Solax vs. Goodwe vs. Deye

Odpovědět
revol
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 31, 2024 6:01 pm

Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od revol »

Zdravím vás, poptal jsem pár firem na FVE. Viděl jsem pár nabídek a poslechl si pár dodavatelů. Sešly se mi nabídky na Solax, Goodwe a Deye a teď kterou vybrat. Všichni dodavatelé se krásně shodli na jedné věci a to, že ta jejich technologie je nejlepší a že ti druzí jsou nespolehliví...

Firma, která se mi líbí a má fajn cenu nabízí Goodwe a to mi z tohoto výběru přijde jako nejhorší volba - je to tak?
Firma, co nabízí Deye, tak nabízí panely 550 a 580 Wp - což se mi líbí, ale nějak si nejsem jistý důvěryhodností firmy (Enpa)
Solax nabízí ti ostatní, ale zase mají většinou 430 Wp panely - je to jedno a nebo už jít spíš do výkonnějších panelů?

Parametry budu mít cca tyto:
Střídač 10 kW
17 panelů cca 10 kW
Baterky cca 10 kw
JV orientace, RD s TČ.

Budu rád, za každou radu, postřeh.
ClonyXXL
Příspěvky: 115
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od ClonyXXL »

Ja mam Solax, Goodwe mam asi stejny nazor jako ty a to posledni neznam vubec.
Mam skveleho dodavatele, ale netusim odkud jsi
xmasin
Příspěvky: 324
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od xmasin »

revol píše: pát kvě 31, 2024 6:22 pm Solax nabízí ti ostatní, ale zase mají většinou 430 Wp panely - je to jedno a nebo už jít spíš do výkonnějších panelů?
Jaký rozměr panelů je pro těch 430Wp? Jetli cca 2,1 x 1,15 m tak nebrat to je starý typ, dnes bych šel buď do 450Wp panelů cca 1,8 x 1,15 m nebo do alespoň 580Wp 2,25 x 1,15 m.
jbb
Příspěvky: 11
Registrován: stř kvě 08, 2024 9:29 pm

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od jbb »

No nejlepší technologie není ani jedna z těch ve výčtu, ale chápu že 3x Victron MP2 5000VA je za jiné prachy.

Nicméně pokud mohu doporučit... Při sestavě 10kWp to chce baterky 20kWh. Pokud máš dost velkou střechu je úplně jedno jaké panely tam dáš, problém není vyrobit, ale uložit na další spotřebu. Pokud nechceš baterií týrat, pak z nominální kapacity využiješ 80% max.

A jedna věc - ověř si že navržené řešení pojede i off-grid. Je hloupé mít FVE a být bez proudu když vypnou DS - takhle to má soused.
misif
Příspěvky: 105
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od misif »

Goodwe - ruce od toho pryč, koukni zde na fóru, řešilo se tu řada problémů, kamarád to má a v off-gridu mu to schazuje fén a musel dát jiný typ zdroje do PC

Solax - neuděláš s tím chybu, máš tam HV baterie, optimizéry i nabíječku EV od jednoho výrobce, všechno spolu dobře komunikuje, ale trošku se bojím budoucích výměn např. za 10 let, zda-li najdeš kompatibilní baterii a za jakou cenu ...

Deye - pár jsem jich zprovoznil a doporučuji je. Všechno nastavení uděláš i přes přehledný display na střídači, je tam velká kompatibilita s bateriemi 3. stran, baterie pro LV řadu je to nejlevnější na trhu, co můžeš koupit, nakonec si to poradí i s olovem a bateriemi bez chytré BMS, optimizéry musíš dát Tigo. Dělal jsem si testy, na SUN-10k rozjedu 3x16A nabíjení EV v offgridu, vyndá to pomalu 4,5kW na fázi, do celkového výkonu 10,5kW, nemám s tím problém, zatím mi to nic neshodilo. Je to blbuvzdorný střídač, hlavně z pohledu napojení na grid, když to netrefíš, jenom ti nahlásí na obrazovce, že máš jinou frekvenci, nebo ti nesedí souběh fází a nic se neděje ... .
revol
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 31, 2024 6:01 pm

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od revol »

Díky za reakce. Neznáte někdo firmu Enpa? Moc jsem toho o firmě nenašel, akorát pár recenzí na Google, ale nějak se mi nezdají...

