Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od baader »

Jestli to tedy chápu dobře, tak i při mé malé spotřebě by se mi tarif ČEZ pro soláry vyplatil oproti aktuální CEZ smlouvě na dobu neurčitou. Jen jsem tam zadal ceny včetně DPH.
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Já myslím že ano, ceny tam dej bez dph a uvidíš
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od baader »

Bez DPH takto. Otázkou je, zda je rozumné smlouva na 3 roky.
Přílohy
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (144.1 KiB) Zobrazeno 5895 x
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od josse »


Beny píše:... plynu, radiátory, teplota otopové vody min. 55*C.
Mluvil jsem z dvěma vlastníky instalační firem na téma snížení nákladů orpti plynu a oba dva mě zdělili, že úspora oproti plynu se s radiátory s 55*C pohybuje řádově mezi 35-40%.
Taková rejpavá... Těch 55° v radiátorech je potřeba pro pár dní, asi tak dohromady 14 dní za celý rok, dalších třeba 14-30 dní je třeba 45 a zbytek topné sezóny řekněme (4 měsíce minus 14 a 14 dní ) měsíce tři, stačí zpátečka +35°C...

Pro 35 bude COP 3,5 nebo víc, protože je venku -5 - +5,
Pro 45 bude cop 2.5 protože je venku -5 - 0, možná méně, a každou hodinu rozmrazuje, což nejen že netopí, ale navíc odebírá z domu teplo s cop klidně 10. Proto i pár minut každou hodinu je zatraceně znát když po zbytek těch 54 minut je cop pouze 2.9.
A nakonec pro 55°C to je fakt nahouby. To spíš netopí než topí. I když se nás snaží výrobci přesvědčit o opaku, -10 venku a +55°C uvnitř na zpátečce je fakt moc. Ale je to jen pár dní, někdy jen nocí... někdy dnů a nocí. Záleží na umístění a domu.

Instalační firmy umí něco vyměnit za něco jiného, neumí kombinovat ani řídit... Je pak logické, že takové TČ vydrží prd a není tam ani ta úspora.

Pokud tam jde nechat oboje, plynový kotel dimenzovat na plnou tepelnou ztrátu, navíc už tam teď kotel je. A TČ na zbytek zimy kdy stačí výkon 20% oproti kotli.

U mě to je plyn 30kW, a TČ 4,5-6kW... To pak ty čísla vychází jinak, samozřejmě za cenu prostorových nároků...

V mém případě začala topná sezóna už v říjnu, ale celý říjen a první týden v listopadu na napájení TČ stačila FV, výjimečně NT. A od druhého týdne v listopadu se přidává plyn víc a víc, TČ nenechám jet pod COP 3 protože je plyn 2x levnější a za to opotřebení mi to nestojí. Na konci topné sezóny to bude podobné. Když má někdo dřevo + velkou střechu na jih tak to je bezkonkurenční...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Mám TČ v provozu již 4 roky (LG Therma V 9 kW). Instalovaný podružný elektroměr a stanovené měřidlo - kalorimetr, takže mám skutečně přesné údaje o COP. Starší chalupa v podhůří, 450 mnm, mrazové údolí, TZ (-15 °C) cca 7 kW. Radiátory, i když jsem je raději vyměnil za Korado 33. Za celou sezonu mám COP okolo 2,8-2,9. TČ má zabudované i elektrické topení 2x 2 kW, ale mám ho na druhé fázi a permanentně vypnuté. I tak mně TČ vytopí chalupu na stabilních 23 °C.
Právě kvůli nadcházejícímu drastickému zvyšování ceny EL jsem se rozhodl pro FVE a tarif pro soláry, abych mohl v zimně, když jede TČ a nesvítí čerpat přetoky z léta.
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

josse píše: čtv pro 02, 2021 4:36 pm
Beny píše:... plynu, radiátory, teplota otopové vody min. 55*C.
Mluvil jsem z dvěma vlastníky instalační firem na téma snížení nákladů orpti plynu a oba dva mě zdělili, že úspora oproti plynu se s radiátory s 55*C pohybuje řádově mezi 35-40%.
Taková rejpavá... Těch 55° v radiátorech je potřeba pro pár dní, asi tak dohromady 14 dní za celý rok, dalších třeba 14-30 dní je třeba 45 a zbytek topné sezóny řekněme (4 měsíce minus 14 a 14 dní ) měsíce tři, stačí zpátečka +35°C...

