Ostrovní LED osvětlení

Odpovědět
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Ostrovní LED osvětlení

Příspěvek od Kodl69 »

popíšu drobek zkušeností s LED produkty 12-85V AC/DC z aliexpresu.
pokusy o nákup:
1. - LED žárovky E27 yoyoluo - nějak fungují, jedna po roce odešla, prostě levná LED žárovka, příkony cca 2/3 toho, co uvádí číňan. Konstrukce shodná s žárovkami na 230V, jenom ten předřadník je jinej.
2. - LED downlight - nepoužitelnej plastovej shit, prej z hliníku - celý tělo je plastový, LEDKY na hliníkové dps, nalepené na plastu!!! příkon cca 1/4 udávanýho, navíc je to na první pohled hnusný. Po dvou hodinách svícení jsem naměřil 120°C na Al desce, ale nestačil jsem otevřít "dišputaci" na ali... fotky vnitřku případně dodám.
3.) -LED downlight yoyoluo , varianta "24W" - zatím neměřenej příkon, ale po demontáži fouknutím zezadu (vypadá to nerozebitratelně) vypdl rozptylovej plast, obsahuje 21ks led 2835 zajímavě zapojenejch: vždy tři paralelně, odpor 13r k - a + spojenej pro všech 7 větví, ve výsledku se to chová jako 21 led paralelně na 3.3V. zatím jsem to neměřil, jestli náhodou nejsou LED dvou nebo troj systémový, tj na 6.6V nebo 9.9V. Oměřím to a aktualizuju. Příkon asi opět nebude odpovídat štítku, nic překvapujícího. Provedení je celkem ok, hliníková dps, nalepená na hliníkovým těle, životnost zatím neznámá. viz foto. Když nic jinýho, pěknej obal na nějaký vlastní konstrukce. Rozměr prakticky stejnej jako 12W emos
downlight 48V.jpg
downlight 48V.jpg (796.88 KiB) Zobrazeno 760 x
- fotka se moc nepovedla, ale už jsem to s obtížema zase zadekloval. Předřadník mi přijde stejnej jako v E27 žárovkách, usměrňovač a obyč step down s otevřenou cívkou na feritu, asi bude ukrutně rušit... Už se těším, až do toho osadím plošňák s osram led a svůj předřadník s "blikacím" stmívačem.
4.) downlight původně na 230V - úplně jiná konstrukce, odlitek je jenom rámeček, shora krytej tenkým al plechem, na rámečku je po obvodu "navysoko" nalepenej LED pásek s 2835 LED v sérii. Větší kusy na 48V moc nejdou předělat, protože je tam víc než 15 LED v sérii, tj napětí nad 50V. Ale dá se ten ledpásek odlepit a nalepit třeba 24V variantu, za pár pěněz celkem pěknej obal svítidla podobně jsou udělaný všechny svítidla, co prodává emos. 12W varianta je tuším nejvíc, co jde předělat na 48V...
Napište vaše zkušenosti se svítidly pro DC ostrovní instalace.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“