Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Cmrnda
Příspěvky: 731
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Cmrnda »

:lol: :lol: :lol: Hlavně to vvn je důležitý.
To mi připomíná rčení socialistickýho blahobytu před r.89, kdy ČKD vyzdvihovalo jak se máme v socializmu dobře, hlavně proto že ČKD zlevnilo lokomotivy. :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Beny
Příspěvky: 380
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Mikael_
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 06, 2023 8:49 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Mikael_ »

kamils píše: sob čer 01, 2024 10:44 am
Mikael_ píše: čtv kvě 30, 2024 2:51 pm Ahoj, popíšu mou zkušenost se svou VB, kterou jsem měl nyní 1 rok a případně poprosím o doporučení/radu co by se dalo dále zlepšit.
Vyúčtování jsem měl za období 1. 4. 2023 – 31. 3. 2024.

FVE máme 5,5kwp na jih s distribuční sazbou u ČEZ D45D. Jedná se o letní domek, tzn. Že tam nežijeme, ale trávíme nemalou část v roce (víkendy, dovolené, svátky, občas pracovně). Topení bohužel elektrokotel (s chytrými hlavicemi, což topíme zejména když tam nejsme, jinak využíváme krb) a TUV. Dům je velmi dobře zateplen, dělali jsme termovizi. Vyúčtování skončilo přeplatkem s tím, že jsme platili zálohu měsíčně 2600. Museli jsem si tedy po tom co jsme přetokem odvedli skoro 3MWh, dokoupit ještě skoro 2MWh. Je zvláštní, že v aplikace (SEMS – nevím jak moc jeto důvěryhodný údaj), mi to ukazuje, že jsem jenom za rok 2023 vyrobil skoro 5MWh ale distribuce ukazuje že přetoky byly 2,9MWh. Největší spotřebu máme když topí elektrokotel v zimě, ale to jsou tak 2 měsíce. V létě naopak skoro žádnou spotřebu nemáme vidím to i na datech. Je možný, že mi hodně spotřebuje např. samotný měnič? Plán byl takový, že by přetoky byly cca stejné jako spotřeba, ale bohužel dokupovat skoro 2MWh už s cenou u VB zahýbe.
Spotřeba je asi opravdu vysoká, pokud je vytápění a styl užívání domku po více let stejný, vzal bych vyúčtování spotřeby za roky před FVE a podíval se spotřebu v kWh ne v Kč. Průměrnou roční spotřebu by porovnal s posledním vyúčtováním - z toho by mohl byt vidět přínos FVE.
Dále bych si aktivoval "Můj CEZ" a portál naměřených hodnot "PND" a podíval se detailní rozložení spotřeby (po měsících) za poslední rok s FVE.
Pokud je tady publikujete, můžeme dal nad nimi podiskutovat.
Asi bych na zimu (říjen - březen ???) vypínal FVE, protože Goodwe opravdu hodně "žere" a přes špatné období na sebe ani nevydělá.
Děkuji za odpověď. Zde přikládám jak je rozložena spotřeba v měsísích. Samozřejmě největší je ta v zimě, kdy si elektrokotel s bojlerem vezme svoje (nemáme údaje po měsících za předchozí vyúčtování, možná bych někde našel předešlé roky, ale přijde mi to, že ta spotřeba je obdobná). V létě FVE asi hodně pomáhá, na to že jede myčka, pračka a bojler často.
Bez názvu.png
Bez názvu.png (30.28 KiB) Zobrazeno 789 x
Nutno také říct, že od začátku zimy, kdy teploty padají pod 10 stupňů, tak domek až do konce zimy temperujeme těmi 10 stupni. Takže kotel jede v podstatě neustále.

Dům je dřevostavba cca 10let stará, termovizi jsem si před realizací FVE udělal a výsledkem bylo: Při detailní kontrole ztrát na plášti budovy vč. usazení na základovou desku nebyly zjištěny žádné zásadní vady v izolaci ani menší tepelné mosty u oken a dveří, které by výrazně navyšovaly náklady na topení. Taky musím říct, že hodně topíme krbem, jinak by ta spotřeba byla mnohem vyšší.

Určitě vyzkouším v nějakém tom listopadu vypnutí FVE a nahození zase v březnu. Po aktualizace firmwaru se pokusím také zeptat realizační firmy. Je mi to zvláštní, říkal jsem si, že jsme takový ten typizovaný domek, pro který ta VB by měla smysl, ale dokupováním 2MWh mi to trošku rozhodilo výpočty.

Možná ještě mohu uvést jakým způsobem zatápíme v zimě a v době chladu. Před příjezdem na domek, který celou zimu temperujeme na 10 stupňů, vzdáleně přes aplikaci vytopím horní pokoj, případně dva pokoje podle situace (zbylý třetí pokoj a horní koupelna zůstanou bez vytopení). V 1.NP v obýváku společně s jídelnou a kuchyní (cca 40m2) vytopím na třeba 17-18 stupňů a zbytek dotopím krbem jakmile přijedeme. Bojler následně na místě zapnu naplno. S tímto si ten elektrokotel asi vezme hodně, ale ta situace byla obdobná roky předtím (kromě vzdáleného zatápění přes termohlavice, které měly za úkol spotřebu trochu regulovat).
kamils
Příspěvky: 94
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kamils »

