HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

Odpovědět
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

Příspěvek od Trubka »

Původní vlákno se nám nějak zaseklo (porucha databáze fóra?) tak tu odpověď šoupnu sem, když už jsem se s tím crcal:
mirecpd píše: sob lis 20, 2021 11:07 am Dobrý den,

prosím o radu zkušených. Chtěl bych pořídit FTV s baterií, barák je plně v elektrice ( bojler Dražice 160l, indukční deska, vytápění topnými kabely T2Blue v podlaze.) Roční spotřeba 9MWh, pravděpodobně bude stoupat + plán je pořídit elektromobil. Po konzultaci s instalační firmou, standardně všechno bude zapojené za střídačem, tj. i tyto náročné spotřebiče - wallbox, bojler a topné kabely budou ždímat baterii, pokud bude mít volnou kapacitu, než aby brali v zimě/noci proud ze síté. To mi nepřijde moc šťastné, jelikož bych chtěl baterii šetřit a ponechat pro dům. Jak se prosím tohle řeší? Dá se topení vyhodit mimo FTV okruh? Dá se wallbox zapojit tak aby nabíjel přes den kdy je dostatek výkonu (v létě) z FTV, ale v noci, nebo v zimě nabíjel jenom ze sítě, aby neždímal baterii v domě? Wattrouter před bojler prý moc nedávají do systému s baterií...Děkuji za každou radu!
Spotřebiče typu elektrické topení, tepelné čerpadlo, bojler či wallbox se za výstup z klasického all-in-one hybridního střídače nepřipojují.
Důvodů to má několik:

1) Většina all-in-one hybridů nemá dostečně silná interní relátka na to, aby přes ně mohly trvale protékat tak obrovské proudy. Typický elektromobil vyrobený v EU si vezme 3x16A, bojler 3x10A, topení 3x16A. Plus občasný souběh se spotřebiči typu vodárna, trouba, indukce, myčka, pračka, topinkovač, TV, PC, fén atd.

2) Dojde-li k výpadku distribuční sítě, tak 10kW hybridní měnič nemá šanci na svém backup výstupu celý dům uživit. Zvládá většinou opravdu jen těch 3x15A, tedy cca 10kW. Pokud by na jeho výstupu bylo elektrické topení, plus další spotřebiče, tak by se při výpadku distribuční sítě měnič okamžitě vypnul na přetížení. V horším případě by rovnou vystřílel FETy svého výkonového stupně. Nehledě na to, že vybíjet baterii do elektrického topení je totální úlet.

Proto se all-in-one hybridy zapojují cca takto:
hfve routing.PNG
    Logika je následující:
    Na backup výstupu jsou jen ty spotřebiče, u kterých je požadováno nepřerušené napájení. Typicky lednička, PC, wifi, internet. Dále pak běžné zásuvkové okruhy a klidně i s indukční varnou deskou, myčkou nádobí a pračkou. Vše ostatní je zapojeno před měničem.

    1) Měnič nejprve živí vše co je na backupu. Z přebytků dobíjí baterii.
    Jakmile je baterie téměř plná, začne měnič generovat přetoky směrem k domovnímu elektroměru.
    Tento přetok je registrován wattrouterem, který proud odkloní do bojleru. První se tedy vždy nabije baterie a bojler má až prioritu číslo dvě.

    2) Jakmile je bojler nahřátý, nebo pokud je ze slunce k dispozici více výkonu, než kolik bojler odebírá, tak přetoky opět směřují k elektroměru.
    Po cestě jsou detekovány CT sondami wallboxu, který elektromobilu začne dynamicky nabízet výkon, odpovídající výši těchto přetoků. Baterie elektromobilu má tedy prioritu číslo tři.

    3) Jakmile se auto nabije, přetoky opět směřují k elektroměru, kde je však po cestě spotřebuje elektrické topení. Topení je tak silný spotřebič, že dokáže spotřebovat téměř cokoliv, co teče jeho směrem. Pokud teče přetoků málo, dobírá si topení plynule zbytek energie z distribuční sítě.

    4) Pokud se rozepnou termostaty elektrického topení, a stále je k dispozici výkon ze slunce, tak přetoky opět směřují k elektroměru. Těsně před elektroměrem je zaregistruje sonda měniče a vyšle signál, aby měnič snížil svůj výkon tak, aby přetékalo třeba jen 100W. Pozor, vždy je nutné nějaké přetoky ponechat, aby správně fungovala všechna proudová čidla po cestě. Tedy čidlo wattrouteru a čidlo wallboxu. Regulovat na nulu není žádoucí a technicky to stejně ani udělat nejde.

