Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Diablo007 píše: pon lis 22, 2021 8:24 pm Beny dnes se dá nová baterie v liion těch olofii koupit za 5t/kWh nová jen to nemá okrasný plast pak už je to za 10t.
Virtuální baterie určitě u někoho smysl má. Někdo ale raději má.jak se říká vrabce v ruce bez holuba na střeše ona ta virtuální baterie funguje do doby dokud funguje síť pak je to jako pe ize v bance když není funkční systém jsou ti k ničemu.
Ano vím, jen ppokud máš systém jako já nic jiného k tomu nepřipojíš tady musím 400V baterku LG a tam je cena jinde :-( Ale jak jsem řekl, nikdy bych do toho nešel pokud by nebyla za 2/3. Ale i tak je to na nic viz. mé výpočty.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Nebud smutny Beny. Ten system co mas vymysleny, je to nejlepsi, co muzes ve tvoji situaci udelat. Funguje to, setri ti to penize a jeste ti to dela radost. Vycvicil ses na tom s UniPi, s programovanim prodeje prebytku podle OTE. A taky jsi konecne kvuli fve opravil tu strechu na garazi ne? :)

Jasne, 400V baterka je trochu opruz, ale co uz. A ver ze i ta baterka ti pomaha a ani to nevis: kdybys ji nemel tak by menice nedokazaly tak rychle regulovat svuj vykon, delaly by vice pretoku a mel bys mensi celkovou vyuzitelnost z FVE. Nejen o tu energii, kterou ted vidis, ze protekla pres baterku - bez baterky by toho do ds odteklo vic.

Jinak ale opravdu plati, ze ciste z ekonomickeho hlediska pomaha nejvic ta prvni kWh lithia. Vse ostatni uz jen zlepsuje komfort a zabranuje pretezovani ale ekonomiku to jen zhorsuje. S timto moudrem mne prvni seznamil tusim Kyocera, mnoho let zpatky. Tenkrat jsem tomu nerozumel ale dnes uz vim proc to rikal - ze nejlepsi fve je hybridni, baterka ano ale co nejmensi.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Trubka píše: pon lis 22, 2021 10:15 pm ..... baterka ano ale co nejmensi.
Hmm, a co její životnost když ji ničíš vysokými proudy? To je ekonomické?
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Kterou cast teto vety jsi nepochopil?

"ze ciste z ekonomickeho hlediska pomaha nejvic ta prvni kWh lithia. Vse ostatni uz jen zlepsuje komfort a zabranuje pretezovani ale ekonomiku to jen zhorsuje"
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Trubka píše: pon lis 22, 2021 10:40 pm.... Kterou cast teto vety jsi nepochopil? .....
Neřeš ty kteří si od Tebe přečtou že v rámci ekonomiky mají mít pouze kilowatthodinový akumulátor a potom se budou divit našim následným radám, že k takovému prckovi mají shánět jeden 180W panel protože jakýkoli vyšší výkon panelu bude tomu akumulátoru snižovat životnost a tedy ničit ekonomiku. A s max. 200W odběrem z onoho akumulátoru nás všechny pošle vstříc Chocholouškovi. Fakt nechci číst Tvou odpověď jako vystřiženou od agentů s teplou H2O, že jsi nic takového nepsal. Proto píšu opakovaně, neřeš.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Uz to neber Brumlaji.
vava
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 26, 2021 8:19 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od vava »

Trubka píše: pon lis 22, 2021 7:29 pm Pokud by ČEZ v tu samou dobu stále nabízel silovku ve VB za 3,20 Kč, tak při velkém ročním odběru už se to vyplatí změnit.
Fix je na 3 roky, takže změna připadá do úvahy tak někdy v 2025. Pokud ale léto bude soběstačnost a přetoky budou rovny zimní spotřebě, pak cena silovky nehraje roli.
vladaz
Příspěvky: 3
Registrován: stř lis 24, 2021 2:44 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od vladaz »

Ahoj,

kdo mate Elektřinu pro solary, můžu mít dotaz?

