Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 296
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Co jsem byl na školení, tak tam jsem dostal informaci, že zatím takové odpojení neviděli, takže reálně se to teď moc nepoužívá. Co jsem pochopil, tak dle zákona to lze použít pouze ve stavu nouze v distribuční soustavě.
Erik T
Příspěvky: 59
Registrován: pon bře 14, 2022 2:33 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Erik T »

Včera jsem četl článek že by panely měli být na střeše umístěny min 60cm od hromosvodu. Co je na tom pravdy řeší to firmy při instalaci?
jarda62
Příspěvky: 88
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jarda62 »

Erik T píše: čtv kvě 26, 2022 10:31 am Včera jsem četl článek že by panely měli být na střeše umístěny min 60cm od hromosvodu. Co je na tom pravdy řeší to firmy při instalaci?
Tzv. dostatečná vzdálenost "s" není pro všechna místa na střeše stejná - viz zde:
viewtopic.php?p=13594&hilit=kniska#p13594
Firmy to evidentně řeší různě, místy vůbec :x
Blbý je, že Ti dostatečná vzdálenost např. od hřebenového vodiče hromosvodu vyjde tím větší, čím jsi dále od nejbližšího svodu, takže když chceš mít panely logicky vodorovně, musel bys je dát tak nízko, abys splnil tu největší vzdálenost, čímž se zase okradeš o spoustu plochy. Už se v tom hrabu dva dny, anžto mám trochu divokou střechu, abych se mohl rozhodnout, jak velké panely koupit a jak je nejefektivněji a bezpečně poskládat - viewtopic.php?f=4&t=817&p=13805#p13805
Do toho mi revizák na hromosvod, co mi dělal minulý týden měření odporu a revizi jasně řekl: "cokoli kovového na střeše musí být spojeno s hromosvodem" :roll:
Pak se v tom vyznej.
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Flajzi »

AlanKraus píše: stř kvě 25, 2022 1:21 pm Každá připojená FVE (mikrozdroj) musí! mít možnost signálem HDO na příkaz distributora odpojit od DS a znovu se připojit s časovým zpožděním 20 minut po opětovném umožnění provozu. Ještě je tam možnost postupného zvyšování výkonu, ale to je zbytečně složité, tak se používá to zpoždění s výkonem 0/100 %.
Opravdu? Z legislativního principu fungování mikrozdroje nesmíš posílat přebytky do sítě, tak proč by tě distributor přes HDO odpojoval od sítě? Já na baráku žádné odpojování FVE (mikrozdroj) od sítě přes HDO nemám, ani neznám v okolí nikoho, kdo by to tak měl. Ani technik od ČEZ Distribuce se o ničem takovém nezmiňoval, když to byl u nás zkontrolovat a podepsat a v podmínkách smlouvy, které jsem včera podepisoval žádná taková povinnost tam není. Je tam pouze těch 20 minut opožděného připojení po obnově dodávky elektřiny.
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Flajzi »

Erik T píše: čtv kvě 26, 2022 10:31 am Včera jsem četl článek že by panely měli být na střeše umístěny min 60cm od hromosvodu. Co je na tom pravdy řeší to firmy při instalaci?
Řeší. Pokud je to blíž než 80 (60? teď přesně nevím) cm, tak panely musíš uzemnit na ten hromosvod.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Pokud je vzdálenost s menší než předepsaná (obvykle okolo 0,5 m), musí být konstrukce FV panelů spojena s hromosvodem, uzemněna na hlavní ochranné pospojování a hlavně - výstupy ze stringů musí být ještě před ! vstupem do budovy - tedy na fasádě domu osazeny přepěťovými ochranami typu 1+2! (Typ 1 je pro přímý zásah blesku do konstrukce, typ 2 je pro napětí indukované ze zásahu v blízkém okolí). Jinak ochrana proti blesku je dost šílená problematika. Stejně musí být chráněna FVE, pokud na budově není instalován hromosvod. Pokud je FVE v ochranném pásmu hromosvodu, stačí přepěťová ochrana typu 2.
Poznámka - jsou to jen kusé vzpomínky z kurzu na elektromontéra FV systémů, pokud se pletu, prosím o upřesnění. Lektor nás výslovně upozorňoval, že máme trvat na korektní instalaci hromosvodu slovy - jste poslední kvalifikovaná osoba, která na střeše byla a pokud se něco po..., jde to za vámi :-(.
jarda62
Příspěvky: 88
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od jarda62 »

