Domovní rozvaděč - chránič typu B

Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Zdravím,

měl bych dotaz k provedení domovního rozvaděče po instalaci FVE s tzv. full backupem (možnost automatického přepnutí zátěže RD na baterie + PV v případě výpadku distribuční sítě).

Můj elektrikář tvrdí, že kvůli přítomnému backupu jsou jističe v hlavním domovním rozvaděči prakticky nefunkční, protože není doplněn proudový chránič typu B reagující i na DC. Dále tvrdí, že v tomto případě není možné z bezpečnostních důvodů mít některé okruhy mimo chránič (aktuálně lednice, tepelné čerpadlo..) a dále že jeden chránič typu B to asi nespasí, protože kvůli množství spotřebičů a různých zátěží by reálně hrozilo, že bude vypadávat i bez jakékoliv závady na elektroinstalaci (každý spotřebič má během provozu nějaký drobný dc únikový proud, které se mohou sčítat a když dosáhnou 30 mA, chránič přeruší okruh). Doporučuje instalaci 2 chráničů najednou a rozdělejí okruhů mezi ně.

Chrániče typu B jsou dost drahá sranda a tak se chci zeptat, zda je zde někdo, kdo reálně dělá rozvaděče a zná legislativu a mohl by se k tomu vyjádřit?
Osobně mám zájem na tom, aby to bylo vše podle normy a bezpečné a svému elektrikářovi celkem věřím, dokonce tvrdil, že dělá revize FVE a asi ví, o čem mluví. Nicméně budu rád za další názor.

Dále budu rád za typ na jakékoliv cenově dostupné 4 pólové proudové chrániče typu B (prosím žádné noname a aliexpres, ideálně něco jako ABB, Noark, Eaton)

Díky
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Diablo007 »

Asi bych začal tím že funkce jističe není nijak omezena tím zda máš nebo nemáš proudový chránič nemá to spolu nic společného. Chránič má různé proudy na které vybavuje tedy pokud hrozí že bude 30mA vybavovat danse použít vyšší proudy tedy 100mA
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Frantom
Příspěvky: 85
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Frantom »

Cenově dostupné ... hmm to je problém. Já nakonec koupil na německém amazonu ABB.
Ale pozor, pokud máš v rozvaděči třeba Eaton tak zapojit k tomu třeba ABB je trochu otrava. Eaton zapojuje hřeben (propojovací lištu) vpředu a ABB zase vzadu takže ti to nesedne a musíš lištu zkrátit a spojit to vodiči. Pak taky některé Bčkové chrániče mají předepsaný směr proudu a to se zas musí v rozvaděči předrátovat a tedy zas tam hřeben nepasuje i když je Bčkový chránič od stejné firmy jako zbytek rozvaděče :roll:
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Diablo007 »

Frantom píše: stř úno 08, 2023 7:57 pm Cenově dostupné ... hmm to je problém. Já nakonec koupil na německém amazonu ABB.
Ale pozor, pokud máš v rozvaděči třeba Eaton tak zapojit k tomu třeba ABB je trochu otrava. Eaton zapojuje hřeben (propojovací lištu) vpředu a ABB zase vzadu takže ti to nesedne a musíš lištu zkrátit a spojit to vodiči. Pak taky některé Bčkové chrániče mají předepsaný směr proudu a to se zas musí v rozvaděči předrátovat a tedy zas tam hřeben nepasuje i když je Bčkový chránič od stejné firmy jako zbytek rozvaděče :roll:
Proudový chránič se nezapojuje přes hřeben tedy jen edno jaka je to firma. Je to 4 pólové provedení je tam i nula tedy se to z 99% drátuje.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Frantom
Příspěvky: 85
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Frantom »

Proč tam ty terminály na hřeben teda dávají? :mrgreen:
Normálně tam dáš hřeben a drátuješ jen nulák a přívody. Na to taky pozor, různé chrániče mají nulák z různé strany. Takže u jiného výrobce ten hřeben nesedí, počítá s tím že chránič je zleva a jiný zase s tím že chránič je zprava (v řadě) ... tedy drát k nuláku je za koncem hřebene (zleva/zprava).
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Také mi není jasné, jak by mohly souviset jističe a chránič.
Ohledně drátování - já to dělat nebudu a rozvaděč se stejně asi předrátování nevyhne. :D
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Jo a vyšší hodnota proudu DC jako 100 mA, 300 mA atd. použít prý dle normy nelze, jsou prý pro jiné účely (hospodářské budovy atd.)
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od eduard22 »

