Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

Dobry den,

po asi roce studovani, zvazovani a pocitani jsem v temer posledni fazi pred podpisem smlouvy.
Rad bych zde jeste pozadal o doplnujici informace k nejasnostem a komenty na uvahu a sestavu:

Moje situace:
RD, strecha: V(80st) taska, sklon 15st a JZ(250st) titanzinek, sklon 13st.
Elektrika: bezne domaci spotrebice(vse A, svetla LED), v lete obcas klimatizace(3 split jednotky), v lete planujem virivku
Spotreba: cca 3mWh rocne (s virivkou predpokladam narust o cca 1MWh) - cili predpoklad cca 4mWh

Domaci rezim: -prace prevazne z domu, cili spotreba el.energie vicemene rozprostrena do celeho dne(7-20)
-prani, mycka, vareni, susicka, lednice, kavovar, svetla, TV a PC, klima dle potreby v prubehu dne


Uvaha a vyhody:
=> porizeni hybrid kdy predpokladam primou spotrebu min 70% (diky baterii a moznosti poustet spotrebice s vyssim odberem i behem dne)
=> mensi zavislost na DS a jejich cenovych politikach
=> vetsi komfort kdy clovek nemusi az tak resit, zda si pusti virivku, klimu, v budoucnu elektrokolo(kolobezka)
=> mozne pritopit klimou kdyz bude svitit a baterie full (brezen, duben, zari, rijen) cili nejaka teoreticka uspora plyn
=> ekologie a ze zajimavosti a zvedavosti ohledne technologie

FVE nabidka:
5,5 KWp - 10x 550w panely, GW 10ET, 10,65 kWh Dyness
Panely doporucuji dat do 1 stringu na JZ stranu
Cena: cca 200tis (+uprava rozvadece cca 15-25k)

Nejasnosti:
=> Dava vyse uveneda sestava smysl?
=> Dum je 3faz, novostavba. Jak jsem schopen zjistit rozfazovani, aby clovek vedel co bezi na ktere fazi a tedy dokazal eventuelne prizpusobit chovani? Napr. pokud by byla pracka, trouba a zasuvka na virivku v 1 fazi, tak logicky kdyz pobezi vse soubezne tak prekrocim 3,3kw na fazi a beru ze site, kdezto zbyle 2 faze jsou nevyuzite a vykon jde do gridu.
=> Jak se chova FVE kdyz napriklad nesviti, nebo sviti malo a spotreba domu prevysuje vyrobu. Bere primarne z baterie kdyz je nabita a az pak z gridu?
=> Je volba jednoho stringu jen na JZ stranu se sklonem 13st nejlepsi reseni? Nutno take uvest, ze jsou zde 3 klima jednotky a komin - avsak udajne by nemelo vadit (jeste cekam na obhlidku technikem na miste). Foto prikladam.
=> V tabulce navratnosti (od p.Bajera) jsem se dopocital v nejlepsim scenari cca7 let, v realnejsim scenari (dle eex prognoz futures cen do r.2028 4kc/kWh) okolo 10 let. Prikladam. Dava to smysl, nebo jsem nejaka fakta opemenul a bylo by dobre zahrnout?

Predem dekuji za odpovedi a reakce.
Přílohy
vizualizace.png
vizualizace.png (893.84 KiB) Zobrazeno 1859 x
kalkulace - navratnost FVE VARIANTY.xlsx
(17.73 KiB) Staženo 33 x
Naposledy upravil(a) duffson dne pát úno 03, 2023 12:59 pm, celkem upraveno 1 x.
KubisKV
Příspěvky: 234
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od KubisKV »

Ahoj,

Na spotřebu 4Mwh by ta fve měla stačit. Ale pokud bys chtěl sosání ze slunce prodloužit do jarních i podzimních měsíců, bylo by dobré mít víc panelů. Měnič je 10kw, tak klidně i panely by mohly být k 10kw výkonu. Pokud se vejdou na střechu. Rozfázování spotřebičů by neměl být problém v rozvadeci. Elektrikář ti to zkontroluje a dle přání zapojí. Pokud si chceš zjistit rozfázování sám a rozumíš tomu aspoň trochu, stačí ti zkousecka a počty do tří. Podle popisku jističů a fáze zjistíš, co je na které fázi. Pokud nerozumíš a nemáš zkousecku, raději to nech na elektrikári. Chování měniče při slabším osvitu ti bude muset vysvětlit někdo jiný. Já zkušenost nemám.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od brumlaj »