Pro 35 bude COP 3,5 nebo víc, protože je venku -5 - +5,
Pro 45 bude cop 2.5 protože je venku -5 - 0, možná méně, a každou hodinu rozmrazuje, což nejen že netopí, ale navíc odebírá z domu teplo s cop klidně 10. Proto i pár minut každou hodinu je zatraceně znát když po zbytek těch 54 minut je cop pouze 2.9.
A nakonec pro 55°C to je fakt nahouby. To spíš netopí než topí. I když se nás snaží výrobci přesvědčit o opaku, -10 venku a +55°C uvnitř na zpátečce je fakt moc. Ale je to jen pár dní, někdy jen nocí... někdy dnů a nocí. Záleží na umístění a domu.

Instalační firmy umí něco vyměnit za něco jiného, neumí kombinovat ani řídit... Je pak logické, že takové TČ vydrží prd a není tam ani ta úspora.

Pokud tam jde nechat oboje, plynový kotel dimenzovat na plnou tepelnou ztrátu, navíc už tam teď kotel je. A TČ na zbytek zimy kdy stačí výkon 20% oproti kotli.

U mě to je plyn 30kW, a TČ 4,5-6kW... To pak ty čísla vychází jinak, samozřejmě za cenu prostorových nároků...

V mém případě začala topná sezóna už v říjnu, ale celý říjen a první týden v listopadu na napájení TČ stačila FV, výjimečně NT. A od druhého týdne v listopadu se přidává plyn víc a víc, TČ nenechám jet pod COP 3 protože je plyn 2x levnější a za to opotřebení mi to nestojí. Na konci topné sezóny to bude podobné. Když má někdo dřevo + velkou střechu na jih tak to je bezkonkurenční...
Ok chápu, ale záleží na tepelné ztrátě domu, na typu plynového kotle - pokud budu brát v potaz tvůj setup.
Protože moje TZ je 17 kW, plynový kotel je stará atmosféra s minimální teplotou 55*, jinak to rezne uvnitř.
Plyn mám ještě dva roky za 750 MWh s DPH.

Zkoušel jsem vyměnit spotřebu v plynu (30MWh) za řekněme 20MWh elektriky, v tabulce mě to vychází strašně blbě. A to nepočítám náklady na zřízení TČ.

Chtěl bych se do nějakého stavu - rozumného - dostat, ale zatím mě to nevychází. Nejlépe by bylo snížit TZ domu, jen je to 650K dneska ... a to nebudou zateplené stropy a střecha jen 140 vatou, protože je již podkroví.

Tahle debata je tady trochu off topic. Necháme toho.

Edit: přečetl jsem tvůj příspěvek znovu a asi chápu, jak to myslíš.
ŤČ jet jen do CROPu 3, zbytek plyn. Jde o tom jak z toho dostat čísla o spotřebě, tedy kolik bude u mne CROp 3 stíhat jet dní.
Jdu vymyslet tabulku.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od josse »

Nevěřím, že >55°C je tam celý rok na vstupu do kotle! Takže to stejně rezne... Je pravda, mám litinu a chovám se k ní v tomhle ohledu bezohledně...

Ukládat venkovní teplotu, ukládat teplotu topné vody(vratné do kotle, ta udává kondenzační teplotu) a říct si že nebudu provozovat TČ pro rozdíl teplot >35°C například. (Konkrétní číslo do zvolit podle dokumentace konkrétního TČ) pak z toho dostanu na kolik dní mi stačí TČ a kolik musí jet plyn. Například emoncms...

Po zateplení bude stačit toto TČ možná na celoroční topení...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
jirkas
Příspěvky: 1
Registrován: pon pro 20, 2021 10:14 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jirkas »

Ahoj, můžete mi prosím pomoci s úvahou? Pokud mám spotřebu cca 5,5MWh za rok (topení i voda je na plyn), ale naopak v létě jede bazén a uvažuji o panelech cca 5,4kWp jak velkou mám volit baterii, abych dostal co největší poměr cena/výkon? Já mám pocit, že je to ta nejmenší možná třeba 7,1 kWh. Že cena nákupu dalších baterií jen prodlouží návratnost. Dneska mám ČEZ D02D a úvaha je právě o Elektřina pro soláry od ČEZu.

