CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Odpovědět
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od Trubka »

Ahoj,

používá tu někdo integrované řešení typu CES Battery Box, Sonnen, Alpha Storion, Fenix AES nebo podobné?
Pokud ano, funguje vše od začátku k plné spokojenosti, nebo tam bylo něco, co vás nemile překvapilo?

Jako například:
- nefunkční asymetrie fází
- problém s řízením nabíječky elektromobilu
- přepínání do nouzového režimu
- přetoky do sítě
- zbytečné tahání energie ze sítě


CES Battery Box
ces.jpg
ces.jpg (277.95 KiB) Zobrazeno 5900 x

Fenix AES
Parametry-a-ekonomický-přínos-AES.jpg
Parametry-a-ekonomický-přínos-AES.jpg (282.28 KiB) Zobrazeno 5900 x
Alpha Storion Smile
storion.PNG
storion.PNG (89.54 KiB) Zobrazeno 5900 x
Sonnen
sonnen.png
sonnen.png (568.09 KiB) Zobrazeno 5900 x
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od brumlaj »

Storion Alpha ESS (Gůd wé)
- přetoky do sítě.(letos 150 kWh)
- zbytečné tahání energie ze sítě.
- náhodně při změně odběru vypadne zpracování energie ze soláru, klidně i na půl hodiny
- žádný vstup na NT
- žádný výstup o plném akumulátoru kvůli vytěžování.
- každodenní lhaní o kapacitě - posledních 10% nabije za 5 minut.
. nitky snad 16mm2 místo vodičů k aku.
. data v kloudu - nutnost připojení k Internetu, domů lze některá data stahovat pouze po jednom dni v CSV .....
. žádná dokumentace

Prostě šit.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne čtv srp 05, 2021 10:51 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od Trubka »

:shock:
Tak to zni primo strasidelne. Jak se to u tebe mohlo vyskytnout? Nebo to je zkusenost od souseda?

Jako je mi jasny, ze to asi nebude tak ruzove, jako to vyrobci techto zarizeni maluji..


Dekuji
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od brumlaj »

správně - u mne to není, sešel se tlak na termín, smlouvu s firmou, NZÚ, neschopnost firem dodat FVE s požadovaným Studerem ..... po realizaci s prvním paralelním připojením.... já to teď jen pozoruji a občas něco poškodím. Šit.
LukasK
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 26, 2021 8:48 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9300
Kapacita baterie [kWh]: 25

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od LukasK »

brumlaj píše: čtv srp 05, 2021 10:05 pm Storion Alpha ESS (Gůd wé)
- zbytečné tahání energie ze sítě
Nemáš prosím konkrétnější čísla?

brumlaj píše: čtv srp 05, 2021 10:05 pm Storion Alpha ESS (Gůd wé)
. nitky snad 16mm2 místo vodičů k aku.
16mm2 je ok - z té HV baterie je max. proud 25A
brumlaj píše: čtv srp 05, 2021 10:05 pm Storion Alpha ESS (Gůd wé)
. žádná dokumentace
K systému od výrobce? Nebo k instalaci od šroubovací firmy?
brumlaj píše: čtv srp 05, 2021 10:05 pm Storion Alpha ESS (Gůd wé)
Prostě šit.
Ale design je luxusní... Nemáš prosím foto vnitřku?
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od brumlaj »

Nemá HV akumulátor, z Aku 48V teče až 120A. Kabely nahrazují topné tyče.
Zbytečné přisosávání v průběhu dne neumím kvantifikovat. Tak aspoň graf - inkriminované zbytečné přisosávání v čase 14:30-16:30 . Možná v té době porovnej plochu té pily s pilou červených přetoků kterých přes den bylo 0,34kWh
Snímek obrazovky pořízený 2021-08-06 09-05-27.png
Snímek obrazovky pořízený 2021-08-06 09-05-27.png (89.83 KiB) Zobrazeno 5856 x
A graf toho, že neumí při změně zátěže přebytečnou energii uložit do akumulátorů a ještě v té době vyrábí přetoky:
Snímek obrazovky pořízený 2021-08-06 09-01-45.png
Snímek obrazovky pořízený 2021-08-06 09-01-45.png (80 KiB) Zobrazeno 5856 x
Jo k instalaci od fušerů kteří neumí ani první paralelní připojení pro mikrozdroj. A schéma propojení komponentů a možnosti připojení dalších od výrobce taky není. Zlatej Studer.