AlanKraus píše: čtv kvě 26, 2022 8:48 pm Pokud je vzdálenost s menší než předepsaná (obvykle okolo 0,5 m), musí být konstrukce FV panelů spojena s hromosvodem, uzemněna na hlavní ochranné pospojování a hlavně - výstupy ze stringů musí být ještě před ! vstupem do budovy - tedy na fasádě domu osazeny přepěťovými ochranami typu 1+2! (Typ 1 je pro přímý zásah blesku do konstrukce, typ 2 je pro napětí indukované ze zásahu v blízkém okolí). Jinak ochrana proti blesku je dost šílená problematika. Stejně musí být chráněna FVE, pokud na budově není instalován hromosvod. Pokud je FVE v ochranném pásmu hromosvodu, stačí přepěťová ochrana typu 2.
Poznámka - jsou to jen kusé vzpomínky z kurzu na elektromontéra FV systémů, pokud se pletu, prosím o upřesnění. Lektor nás výslovně upozorňoval, že máme trvat na korektní instalaci hromosvodu slovy - jste poslední kvalifikovaná osoba, která na střeše byla a pokud se něco po..., jde to za vámi :-(.
Hlavní ochranné pospojování je to svorkovnice v hlavním domovním rozvaděči, na které jsou připojeny všechny žlutozelené vodiče?
Opravdu, když spojím konstrukci FV panelů s hromosvodem, táhnu ještě samostatný vodič od konstrukcí FV panelů na tuto svorkovnici?
Jsem jen slaboproudař (30 let po škole :roll: ) a trochu mi to hlava nebere. Když by pak prásklo do některého jímače, tak bych vlastně tímhle vytvořil paralelní cestu pro bleskový proud a zavedl ho (zbytečně) do domovního rozvaděče...Nebo mi něco uniká?
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Kodl69 »

uniká. Tohle by mělo zafungovat tak, že dojde k vyrovnání potenciálů, ale ne na úrovni potenciálu země. tj. vodiče pospojování musí být dimenzovány tak, aby na nich nevznikl velký úbytek napětí a podobně musí být dimenzovány přepěťovky - když do baráku praští 100kA blesk, musí být rozdíly napětí mezi všemi částmi instalace co nemenší, co na tom, že HOP v té chvíli bude mít proti "skutečné zemi" chvilku potenciál v řádu stovek kilovolt?
Ostatně jako slaborpoudař zajdi na kopec, a prohlídni si, jak vypadá stožár mobilního operátora, co je s čím spojený a jakým průřezem. A vím jistě, že tohle odolá přímýmu zásahu blesku bez výpadku funkce na víc než pár sekund, co se rozptýlí ionitzovanej vzduch z okolí antén a rozepnou přepěťovky...
Někdy vypadne hlavní jistič v rozvaděči měření.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

Je to s tou virtuální baterií tak že můžu odebrat v zimě jen tolik kolik jsem za celý rok spotřeboval?? tudíž v létě když tam budu valit přebytky a budu mít nulovou spotřebu z DS tak si v zimě moc nevyberu, protože mi dají jen do výše mé spotřeby z DS, která bude minimální.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mobilik »