P.S. nějaký názor/zkušenost s CES/ČEZ battery boxy?
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jahodovák »

V dnešní době něco předpokládat je jako věštění z křištálové koule pro toho kdo to neovládá,nikdo neví co bude s tím zítra,natož někdy v budoucnu,teprve čas ukáže,jak se kdo rozhodl,zda špatně,nebo ještě hůř..většina z nás je na tom ale výborně a doufejme,že se to bude už jen zlepšovat...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Zkusím něco jiného než Jahoďák.
Pravdu má v tom, že nikdo neví jaké je vůbec budoucnost ať už cenového vývoje na trhu s elektřinou, s plynem a vůbec s fungováním EU.
Tedy rozhudujeme se s investicí v takhle divné době, kdy známe ceny momentální, ale ne ty budoucí.
Jasné je to, že cena energií nebude nikdy dole jako byla posledním 5 let. Tohle je již za námi.
Co z toho plyne. Rozhodnutí jít do investice s co nejkratší dobou návratnosti.
Jen se ale hodně blbě návratnost počítá, když nemá zdavatel projektu patřičné údaje.
Ono nestačí znát roční spotřebu, polohu a velikost střech, ale je nutné znát denní průběh spotřeby a to dost podrobně.

Uvedu příklad sám na sobě. Mám spotřebu i v noci kolem 300-400W, denní průběh kolem 17 kWh s tím že noční spotřeba se proběžně zvedá k cca 1 kWh s špičkami pračka, sušička, PC a další žrouti.
Z vlastní nerozvážnosti jsem si pořídil 10 kWh baterku, sleva mě zlákala. Na druhou stranu bych ale nikdy nedošel k poznatkům, jaké mám.
Letos jsem z baterky vyčerpal 1,75 MWh, s průběhem spotřeby o jaké jsem psal je baterka ráno na 15%, pokud je slunečný den jede se znova. a takto pořád dokola. Tedy dostává nafrak.
Kdybych tuhle energii ale poslal do zmiňované virtuálky od ČEZu a vzal si jí zpět zaplatím na poplatcích distribuce a vše okolo cca 7000,- Kč Tedy to je úspora co mě baterka za 100K (po slevě) letos přinesla. Způsob vybíjení jí ale dává tak nafrak, že její parametry jdou rapidně do kytek.
Tedy mělo by se s ní zacházet opatrněji, což by ale přineslo následek snížení roční úspory a i tím její delší "zaplacení".

Chápu, baterka má i jiné vlastnosti v domácí síti. Kryje špičky, kryje výpadky DS. Ok, pokud někdo potřebuje doma síť takto zabezpěčit asi k tomu nemám co dodat, ale jako úsporu a nendejbože přečerpávání energie z NT do VT to moc není.

Argumenty jsou ale i proti virtuálce. Je to jen produkt, který tu nemusí být pořád. Stavět na tom businesplán asi nejde. Ale teď tu je a zatím to vychází.

Co si z toho vzít.
K úplnému závěru je třeba ještě zmínit to, že panely a ne baterka vyrábějí energii a v období, jako máme teď to platí obvzlášť.
Z toho me vychází jediné, přepanelovat střechu, vzít nejednoduhší 3f měnič a pokud uvažuju u VB klidně i symetrycký. FVE o velikosti 10 kWp bez baterky se dá (před dvěma měsíci dala) postavit za 230-250K, s dotací o 120K dolu pokud se nepletu.
Sice vyrobíte cca 10 MWh ročně, z toho bude cca 2-3 MWh vlastní spotřeba, 3 MWh využijete přes VB.
Je jen škoda zbylých 5 MWh, která dáte DS zdarma.
Pak jsou možnosti buď snížit výkon FVE na něco rozumějšího např. cca 6-6,5 kWp nebo se koukat po přímém prodeji a neřešit VB a tečh cca 8 MWh prodat.