Dnes do rodinného domu pořizovat symetrický měnič, který nereaguje na spotřebu v každé fázi zvlášť je sebevražda. Pokud je to asymetrický měnič, tak se omlouvám za špatné pochopení dotazu. Pokud SE nemá asymetrické měniče, pryč od nich. Předpokládám, že cena byla hlavním kritériem, ale toto ani smykem. Spláčeš nad vejdělkem. Když ne hned, tak po změně paušálů od ERÚ určitě.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od josse »

duffson píše: FVE nabidka:
5,5 KWp - 10x 550w panely, GW 10ET, 10,65 kWh Dyness
Panely doporucuji dat do 1 stringu na JZ stranu
Cena: cca 200tis (+uprava rozvadece cca 15-25k)
.
Zdá se, že té historie je na skladech stále dost a firmy se toho snaží zbavit. Když vidím moderní panel spolu s GW, ověřte si, že panely nemají Isc víc než 11A. Pokud ano, ti kombinaci nebrat.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

brumlaj píše: pát úno 03, 2023 1:40 pm Dnes do rodinného domu pořizovat symetrický měnič, který nereaguje na spotřebu v každé fázi zvlášť je sebevražda. Pokud je to asymetrický měnič, tak se omlouvám za špatné pochopení dotazu. Pokud SE nemá asymetrické měniče, pryč od nich. Předpokládám, že cena byla hlavním kritériem, ale toto ani smykem. Spláčeš nad vejdělkem. Když ne hned, tak po změně paušálů od ERÚ určitě.
Samozrejme, ze jde o asymetricky, hybridni stridac - presne oznaceni GW10k-ET. Nenapadlo me, ze by mohlo byt pochopeno jinak :?
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

josse píše: pát úno 03, 2023 1:42 pm
duffson píše: FVE nabidka:
5,5 KWp - 10x 550w panely, GW 10ET, 10,65 kWh Dyness
Panely doporucuji dat do 1 stringu na JZ stranu
Cena: cca 200tis (+uprava rozvadece cca 15-25k)
.
Zdá se, že té historie je na skladech stále dost a firmy se toho snaží zbavit. Když vidím moderní panel spolu s GW, ověřte si, že panely nemají Isc víc než 11A. Pokud ano, ti kombinaci nebrat.

Dekuji za reakci, puvodne jsem byl rozhodnut pro Solax...nicmene nemoznost kombinovat s jinou baterii + rozdil ceny cca 60k oproti GW , a za predpokladu, ze ty vyhody solaxu az tak zasadni pro moje ucely nebudou, jsem zvolil GW.
Jinak panely dle tech.listu maji hodnotu Short Circuit Current (ISC) =
panel.png
panel.png (131.11 KiB) Zobrazeno 1796 x
13.94A.[/b] Prikladam foto z datasheetu.
Jaky zasadni pb to v teto sestave dela a co doporucujete? Dekuji
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od brumlaj »

duffson píše: pát úno 03, 2023 3:48 pm Samozrejme, ze jde o asymetricky, hybridni stridac - presne oznaceni GW10k-ET. Nenapadlo me, ze by mohlo byt pochopeno jinak :?
V tom případě nejasnost
duffson píše: pát úno 03, 2023 12:11 pm tak logicky kdyz pobezi vse soubezne tak prekrocim 3,3kw na fazi a beru ze site, kdezto zbyle 2 faze jsou nevyuzite a vykon jde do gridu.
vůbec logická není. Do sítě nic nepoteče (vyjma technologických výkyvů - reakce na změnu zátěže). Takže tady nemusíš mít obavy.
duffson píše: pát úno 03, 2023 3:59 pmJaky zasadni pb to v teto sestave dela a co doporucujete? Dekuji
Přesně to co doporučuje
josse píše: pát úno 03, 2023 1:42 pm....... tu kombinaci nebrat.
Co přesně jsi na těch třech slovech nepochopil? ;-) (dělám si srandu). Prostě jde o zapojení které je hrubě mimo specifikaci výrobce měniče. Instalační firma tu za rok nebude a Ty se případné záruční opravy měniče nedočkáš. Na přelomu duben/květen nebývá v ČR problém osvit i 1300W/m2 ......
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od josse »