    POZOR:
    Aby to dávalo smysl, je potřeba pořídit wallbox, který umí nejen omezovat svůj výkon v závislosti na proudu protékajícím hlavním jističem, ale musí mít i funkci dynamického nabíjení elektromobilu podle výše přebytků z fotovoltaiky. Toto umí například wallbox Zappi nebo Home Box Solar, ale jsou i další. Přesto tato funkce u wallboxů není standardem a je potřeba se nenechat zblbnout jen tím, že wallbox má proudové čidlo (což má dnes téměř každý, aby uměl zamezit přetížení hlavního jističe).

    Wallboxy podporující výše uvedenou spolupráci s FVE mají také funkci, kdy je možné stiskem tlačítka vyvolat nabíjení auta maximálním výkonem. Toto se používá pokud člověk dorazí domů večer a ví, že hned ráno má někam vyrazit, tak aby se mu auto nabilo přez noc z DS. V zimě se tento režim zapíná trvale, fotovoltaika totiž nevyrobí skoro nic, natož aby ještě měla přebytky pro ohřev TUV a nabití elektromobilu.

    Před wallbox je vhodné ještě umístit přepínač I-0-II, aby bylo možné nabíjet auto i v případě, kdy by vypadla distribuční síť na několik dní. Tak, jako se to pravidelně stává na horách, když stromy popadají na elektrické vedení.

    Místo wattrouteru je možné použít libovolnou alternativu typu GreenBono, AZ Router apod. Všechny tyto přístroje fungují velmi podobně. Samozřejmě, celý systém je potřeba vyladit a určitě se to nepovede hned napoprvé. Do wattrouteru se přivádí také signál z HDO. To proto, aby se bojler měl šanci nahřát i v případě, kdy výroba z fotovoltaiky v bude velmi chabá.
    Uživatelský avatar
    Trubka
    Příspěvky: 194
    Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

    Re: HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

    Příspěvek od Trubka »

    Slíbený obrázek zde:
    hfve routing.PNG
    brumlaj
    Příspěvky: 1482
    Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

    Re: HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

    Příspěvek od brumlaj »

    Takže po větru, nebo ve slunném dni distributorem plánované výluce přijdeš večer domů a umrzneš pod sprchou, protože nebylo jak vytěžovat a energie zůstala na střeše. Tento způsob provozování domu je sice nyní v mejnstrýmu, ale vyhovuje pouze distributorovi.
    Raději tři měniče na jedné fázi než takovýto trojfázový kočkopes.
    edit: V tomto se mé potřeby s v Evropě distributory budovaným a do domácností na sílu tlačeným systémem distribuce diametrálně liší. (i ta emerika má, stejně jako u nás před padesáti lety kdejaký rodinný dům, jednofázový přívod. A v tej emerice jim pustí po jednofázové přípojce klidně 32A což u nás distributor neudělá) A to, že se lidé dokážou pro finanční dobro distributora za své peníze třem fázím přizpůsobit, není argument. (omlouvám se s tímto hodnocením mentální vyspělosti davu domácím soustružníkům zalomených hřídelí a truhlářům kteří by pro třífáz možná měli motorem relevantní argument)
    Uživatelský avatar
    Trubka
    Příspěvky: 194
    Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

    Re: HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

    Příspěvek od Trubka »

    Já taky preferuji 60A na jedné fázi, ale to u nás lze bohužel pouze v ostrovu :( Nicméně, ostrovní FVE evidentně nebyla předmětem dotazu.

    Co se týče legálního třífázového 10kWp hybridu, ten se typicky zapojuje viz výše. Zapojit vše na backup výstup takového 10kW měniče je chyba, protože to nemá šanci utáhnout, takže po větru, nebo ve slunném dni distributorem plánované výluce přijdeš večer domů a máš nejen studenou sprchu, ale také vyteklý mražák. Navíc, pokud máš aspoň trochu solidní bojler, tak dokáže horkou vodu udržet i několik dní.