Omlovám se za dlouhý příspěvek.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

V podstatě musím souhlasit. Mám jen o trochu vyšší spotřebu - cca 12 MWh/rok s tím, že díky TČ je nejvyšší v zimně, kdy to moc nesvítí. Takže gigantická baterka nic neřeší. Udělal jsem si kalkulaci na 10 kWp systém s 10 kWh baterkou - kvůli dotaci (navíc chci wallbox a jsem z ústeckého kraje), takže dotace někde okolo 240t. Kč.
Pokud řekněme vyrobím 10 MWh a z toho 5 spotřebuji přímo a 5 pošlu a odeberu do VB, silovou energii vůbec platit nebudu, zaplatím jen distribuční poplatky (které se tedy v posledním ceníku ČEZ slušně natáhly), ale stále je tu obrovská roční úspora proti 10 MWh jen odebraným z DS.
Pro přehlednost: Roční výroba10 MWh, 5 MWh vlastní spotřeba, 5 MWh odesláno a vybráno z VB.
Platba ČEZ tarif pro soláry 9 334,- Kč
To samé - spotřeba 10 MWh, odebráno vše z ČEZ - cena 3 roky v akci (fix) 48 414,-
Roční úspora 39 080,-
Pokud vezmu náklady na FVE - 22 panelů 450 Wp a 5200,- 115 000,-
Invertor 70 000,-
Baterie 10 KWh 80 000,-
Montáž 20 000,-
Rozvaděče, jističe 20 000,-
Projekt, žádost o dotaci 20 000,-
Ostatní 10 000,-
Celkem 335 000,-
Dotace 245 000,-
Doplatek 110 000,- - t.j. při roční úspoře 40 000 je návratnost 3 roky. Samozřejmě to někdo musí zastřešit a vystavit fakturu na minimálně 490 000,-, aby bylo možno čerpat dotaci v plné výši.
p.s. tak jsem si obnovil vyhlášku 50, §8, rozšířil živnost o Montáž, opravy, zkoušky elektrických zařízení a v únoru jdu na zkoušku Elektromontér fotovoltaických zařízení... A ať si klidně za podobný systém účtují 600 000,- :sun2:
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Ok, ale pokud nemá kolega nikoho kdo to rozumně zastřeší, dá na plnou dotaci 200K ze svého. Pokud vyřadí nesmyslné (pro něj možná ne) baterky, dá ze svého 130K.
Ale jak říkám je třeba počítat tak, aby návratnost vyšla co nejdříve.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Paradoxem je, že tarif pro soláry od ČEZu je levnější než většina ostatních tarifů (ale nepropočítával jsem všechny...) Takže i když zapojím elektrárnu 1 kWp a do DS nedodám ani kWh, mám celkově nižší cenu (myslím při nějaké normální spotřebě v řádu jednotek MWh).
S tím "zastřešením" je problém, že všechny montážní firmy to strašně natahujou, jen aby urvaly co nejvíce z dotace pro sebe. A to jsem kalkulace dělal na ceny v maloobchodě u nás. Pokud si něco dovezete sami z Číny, cena klesne minimálně o 20 % (například 450 Wp panel stojí asi 120 USD, doprava 31 ks (paleta) 300 USD (tedy kus 2920 bez DPH). To samé zdroje, LiFePo4 48 V/100Ah cca 1100 USD - samozřejmě + doprava. Myslím klasický 19" rack modul s BMS, ne stavebnice z článků samodomo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

Alane prostor má každý a může ho využít třeba po školení na fve začneš dělat instalace o 100t levněji než všichni ostatní když kalkulace ti vychází lépe.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od JonasPP »

Alan, vieš trocha rozviesť cennik dielov, čo si rozpisal, hlavne popis použitych komponentov a tu cenu montaže, to bude kto robiť za taku almužnu?? Bo dajak mi to nesedi cenovo, chybaju mi dane, drobne naklady a hlavne kto zaplati dane z faktury, lebo pri 500 000 bude daň len 100 000. Abo sa pletiem???

Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Původní záměr byl rozvinout otázku, zda se vyplatí VB nebo ne. Trochu se to rozšířilo. Na příkladu jsem uvedl, že při současných cenách energie (a to ještě můžeme počítat s nějakým navýšením) se FVE s posíláním přebytků do sítě VB určitě vyplatí. Samozřejmě nějaká kapacita reálné baterie je užitečná, ale pokud potřebuji čerpat energii i v zimě, kdy to moc nesvítí, tak má VB smysl.
Ad rozpis komponentů - na následujících odkazech je dnešní ceník 5 kWp a 10 kWp off grid FVE.
5,4 kWp má baterii 12 kWh a 10 kWp dokonce 38 kWh !!!
Baterie jsou sice gelové, ale díky nízké ceně kratší životnost nevadí.
Cena 5,4 kWp systému je včetně dopravy a DPH cca 125 000,- a 10 kWp s baterií 38 kWh cca 250 000,-
No a pak se podívejte na ceny nabízené montážními firmami.
Sady obsahují prakticky vše - včetně montáží na různé střechy a kabeláže.
Samozřejmě jsou lidé, kteří finance neřeší a dají si systém namontovat klidě i od ČEZu. Já jsem jen poukázal na to. že existují i cenově výhodnější řešení. Ceníky:
5,4 kWp -
Strana 1 http://www.ak-electronic.cz/strana%201.pdf
sttrana 2 http://www.ak-electronic.cz/strana%202.pdf cena 125 000,-
10 kWp
strana 1 http://www.ak-electronic.cz/strana%203.pdf
strana 2 http://www.ak-electronic.cz/strana%204.pdf cena 250 000,-
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od beethowen »

AlanKraus píše: úte pro 21, 2021 6:11 pm Původní záměr byl rozvinout otázku, zda se vyplatí VB nebo ne. Trochu se to rozšířilo. Na příkladu jsem uvedl, že při současných cenách energie (a to ještě můžeme počítat s nějakým navýšením) se FVE s posíláním přebytků do sítě VB určitě vyplatí. Samozřejmě nějaká kapacita reálné baterie je užitečná, ale pokud potřebuji čerpat energii i v zimě, kdy to moc nesvítí, tak má VB smysl.
Ad rozpis komponentů - na následujících odkazech je dnešní ceník 5 kWp a 10 kWp off grid FVE.
5,4 kWp má baterii 12 kWh a 10 kWp dokonce 38 kWh !!!
Baterie jsou sice gelové, ale díky nízké ceně kratší životnost nevadí.
Cena 5,4 kWp systému je včetně dopravy a DPH cca 125 000,- a 10 kWp s baterií 38 kWh cca 250 000,-
No a pak se podívejte na ceny nabízené montážními firmami.
Sady obsahují prakticky vše - včetně montáží na různé střechy a kabeláže.
Samozřejmě jsou lidé, kteří finance neřeší a dají si systém namontovat klidě i od ČEZu. Já jsem jen poukázal na to. že existují i cenově výhodnější řešení. Ceníky:
5,4 kWp -
Strana 1 http://www.ak-electronic.cz/strana%201.pdf
sttrana 2 http://www.ak-electronic.cz/strana%202.pdf cena 125 000,-
10 kWp
strana 1 http://www.ak-electronic.cz/strana%203.pdf
strana 2 http://www.ak-electronic.cz/strana%204.pdf cena 250 000,-
Tak toto si pořiď a potom nás informuj, jak si k offgrid elektrárně pořídíš virtuální baterii. Docela by mě to zajímalo, protože by to vyřešilo problémy spousty z nás, kteří máme offgrid svépomocí a využít VB by se hodilo.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Ta cenová nabídka byla odpověď na dotaz JonasPP. Pokud jde o připojení off grid k DS - to samozřejmě nelze bez podání žádosti o připojení k DS - tedy potřebujete revizní zprávu a případně upravit přípojné místo k DS. Tarif pro soláry je nezávislý na datu instalace FVE i na tom, kdo to instaloval (alespoň v rámci DS ČEZ). Detailní podmínky ještě nemám nastudované, ale alespoň ČEZ udává, že připojí jakoukoliv schválenou FVE do 10 kWp.
Pokud má někdo více informací, ať se přidá. Já snad budu vědět víc po absolvování profesní kvalifikace začátkem února :-)
Jinak ceníky jsou sice pro Off grid FVE, ale dodavatel má samozřejmě i hybridní FVE pro výkony od 3 do 10 kWp za podobné ceny...
Ještě jsem požádal o verze s LiFePo4 bateriemi (Pylontech nebo ekvivalenty).
Přísnější podmínky jsou pouze při žádosti o dotaci - potřebujete projekt, použité komponenty musí být ze seznamu registrovaných v systému, ale lze použít i jiné, pokud doložíte, že jejich technické parametry splňují určité požadavky, instalaci provádí technik s profesní zkouškou a musíte mít revizi.
Nyní jsem se dozvěděl (stránky České fotovoltaické asociace), že v nové zelené úsporám může projekt podávat i absolvent profesní zkoušky, takže stačí jen zpráva revizního technika pro připojení k DS...
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Pokud jde o připojení k DS v rámci ČEZu, občas jsou různé názory na PPDS, některé pasáže si technici připojení vykládají po svém, takže můžou nastat rozdílné situace v místech připojení.
např. mé rozšíření o druhou fázi, můj technik - žádný problém, dáme stejný měnič (5000W) a omezíme to panely na 3,7 kWp. Kolega v jiném kraji. " Bohužel to nejde, musíte si tam dát měnič 3,7 kW a na střechu si dejte co chcete, respektive co unese měnič na DC.
Tím chci říct jen to, že Vaše FVE provozovaná doteď jako ostrov bez DS, dle vás může podmínky připojení dle PPDS splňovat, ale záleží na technikovi připojení. Je dobré to konzultovat napřed s ním a pak dle toho stavět projekt. Pokud je to tedy "zvláštnost" a ne "jen" obyč FVE.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