Goodwe jsem si právě něco přečetl a spíš se mu chci vyhnout, ale na doporučení jsem dostal jednoho dodavatele a ten zrovna dělá Goodwe, tak zjišťuji info.
ClonyXXL píše: pát kvě 31, 2024 9:38 pm Ja mam Solax, Goodwe mam asi stejny nazor jako ty a to posledni neznam vubec.
Mam skveleho dodavatele, ale netusim odkud jsi
Díky. Jsem z Berouna
ClonyXXL
Příspěvky: 115
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od ClonyXXL »

Tak to je bohuzel hodne z ruky. Ja jsem od Olomouce
tafx
Příspěvky: 77
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 12400
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od tafx »

Právě čekám na instalaci od Enpy, pak dám vědět. Zatím nemůžu říct nic negativního ani pozitivního. Bude to 10 kWp, 12 kW Deye, 20 kWh baterka. Uvidíme, jak se předvedou.

Jinak zkušenosti s Goodwe ET potvrzuju - hlavně shození žehličkou na vlasy v ostrovu. Taky mu dělá v ostrovu problém naše indukční deska. Jinak se ale za ty dva roky zlepšil. Zvládá už přetížení na fazi kolem 4kw a denní přícuc v hybridu je 0,4 až 1 kWh. Záleží na oblačnosti a četnosti změn příkonu zátěží. Dům mám kromě indukční desky a pračky se sušičkou na backupu a nemám problém kromě výše uvedeného jet v ostrovu. Jel jsem tak vždy v noci, ale teď už ho nechávám v hybridu pořád.
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
revol
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 31, 2024 6:01 pm

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od revol »

Díky, kdy budete mít instalaci? Zatím to vypadá, že bych jim to také přiklepl. Už kolem toho trávím hromady času, tak už to chci mít z kruku :-)
Mex
Příspěvky: 280
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od Mex »

Já bych šel do řešení s vysokonapěťovou baterkou. Pokud si teda nechceš lepit baterky sám, to se u nízkonapěťových baterek dělá snadněji a levněji.
Z těch 3 bych si asi vybral Solax.
Jestli panely 450Wp nebo 580Wp atd. pak podle toho, jakou velikostí panelů se líp využije střecha.
A kouknout na účinnost, a taky na renomé výrobce panelů.
Já osobně jsem fanda n-type panelů, ale jsou trochu dražší (zato mají lepší vlastnosti, míň parametrově cestují s teplotou a s věkem).
misif
Příspěvky: 105
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od misif »

Mex píše: ned čer 02, 2024 5:14 pm Já bych šel do řešení s vysokonapěťovou baterkou. Pokud si teda nechceš lepit baterky sám, to se u nízkonapěťových baterek dělá snadněji a levněji.
No takto jednoduché to úplně není, HV řešení bude mít o nějakou desetinku, možná i proceno lepší účinnost, stačí ti menší průřez kabelu, střídač je levnější na výrobu. Ale tím veškeré výhody končí.
U HV ti jde do háje životnost systému je to dáno statistikou chybovosti, pokud mám stejné články zapojené 4p16s nebo 64s tak při poklesu kapacity jednoho článku o 50% ve 64s ti klesne kapacita celku o 50%, ale u zapojení 4p16s jenom o 12%.
Provozuji dlouhodobě větší množství DC UPS v telku a ukazuje se, že zapojení 4p má mnohem větší spolehlivost / životnost než 4s, čím větší kapacitu mají jednotlivé články, tím se životnost a spolehlivost zvyšuje, osobně si to vysvětluji tím, že velké články nejsou tak náchylné na drobné výrobní vady a nedostatky materiálu.
Podívej se na Huawei Luna S1, ty jdou úplně proti proudu, mají obří články zapojené v 8s modulech (28V, 7kWh), nad těmito moduly sedí optimizéry a nad celým systémem je DC-DC zvyšující měnič a baterie se tváří jako HV řešení a stačí ti slabý kabel a jednodušší střídač, záruka je na to úžasných 15 let a 12tis cyklů.
Mex
Příspěvky: 280
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od Mex »