    Na druhou stranu je potřeba si říct, že dodávka elektrické energie je u nás poměrně stabilní. Plánované odstávky se dějí tak 2 ročně, neplánované jen vyjímečně. Samozřejmě, mimo horských oblastí a některých zapomenutých osad, kde elektřina opravdu nejde po každé větší bouřce.

    Ještě na doplnění:
    V ukázce je použit hybridní třífázový měnič GoodWe, ale téměř identicky se zapojení provádí u spousty dalších třífázových hybridních měničů. Maličko jiné bude zapojení pro RCT Power nebo SolaX, jejichž backup výstup není zapnut trvale, takže tam bude navíc nějaká variace na záskokový automat.

    U měničů Studer a Victron, použitých pro stavbu legální třífázové hybridní FVE, se pak dělá zapojení zcela jiné. Tyto měniče mají silná interní transfer relé, takže není problém nainstalovat všechny spotřebiče opravdu až za měnič. Buď na speciální nezálohovaný výstup (u Victron AC-OUT 2), nebo na standardní výstup s tím, že v případě výpadku distribuční sítě může silné spotřebiče od výstupu měniče odpojit stykač.
    mirecpd
    Příspěvky: 3
    Registrován: sob lis 20, 2021 11:01 am

    Re: HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

    Příspěvek od mirecpd »

    Děkuji za objasnění, tak komplexní odpověd i s obrázkem jsem nečekal ani ve snu :jawdrop:

    Ještě prosím,

    k bodu 1)
    Píšete že: "Vše ostatní je zapojeno před měničem." Střídač má ale 2 výstupy ne? Standardní a backup, kde je omezený výkon. Do backupu by měli jít jenom vybrané spotřebiče pro případ výpadku, jinak ostatní (kromě wallboxu, topení a TUV) do standardu. Standardní výstup na obrázku nevidím.

    k bodu 2)

    Myslíte že tento wallbox s jednotkou smartmeter splňuje dynamické nabíjení?
    https://eshop.sectron.cz/cs/olife-energ ... m/p-15191/
    https://eshop.sectron.cz/cs/olife-energ ... t/p-15187/

    k bodu 3)
    Topení si vezme případné přetoky a zbytek ze síte automaticky, tj. bez nutnosti dalšího přístroje?

    k bodu 4)
    proč chci omezovat v tomto případě střídač na 100W? Pokud budu mít smlouvu o výkupu, preferuji nespotřebovanou energii ze slunce dodat do sítě na výkup, nebo?


    Ještě mě napadlo, sřídač má standby režim (pro případ noci, kdy se nevyrábí...). Tj, on má sám o sobě vlastní spotřebu. Je možné, nebo preferující vlastní napajení střídače dát na baterii? (Ovšem za předpokladu že tam bude pořád dostupná kapacita pro jeho chod). Nebo se zapojí jenom na síť?

    Děkuji!
    Uživatelský avatar
    Trubka
    Příspěvky: 194
    Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

    Re: HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

    Příspěvek od Trubka »

    mirecpd píše: pon lis 22, 2021 10:05 am k bodu 1)
    Píšete že: "Vše ostatní je zapojeno před měničem." Střídač má ale 2 výstupy ne? Standardní a backup, kde je omezený výkon. Do backupu by měli jít jenom vybrané spotřebiče pro případ výpadku, jinak ostatní (kromě wallboxu, topení a TUV) do standardu. Standardní výstup na obrázku nevidím.
    Nemá, viz obrázek níže (Měnič SolaX).
    Typický 3f hybrid má jednu svorku AC IN/OUT a pak svorku BACKUP.
    AC IN/OUT svorka slouží k připojení měniče na síť. Pokud má měnič přebytky výroby, posílá je právě touto svorkou zpět do sítě. Pokud se tedy na elektrické vedení mezi elektroměr a tuto svorku připojí jakékoliv spotřebiče, pak tyto benefitují z přebytků výroby. Při výpadku distrubuční sítě však měnič tuto svorku automaticky odpojí a energii posílat přestane, aby nepozabíjela montéry ČEZu pracující na stožárech.
    SolaX G3.PNG
    SolaX G3.PNG (64.26 KiB) Zobrazeno 2418 x
    mirecpd píše: pon lis 22, 2021 10:05 am k bodu 2)
    Myslíte že tento wallbox s jednotkou smartmeter splňuje dynamické nabíjení?
    https://eshop.sectron.cz/cs/olife-energ ... m/p-15191/
    https://eshop.sectron.cz/cs/olife-energ ... t/p-15187/
    Na první pohled toho umí hromadu, ale přímo funkci pro inteligentní spolupráci s FVE tam nevidím. Jen tu základní funkci pro dynamické řízení výkonu podle hodnoty jističe a odběru domu.