Tak se na to divám, ale nějak mi to nesedí. Údaj o spotřebě za předminulé období (22/23) je za 14 měs, pokud od něj odečtu leden a únor (6,3 - (1,13 + 0,54)) (vzal jsem spotřebu v roce 24), tak mi vychází okolo 4,6 MWh / 12 měs. Spotřeba za následující období (23/24), ale už s FVE, je taky 4,6 MWh. Takže žádné snížení spotřeby.
Do VB bylo uloženo 2,9 MWh a pokud byl výnos FVE cca 5MWh (což je reálna hodnota), tak se musely navíc (oproti předchozí sezoně) nějak spotřebovat přibližně 2 MWh. Je vidět, že v měsících 5 - 9 je spotřeba pokryta z FVE.
Pokud dům užíváte přibližně stejně a nepřibyly nové spotřebiče s větší spotřebou (klima, ohřev bazénu, ...), tak je asi něco špatně. Takové navýšení spotřeby velice pravděpodobně nemůže způsobovat měnič, ale můžete udělat pokus a vypnout ho na dobu mezi návštěvami domku. Pak se podívat na PND jaká byla spotřeba za několik dnů se zapnutým a vypnutým měničem. Víc mě nenapadá.
Tomáš Hruzík
Příspěvky: 1
Registrován: pon črc 08, 2024 9:05 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Tomáš Hruzík »

Dobrý den mohl by nám někdo pomoc s rozhodnutím jestli si dát VB nebo prodávat přebytky? Máme nabídku na FVE Solax 9,975/11,6 baterie cena 213 000kč. Končí nám fixace na elektřinu kterou jsme měli ještě před krizí takže momentálně neporovnatelne. Máme cca 10MWh spotřebu ročně topim a ohřívam vodu TČ vzduch voda do kterého nemůžu dát patronu na přebytek vyrobené elektriky. Takže nevím co se pro naši spotřebu vyplatí? Když nám TČ veme za rok cca 5-6MWh a nejvíc vlastně v zimě kdy topime a FVE skoro nic nedává. A do VB můžu poslat maximálně polovinu naší spotřeby to je 5MWh. Tak budu muset ještě dokupovat za nejvyšší tarif 1 nebo 2 MWh od ČEZU +všechny OZE a 500 měsíční poplatek za uložení jsem se dočetl ze tam mají. Na druhou stranu mame nabídku na cca 4000kč měsíčně na 1 rok zálohy + těch 5MWh prodat našel jsem 1700kč za 1MWh -116kč nějaký poplatek měsíčně. Takže bych potřeboval vědět co je pro nás ta správná cesta jestli VB nebo prodej. Děkuji za odpověď a omlouvám se že jsem to tak rozepsal moc se v tom nevyznáme s manželkou a nechceme udělat nějakou blbost.
ClonyXXL
Příspěvky: 128
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od ClonyXXL »

Ja osobne jsem byl vzdy odpurcem VB.
Vzhledem k tomu, ze vykupni ceny neustale klesaji, prestava davat smysl ji prodavat (osobne mam nabidku od EONu na pristi rok 700/MWh) a zvazuji, pri jake vysi vykupni ceny pretoky vypnu uplne.
Proto - pokud je to trochu prijatelne ta VB, asi bych sel do ni. (Ja stejne nemuzu - mam vyrobni EAN) a vic nez 10 kWp.

Mam taky TČ a u nej solo bojler 300l na TUV. Ohrivam z pretoku.
Asi by pomohlo vice baterek a nakupovat za spot. Ja to tak mam. Ale je to holt o penezich.
kamils
Příspěvky: 94
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od kamils »

Tomáš Hruzík píše: pon črc 08, 2024 9:45 am Máme cca 10MWh spotřebu ročně topim a ohřívam vodu TČ vzduch voda do kterého nemůžu dát patronu na přebytek vyrobené elektriky.

To jde vyřešit předřazeným bojlerem s el. patronou, dejme tomu 200l, pokud je ho kam umístit.
A do VB můžu poslat maximálně polovinu naší spotřeby to je 5MWh. Tak budu muset ještě dokupovat za nejvyšší tarif 1 nebo 2 MWh od ČEZU +všechny OZE a 500 měsíční poplatek za uložení jsem se dočetl ze tam mají.
Ekonomika VB vychází pěkně, pokud nemusíš nic dokupovat. Když máš FVE na dotaci, je u nových instalaci omezen rezervovaný výkon (max. přetok do sítě) na 1/2 výkonu panelů. Tj. nějakých 5kW a to je další mínus řešení s VB, protože o to se bude hůř střádat.
Na druhou stranu máme nabídku na cca 4000kč měsíčně na 1 rok zálohy + těch 5MWh prodat našel jsem 1700kč za 1MWh -116kč nějaký poplatek měsíčně. Takže bych potřeboval vědět co je pro nás ta správná cesta jestli VB nebo prodej.
Prodej je o štěstí, že dostaneš dobrou cenu, ale časem to bude už jen horší.

Doporučil bych hledat cesty jak akumulovat co nejvíce energie doma, např. další bojler, natápění TC domácnosti na vyšší teplotu, když je dost slunka, akumulační nádoba, ... . Pokud něco zbyde tak raději prodat, než se zavazovat na delší fixaci s VB. I když jsem teď viděl i VB s jednoletou smlouvou. Asi bych jednu sezonu zkusil přímý prodej a podle výsledku se zařídil v příští sezoně.
Jinak tady dával Youda excel. tabulku, která počítala výhodnost VB, ale nevím jak relevantně odhadnout množství dodané energie do VB.
misif
Příspěvky: 110
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od misif »

Tak přišlo vyúčtování.
Dle SA celk. spotřeba 11MWh, výroba 10MWh, přímá spotřeba 4MWh, spotřeba z baterie 2MWh.
Dle faktury 4MWh vyndáto z Virtuální baterie, 1MWh nákup. Celk. částka na faktuře 18tis. Kč.
Za 11MWh mám roční provoz domácnosti, ohřev TUV, provoz serverů 24/7 (cca 230W) a natankováno na 15tis. km v BEV. Fix na 3 roky, jsem spokojený.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“