále bude těch 16 kWp a baterie se za den nedobijí (teď neuvažuji o variantě nabíjet v noci ze sítě - rovně nevím, o kolik by to bylo na hodinové spotu méně). A zase do cca 70t bych mohl mít nové TČ s novým kompresorem, COP 3,4... Tohle je opravdu alchymie, co je ekonomicky výhodnější.

Ještě k té spotřebě, když koukám do své tabulky za minulý a letošní rok po instalaci FVE - prosinec a leden mi dělá měsíční spotřebu 1,2-1,5 MWh (záleží, jak jsou děti nemocné a musí být doma a musím jim dopoledne zapnout topení), listopad a únor cca těch 0,8 MWh, březen a říjen 0,35 MWh, duben a září jsem tak 0,1 MWh a zbytek jednotky max několik desítek.
ClonyXXL
Příspěvky: 246
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ClonyXXL »

Asi by to chtelo jine vlakno nez zrovna sem.
Ja se na to divam asi takto.
Kazdicka kWh ze site (+ distribuce) je draha jako prase. Levnejsi nebude (distribuce to dotahne).
Cim vic panelu mam, tim jsem sobestacnejsi. V lete sice v podstate nevim kam s elektrikou, ale to neni podstatne. Podstatne je, jak sobestacny budu v zime. A to je kazdicky panel dobry.
Panely na jih obzvlast v zime jsou o kus ucinnejsi nez na V-Z (slunce je nizko a kratsi dobu). Ale ve tvem pripade to uz asi smrdi dalsim menicem. Mam taky dva ;-)

Pokud budes mit vic baterek nebudes kWh tahat ze site.
Pises 5,5 MWh ze site.
5,5 x 2000 Kc = 11000 Kc. (Verim ze to bude min).
5,5 x 3600 Kc = 19800 Kc. Toť rozdil mezi spotem a "spotem" podle TTD.
Baterka verim a doufam 10 let vydrzi.
Kolik ze stoji ta baterka? Nezapomen na distribuci! To je taky dalsi raketa.
Nechce se mi to ted pocitat, ale rekl bych ze se baterka vyplati. A kdo vi, co na nas jeste soudruzi vymysli. Distribuce pujde navrch urcite.

Nabijeni baterky si nastavis primo v aplikaci. Neni problem, zadna chytristika potreba neni. Jen se musis starat.

Bacha na to, jestli muzes vubec sdilet -nekteri "dodavatele" to ve smlouve zakazuji.
A proc by se baterie pres den v lete nemely dobit? Pokud pridas panely, je to snad i jiste. Navic baterky v lete nikdy nevycucnes do dna (pokud jich bude vic).
Deti porostou a s nimi i ta spotreba :-).

Ja mam tepelko zapnute furt - udrzuje stalou teplotu. Pry je to dokonce ekonomictejsi nez dotapet. Ty tepelko vypinas, ze nemocnym detem ho poustis?

Fakt nevim na kolik je to "ekonomicke". Urcite tu budou lide, kteri budou rikat ze neni. Ja mam 6 baterek, 21,6 kWp a pocitali jsme s mojí, ze za 10 let by se to melo vratit (teda pokud ne driv).
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od icemaster »

njn - s přetoky to opravdu souvisí jen částečně, tak abych ze začátku se držel tématu, takže co komu dodáváš (a nechce se mi číst už předchozí vlákna, za kolik a za kolik na následující období)?
takhle jsem o tom neuvažoval. Faktem je, že pokud budu mít více baterek, budu déle soběstačný a když doma začnou prát a sušit večer a ráno, tak možná vydržím do dopoledne, než budou podmínky na dobíjení. Ale zbytek rodiny se určitě nebud přizpůsobovat burze - bohužel. Plus zajímavé řešení dobíjet baterky v noci kdy jsou ceny nižší. Blbý dotaz, to se koukneš na ceny a každý den nastavuješ v apk od kdo do kdy budeš nabíjet? Kolik nabiješ za hodinu?
O té baterce jsem přemýšlel a letos další nedám, takže se budu muset spokojit pro letošní zimu se 17 kWh.
Jak jsem psal, další panely jsou už značně neefektivní kvůli umístění a stínění. Jižní střechu nemám. Měnič mám 15ku, počítal jsem již před rokem s rozšiřováním.
5,5 kWh hodiny to byl při instalaci 10kWp, při nějaký 16kWp to bude třeba 4-4,5? Dobře, dejme tomu, že to bude 7tis ročně rozdíl. SPOT versus TTD (a jsme zpět u tématu). Ono to bude o něco méně, protože při SPOTu nebo odkup přetoku za 1200, ale min o 500-700 Kč za MWh méně. Dejme tomu, že na výkup dám 4,5 MWh a nebudu počítat s tím, že budu sdílet, takže vše jde dodavateli. Takže dejme tomu 2 500 Kč dolů, tj. rozdíl 5000 za rok.
Jak jsem psal, netahám do toho teď další baterii, protože na ní teď není.
U PPAS jsem nikde nenašel, že bych nemohl sdílet.
TČ vypínám, když přestane topná sezóna, nenatápím ani vodu do bojleru. Podle mých zkušeností tam nebyla extra finanční úspora, navíc možná šetřím kompresor. V topné sezóně mám ekonomickou a komfortní teplotu pro každou místnost, když doma nikdo není nebo v rámci 2 hodin VT dávám ekonomickou.