Jak je to s fakturační obdobím? Vždy kalendářní rok, tj konec je s koncem roku? Nebo to jde zařídit s koncem v létě? To by se lépe korigovala celková roční bilance.

Teď se zvýšením ceníku to už taková bomba není, ale jinak je problém někomu přebytky udat…

Diky
vava
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 26, 2021 8:19 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od vava »

Fakturační období začíná od přechodu na ten tarif.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Letos mě fa.obdobi změnili na kalendářní rok.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Ve finale je to ale jedno ne?
Proste v lednu spotrebovavas energii, kterou jim vratis v cervnu. Sluzba virtualni baterie ma tu vyhodu, ze ji proste par mesicu muzes vybijet do minusu :lol:

Dulezite je, vyuctovani je jednou za rok a ne kazdy mesic.
vladaz
Příspěvky: 3
Registrován: stř lis 24, 2021 2:44 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od vladaz »

Jasne, v principu je to jedno. Víc by se mi líbilo končit cyklus v létě, ale vybírat si nejde…. ;)
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Nautilus »

Asi tak půl hodiny jsem "studoval" podmínky EONu pro VB a nejsem z toho vůbec chytrej. Jediné co jsem pochopil určitě je:
- vyúčtování měsíční
- k 31.3. se nulují měřiče
- o čerpání do mínusu jsem nenašel nic
- poplatky: 49Kč za první MWh a pak násobky 50Kč/MWh až do 4MWh. Při 5MWh už vyskočí na 499Kč
- ušetří se platba za silovou el. Za "související služby v elektroenergetice" se platí. V případě dvoutarifu podle poměru odběru VT/NT
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Mám dotaz - mám doma vše na EL (plyn zde není), RD, tepelné čerpadlo, další odběr koníčky. celkem 12 MWh NT+ 4 MWh VT, ještě uvažuji o elektroautě - nájezd cca 25 t. km/rok - tedy dalších cca 5 MWh.
Uvažuji o 10 kWp ofiko do DS s tarifem Elektřina pro soláry - s dotací. Přes léto maximum poslat do VB, aby pokryla zimní spotřebu TČ, případně auta.
Lze k tomu dodělat ostrov (již bez dotace) na pokrytí letní spotřeby domu? Nevím, jak po právní stránce lze přepínat spotřebu mezi DS a ostrovem.
Je ostrov výkonově omezen? Jsem OSVČ, asi by nebyl problém rozšířit kapacitu na 20 kWp.
Idea tedy je pokud svítí - jet na ostrov a z FVE posílat maximum do DS, pokud to ostrov neutáhne, přepnout na DS.
Ad Elektřina pro soláry se myslím při větším objemu odeslaném a odebraném vyplatí - hodil jsem si to do tabulky a při odeslaném/odebraném 10 MWh vychází 1 MWh na cca 1700,-, při 0 MWh stojí 1 MWh 5600,- (poslední ceník ČEZ).
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Kodl69 »