duffson píše:
josse píše: pát úno 03, 2023 1:42 pm
duffson píše: FVE nabidka:
5,5 KWp - 10x 550w panely, GW 10ET, 10,65 kWh Dyness
Panely doporucuji dat do 1 stringu na JZ stranu
Cena: cca 200tis (+uprava rozvadece cca 15-25k)
.
Zdá se, že té historie je na skladech stále dost a firmy se toho snaží zbavit. Když vidím moderní panel spolu s GW, ověřte si, že panely nemají Isc víc než 11A. Pokud ano, ti kombinaci nebrat.

Dekuji za reakci, puvodne jsem byl rozhodnut pro Solax...nicmene nemoznost kombinovat s jinou baterii + rozdil ceny cca 60k oproti GW , a za predpokladu, ze ty vyhody solaxu az tak zasadni pro moje ucely nebudou, jsem zvolil GW.
Jinak panely dle tech.listu maji hodnotu Short Circuit Current (ISC) =
panel.png
13.94A.[/b] Prikladam foto z datasheetu.
Jaky zasadni pb to v teto sestave dela a co doporucujete? Dekuji
Z tréninkových důvodů si najděte to samé pro měnič a jeho mppt vstup, pak se podívejte po zdejším fóru jaké otázky se nově příchozí ptají na divné chování goodwe :-)

Ten měnič úplně špatný vlastně není, jen má velkou vlastní spotřebu, kterou poznáte až po ročním provozu když vám dorazí vyúčtování :-) takže klidně za rok a půl. A pak je tu čínský firmware, ta kvalita SW ten měnič prostě dorazí. HW by s těmi panely mít problém neměl, mizerný FW z toho udělá "krabicí za trest" jenže jen občas :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od pave69 »

Já bych to tedy viděl takto:
Isc není důležitý, důležitý je Imp - ale i tam je rozdíl přes 0,5 A oproti specifikaci GW ET (12,5 A), tj. budete v létě kolem poledne přicházet o část výkonu. Není to nijak rizikové, prostě GW ten výkon nevyužije.
Ta velká spotřeba je záležitost starších modelů, teď GW slibuje myslím klidovou spotřebu do 50W, pokud není aktivní backup, což je celkem v pohodě.

Ale za sebe bych tu kombinaci panelů a GW nekoupil, bylo by mi líto toho nevyužitého výkonu. A bral bych víc panelů, co nejblíž k 10 kW.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od pave69 »

Ještě bych k tomu doplnil, že při té orientaci panelů (není to jih, je malý sklon) se dá spočítat, jestli se to omezení výkonu projeví - tak od oka je možné, že ne, protože slunce na ty panely nebude nikdy dost pražit. Instalační firma by to měla umět. Takže to možná nabízí dobře.
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

brumlaj píše: pát úno 03, 2023 5:28 pm
duffson píše: pát úno 03, 2023 3:48 pm Samozrejme, ze jde o asymetricky, hybridni stridac - presne oznaceni GW10k-ET. Nenapadlo me, ze by mohlo byt pochopeno jinak :?
V tom případě nejasnost
duffson píše: pát úno 03, 2023 12:11 pm tak logicky kdyz pobezi vse soubezne tak prekrocim 3,3kw na fazi a beru ze site, kdezto zbyle 2 faze jsou nevyuzite a vykon jde do gridu.
vůbec logická není. Do sítě nic nepoteče (vyjma technologických výkyvů - reakce na změnu zátěže). Takže tady nemusíš mít obavy.
duffson píše: pát úno 03, 2023 3:59 pmJaky zasadni pb to v teto sestave dela a co doporucujete? Dekuji
Přesně to co doporučuje
josse píše: pát úno 03, 2023 1:42 pm....... tu kombinaci nebrat.
Co přesně jsi na těch třech slovech nepochopil? ;-) (dělám si srandu). Prostě jde o zapojení které je hrubě mimo specifikaci výrobce měniče. Instalační firma tu za rok nebude a Ty se případné záruční opravy měniče nedočkáš. Na přelomu duben/květen nebývá v ČR problém osvit i 1300W/m2 ......
Diky za reakci, ohledne tech fazi jsme se mozna nepochopili (nejsem zrovna elektrotechnik)...jde mi o to zjistit, ktere okruhy jsou na jake fazi, abych dokazal trochu odhadnout jak bude asi vyvazena spotreba kdyz pustim naraz napr spotrebice(zasuvky) + klimy + treba indukci a na zahrade virivku...kdyby tyto veci byli treba na 1 fazi (pevne verim, ze by to takto snad teda nikdo neudelal), tak mi hybrid s asymetrii 3,3kw je trochu k nicemu a lepsi by byl zrejme 1 fazovej system s menicem 5kwp napr. nebo tedy minimalne Solax, co umi asymetrii az prave tech 5kw.