Takže conclusion tohoto mého popisu :)
2 baterie navíc letos neklapnou, do měsíce snad bude celkem 17KWh, je otázkou, kdybych za rok přidával další, tak už to bude asi dělat větší bordel...
SPOT vs TTD výhodnější asi o něco bude, ale je nutné vzít v potaz přetoky.
Osobně se mi líbí i to dobíjení baterií v noci, ale třeba dnes neklesne cena pod 2500, plus je nutné se o to starat...
Moc nových informací a pohledu na věc, musím si o tom popřemýšlet, až bude čas. PPAS je podle mě jistota, kupuji za TTD (ne úplně SPOT) a prodávám za nejvyšší fix na trhu.
Mex
Příspěvky: 430
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Mex »

Jen poznámka, že počet baterek ovlivňuje nejen kolik do nich nabiješ, ale i jak rychle bude maximálně nabíjet a jaký max. výkon z toho dostaneš při běhu na baterky.
Solax se svými baterkami TriplePower nabíjí/vybíjí baterky max. proudem 25A. Takže když máš 2 baterky a tedy 11.6 kWh, tak maximální nabíjecí/vybíjecí výkon je necelých 6kW.

Tak i když máš na střeše 16kWp a slunce by svítilo jako o život, tak stejně do baterky neláduješ rychleji než výkonem 6kW. A pokud pro ten zbytek energie nemáš využití, tak zůstává na střeše.
ClonyXXL
Příspěvky: 246
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ClonyXXL »

Momentalne dodavam EONu za 2,- Pristi rok 0,70.
Zbytek rodiny se burze prizpusobovat nebude, kdyz budes mit el v baterkach.
Ano, pres zimu zalezi na stavu nabiti baterky (vyjdu nebo nevyjdu zitra s el z baterek?). Jake ma byt zitra pocasi? Doba nabijeni zalezi na hodnote tveho hlavniho jistice na baraku. (rezervovany vykon). Kdyz jsem mel 32A, nabiti trvalo 2,5 hod. Ted mam 20A a melo by to trvat asi o hodinu vic. Cele to delam jen v zime logicky. Da se to resit i pomoci nejake automatiky, ale do toho se nejak nehrnu.
Spotove ceny se neustale meni. Celorocni prumer (tedy i s temi vysokymi cenami) je 1,90.

Zaverem. Prosim te, ja te do toho netlacim, ja z toho nic nemam. Popsal jsem ti jak se na to divam ja. Zbytek je samozrejme na tobe.
A jak jsem psal, netvrdim ze mam patent na rozum.

Perlicka na zaver.
Smlouva s EONem se mi automaticky prodlouzila, jelikoz jsem nepodal vypoved do konce zari.
Dovolil jsem se zeptat, kolik by me stalo predcasne ukonceni smlouvy. 10.000 za kazdy nedodany mesic (tedy 12). :D
Za cely rok jsem zhruba mohl dodat tak asi 7 az 8 MWh (x2 Kc = 14 - 16000 bych mozna mohl dostat). Pristi rok, o kterem je rec, pri vykupu za 0,70 ..... NE, PROSTE ODMITAM TENTO BORDEL PODPOROVAT. Pristi rok vypoved (nejspis, pokud bude neco lepsiho. Kdyz nebude, zustanu, ale pretoky vypnu).
Dobry byznys. V pristim zivote budu "dodavatelem" :D :D :D
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od icemaster »

netlačíš mě do ničeho, diskutujeme, brainstorming. Snažím se na to teď dívat z jiného úhlu pohledu, přemýšlím "nahlas".
Koukal jsem na spotřebu domu minlého prosince a ledna, plus konec listopadu a začátek února, denní spotřeba běžně 40-60 kWh. takže baterie by mi to nepokryly, ani kdybych je přes noc dobil - ale tohle je extrém, vím, že jsi si psal prodloužit sezónu bez dodávky. Takový den, i kdybych nabil baterie přes noc, nechal i na zimu nastavené minimun 10%, tak mám po poledni prázdno a bude záležet, jaké ceny budou odpoledne. Nabíjíšv takových dnech i za levnější popolední elektřinu nebo řešíš jen noc?

Koukal jsem na moji cenu "TTD spotu" od PPAS - ona je tam uvedena jen jedna průměrná cena: září 2,37 Kč/kWh bez DPH (2,87 s DPH), srpen 2,68 (3,24), červenec 1,61 (1,95), červen 2,24 (2,71). Nevím, jestli ty 2 kč na SPOTu, o kterých píšeš jsou s nebo bez DPH, to samé nevím ani jak u apk Electree, na kterou se dívám na ceny na další den.

Dodavatelé resp. odběratelé přetoků zkouší, kam až malododatavatele stlačí, a ti to budou schopni akceptovat. Většina to imho moc nezkoumá a když vidí, že ceny jsou 0,5-0,7, řeknou si, že lepší než nic. Plus přesně propásnou lhůty výpovědi... Já si napsal PPAS o cenu na příští rok (muselo být do 15.10) a dosta jsem odpověď, že cena je na v ceníku na webu. Do konce listopadu se musím rozhodnout, co podniknu.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“