A co takhle: zrovna si na dotaci pořiď hybrid, a máš to za jedno. Další možnost je AC vazba, a síťová fve - tj měřit si přetok do sítě a +- stejnou část energie přes nabíječku dostávat do baterie. nevýhodou je menší celková účinnost, díky dvojí konverzi.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Ano, ale chtěl bych z FVE pokrýt většinu spotřeby - tedy okolo 20 MWh. Proto to rozdělení na 10 KWp s připojením do DS a dotací a dalších 10 KWp jako ostrov. Zajímá mně legislativní i technická otázka - možnost přepínání z ostrovní FE na hybridní s připojením do DS. Přes léto stačí 10 KWp a s menší baterií na celodenní spotřebu, v zimně díky vyšší spotřebě (TČ) čerpat letní přetoky z Elektřiny pro soláry.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Ostrov si postavit můžeš. Nesmíš jej spojit s distribuční sítí. Nevíme nic o tom, že by to odporovalo legislativě. To že druhou, dotační FVE budeš krmit distributora není nic proti ničemu (tedy pokud to není proti Tvému světonázoru). Přepínání jde udělat, musel by ses více rozepsat vo co ti opravdu de.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Problém je v tom, že díky TČ mám větší spotřebu v zimně, kdy FV moc nevyrábí. Takže ani velká baterie u ostrova nic nevyřeší. Proto chci z oficiální FVE přes léto posílat maximum (což je do 10 kWh) do DS s tarifem Elektřina pro soláry a v zimně ji odebrat zpět. 1 MWh tak za distribuční poplatky atd. vyjde na cca 1700,- No a letní spotřebu krmit z druhé ostrovní elektrárny. Jen nevím, zda lze nějak oficiálně přepínat napájení domu mezi DS a ostrovem. Samozřejmě v případě provozu z ostrova bude dům kompletně odpojen od DS a to samé v opačném případě. Ideální by bylo nějaké automatické přepínání, pokud by ostrov již vyčerpal baterie, tak by se to samo přepnulo k DS a ostrov zcela odpojilo.
V tomto videu má ostrovní FVE 20 kWp a má také přepínání ostrov/DS: https://www.youtube.com/watch?v=9nkCFEfZQQY
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

AlanKraus píše: pát lis 26, 2021 1:18 pm Mám dotaz - mám doma vše na EL (plyn zde není), RD, tepelné čerpadlo, další odběr koníčky. celkem 12 MWh NT+ 4 MWh VT, ještě uvažuji o elektroautě - nájezd cca 25 t. km/rok - tedy dalších cca 5 MWh.
Uvažuji o 10 kWp ofiko do DS s tarifem Elektřina pro soláry - s dotací. Přes léto maximum poslat do VB, aby pokryla zimní spotřebu TČ, případně auta.
Lze k tomu dodělat ostrov (již bez dotace) na pokrytí letní spotřeby domu? Nevím, jak po právní stránce lze přepínat spotřebu mezi DS a ostrovem.
Je ostrov výkonově omezen? Jsem OSVČ, asi by nebyl problém rozšířit kapacitu na 20 kWp.
Idea tedy je pokud svítí - jet na ostrov a z FVE posílat maximum do DS, pokud to ostrov neutáhne, přepnout na DS.
Ad Elektřina pro soláry se myslím při větším objemu odeslaném a odebraném vyplatí - hodil jsem si to do tabulky a při odeslaném/odebraném 10 MWh vychází 1 MWh na cca 1700,-, při 0 MWh stojí 1 MWh 5600,- (poslední ceník ČEZ).
AlanKraus píše: pon lis 29, 2021 12:27 am Problém je v tom, že díky TČ mám větší spotřebu v zimně, kdy FV moc nevyrábí. Takže ani velká baterie u ostrova nic nevyřeší. Proto chci z oficiální FVE přes léto posílat maximum (což je do 10 kWh) do DS s tarifem Elektřina pro soláry a v zimně ji odebrat zpět. 1 MWh tak za distribuční poplatky atd. vyjde na cca 1700,- No a letní spotřebu krmit z druhé ostrovní elektrárny.
Pokud bys měl tu elektřinu kupovat od ČEZu za ceny dle nových ceníků, tak těch 12 + 4 MWh vyjde ročně na cca 75 000 Kč.
Pokud bys byl schopen 10MWh nasyslit do virtuální baterie a pak to samé odebrat zpátky za cenu distribuce, tak to sníží náklady na 42 000 Kč ročně.
Roční úspora díky syslení do virtuální baterky je tedy 33 000 Kč.