Co se tyka te sestavy, takze prodavaji neco co je zcela nekompatibilni a kombinace tech amerisolar 550w s GW10k-ET je pro stridac krajne nevhodna az likvidacni? :o
To je urcite dobra poznamka a sam jsem zvedav, co mi k tomu reknou! Dekuji.

Mate nejake doporuceni, co by k tomuto stridaci bylo vhodne? Co jsem tak letmo koukal tak temer vsechny panely nad 400w maji tu hodnotu "Zkratovy proud" nad 11A.
Napr. AMERISOLAR AS-6M144-HC-450W Fotovoltaický panel 450W - ma 11,28.
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

pave69 píše: pát úno 03, 2023 9:19 pm Ještě bych k tomu doplnil, že při té orientaci panelů (není to jih, je malý sklon) se dá spočítat, jestli se to omezení výkonu projeví - tak od oka je možné, že ne, protože slunce na ty panely nebude nikdy dost pražit. Instalační firma by to měla umět. Takže to možná nabízí dobře.
Prave vim, ze pres poledne v lete kdy je slunce nejvyse to na tu strechu diky nizkemu sklonu pere temer naprimo a dost dlouho...od 11-15h to bude dostavat asi solidni palbu. Jinak ty 550ky mi nabidli hlavne kvuli tomu, ze bude lepsi cena nez davat vice 450tek :? Jinej duvod v podstate nerikali.
Tak a ted teda babo rad...zejmena jde o ty zaruky a pripadne potize s funkcnosti - tomu bych se urcite rad vyhnul.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od Diablo007 »

A jelikož moderní panely mají vyšší proudy tak ty lepší firmy montují k nim solax victron a ti co zaspali jedou pořád dokola ty problémové goodwe. A přitom se to tu řeší pořád . nedělá to co má firmy to neumí opravit atd atd. Ano možná je sestava solaxu victron dražší ale u auta se taky hledí na motor spolehlivost což lidem u fve pořád ještě nedochází. A ani nemluvě o tom že většina firem ani ty fve neumí montovat čím déle jezdím po domkách na stavební dozor či audit tím víc je mi na blití
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od pave69 »

V tom screenu nabídky je vidět, že při 5,5kWp uvádí max. špičkový výkon 5,0 kW, což už je proud, který GW dá. Tj. ze strany dodavatele je to korektní. Pokud jde o ty záruky - o GW jsem si přečetl pár problémů, podle mne reálných, a nechci ho nikomu doporučovat, nemám srovnání, i když ho sám mám a jsem spokojený. Ale dělal jsem ve velké firmě s velkým servisem a vím, že technici považovali za problémové ty přístroje, ke kterým často jezdili. Ale já jsem jako produkťák ve statistikách viděl, že je to úplně jinak. Mohlo být, že třeba z 5000 prodaných ks řešil servis 200 ks. A z prodaných 20 ks jiného modelu řešil servis 10 ks. Servisáci považovali za problémový první model, já jsem se děsil, kdy se prodá další kus toho druhého.
Takže pokud k tomu množství známých problémů nejsou známé počty kusů v poli, tak se to těžko hodnotí.
Ale opakuji, nechci se GW zastávat.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od josse »

pave69 píše:Já bych to tedy viděl takto:
Isc není důležitý, důležitý je Imp - ale i tam je rozdíl přes 0,5 A oproti specifikaci GW ET (12,5 A), tj. budete v létě kolem poledne přicházet o část výkonu. Není to nijak rizikové, prostě GW ten výkon nevyužije.
Ta velká spotřeba je záležitost starších modelů, teď GW slibuje myslím klidovou spotřebu do 50W, pokud není aktivní backup, což je celkem v pohodě.

