Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Odpovědět
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od beethowen »

redcrown píše: úte led 24, 2023 9:40 pm
beethowen píše: Primárním cílem není u mě vydělat, ale případně si pomoct trochu na zimu a pomoct i té síti, pokud bude třeba.
Když se k tobě staví tak jak se staví, tak se vykašli na pomoc síti. A s tou zimou popřemýšlej, jestli na tom jsi tak špatně, že to máš zapotřebí.
Tak mám TČ v zimě na topení a to musím něčím nakrmit. Není tom moc, ale cca 1,5MWh potřebuju. To mě samozřejmě úplně nezničí. Spíš mě jde o princip, že vše potřebné pro to aby to fungovalo mám. Stačil by dát jiný elektroměr a mohlo by to v klidu dělat službu. Nepotřeboval bych tam tlačit co to dá, jako ti dotačníci s velkým polem a malou baterkou a 3f připojením. Bylo by to výhodné v podstatě i pro distributora. Jenom je to svázané legislativou, aby to nikdo radši ani neřešil.
Varianta přidělat ongrid, aby to bylo jako legál mě připadá trochu uhozená, když už vše mám.
Ať si tam dá distributor měřeni a když mu to maximum překročím, tak mě může pokutovat, nebo odpojit. Připadně mě odpojit nebo omezit přes HDO, to je pořád ještě v poho. Jinak to přece nemusí řešit, co a jak tam mám, když dodržim nějaké domluvené parametry.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

brumlaj píše: úte led 24, 2023 10:39 pm Studer to řeší tak, že máš ongrid na AC-out. On dělá vevnitř i ten elektroměr. A to podstatně rychleji než řešení, které naznačuješ. Švýcaři nepředpokládali tu zhovadilost distributorů která se tady praktikuje. Když dáš ongrid na AC-in, tak to jde buď do sítě, nebo to sežereš přes ten Studer v baráku - dle aktuálního odběru baráku a stavu Studeru.
Victron vie z toho on-gridu aj nabíjať batérie. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od jahodovák »

Ono stačí pochopit,že politici hájí zájmy toho,kdo jin nasype víc do korýtka,obyčejný lid pro ně nic neznamená,to je potřeba změnit,teprve potom budou změny,o to se ale musíme zasadit my,oni budou stále tvrdit to samé,nejde s tím nic dělat a neřeknou že oni hlavně nechtějí,jsem zvědav,kdy to obyčejným lidem konečně dojde...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od beethowen »

Diablo1st píše: stř led 25, 2023 6:48 am
brumlaj píše: úte led 24, 2023 10:39 pm Studer to řeší tak, že máš ongrid na AC-out. On dělá vevnitř i ten elektroměr. A to podstatně rychleji než řešení, které naznačuješ. Švýcaři nepředpokládali tu zhovadilost distributorů která se tady praktikuje. Když dáš ongrid na AC-in, tak to jde buď do sítě, nebo to sežereš přes ten Studer v baráku - dle aktuálního odběru baráku a stavu Studeru.
Victron vie z toho on-gridu aj nabíjať batérie. ;)
To ten Studer umí samozřejmě taky.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

Aj by som sa čudoval keby nie :lol:

Skús porozmýšlať ohľadom toho malého on-gridu. Takto by si vedel tlačiť pár kWh do siete, či už do VB alebo na spot. Ja som s takýmto systémom veľmi spokojný. Stále niečo zostane na steche, ale nie toho tak veľa ako pri ostrove.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od danidani »

brumlaj píše: úte led 24, 2023 7:07 pm tak ode dneška platí změna zákona mj. "do 50kW". Takže ti, kteří jste zkoušeli a byli jste odmítnuti, nyní je čas na další pokus.
ČEZ zatím změnu zákona nezaregistroval.

cezd.png
cezd.png (29.17 KiB) Zobrazeno 2722 x
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od tomas »

Podle mne definice mikrozdroje zůstává do 10kW. Posunoval se pouze limit pro povinnou licenci a stavební povolení z 10 na 50kW. Musíte vyplnit žádost která není určená pro mikrozdroj a jak vás připojí tak licenci už nebudete vyřizovat pokud ji nebudete chtít, jinak zůstává vše při starém.
I to takzvané "zjednodušené" připojení podle mne není nad 10kW možné, to zůstává původní.
Mimochodem v Polsku mají limit 200kW. ;) takže jsme zase 100 let za opicemi.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