Ideální na syslení je ongrid FVE, tedy bez baterie, aby byla bezporuchová a hlavně co nejlevnější na pořízení. Po odečtení dotace by 10kWp 3f ongrid mohl stát tak 200 000 Kč, takže při roční úspoře 33 tisíc Kč se ongrid FVE za 6 let sama zaplatí a pak už ti bude jen šetřit.

Samozřejmě, je třeba počítat s těmito předpoklady, jejichž změna by to mohla pokazit::
- cena elektřiny zůstane stejná, nebo dokonce poroste
- cena distribuce a daní neporoste
- ČEZ bude produkt "elektřina pro soláry" nabízet za stejných podmínek, tedy se 100% slevou na silovku

Zbytek spotřeby činí 6MWh ročně, což se pomocí ostrova dá v pohodě vyrobit. Dejme tomu, že 5MWh dokážeš zajistit pomocí předimenzované ostrovní FVE, zatímco 1MWh budeš muset vždycky dokoupit u ČEZu. Nasyslených 10MWh tedy budeš mít za cenu distribuce a daní, 1MWh za plnou cenu. Pak se z roční platby 42 000 Kč stane 22 000 Kč.
Dodatečná roční úspora díky ostrovní FVE tedy bude 20 000 Kč.

Zrovna tu mám nějaké reálné nabídky, a 3f 10kWp FVE s baterkou tu stojí 450 000 Kč + DPH 15 = 520 000 Kč. Dotace NZÚ se na tuto FVE už čerpat nedá. Jednak proto že se jedá o ostrovní FVE v domě, kde je přípojka k DS. Dále pak proto, že už jednu dotaci mít budeš, na ten ongrid. Tudíž tohle budeš muset zaplatit celé ze svého a jediné na čem se dá ušetřit je vzít to přes firmu s montáží, což zajistí DPH 15% místo 21%.
Ostrovní FVE za 520 tisíc se díky úspoře 20 000 Kč ročně zaplatí až za 26 let.

Pokud bych do toho započítal ještě 5MWh ročně za nabíjení elektromobilu, tak to bude roční platba 64 tisíc versus 22 tisíc, tedy úspora 42 tisíc ročně.
Ostrovní FVE za 520 tisíc se tedy zaplatí za cca 13 let.
AlanKraus píše: pon lis 29, 2021 12:27 am Jen nevím, zda lze nějak oficiálně přepínat napájení domu mezi DS a ostrovem. Samozřejmě v případě provozu z ostrova bude dům kompletně odpojen od DS a to samé v opačném případě. Ideální by bylo nějaké automatické přepínání, pokud by ostrov již vyčerpal baterie, tak by se to samo přepnulo k DS a ostrov zcela odpojilo.
V tomto videu má ostrovní FVE 20 kWp a má také přepínání ostrov/DS: https://www.youtube.com/watch?v=9nkCFEfZQQY
Pokud máš dost volných střech, aby se ti tam vlezlo minimálně 10kWp panelů a v bance tak 750 tisíc Kč, tak směle do toho. Fungovat to bude technicky i ekonomicky.

Prozovat legálně ostrovní FVE v objektu, kde už je přípojka k DS, anebo dokonce ongrid FVE, není problém.
Technicky se na to automatické přepínání používá řešení, které lze najít pod mnoha různými názvy. Buď lze použít čínskou krabičku bez CE certifikace, za pár stovek, nebo záskokový automat postavený ze dvou spřažených stykačů za pár tisícovek, nebo průmyslový ATS za bambilión:

1) čínská krabička: https://www.aliexpress.com/item/1005003596623999.html
2) záskokový automat ze stykačů: https://www.youtube.com/watch?v=KJ3_OyO ... oE&index=2
3) průmyslový ATS: https://argos.cz/produkty/detail/100015 ... alyzatorem

Ve všech případech to funguje tak, že jakmile poklesne SoC baterek pod úroveň, kdy se ostrovní FVE automaticky vypne, tak výše uvedená krabička detekuje výpadek a celý barák přehodí na ČEZ.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Je legislativně tedy možné mít FVE připojenou k DS a zároveň ostrov?
Je nutné ostrov hlásit na distribuci?