Já koupil hřeben od Bonegy ( https://www.bonega.cz/elektro/index.htm ) 3f + N 8-) A to na kombi chrániče - pro každej okruch samostatné fíčko ;) a hřeben má na sřídačku: N+L1, N+L2, N+L3 atd :D

Na fotce jsem skládal sice jen 3P, N+L1, N+L2, N+L3 atd neb mám ještě centrální Fi typu A - i pro DC, ale maj v nabídce lištu i pro 4P Fi: 4P, NL1, N+L2, N+L3 :-)
20220430_073530.jpg
20220430_073530.jpg (324.99 KiB) Zobrazeno 2912 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Diablo007 »

Je rozdíl když děláš novy rozvaděč nebo jen upravuješ stávající tím že doplnila jednu dvě věci tam tam luxus hřebenu prostě není a kolega sem pochopil že dělá úpravu ne že staví nový
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Zak »

Krásu tohoto hřebenu asi nejsem schopen docenit :D
Situace je taková, že rozvaděč stojí a ideálně bych ho chtěl jen upravit. Nicméně tam už není moc místa, takže to možná skončí i novým rozvaděčem. Spíše mě zajímalo, zda je řešení s dvěma chrániči typu B něco běžného a zda je to na místě.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Kodl69 »

Jenom se dvěma? Mám doma celkem 7 chráničů typ A -mám měnič s trafem, tj. s HF měničem bych musel všechny vyměnit za B. A nepřijde mi, že by některý z chráničů byl navíc. Naopak ani nesplnuju v současnosti platný normy...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Zak »

No už jsou tam nakonec 3 no :D
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Kunďajs
Příspěvky: 6
Registrován: pon čer 12, 2023 12:26 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Kunďajs »

Ahoj všem.

Pokud je střídač vybaven detekcí unikajících DC proudů lze použít typ A , ale 30mA vybavovací proud. 100mA a 300 mA jsou na ochranu majetku atd.
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od eduard22 »

Kunďajs píše: čtv čer 15, 2023 10:56 am Ahoj všem.

Pokud je střídač vybaven detekcí unikajících DC proudů lze použít typ A , ale 30mA vybavovací proud. 100mA a 300 mA jsou na ochranu majetku atd.
A lze miti hlavni Fi Typ A 100mA a podružné kombinované chráničojističe na každý okruh typy AC a 30mA?

To aby nevyletěl vždy celej barák..., ale jen okruh kde došlo k probití spotřebiče či při sáhnutí si na fázu... a hlavní jen jako sichr kdyby AC nevybavil pro DC složku?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Kunďajs
Příspěvky: 6
Registrován: pon čer 12, 2023 12:26 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Kunďajs »

To už řeší selektivita chráničů a popravdě si nejsem jistý ale 100 mA typ A na vstupu bude čekat na součet vybavovaciho proudu jenomže ten typ AC na okruzích té neuchrání před pulzujícím ss napětím proto bych volil typ A 30 mA na okruhy. POKUD MÁ STŘÍDAČ DETEKCI 6mA DC proudu. Jinak musíš použit Béčka.
Pokud se pletu opravte mě .
Fotony Fšem😃
Cmrnda
Příspěvky: 579
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Cmrnda »

Zak píše: čtv úno 09, 2023 8:57 am Krásu tohoto hřebenu asi nejsem schopen docenit :D
Já taky ne, obvzlášť když si uvědomím že bude potřeba prohodit fáze, nebo vyměnit vadný jistič/chránič. :whoohoo:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: sob čer 17, 2023 8:35 am
Zak píše: čtv úno 09, 2023 8:57 am Krásu tohoto hřebenu asi nejsem schopen docenit :D
Já taky ne, obvzlášť když si uvědomím že bude potřeba prohodit fáze, nebo vyměnit vadný jistič/chránič. :whoohoo:
1. Prohodíš jen dráty od spotřebičů mezi sousedními (nebo přes jeden) chráničojističi ;-)
2. Odjistit z lišty musim sice vševhny jističe, ale pak stačí jen mírně vyklonit jen dole vše - jako jeden celek (hřeben to drží pokopě) a směrem dolu pak vysunu z hřebenu vadný jistič 😎
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Kodl69 »