Ale za sebe bych tu kombinaci panelů a GW nekoupil, bylo by mi líto toho nevyužitého výkonu. A bral bych víc panelů, co nejblíž k 10 kW.
Nejde o nevyužitý výkon, projděte si fórum...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

pave69 píše: pát úno 03, 2023 10:11 pm V tom screenu nabídky je vidět, že při 5,5kWp uvádí max. špičkový výkon 5,0 kW, což už je proud, který GW dá. Tj. ze strany dodavatele je to korektní. Pokud jde o ty záruky - o GW jsem si přečetl pár problémů, podle mne reálných, a nechci ho nikomu doporučovat, nemám srovnání, i když ho sám mám a jsem spokojený. Ale dělal jsem ve velké firmě s velkým servisem a vím, že technici považovali za problémové ty přístroje, ke kterým často jezdili. Ale já jsem jako produkťák ve statistikách viděl, že je to úplně jinak. Mohlo být, že třeba z 5000 prodaných ks řešil servis 200 ks. A z prodaných 20 ks jiného modelu řešil servis 10 ks. Servisáci považovali za problémový první model, já jsem se děsil, kdy se prodá další kus toho druhého.
Takže pokud k tomu množství známých problémů nejsou známé počty kusů v poli, tak se to těžko hodnotí.
Ale opakuji, nechci se GW zastávat.
No, zde je otazka jak moc ten udaj 5kw je realisticky...
Jinak dle tabulky vlivu orientace a sklonu mi vychazi na JZ strese vykon cca 90%...coz by podle vseho melo znamenat ztratu 10% , tedy 550wp, a tudiz mi ani nesedi odhadovany rocni vynos 5,7MWh, ale mel by byt spise nekde kolem 5MWh...nebo spatne pocitam?
Co se tyka spolehlivosti - z pocatku jsem GW nechtel, ale je to jak pisete, ma stale nejvetsi objem v instalacich a verim, ze vice nez samotny stridac ty jeho problemy zpusobuji spatne instalace nebo FW...
No je otazka...vyplati se priplatit za Solax kdyz bude cena o min. 50k vyssi? Navratnost to v mem pripade(spotreba 4MWh rocne) posune nad hranici 10 let, coz pak nastava otazka, zda-li vubec ma cenu ted resit... :roll:
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

josse píše: sob úno 04, 2023 7:41 am
pave69 píše:Já bych to tedy viděl takto:
Isc není důležitý, důležitý je Imp - ale i tam je rozdíl přes 0,5 A oproti specifikaci GW ET (12,5 A), tj. budete v létě kolem poledne přicházet o část výkonu. Není to nijak rizikové, prostě GW ten výkon nevyužije.
Ta velká spotřeba je záležitost starších modelů, teď GW slibuje myslím klidovou spotřebu do 50W, pokud není aktivní backup, což je celkem v pohodě.

Ale za sebe bych tu kombinaci panelů a GW nekoupil, bylo by mi líto toho nevyužitého výkonu. A bral bych víc panelů, co nejblíž k 10 kW.
Nejde o nevyužitý výkon, projděte si fórum...
Mohl byste prosim poslat odkazy na zminovana temata ohledne problemu s GW? Pripadne popiste konkretni problemy a jaka ta sestava nese rizika/nevyhody. Dekuji predem za odpovedi.
Kostěj
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od Kostěj »

pave69 píše:Isc není důležitý, důležitý je Imp - ale i tam je rozdíl přes 0,5 A oproti specifikaci GW ET (12,5 A), tj. budete v létě kolem poledne přicházet o část výkonu. Není to nijak rizikové, prostě GW ten výkon nevyužije.
Tak tohle bych si nechal potvrdit přímo od výrobce GW. Aby pak případnou reklamaci neuznali s tím, že byl střídač provozován mimo specifikaci. A jinak k asymetrii: GW ET 10kW má udávaný max. výstupní proud 16,5A, takže to chápu tak, že stejně do jedné fáze víc jak 3800W nedá. Takže žehličku a rychlovarku na jedné fázi neutáhne. Ano či ne?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od Diablo007 »