Já na dyzajn moc nejsem. Normální 19" rack, v něm dvě cihly akumulátorů, třetí cihla propojovací box a nad tím měnič. Na dveřích dotykovej displej který hraje všema barvama a nic přes něj nenastavíš, takže v technické stavbě kam se nechodí luxus k ničemu.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od Trubka »

Zrovna Storion jsem trochu studoval a myslím, že Brumlaj má pravdu:

1)
Ty původní Alpha ESS co byly v černých racích jsou asi opravdu na 48V AKU, nové bílé jsou už určitě s HV AKU.

2)
Ty nové bílé vypadají jako moduly co se staví na sebe, ale ve skutečnosti to tak není. Je to plochá lednička z několika bloků přišroubovaných přímo na zeď, nikoliv postavených na sebe. Dodatečné rozšiřování tedy není tak snadné, jak to na první pohled vypadá.

3)
Co se týče přetoků, největší problém Storionu nejsou drobné přetoky po odlehčení zátěže, ale to, že při zatížení jedné fáze měnič začne vyrábět symetricky do všech fází. A klidně i z baterie. Takže pro 10kW měnič s nočním zatížením 4kW na jedné fázi to pak vypadá cca takto:
- na L1 dodá 3.3kW měnič, 700W dotáhne z DS
- na L2 dodá měnič 3.3kW do DS
- na L3 dodá měnič 3.3kW do DS
- z baterie měnič v tu chvíli tahá 10kW

Jestli jsem to pochopil správně, tak ve Storionu to vědí a snažili se tuhle symetričnost vyřešit nějakým softwarovým updatem. Ten ale funguje tak, že se nesnaží udělat skutečnou asymetrii v jeden časový okamžik, ale pokud během dne dodal něco zbytečně do sítě, tak se to o pár minut později snaží natáhnout zpátky, aby jako "vynuloval" počítadlo elměru. To může fungovat v zemích, kde mají net-metering, ale v ČR s měřením po fázích je to velký fail :(
IMG_7043.jpg
IMG_7043.jpg (90.54 KiB) Zobrazeno 5848 x
20191004_105732.jpg
20191004_105732.jpg (160.08 KiB) Zobrazeno 5848 x
_vyrp12_27fvepanely_cz_fotovoltaika-aplha_strorion_smile_5_instalace_800.jpg
_vyrp12_27fvepanely_cz_fotovoltaika-aplha_strorion_smile_5_instalace_800.jpg (126.06 KiB) Zobrazeno 5848 x
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od Trubka »

Ještě jsem zapomněl na jednu věc: v grafech Storionu se prý všechno ukazuje jen součtově, nikoliv po fázích. Takže to vypadá mnohem lépe, než jaká je skutečnost s těmi přetoky a symetrií. Jediné, kde to jde vidět v reálu je přídavný elměr, který ukazuje fáze jednotlivě.

Brumlaji, je to opravdu tak?
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od brumlaj »

Tak to se omlovám, neposloužím. To co jsem komentoval je jednofázový systém. (3,5kWp panely, 5kVA měnič/nabíječ) Já jaksi třífázové systémy nemusím. Moc peněz za málo muziky ;-)
U třífázového si raději ani nechci představovat provoz. Ale ano, třífázový elektroměr tam je. Zapojena pouze jedna fáze. Prej je rychlý (v nabídce). Sem si té rychlosti v souvislosti s regulací nevšiml.
Ze mne ČEZ nemá radost (ani u komentovaného systému). 1f 25A D25d.
LukasK
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 26, 2021 8:48 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9300
Kapacita baterie [kWh]: 25