Limit môže byť aj 1MW, otázka je aký výkon je schopná distribučka pripojiť. Veď teraz odmieta pripojiť 10kW FVE pre nedostatok kapacity siete, takže je úplne jedno aký je limit. Proste kľudne môžeš mať 50kWp na dome, ale povolenú dodávku dostaneš pár kW alebo len technické pretoky. Iné ti distribučka aj tak nepovolí.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

tomas píše: stř led 25, 2023 9:45 am Podle mne definice mikrozdroje zůstává do 10kW. Posunoval se pouze limit pro povinnou licenci a stavební povolení z 10 na 50kW.
Stavební povolení bylo od 20 kW, tam se snad ještě nic nezměnilo?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od danidani »

tomas píše: stř led 25, 2023 9:45 am Podle mne definice mikrozdroje zůstává do 10kW. Posunoval se pouze limit pro povinnou licenci a stavební povolení z 10 na 50kW. Musíte vyplnit žádost která není určená pro mikrozdroj a jak vás připojí tak licenci už nebudete vyřizovat pokud ji nebudete chtít, jinak zůstává vše při starém.
No, tak jsem zvědav.

cezd2.png
cezd2.png (32.97 KiB) Zobrazeno 2675 x
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Beny »

Bude se to připojovat, jako výrobna. Jen s tím rozdílem, že nepotřebujete licenci.
Mám ale obavy, že rozdíly v nastavení některých technikálijí (ochrany) zůstanou. U výroben jsou trošku přísnější.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od tomas »

Momo píše: stř led 25, 2023 10:04 am
tomas píše: stř led 25, 2023 9:45 am Podle mne definice mikrozdroje zůstává do 10kW. Posunoval se pouze limit pro povinnou licenci a stavební povolení z 10 na 50kW.
Stavební povolení bylo od 20 kW, tam se snad ještě nic nezměnilo?
Jak který stavební úřad, některé dosud nerespektovali ani ten 20kW limit a požadovali stavební povolení i pro jeden panel.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

Byl jsem dnes na ČEZd. Přečetl jsem si interní sdělení, ofotit mi to nechtěli.

Mikrozdroj je stále do 10 kW.
Výrobny je možné provozovat bez licence až do 50 kW. Takže nad 10 kW je to už výrobna.
Zákazník může podat žádost o nový nebo navýšený výkon nad 10 kW, ještě před registrací výrobny na ERÚ.
ČEZd podá návrh smlouvy podle místních podmínek vždy se dvěma EANy.

Výrobna by mohla mohla přinést tyto problémy:
1) Případně již získané dotace při změně z mikrozdroje na výrobnu
2) Daň z příjmu z případně prodané elektřiny je až od 30k ročně, to by se mělo týkat jenom výroben

Toto je vyjádření k problematice z dubna 2022:
Podle zákona o dani z příjmu, jsou příjmy z prodeje elektřiny tzv. ostatní příjmy (§ 10), pokud se jedná o příjmy... "z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem", tj. pokud jste provozovatelem elektrárny na RD o výkonu do 10 kWp. Tyto ostatní příjmy jsou osvobozeny od daně z příjmů do výše 30 000 Kč. Pokud ovšem jste držitelem licence, jste podnikatelem v energetice a příjmy z prodeje elektřiny jste povinen danit podle jiného paragrafu zákona (§ 7 Příjmy ze samostatné činnosti).
Výnosy z FVE do 10 kWp provozované na základě licence ERÚ nebudou osvobozeny od daně z příjmů a placení sociálního a zdravotního pojištění.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od danidani »

Momo píše: stř led 25, 2023 2:24 pm Výrobna by mohla mohla přinést tyto problémy:
1) Případně již získané dotace při změně z mikrozdroje na výrobnu
V rychlosti jsem pročetl rozhodnutí SFŽP k dotaci a o mikrozdroji ani výrobně tam nic není.

Jedna z podmínek je, cituji:
Příjemce podpory musí zachovat účel užívání předmětu podpory, řádně jej užívat a dodržovat podmínky uvedené v Závazných pokynech po celou dobu udržitelnosti, jejíž délka je stanovena na 10 let ode dne vydání tohoto Rozhodnutí.
Tomu rozumím tak, že po stanovenou dobu nemůžu :

1. Ponížit kapacitu baterií
2. Ponížit instalovaný výkon panelů
3. Odpojit se od sítě (tj. přestat dodávat přebytky)
4. Použít něco jiného než hybridní měnič

Zároveň je v rozhodnutí vyjmenováno, co vše musím oznamovat po stanovenou dobu. Navýšení kapacity/instalovaného výkonu ani změna mikrozdroje na výrobnu v oznamovací povinnosti nejsou.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

Asi před měsícem jsem telefonicky hovořil s člověkem na MPO, který mi tu dotaci řešil. V rozhodnutí byl jeho telefon. Nebo v mailu, už nevím...

V kostce mi řekl, že navyšovat můžu. Po dobu deseti let nesmím snižovat parametry toho systému. Že prý ani nemusím něco někam hlásit.