Jak píše Kunďajs měly by být ty chráničojističe A, ne AC... Ztížená výměna je nevýhoda levnejch přístrojů na dinlištu. Přístroje od OEZ (Siemens) mají (skoro všechny) odjišťovací páčky nahoře i dole, tj vyměním jistič bez demontáže čehokoliv okolo... u některejch odjištění dokonce bez použití nástroje.
Ale u LMF už to zase zprasili, je tam odjištění jenom šroubovákem, a ten nacpat mezi lištu a jistič je těžko proveditelný harakiri : https://www.oez.cz/zbozi-prilohy/182826 ... 00_LMF.pdf
P:S. proto má egd v připojovacích podmínkách napsaný, že když je více odběrných míst v jednom rozvaděči, nesmí být jističe propojeny hřebínkem, ale musí mít každej svoje vodiče z rozbočovací svorkovnice.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Cmrnda
Příspěvky: 579
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: sob čer 17, 2023 9:54 am
Cmrnda píše: sob čer 17, 2023 8:35 am
Zak píše: čtv úno 09, 2023 8:57 am Krásu tohoto hřebenu asi nejsem schopen docenit :D
Já taky ne, obvzlášť když si uvědomím že bude potřeba prohodit fáze, nebo vyměnit vadný jistič/chránič. :whoohoo:
2. Odjistit z lišty musim sice vševhny jističe, ale pak stačí jen mírně vyklonit jen dole vše - jako jeden celek (hřeben to drží pokopě) a směrem dolu pak vysunu z hřebenu vadný jistič 😎
Jo vyklonit, a co ty dráty dole, jestli budou mít průřez 1,5mm tak to půjde z tuha, jestli 2,5mm a vyšší tak to nepůjde vůbec, možná s pomocí truhlářské svorky, ale i to se obávám že při síle která by umožnila patřičný odklon bude akorát na hazard s poškozením jističů a kol. A jak je vidět za tu lištu? To je paráda co? Při třífázu, vidíš že si připojil lištu pod šroub a né mimo, tj. bude napláclá na šroubu, to není vidět. Tyhle lišty jsou prostě hrůza, kde to vidím a mám možnost to zlikvidovat, tak to udělám.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od eduard22 »

Už jsem nedávno jeden modul měnil za stejný jen o jiné hodnotě a šlo to dobře neb stačí odklonit jen velmi málo - o výšku odskoku din lišty tedy 3-4mm 😎

A jakej šroub???... Moduly maj šachty! :-)
Ty moderní navíc šachty s vyjíždějící záslepkou - to aby jsi nestrčil omylem drát pod šachtu...

Trochu víc optimismu prosím! 😎
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 579
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned čer 18, 2023 7:04 am
A jakej šroub???... Moduly maj šachty! :-)
Ty moderní navíc šachty s vyjíždějící záslepkou - to aby jsi nestrčil omylem drát pod šachtu...
To abys nestrčil drát za to upínací lůžko jsem zrovna nemyslel, ikdyž to je další důvod proč s tím nebýt optimistou. Ještě jsem neviděl jistič bez šroubu, ikdyž co není možná bude. To očko na tý liště, né pahejl, co se vsouvá pod hlavu šroubu jističe, to není vidět jestli je pod nebo nad šroubem. Nevidíš to proto, protože ta díra na šroubovák je výrazně užší než to očko a zakrývá jí naprosto dokonale.
No a ještě to nevhodný řetězový řazení - no o tom ani nechci mluvit. :o

Nejlepší na výměnu nahoře (přívodu) jsou laněný vodiče slisovaný v dutince.

