Dřevo

Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Dřevo

Příspěvek od Kodl69 »

Gratuluji, právě jsi objevil ameriku, a stačila ti znalost matematiky cca čtvrté třídy ZŚ a jedna tabulka na TZB info :)
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Dřevo

Příspěvek od JonasPP »

Tak ešte stale nam trva vykurovacia sezona, ale hadam už iba chviľku, bo vyzera to biedne s cenou, ba dokonca aj množstvom dreva.
Minuleho roku sa mi nepodarilo zohnať drevo, lebo ho proste nebolo. Maďarsko a Čina poskupuvali všetko voľne a lacne, až ostalo iba predražene. Tak som kupil 8 paliet hnusnych bordelovych brikiet z polska po 140€.
Da sa povedať, že som asi spravil dobre, lebo do kotla mixujem drevo + brikety a doposiaľ som spalil zhruba 14m mäkkeho, 2m tvrdeho a 3 palety brikiet. Ako je aj slabšia zima, badam to aj v elektrarni, že odpadne teplo z meniča dokaže dlho udržiavať teplotu nad nulou.
Ale nastava nam extremny problem. Cena paliva a to je jedno, či sa jedna o drevo brikety, alebo pelety, tak odštartoval zavod, ktora komodita bude stať viac. Tak nam vyvstava otazka, ktore palivo bude rentabilnejšie zaobstarať a v akom množstve. A druha vec, či sa tento rast cien zastavi, bude o rok klesať, alebo rast cien bude stale pokračovať aj v ďalšej vykurovacej sezone.
Ja napriklad mam v zasobe ešte takych 10m mäkkeho v drevarni take 4m tvrdeho musim cez leto doviesť od svokrovcoch 2m mäkkeho mam v dome, ktore isto spalim a zviši sa mi necelych 5 paliet brikiet. To znamena, že na jednu sezonu mam z odretymi ušami dosť, ak znižim troška teplotu v dome a nepride zima ako pred rokom.
A teraz ako ďalej.
Brikety stoja o 100€ za paletu viac a drevo ani nikde nemaju cennik metrovice, no ceny sa po sezone trocha ukľudnia, v čo dufam, inak to bude tvrde rozhodovanie, že čo ma prednosť.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Odpovědět

Zpět na „Kutilové, zahrádkáři, chovatelé, kuchaři“