-------------

Jen se mi nelíbí to danění příjmů z FVE už od nuly. Pokud to tedy pořád platí.
Už takhle půjdou ceny spíše dolů a ještě z toho platit daně. Přitom je to vlastně výdělek na pokrytí zimy. Kdo málo žere, tomu zbyde hodně, kdo žere hodně, ten bude hodně doplácet.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od danidani »

Momo píše: stř led 25, 2023 3:21 pm Jen se mi nelíbí to danění příjmů z FVE už od nuly. Pokud to tedy pořád platí.
Ale jen pokud jsi držitelem licence, což do 50 kWp být nemusíš. A že bych poslal do DS více jak 10 MWh (při výkupu 3 tis./MWh), to zas nepředpokládám, taky něco spotřebuju :-)
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

Jo, ta daň by měla být jenom pro licence, je to v tom kurzívovaném textu.
Navíc, jak píšeš, ty ceny budou nejspíš nízké, tak by v tom něměl být problém. Kdyby bylo těch 10 Kč/kWh jako v srpnu, tak se to holt zdaní :)
Včetně těch dotací.

Takže závěr - asi OK.

Nad 10 kW už ne mikrozdroj, ale výrobna do 50 kW.
Současný stavební zákon chce stavební povolení nad 20 kW.
Dotace snad OK, danění výrobny snad taky OK.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od brumlaj »

danidani píše: stř led 25, 2023 8:55 am
brumlaj píše: úte led 24, 2023 7:07 pmtak ode dneška platí změna zákona mj. "do 50kW". Takže ti, kteří jste zkoušeli a byli jste odmítnuti, nyní je čas na další pokus.
ČEZ zatím změnu zákona nezaregistroval.
Tady je vidět bohorovnost slouhy. Co mu je po tom jaký je instalovaný výkon? Jakým právem se staví do pozice schvalovatele instalovaného výkonu? Co dělat pro to aby konečně pochopil, že on je zde od toho aby sloužil a co se výkonu týká, tak ho má (oprávněně) zajímat pouze požadovaný rezervovaný výkon do distribuční sítě! ČEZ distribuce není ten co to platí tak ať se stará o své!
Momo píše: stř led 25, 2023 10:04 am
tomas píše: stř led 25, 2023 9:45 am Podle mne definice mikrozdroje zůstává do 10kW. Posunoval se pouze limit pro povinnou licenci a stavební povolení z 10 na 50kW.
Stavební povolení bylo od 20 kW, tam se snad ještě nic nezměnilo?
Proč jsem zde asi dával odkaz na schválenou změnu? Samozřejmě, že se změnil i stavební zákon a do 50kW je to bez povolení a není potřeba ani ohlášení (vyjma specialit). Je to v části "ČÁST DRUHÁ, Změna stavebního zákona"
tomas píše: stř led 25, 2023 11:47 amJak který stavební úřad, některé dosud nerespektovali ani ten 20kW limit a požadovali stavební povolení i pro jeden panel.
Trochu Tomáši netuším jak mohou nerespektovat něco o čem se ani nedozví. Nějaká podrobnost by nebyla? (To že Ty musíš dodržet elektrickou a požární bezpečnost je na Tobě. Do toho je úřadu {h...o/nic} ) V momentě kdy požádáš o stanovisko, tak zřejmě nesplňuješ a začne kolečko posuzování nosných konstrukcí atd. . Kdo se moc ptá, moc se dozví.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne stř led 25, 2023 6:26 pm, celkem upraveno 1 x.
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od jahodovák »

Asi to bude jako s jedním,co si chtěl postavit pec na pečení chleba,trvalo mu to asi 4 roky,stále nalézali nové a nové věci,nakonec mu řekli že už nic nemohou najít a že mu to teda musí povolit...zhruba dva roky pekl výborný chleba ale pak ho někdo doma našel a po pitvě bylo zjištěno že vykrvácel na vnitřní zranění,nevím zda to byla pravda ale říkalo se,že po zásahu vymahačů dluhů,samozřejmě se na nic nepřišlo...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od RadarS »

Před pár dny nabyla platnosti novela EZ "Lex oze 1".
Navýšení limitu mikrozdroje je na 50kW, nicméně zatím jsem nikde nenarazil na technické podrobnosti.
Jak se tím mění dosavadní limity (max. 10kW/3f, resp. max. 3,68kW/16A 1f)?
Jak to bude po novu? díky
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 68
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Asiunda »

tomas píše: stř led 25, 2023 11:47 am
Momo píše: stř led 25, 2023 10:04 am
tomas píše: stř led 25, 2023 9:45 am Podle mne definice mikrozdroje zůstává do 10kW. Posunoval se pouze limit pro povinnou licenci a stavební povolení z 10 na 50kW.
Stavební povolení bylo od 20 kW, tam se snad ještě nic nezměnilo?
Jak který stavební úřad, některé dosud nerespektovali ani ten 20kW limit a požadovali stavební povolení i pro jeden panel.
Mohu poprosit lokalitu kde se tak stalo?
Napr. Lidl solarni svitidlo do ulice by take resili?
Dekuji
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Diablo007 »