AlanKraus píše: stř pro 22, 2021 8:51 am ....... Pokud jde o připojení .... k DS - to samozřejmě nelze bez podání žádosti o připojení k DS - tedy potřebujete revizní zprávu a případně upravit přípojné místo k DS. .......... ČEZ udává, že připojí jakoukoliv schválenou FVE do 10 kWp. ........... Přísnější podmínky jsou pouze při žádosti o dotaci - potřebujete projekt, ......... v nové zelené úsporám může projekt podávat i absolvent profesní zkoušky, takže stačí jen zpráva revizního technika pro připojení k DS...
Vyjma tvrzení, že "Přísnější podmínky jsou pouze při žádosti o dotaci" jsou to v podstatě pravdy. ČEZu je šumák jak FVE financuješ. Takže ....... jen k tomuto bodu....
Jakmile požádáš o připojení JAKÉHOKOLI zdroje k DS (už včetně jednopólového schéma), přijde Ti návrh smlouvy kde bude jasně popsáno co musíš doložit před prvním paralelním připojením. A jedna z věcí je schválený projekt. To Tebou zaslané jednopólové schéma v tuto chvíli NENÍ schváleným projektem! (pokud Ti ho se smlouvou nezašlou oražené, což nezašlou) Schvaluje pobočka ČEZu v Děčíně pro celou DS ČEZ. A pokud nebudeš mít na projektu uvedeny parametry:
13.1a Frekvenční rozsahy a časové limity pro VM
13.1b Hodnota rychlosti změny frekvence (RoCoF)
13.2 Omezený frekvenčně závislý režim při nadfrekvenci (LFSM-O)
13.4; 13.5 Dovolené snížení činného výkonu při klesající frekvenci soustavy
13.6 Logické rozhraní pro přerušení dodávky činného výkonu
13.7 Podmínky pro automatické připojení k soustavě
14.3 Překlenutí poklesu napětí (FRT)
že je Tvá instalace splňuje, tak Ti Děčín dokumentaci neschválí a technika Ti na první paralelní připojení nepošlou.
A dodat musíš i protokol o nastavení ochran, který potvrzuje, že uvedené závislosti byly nastaveny (a otestovány?).
Takže kromě uvedení přípojného místa do souladu s aktuálně platnými PPDS (sloupek v plotě, návlečky na správně barevných vodičích pro připojení elektoměru označujících fázi a stranu_DS/stranu_domu, správné typy jističů ........), ještě i ta schválená projektová dokundamentace.