Áno, takto to nejak je nastavené...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Excelent »

deemonio píše: pát kvě 27, 2022 4:43 pm Je to s tou virtuální baterií tak že můžu odebrat v zimě jen tolik kolik jsem za celý rok spotřeboval?? tudíž v létě když tam budu valit přebytky a budu mít nulovou spotřebu z DS tak si v zimě moc nevyberu, protože mi dají jen do výše mé spotřeby z DS, která bude minimální.
Takto to není, v létě si budete posílat přebytky a v zimě si je vyberete, omezení podle spotřeby tam není.
Odečítá se ale pouze silová elektřina, distrubice a poplatky OZE atd. se platí i za odběr "vlastní" elektřiny.
Zůčtovací období je 1 rok, takže dokonce můžete nejdříve čerpat z virtuální baterie a pak do ní elektřinu vracet.
Ještě bych upozornil, že se za ní platí měsíční paušál a u ČEZ je pak odběr nad rámec VB dražší kWh než v normálním tarifu.
Je dobré si to propočítat.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

Tohle píšou na stránkách:Může se stát, že do sítě pošlete víc elektřiny, než z ní odeberete. V takovém případě vyúčtování nepůjde do minusu, nevznikne tím přeplatek. Námi vykoupené množství vaší elektřiny může být vždy jen do výše vaší roční spotřeby ze sítě. V novém zúčtovacím období se stav vynuluje.Z toho vyplývá že vykoupí jen tolik kolik jsem spotřeboval, víc prostě ne ??? Nebo fakt už tomu nechápu. Omezené množství ano to píšou, ale na konci je tento odsatvec
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

Prostě mám FVE 10kwp, spotřebuju 4mwh a 6 mwh pošlu do VB, jenže vybrat můžu jen tolik kolik jsem spotřeboval, tudíž 4mwh. Chápu to správně ne?
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od soami »

Celkově odebráno 10 MWh, dodáno z FV 6 MWh, platíš 4MWh plně + distribuci z těch 6MWh. Vyúčtováno 1 ročně.
Edit
Pokud odebereš míň, než jsi dodal, tak zbytek propadá. Ale to je většinou nereálné, pokud elektřinou topíš nebo ohřívaš TUV. Takže spotřeba 4MWh a dodávka 6 MWh znamená, že zaplatíš pouze distribuci těch 4MWh. Za silovou 0. 2MWh propadnou.
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

ale jak můžu odebrat z VB 6mwh když jsem odebral ze sítě jen 4mwh? když jasně píšou že z VB mi dodají maximálně tolik kolik jsem za období spotřeboval, což je 4mwh. Tudíž nemůžu využít všech 6mwh které jsem tam poslal. 2mwh prostě proadnou, protože nepřevádí do nového období jako například EON
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od soami »

Vždyť to samé ti píšu. Jinak mít při celkové roční spotřebě 4MWh instalováno 10kWp je dost nepoměr. Tam ty MWh stejně zůstanou na střeše.
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

mám tepelko a v zimě je 70 procent veškeré spotřeby el. energie. Takže jsem si chtěl naspořit přes léto alepson 50% do baterie a v zimě vybrat, proto ta velikost FVE. Ale když mi vrátí stejně jen to co jsem odebral tak možná malinko snížím výkon.
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