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od LukasK »

Trubka píše: pát srp 06, 2021 10:43 am
3)
Co se týče přetoků, největší problém Storionu nejsou drobné přetoky po odlehčení zátěže, ale to, že při zatížení jedné fáze měnič začne vyrábět symetricky do všech fází. A klidně i z baterie. Takže pro 10kW měnič s nočním zatížením 4kW na jedné fázi to pak vypadá cca takto:
- na L1 dodá 3.3kW měnič, 700W dotáhne z DS
- na L2 dodá měnič 3.3kW do DS
- na L3 dodá měnič 3.3kW do DS
- z baterie měnič v tu chvíli tahá 10kW
To máš z vlastního měření?

Moc se mě ty dodávky po fázích nezdaji...... maximální proud z baterie který goodwe ET10K umí je 25A. Takže pokud má 4 baterie, tj. přibližně 200V nedokáže dát z baterie více jak 5kw.

Vážně mě to zajímá. ( Ne pro sebe)

Já osobně jsem z toho designu krabice unešenej:) když si dá někdo tu práci a zaseká kabely....je fakt krásnej kus nábytku...

https://www.fotovoltaika-gottwald.cz/re ... ie-116-kwh
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od Trubka »

Kdepak z vlastního měření.

Je to tak, že se na mne obrátil nešťastný uživatel jednoho z výše uvedených prefabrikovaných řešení. Měl s tím nějaké problémy a nebyl schopen se domluvit s dodavatelem. Tak jsem si říkal, že si asi špatně vybral a začal jsem zjišťovat, jak jsou na tom podobná konkurenční řešení (viz první příspěvek v tomto vlákně).

Ve výsledku jsme ale došli k tomu, že ta jeho lednička má sice nějaké mouchy, ale že měl vlastně docela štěstí. Protože kdyby si vybral Storion, tak by měl takové problémy, že by ho asi kleplo :shock:

V různých verzích Storionu jsou různé měniče i baterie. V třífázovém Storion Smile-T10 je skutečně měnič GoodWe GW10K-ET, ale uživatel nemá přístup k jeho nastavení, ani ke čtení hodnot. Ačkoliv tento měnič by měl umět asymetrickou výrobu (tzv. unbalanced output), tak měniče dodávané jako součást Storionů měly až do 8/2020 nastavenou dodávku symetrickou.

CZ distributor tvrdí, že ve skutečnosti se o GW10K-ET nejedná, že "měnič byl kompletně přepracován" a obsahuje také jiný firmware, ale podle mého názoru jen kecá. Vsadím se, že to bylo dodáváno v defaultním nastavení a s nějakým archaickým firmwarem. Technik z Číny se tak postupně musel připojit ke všem prodaným Storionům, updatovat firmware GoodWe a v nastavení povolit "unbalanced output"), aby to začalo chodit asymetricky.

Bohužel, co přetrvává stále, je známý neduh měničů GoodWe, které prostě nedokáží udržet nulu Z/DO distribuční sítě. Podle toho jak jsou nastavené buď celý den i noc tlačí nebo tahají, a na rozdíl od jiných měničů to není zrovna málo. Současně se snaží tahání energie z DS vyrovnávat pomocí přetoků na zbylých dvou fázích, což má v ČR zcela kontraproduktivní výsledek :cry:

Nářky frustrovaných uživatelů a výsměch distributora Storionu jsou zdokumentovány zde. Jen pozor, je to velmi dlouhé čtení:
https://forum.tzb-info.cz/146595-pretok ... menice/vse

Hodně dobrý je tam třeba pán, který zjistil, že se mu přes noc vybije půlka baterie do DS. Distributor tam ale prohlašuje, že je to super funkce, jelikož i od techniků z ČEZu dostali pochvalu, že Storiony jim "stabilizují síť" :steaming:

Instalační manuál včetně data sheetu pro Storion Smile-T10:
https://alpha-ess.com/Upload/Images/202 ... 980133.pdf
Milan V.
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 06, 2022 9:41 pm

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od Milan V. »

Ano, je to tak jak je výše popsáno. GW měnič je vykuchaný, ESS si tam dala nějakou svoji desku a má tam svůj SW. Nelze nic nastavit, přetoky do sítě viz. má měření a příspěvky na TZB loni. A jako "třešnička" nakonec - ten dotyčný "pán" M. se v tom neustále na dálku hrabe a mění uživatelská i servisní nastavení bez vašeho vědomí.

Systém mám teď ve firmě jako backup, nabíjí se z přetoků FVE přímo ze sítě (nemá instalovány panely). Přetoky které má GW a Storion posbírá řada spotřebičů ve firmě, případně to zachytím akumulací do vody, která je ovládáná SSR 0-10V na každé fázi. Logika je v Loxone. I při výkonu instalované FVE 60kWp uteče do sítě max. 500W/den 8-)
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od brumlaj »

Další krásný příklad z dříve "recenzovaného" Storionu. Nabíjel v NT. Ale jaksi při večerním nabíjení neuhlídal 25A, které má nastaveny na vstupu. Opakovaný překmit odběru od distributora je až na 32,5A. Krok toho grafu je 5 minut. Takže nic krátkého to nebylo. Ještě že je zima a jistič před elektroměrem (25A) je ve sloupku. Prej rychlej elektroměr, který ten systém hlídá na vstupu ..... No a dnešní přetoky do sítě jsou 3/4kWh.
pretoky_odber.png
pretoky_odber.png (65.8 KiB) Zobrazeno 4546 x
Zlatý prciny - teda pardon, Studery.
Dzordzik
Příspěvky: 17
Registrován: stř úno 02, 2022 11:20 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od Dzordzik »

A co tak nějaké grafy, pro porovnání, s vámi neustále vychvalovaného Studeru? V podobně koncipované instalaci jako je ten Storion?
9,9 kWp (3,6 kWp JV, 6,4 kWp JZ), Storion SMILE-T10-HV, 16,4 kWh, TIGO na některých panelech.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od brumlaj »

problém je, že Studer je zcela jiné konstrukce, má na vstupu transfer relé, takže dokud má něco v bateriích, tak je od DS odepnut. Stačí takto pro představu o grafu? Grafy u Studeru zde propagoval mobilik, třeba dodá. U věcí které fungují jsou grafy dle mne zbytečné. To co uvádím je instalace která pije krev a kterou se snažím nějak zkrotit. A jinak než tím Studerem to nevidím.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od mobilik »

Presne tak, ako viem stiahnut nejaké grafy, ale tak nevytazujem doplna. Elektráreň dnes pár hodín sa flakala...
Prebytky do siete neposielam.
Nemám takeho krásneho velblouda ako tu každý prezentuje.
Je to úplne iný systém a som si istý že určite lepšie riešenie ako ongrid ktorý sa tvary ako hybrid v nejakom mode ktorý nikdy nebude dokonalý.
Na victron a studer to nikdy nebude mať.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
DanoP
Příspěvky: 60
Registrován: ned pro 12, 2021 11:07 am

Re: CES Battery Box, Sonnen, Storion Alpha ESS, Fenix AES

Příspěvek od DanoP »

Ma studera (1f) XTM, v zime sa casto pripoji na siet a bezi v boost rezime pri vybytej baterii. Napriek tomu ziadne pretoky do siete - na vstupe mam koli tomu elektromer SDM230 kde sa uklada extra odobrana/dodana enegia (este aj zvlast cinna a jalova zlozka) a pretok zatial 0 (od 5/2021).
Vacsinu casu je transfer rele rozpojene, takze vtedy urcite ziadny pretok do DS. Predtym som tam mal elektromer, ktory indikoval pretok len ledkou, ale taky stav som nikdy nevidel.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“