Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Odpovědět
misif
Příspěvky: 92
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Příspěvek od misif »

Ahoj,
mám takový dotaz ohledně napětí v rozvodech NN. Bydlím v obci, kde je 5 trafostanic 22/0,4 kV (+ několik v průmyslové zóně), komplet rozvody v zemi, zasmyčkováno, rozdíl napění na úrovni NN mezi RD těsně u trafostanice a RD ve větší vzdálenosti nebývá větší než 2V AC, většinou < 1V AC.

Ale trafostanice jsou nastavené tak, že napětí zde máme typicky 242-248V, v noci tu je běžně 249V (teď v zimě, kdy nejedou žádné FVE a je největší špička, tak je někdy i "jenom" 239V). Ano, častěni nám odchází LED světla a všeobecně všechny zdroje.

Co se bude dít, až se rozjednou nově nainstalované FVE, kderé jsou už snad na každém 5. RD a stále přibývají je otázkou.

Jak/kde začít s ČEZem řešit nějakou žádost na snížení střední hodnoty napětí v celé naší lokalitě ze současných 245V na 230V, máte nějaké tipy?
grid.png
grid.png (42.07 KiB) Zobrazeno 1467 x
8.10. trošku svítilo:
grid2.png
grid2.png (47.07 KiB) Zobrazeno 1467 x
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Příspěvek od Martin P »

Měl jsem ten samý problém. Jsme první u trafa, napětí v DS je přes den běžně mezi 240 až 250V. V noci krátkodobě i více. Spousta lidí si na to stěžovala, odpověď byla vždy stejná: napětí je ve čtvrt hodinové toleranci.
Na analyzátory se občas objevovaly i krátké (několikasekundové) špičky i k 280V. Vypadalo to jako prudká strmá špice s pozvolným poklesem napětí.
Hořely od toho žárovky i zdroje. Poté, co jsem udělal ostrovní FVE mám klid. V domě je stabilních 230VDC a "těžké " spotřebiče na DS dávám v podstatě jen na zimu. Světla, komunikace, TV, vodárnu, lednici s mrazákem a mikrovlnku mám na FVE stále. I když je v zimě občas nutné baterie dobít.
Sice to stojí pár korun za AC :arrow: DC :arrow: AC konverzi navíc, ale je to myslím si lepší než "pálit" elektroniku.
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Příspěvek od VITEK »

Tolerance napeti je 230+10 proc coz je 253V. Takze zatim jsi jeste uplne v pohode.

U nasich ostrovu je to v poho krasne mame 230V a mlaskame si blahem.

Problem je to ze jako co s tim ma cez delat?? Tohle sme uz resili ... Je to problem ale jen Vas problem protoze vy sami si na vyrobne zvedate napeti v siti tim ze chcete dodavat do netvrde site. A musite Pokryt ubytky napeti na vedeni k sekundaru trafa.
Cez nemuze za to ze vy si na koncovych stanicich musite zvednout napeti aby se pokryly

Takze pohoda.

Klidne svatky. Jedinna obrana proti prepeti je hromadny dotaz zadost nekolika domu na stejnym trafu s grafama atp... Ale neni jednoduche uspet.

Menice pri urcitym prepeti se budou samy odpinat od site takze se toho zase neboj 248V je absolutne OK. Nemuzes nic delat.

Jedinna ochrana je ostrov poloostrov nebo treba autotransformator 🙂🙂

Klidne svatky a mnoho trpelivost VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Příspěvek od tomas »

To máte ještě luxusní, závidím. Já znám místa kde je i přes 260V často v létě v noci. Nebo jen 152V. A mezi fázemi rozdíl i přes 50V. A nedaná o nějaké pustiny a okraje obcí ale i o centra, například:
152V
152V
152V.png (135.17 KiB) Zobrazeno 1227 x
261V
261V
261V.png (125.86 KiB) Zobrazeno 1227 x
Podle distributora je vše v nejlepším pořádku.