No tak na to mám trochu jiný názor. Zásadní snížení kapacity nějakého článku se má řešit výměnou toho článku, ne omezením výkonu celého BESS.

Vysokonapěťový systém znamená mnohem nižší proudy a méně konverzí. Proto taky HV systémy jedou často úplně bez ventilátoru, LV systémy občas fungují jako startující bombardér.
Opravdu mi nepřijde šikovné konvertovat 600V z panelů na 48V do baterek, to pak táhnout kabelem tlustým jako sloní noha, a pak zase zpátky konvertovat na 600V, ze kterého střídačem nadělat výstupní AC.

Všechno v energetice tenduje k vyšším napětím a nižším proudům. A není to jen tak z plezíru, ale protože to jednoduše dává smysl.

Na ten Huawei se podívám, díky za tip. Připadá mi to zvláštní a trochu nelogické, že nepoužili aspoň 16s.
A předpokládám, že to bude aktivně chlazené, ne?

Poznámka mimo: byl jsem navštívit novou větrnou elektrárnu 4.3 MW, největší u nás. Udivilo mě, že proti starším modelům stejné firmy (Enercom) má mnohem větší boudu (gondolu) a ptal jsem se proč.
Je to proto, že dali vn trafo už nahoru do gondoly a nikoli až dolů do paty elektrárny, jako se to dělalo dřív.
Proti starším řešením, které skrz stožár táhly 690V a teprve dole z toho udělaly 22kV, tak když tady udělají 22kW už nahoře, tak se ztráty na tom vedení snížily o 60kW.
tafx
Příspěvky: 77
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 12400
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od tafx »

revol píše: ned čer 02, 2024 10:37 am Díky, kdy budete mít instalaci? Zatím to vypadá, že bych jim to také přiklepl. Už kolem toho trávím hromady času, tak už to chci mít z kruku :-)
Instalace by měla proběhnout do 22.7.2024. Termín nám zatím nedali. Slibovaná byla instalace podstatně dříve. Pokud to ale není ve smlouvě, tak to neberte v potaz a jsou to pouze obchoďácký řeči.
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
misif
Příspěvky: 105
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od misif »

Mex píše: pon čer 03, 2024 3:04 pm No tak na to mám trochu jiný názor. Zásadní snížení kapacity nějakého článku se má řešit výměnou toho článku, ne omezením výkonu celého BESS.
HV má smysl v účinnosti, ale pokud se bavíme jenom o 4x vyšším napětí a 3m vodičů, tak to u malých elektráren do 10kW nehraje zásadní roli. Zatížení článků je identické u LV i HV. Ale u té pravděpodobnosti poruchy baterie je zásadní rozdíl mezi 4p16s (nebo velké články 15s) vs 64s. Do 10kW si v LV vystačíš s 50, max 70mm2 průřezem a to se ještě dá.
Jo Huawei je zajímavý, dělá dlouhodobě DC záložní zdroje v telku a má své systémy dobře odzkoušené. Ta baterie má pasivní chlazení a střídače do 10kW mají také pasivní chlazení. Jediné co se mi od nich opravdu nelíbí, je řešení backupu.
Uživatelský avatar
Rivera
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 07, 2024 7:13 pm

Re: Solax vs. Goodwe vs. Deye

Příspěvek od Rivera »

Очень полезная информация.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“