Optimismu zdar! Ale bez lišty! :D
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od eduard22 »

Ach tak.
Ale toto není hřeben s polooky pod hlavu šroubu, ale pouze s pahýly 😎

To proto že jsou na střídačku N (nuláky) a na oka jsou díry (šachty) L a N příliš blízko u sebe a i výškově jsou rozdílně vysok9 a tak v sadě pak ZiZag (je to matně vidět na té řadě v pozadí - přidal jsem výřez z fotky...) - to aby to někdo naspletl a nestrčil fázu namísto nuláku..., jsou to přeci chráničojističe!

To si asi pleteš s obyčejným jističi - tam se používá i hřeben s polooky (vidličky).

Proto si nerozumíme :-/

Foto: uspořádání šachet kombi chráničojističe (to by ses odrazoval a to by byl teprve chaos z drátů..., Nehledě na to že by to muselo být z desítky drátu, aby ten první krajní N nehořel!!!):
20230618_105735.jpg
20230618_105735.jpg (193.61 KiB) Zobrazeno 1575 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 579
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned čer 18, 2023 10:54 am Ach tak.
Ale toto není hřeben s polooky pod hlavu šroubu, ale pouze s pahýly 😎

To proto že jsou na střídačku N (nuláky) a na oka jsou díry (šachty) L a N příliš blízko u sebe a i výškově jsou rozdílně vysok9 a tak v sadě pak ZiZag (je to matně vidět na té řadě v pozadí - přidal jsem výřez z fotky...) - to aby to někdo naspletl a nestrčil fázu namísto nuláku..., jsou to přeci chráničojističe!

To si asi pleteš s obyčejným jističi - tam se používá i hřeben s polooky (vidličky).

Proto si nerozumíme :-/

Foto: uspořádání šachet kombi chráničojističe (to by ses odrazoval a to by byl teprve chaos z drátů..., Nehledě na to že by to muselo být z desítky drátu, aby ten první krajní N nehořel!!!): 20230618_105735.jpg
Mluvím všeobecně k lištám. Jinak neexistují obyčejné a neobyčejné jističe, prostě každá firma to dělá jinak. Zrovna NOARK považovat za tu co vyrábí lepší jističe či chráničo-jističe bych nepovažoval. Třeba HAGER to má na lištu zespodu.

U těch chráničo-jističů se mi zdá že je docela jedno jestli dáš fázi místo nuly, ale nikdy jsem to nezkoušel. U BONEGY se nesmí zaměnit vstup a výstup, to mám testlé, shoří okamžitě. Mluvím čistě o jednomodulech.

Právě by se to mělo tahat z jednoho uzle aby nedocházelo k přetížení a možnému ochromení chráničů vlivem rozdílu proudů na sousedních chráničích. Tomu žádná lišta vyhovovat nikdy nebude.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od eduard22 »

Tak když je řeč o konkrétních chráničojističich a konkrétní liště co mám na obrázku tak nepiš obecně...

Nikde jsem Noark nevychvaloval! Použil jsem je již dávno kdy moc konkurence nebylo a tolik chráničojističů bych ani od jiné značky ani nezaplatil, čili kvůli nejnižši ceně.

O zn. Bonega vím a právě ta vyobrazená lišta je na zakázku od nich od Hodonína a konzultoval jsem ji přímo s majitelem firmy. :-)

A proč by 10mmm tlustá Cu lišta neměla stačit??? Naopak vydrátování bych se bál a jistě bych ho nezvládl při tak těsném sousedství tolika kontaktů a z desítky drátu...

Nebo ty klemuješ desítkou drátem!? :o
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 579
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Domovní rozvaděč - chránič typu B

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned čer 18, 2023 12:26 pm Tak když je řeč o konkrétních chráničojističich a konkrétní liště co mám na obrázku tak nepiš obecně...

A proč by 10mmm tlustá Cu lišta neměla stačit??? Naopak vydrátování bych se bál a jistě bych ho nezvládl při tak těsném sousedství tolika kontaktů a z desítky drátu...

Nebo ty klemuješ desítkou drátem!? :o
Nechtěl jsem urazit tvojí lištu s neobyčejnými jističi. :D

Nejde o proudovou zatížitelnost ale různé rušení jakého koliv charakteru, nárazové proudy, posunuté fáze, a pod. když se to zapojuje do jednoho bodu, tyto jevy se sníží.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“