Nové FVE a zdroje obecně na to přepětí už nemají moc vliv pokud skutečně mají aktivní funkci Q(u) a P(u) protože si odběrem jaloviny napětí ve svém okolí sníží a místo jaloviny tam tak dostanou činný výkon. Pokud nepomůže odběr jaloviny tak pak bohužel už snižují výkon dle nastavení funkce P(u).
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Příspěvek od tomas »

Nikdy ale nevyplňuje reklamaci v distribučním portálu, zpětně to mažou a tváří se společně i s ERÚ že nic nestalo a vše bylo a je v nejlepším pořádku a porucha byla s největší pravděpodobností u vás a už jste si to opravil. To tam je v distribučním portále schválně aby nemuseli přiznat odškodnění. Podle energetického zákona se reklamace podává pouze písemně poštou, nejlépe doporučeně.
Pokud do měsíce nedojde k nápravě, máte nárok na odškodnění a nemusíte platit distribuční poplatky dokud nedojde k vyřešení reklamace. Musíte ale použít jejich medicínu tak jako to dělají oni:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... &p#p125038
1. reklamaci podat písemně poštou
2. pokud to do měsíce nevyřeší volat revizního technika, policii a distributora upozornit že proběhne kontrolora kvality jeho práce a řešení reklamace. A jestli mají zájem mohou vyslal svého zástupce na místo mají cca hodinu. Nechat revizního technika cejchovaným přístrojem v pojistkové skříni pod dohledem policie změřit napětí i 10 minutové průměry a nechat všechny podepsat protokol z měření.
3. odeslat to ERÚ s dotazem jakým způsobem se budou do vyřešení reklamace vracet neoprávněně vybrané distribuční poplatky a jak pak nárokovat způsobenou škodu. Musí vám minimálně proplatit revizního technika, případně i výjezd policie jestli bude policie požadovat. Přibližné ceny jsou v odkazu výše.

Napětí v noci, elektrárna čeká celou noc s nabitími akumulátory aby mohla pokrývat spotřebu. Na 630kW distribuční trafo kde je odbočka nastavená na 260V už je i funkce Q(u) slabá a nic s tím nezmůže.
napětí v DS v noci.
napětí v DS v noci.
log_napeti_v_noci.png (83.47 KiB) Zobrazeno 1199 x
SanchoPanza
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 16, 2024 3:01 pm

Re: Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Příspěvek od SanchoPanza »

Mám stejný problém s napětím z gridu (trafo mám cca 50-100m od sebe). Dá se nějak řešit na Solax X3-Hybrid G4, aby nešel do FaultModu ? Díky za radu.
Přílohy
Solax voltáž Grid 260V.jpg
Solax voltáž Grid 260V.jpg (368.56 KiB) Zobrazeno 340 x
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Příspěvek od eduard22 »

VITEK píše: pát pro 23, 2022 3:54 pm .....
Jedinna ochrana je ostrov poloostrov nebo treba autotransformator 🙂🙂
......
Táááák jedině poloostrov kde výstup měniče není připojen (paralerně) k DS, ale "jen" do domu a generuje si svojich nezávislých 230V +-1V a svojich 50Hz +-0,1Hz 8-)

Doplněno: tchán na starém baráku na konci ulice měl spíše opačný problém - podpětí a to i 215V... a řešil to u citlivých spotřebičů, zejména starší TV, trafem. Co má však poloostrov s Axpert King, už nic řěšit nemusí :D a trafa vyhodil :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Napětí v distribuční síti na hraně +10%

Příspěvek od xmasin »

SanchoPanza píše: úte dub 16, 2024 3:13 pm Mám stejný problém s napětím z gridu (trafo mám cca 50-100m od sebe). Dá se nějak řešit na Solax X3-Hybrid G4, aby nešel do FaultModu ? Díky za radu.
Tohle není na hraně, ale za hranou, norma připouští +10% takže maximálně 253V a na to jsou i nastavené ochrany, takže poslat na distributora a pokud s tím nic neudělá tak na ERÚ, očividně mají blbě odbočky trafa.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“