Kostěj píše: sob úno 04, 2023 2:10 pm
pave69 píše:Isc není důležitý, důležitý je Imp - ale i tam je rozdíl přes 0,5 A oproti specifikaci GW ET (12,5 A), tj. budete v létě kolem poledne přicházet o část výkonu. Není to nijak rizikové, prostě GW ten výkon nevyužije.
Tak tohle bych si nechal potvrdit přímo od výrobce GW. Aby pak případnou reklamaci neuznali s tím, že byl střídač provozován mimo specifikaci. A jinak k asymetrii: GW ET 10kW má udávaný max. výstupní proud 16,5A, takže to chápu tak, že stejně do jedné fáze víc jak 3800W nedá. Takže žehličku a rychlovarku na jedné fázi neutáhne. Ano či ne?
A já ti teď zamotám hlavu ještě víc a to že může i nemusí a záleží na více faktorech
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Frantom
Příspěvky: 85
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od Frantom »

I když sám mám GWčko tak kamarádce jsem doporučoval Solax, no a poslala mi odkaz na recenze na zbozi.cz a něktré tam jsou dost vtipné.
https://www.zbozi.cz/vyrobek/solax-x3-h ... =Zbozi_MKT
Např. toto:
Vysoká chybovost produktu, 4 nové měniče ze závadou z 10 dodaných kusů.
Jednou přesvícený nečitelný display, druhý nejde nastavit na asynchronní fázování, a u dvou nešel vůbec oživit. Reklamace = nekonečná dodávka náhradního měniče!
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od Diablo007 »

No opravdu ty hodnoceni jsou spíš úsměvné než něco vypovídající
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

No hodnoceni obecne jsou tema...stejne tak kdyz clovek vybira realizacni firmu. Kazdopadne jsem poslal dotaz ohledne kompatibility GW10K-ET a panelu Amerisolar 550w a tech rozdilech v napetich a cekam na vyjadreni. Kazdopadne jeste se zeptam jinak, kdyz by se dali panely s odpovidajicimi parametry tak byste sestavu hodnotili jak, s ohledem na cenu (+-200k)?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od pave69 »

duffson píše: sob úno 04, 2023 1:39 pm Jinak dle tabulky vlivu orientace a sklonu mi vychazi na JZ strese vykon cca 90%...coz by podle vseho melo znamenat ztratu 10% , tedy 550wp, a tudiz mi ani nesedi odhadovany rocni vynos 5,7MWh, ale mel by byt spise nekde kolem 5MWh...nebo spatne pocitam?
Roční výnos záleží také na lokalitě - pro úplný jih Moravy je 5,7 MWh asi reálné, ale pro většinu ČR to bude míň.
duffson
Příspěvky: 17
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od duffson »

pave69 píše: úte úno 07, 2023 6:13 pm
duffson píše: sob úno 04, 2023 1:39 pm Jinak dle tabulky vlivu orientace a sklonu mi vychazi na JZ strese vykon cca 90%...coz by podle vseho melo znamenat ztratu 10% , tedy 550wp, a tudiz mi ani nesedi odhadovany rocni vynos 5,7MWh, ale mel by byt spise nekde kolem 5MWh...nebo spatne pocitam?
Roční výnos záleží také na lokalitě - pro úplný jih Moravy je 5,7 MWh asi reálné, ale pro většinu ČR to bude míň.
Take Brno kolego :) na tu JZ cast strechy kde bych instaloval sviti cca od 12-15(ted) a postupne se to natahuje az do cca 18h..
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dotaz k FVE - uvaha vs nabidka

Příspěvek od pave69 »

Tak pro Brno by to mohlo být, tady je koeficient až 1,15, takže 5,5x0,9x1,15
Podle mapy osvitu:
https://mestobrno.maps.arcgis.com/apps/ ... c02a36d19e
se to dá posoudit trochu přesněji.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“