Asiunda píše: sob úno 04, 2023 1:49 pm
tomas píše: stř led 25, 2023 11:47 am
Momo píše: stř led 25, 2023 10:04 am

Stavební povolení bylo od 20 kW, tam se snad ještě nic nezměnilo?
Jak který stavební úřad, některé dosud nerespektovali ani ten 20kW limit a požadovali stavební povolení i pro jeden panel.
Mohu poprosit lokalitu kde se tak stalo?
Napr. Lidl solarni svitidlo do ulice by take resili?
Dekuji
Není to připojené do sítě nikdo to nebude řešit klidně používat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od brumlaj »

RadarS píše: sob úno 04, 2023 1:11 pm Před pár dny nabyla platnosti novela EZ "Lex oze 1".
Navýšení limitu mikrozdroje je na 50kW, nicméně zatím jsem nikde nenarazil na technické podrobnosti.
Jak se tím mění dosavadní limity (max. 10kW/3f, resp. max. 3,68kW/16A 1f)?
Jak to bude po novu? díky
Máš někde odkaz, že jde o zvýšení hranice MIKROZDROJE? Žil jsem v iluzi že jde o navýšení výkonu VÝROBNY. ČEZ si nenechá jen tak dupat na své zájmy. Do té doby se na limitech nic nemění. To že Ty máš právo si postavit výrobnu neznamená, že by snad někdo byl povinný s Tebou spolupracovat. Jde o to, aby Ti nikdo nezavazel. Nevidím na tom nic proti ničemu. Proč se ptáš?

p.s.: doufat ve zdravý rozum sjednávání rezervovaného výkonu s distributorem bez ohledu na instalovaný výkon je sci-fi. Dnes instalační firmy jsou drzé natolik, že by krátkodobé přetoky (v řádu sekund) klidně těch 50kW byly. Bo co je odbyté to je levné a co je levné, to se dobře prodává. Šak to fšici vidíte v přímém přenosu.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

brumlaj píše: sob úno 04, 2023 5:56 pm
RadarS píše: sob úno 04, 2023 1:11 pm Před pár dny nabyla platnosti novela EZ "Lex oze 1".
Navýšení limitu mikrozdroje je na 50kW, nicméně zatím jsem nikde nenarazil na technické podrobnosti.
Jak se tím mění dosavadní limity (max. 10kW/3f, resp. max. 3,68kW/16A 1f)?
Jak to bude po novu? díky
Máš někde odkaz, že jde o zvýšení hranice MIKROZDROJE? Žil jsem v iluzi že jde o navýšení výkonu VÝROBNY. ČEZ si nenechá jen tak dupat na své zájmy. Do té doby se na limitech nic nemění. To že Ty máš právo si postavit výrobnu neznamená, že by snad někdo byl povinný s Tebou spolupracovat. Jde o to, aby Ti nikdo nezavazel. Nevidím na tom nic proti ničemu. Proč se ptáš?

p.s.: doufat ve zdravý rozum sjednávání rezervovaného výkonu s distributorem bez ohledu na instalovaný výkon je sci-fi. Dnes instalační firmy jsou drzé natolik, že by krátkodobé přetoky (v řádu sekund) klidně těch 50kW byly. Bo co je odbyté to je levné a co je levné, to se dobře prodává. Šak to fšici vidíte v přímém přenosu.
Hranice mikrozdroje zůstává na 10 kW. Nad to je to výrobna, do 50 kW bez licence.

Přetoků, a to ani krátkodobých 50 kW bych se moc nebál. Pro běžný jistič 3x 25 A by měl být limit na fázi 25 x 230 = 5,75 kW. Toto x3. Možná trochu víc při vyšším napětí.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od pave69 »

Přetoků, a to ani krátkodobých 50 kW bych se moc nebál. Pro běžný jistič 3x 25 A by měl být limit na fázi 25 x 230 = 5,75 kW. Toto x3. Možná trochu víc při vyšším napětí.
Ale běžný jistič (B) vypíná krátkodobě (do 5 s) při trojnásobku jmenovité hodnoty, takže ze 17kW jsme na 50 kW. A při minutovém přetoku to tepelně vypne cca kolem 1,5 násobku, to je 25kW. Tak na jističe bych při zamezení krátkodobých přetoků moc nesázel... :D
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“