A ano, potom je to ještě o místním technikovi, který bude mít názor na kde-co. Jo a neplést první paralelní připojení se stavem kdy jim nahlásíš rozplombování a po uplynutí doby Ti to technik zase zaplombuje. Ten tam není od kontroly funkčnosti FVE a po době kterou Ti ČEZ poskytl k realizaci smlouva pro nesplnění podmínek připojení padá a zase máš Smolíka.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

O detailech projektu dosud moc nevím, ale hned z kraje ledna mám schůzku s projekční kanceláří a uvidím, co chtějí a co do projektu uvádí...
misa84
Příspěvky: 133
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od misa84 »

AlanKraus píše: pon pro 20, 2021 5:51 pm Paradoxem je, že tarif pro soláry od ČEZu je levnější než většina ostatních tarifů (ale nepropočítával jsem všechny...) Takže i když zapojím elektrárnu 1 kWp a do DS nedodám ani kWh, mám celkově nižší cenu (myslím při nějaké normální spotřebě v řádu jednotek MWh).
S tím "zastřešením" je problém, že všechny montážní firmy to strašně natahujou, jen aby urvaly co nejvíce z dotace pro sebe. A to jsem kalkulace dělal na ceny v maloobchodě u nás. Pokud si něco dovezete sami z Číny, cena klesne minimálně o 20 % (například 450 Wp panel stojí asi 120 USD, doprava 31 ks (paleta) 300 USD (tedy kus 2920 bez DPH). To samé zdroje, LiFePo4 48 V/100Ah cca 1100 USD - samozřejmě + doprava. Myslím klasický 19" rack modul s BMS, ne stavebnice z článků samodomo.
Aktuálně jsem v režimu DPI a tarif pro soláry zatím vychází podstatně levněji než ostatní které se mi aktuálně nabízejí v čezonline, což je dost podezřelé, uvidíme od 1.1. třeba pozmění i ostatní tarify prozatím bych ten týden vyčkal
10kw goodwe, 4x h2
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

ČEZ oznámil změnu cen od 1.1.22, ale poslední ceníky z dneška (27.12.21) s platností od 1.1.22 jsou již na webu. Zde skutečně vychází tarif pro soláry nejlevněji. Ale má smysl samozřejmě, pokud si nějakou FVE připojíte... A čím více pošlete do DS a o to méně pak nakoupíte za plnou cenu silové energie, tak se to vyplatí.
misa84
Příspěvky: 133
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od misa84 »

musím to prozkoumat, jde jen o větší platbu za jistič nebo jsou další poplatky,
že by jim šlo o emisní povolenky? proto lepší cena?
10kw goodwe, 4x h2
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Všechny položky pro všechny tarify jsou shodné, pouze pro soláry se platí o cca 90 Kč měsíčně více za fixní poplatek za dodávku elektřiny.
Na druhé straně vychází 1 MWh o cca 500,- Kč levněji. Navíc je tu výhoda té VB, protože pokud si tam něco přes léto uložíte, zpět odeberete jen za distribuční poplatky,
Měsíční fixní platby jsou shodné, cena silové energie pro tarif na 3 roky je 3 738/MWh, tarif pro soláry je 3 254/MWh.
Pokud čerpáte energii, kterou jste si uložili, za silovou neplatíte nic, za distribuci platíte VT 473 Kč/MWh, a NT 381 Kč/MWh.
Takže při uložení 5 MWh do VB za vybrání 5 MWh (NT/VT - 4/1) zaplatíte za energii 1524 NT + 473 VT = 1997 Kč + fixní platby.
Při odebrání 5 MWh z tarifu fix na 3 roky (NT/VT - 4/1) zaplatíte silovou 5 MWH 18 690 Kč + 1997 Kč = 20 687 Kč + fixní poplatky.
Pokud tedy máte FVE 10 MWh, 5 MWh spotřebujete přímo a 5 MWh odešlete do VB, ušetříte ročně jen na ceně tarifu 17 600,- (90,- měsíčně vyšší fixní poplatek u tarifu pro soláry). K tomu samozřejmě ještě úspora 20 687 za 5 MWh neodebraných vůbec z DS (vlastní spotřeba).
Takže celkový přínos 10 kWp FVE je asi 38 000,- Kč/rok.
V kalkulaci nejsou zahrnuty fixní poplatky (měsíční či roční), protože jsou shodné pro jakýkoliv odběr nebo tarif, takže je musíte platit klidně i při nulovém odběru.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“