Jinak spotřebu mám 11mwh za rok, jenže jak jsem psal větší část je v zimě díky tepelku vzduch voda. A když jsem viděl ten ten ceník, který je teď platný tak to musím řešit. Nyní mám do prosince 2200kč za mwh, nový ceník je 3x dražší takže bych neplatil jako do teď 40,000 za el ale 120.000 což opravdu neakcepuji. A nechci vidět jaký ceník bude v tom prosinci jak mi skončí fixace.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Tady tomu někdo nerozumí... Roční vyúčtování. FVE 10 kWp. Topím TČ. Mám pouze VB, ne fyzickou. Vyrobím 10 MWh, přímo spotřebuji 2 MWh, během roku pošlu do VB 8 MWh. V zimně těch 8 MWh odeberu z DS. Za silovou energii neplatím nic, asi cca 1000 Kš/ MWh za ostatní poplatky dle spotřeby, tedy asi 8000,- Kč. Všechny ostatní platby jsou nezávislé od spotřeby a identické pro všechny tarify (více méně), tedy asi 6000,- (přesně jsem nepočítal, ale tak nějak). Pošlu do VB 8 MWh, vyberu 6 MWh, 2 MWh propadnou. Pošlu 8 MWh, spotřebuji 10 MWh - 2 MWh doplatím za plnou cenu (stále hovoříme o ceně za silovou energii, nyní asi 5500,- za MWh.
Jinak se podívejte na nové ceníky ČEZu od 17.5. tarif pro soláry má nejnižší cenu za MWh (mimo ZTP).
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

Já jen nerozumím té větě co píší na stránkách u te VB a to je tahle: Námi vykoupené množství vaší elektřiny může být vždy jen do výše vaší roční spotřeby ze sítě. Jak mám chápat tuhle větu?? Ale kdyby to bylo jak píšea máš s tím zkušensoti a nejsi nějaký lobista a skrytý zaměstanec ČEZU tak by to byla super zpráva.
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od soami »

Já už nevím, jak to napsat. Co je na tom k nepochopení? Vykoupí= v zúčtování odečtou FV el. pouze do výše celkového odběru z DS. Pokud ČEZu pošleš víc než od nich odebereš, tak přebytek propadne= nebudou to odečítat do mínusu.Vždyť je to u toho tarifu jasně popsané, včetně příkladů.
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od deemonio »

a tři příspěvky výše od ALAN Kraus píše že odebral z DS 2mw a v zimě si vybral 8MW co přes léto poslal do VB. Takže správně dle té věty co já uvadím by si mohl vyzvednout jen 2mwh z VB , protože z DS spotřeboval jen 2 Mwh. tak fakt nevím. je to celkem rozhodující údaj a dost to ovlivní celou investici.
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od soami »

Píše FV výroba 10MWh, z toho doma spotřebované 2MWh, do VB poslán rozdíl, tj. 8MWh.
Napiš konkrétní roční odběr z DS. Pokud jsou to dříve uvedené 4MWh, tak pokud pošleš do VB víc, než 4MWh, tak propadnou.
Nicméně za ty 4MWh nebudeš platit silovou el., pouze distribuční část ceny.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Vše, co pošleš do VB, si můžeš kdykoliv vybrat (do výkonu FVE, tedy max cca 10 MWh). A nemusí to být v zimně - když nemáš fyzickou baterii a jen VB, tak klidně každý den večer...
Právě proto roční vyúčtování. Máš nějakou roční spotřebu (celkovou) a od té ti odečtou, co jsi si poslal do VB. Pokud sis poslal více, nic ti nevrací, pokud méně - doplatíš.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Noparasito »

AlanKraus píše: sob kvě 28, 2022 11:25 pm Vše, co pošleš do VB, si můžeš kdykoliv vybrat (do výkonu FVE, tedy max cca 10 MWh). A nemusí to být v zimně - když nemáš fyzickou baterii a jen VB, tak klidně každý den večer...
Právě proto roční vyúčtování. Máš nějakou roční spotřebu (celkovou) a od té ti odečtou, co jsi si poslal do VB. Pokud sis poslal více, nic ti nevrací, pokud méně - doplatíš.
Vsichni co naskoci do VB si doufam uvedomuji, ze kdyz vse naperou v dobe prebytku v lete a v dobe nedostatku v zime bude problem energii dodat, resp. prebytky nebudou, ze to nema dlouheho trvani.
Takze doporucuji system pomalu a jiste chystat na zmenu bez VB. Cim vice "ovecek" ve stadecku VB tim drive to "prozreni" bude urychleno.
To jen takova nepodstatna vlozka :pat:
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“