Proč se ptám, koketuji s myšlenkou dalšího pole. Místo je jen na SV, ale i tak bych z toho mohl 2 MWh dostat. Což mě plně dostačuje pro VB.
No a nechci opět zatěžovat distribuci další žádostí. Ono by se dalo to rozšířit na ofiko 10 kWp, jen nechci vymýšlet nějaká schémata pro žádost.

Díky za info
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Jsem elektrikář (vyhl. 50 § 8), mám s.r.o. s předmětem podnikání m.j. Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení a Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů elektronických a telekomunikačních zařízení a kolega má státní zkoušku Elektromontér fotovoltaických systémů.
Takže jsme schopni si FVE instalovat sami včetně oficiálního připojení k DS (máme i rev. technika). To by mohlo náklady částečně redukovat.
Ještě jeden dotaz - lze získat dotaci na 10 kWp hybrid s baterií 10 kWh při získání licence z ERU na FVE 20 kWp? Nebo při licenci ERU do 20 kWp již není možné dotaci čerpat?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Beny píše: pon lis 29, 2021 3:20 pm Je legislativně tedy možné mít FVE připojenou k DS a zároveň ostrov?
brumlaj píše: ned lis 28, 2021 7:45 pm Ostrov si postavit můžeš. Nesmíš jej spojit s distribuční sítí. Nevíme nic o tom, že by to odporovalo legislativě. To že druhou, dotační FVE budeš krmit distributora není nic proti ničemu (tedy pokud to není proti Tvému světonázoru). ...........
Beny píše: pon lis 29, 2021 3:20 pm Je nutné ostrov hlásit na distribuci?
nechceš-li dotaci, NEní třeba hlásit ostrov distribuci.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo007 »

AlanKraus píše: pon lis 29, 2021 5:06 pm Jsem elektrikář (vyhl. 50 § 8), mám s.r.o. s předmětem podnikání m.j. Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení a Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů elektronických a telekomunikačních zařízení a kolega má státní zkoušku Elektromontér fotovoltaických systémů.
Takže jsme schopni si FVE instalovat sami včetně oficiálního připojení k DS (máme i rev. technika). To by mohlo náklady částečně redukovat.
Ještě jeden dotaz - lze získat dotaci na 10 kWp hybrid s baterií 10 kWh při získání licence z ERU na FVE 20 kWp? Nebo při licenci ERU do 20 kWp již není možné dotaci čerpat?
Na montáže fve je ještě profesní kvalifikace aby se z firem ještě něco vytáhlo na školeních přece to je úplně jiná elektrika než náš učili ve škole a elektrikář s praxí je úplně blbej tak ho musíme proškolit. Kocourkov
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Ad profesní kvalifikace - to vím, kolega to již má a já sám si ji chci udělat v únoru. Cena zkoušky 5 000,-, pokud k tomu ještě přípravný kurz + 10 000,-
Ale když si spočítám, o kolik si to prodraží dodavatel na klíč, tak se to pořád vyplatí :D
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Kodl69 »

Já bych hydru zbytečně nekrmil. Stejně zdechne. A raděj pracoval na nezávislosti na DS.
U mě se využívají na topení obnovitelný zdroje s minimální uhlíkovou stopou a akumulací v místě spotřeby klidně 5 sezón. A co že je to za zázrak moderní techniky? Dřevo se tomu říká. Oproti TČ se na tom nikdy nic nepokazí, není to závislý na externalitách jako DS a tu pec, která obsahuje 2t šamotu, opravím kdykoliv, v nejhoším za pomoci jílu, kterej nakopu na zahradě cca 0.5m hluboko...
Ty si zbuduješ monstrum, který ti v případě průšvihu (ke kterýmu se asi nezadržitelně blížíme) k ničemu nebude. Ale každý svého štěstí strojvůdcem.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“