    Naopak tenhle to umí určitě, viz popis tří různých režimů pro spolupráci s FVE: https://www.autonabijeni.cz/nabijeci-st ... -solarbox/
    Pokud chcete Wallbox Olife, tak jeho výrobci pošlete dotaz, zda-li umí to samé co Wallbox z výše uvedeného odkazu a případně jaké příslušenství je k tomu potřeba dokoupit.
    Wallbox s dynamickym rizenim podle FVE 1-2-3.PNG
    Wallbox s dynamickym rizenim podle FVE 1-2-3.PNG (104.43 KiB) Zobrazeno 2418 x
    mirecpd píše: pon lis 22, 2021 10:05 am k bodu 3)
    Topení si vezme případné přetoky a zbytek ze síte automaticky, tj. bez nutnosti dalšího přístroje?
    Ano. Bude-li to zapojeno podle diagramu výše a povoleny přetoky do sítě, tak není potřeba nic dalšího.
    mirecpd píše: pon lis 22, 2021 10:05 am k bodu 4)
    proč chci omezovat v tomto případě střídač na 100W? Pokud budu mít smlouvu o výkupu, preferuji nespotřebovanou energii ze slunce dodat do sítě na výkup, nebo?
    Máte-li smlouvu o výkupu, a distributorem přidělen dostatečný rezervovaný výkon (třeba 10kW), není třeba omezovat, ale naopak perte do sítě vše, co nespotřebujete v domácnosti.
    Omezovat přetoky na minimální hodnotu chtějí typicky ti, kdo mají "mikrozdroj připojený ve zjednodušeném režimu". Ti totiž přebytky výroby do sítě posílat nesmí. Rezervovaný výkon přidělený distributorem se u nich rovná nule.
    mirecpd píše: pon lis 22, 2021 10:05 am Ještě mě napadlo, sřídač má standby režim (pro případ noci, kdy se nevyrábí...). Tj, on má sám o sobě vlastní spotřebu. Je možné, nebo preferující vlastní napajení střídače dát na baterii? (Ovšem za předpokladu že tam bude pořád dostupná kapacita pro jeho chod). Nebo se zapojí jenom na síť?
    Každý střídač si to řeší po svém a nebývá možnost to rozumně konfigurovat.
    Většina střídačů tahá vlastní noční spotřebu ze sítě, dokud je síť k dispozici.
    mirecpd
    Příspěvky: 3
    Registrován: sob lis 20, 2021 11:01 am

    Re: HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

    Příspěvek od mirecpd »

    Děkuji, když to tak čtu ale pořád dokola, tak mám pocit, že jsme se nepochopili. Na vašem obrázku je tedy topení, TUV aj wallbox na IN-OUT svorke, a tím pádem benefituje z FVE přebytků, ale stejně tak při nedostatku slunce bude energie doplňená z baterie, takže spotřebič jako je elektrické topení (kabely v podlaze) bude vysávat baterii , kde nezůstane energie pro ostatní spotřebiče. A to mi nepřišlo přílíš moudré vzhledem k tomu, že chceme šetřit baterii. Teď mluvím o standardním operačním módu, kdy je dostupná síť, ne backup módu a backup svorce (měnič Goodwee - standardně se snaží co nejmíň brát ze sítě, i když je grid OK, takže doplňuje z baterie) .
    Zajímalo mě, jestli se ty náročné spotřebiče dají napojit mimo FVE, aby šli jenom ze sítě, případně nejakým stykačem napojit na FVE okruh když vím, že je výroba dostatečná... Rešení určitě je (viz. video electrodad o nabíjení z FVE a doplňeným stykačem do garáže, který přepína okruhy grid a FVE). Otázka je, jestli je to standard, nebo existuje i jiné zapojení, nebo je spíš "normální" napojovat tyto náročne spotřebiče do FVE okruhu - pro instalační firmu jednoduchá instalace .

    Omlouvám se, jestli jsem se špatně vyjádřil v původním dotazu. Děkuji!
    Uživatelský avatar
    Trubka
    Příspěvky: 194
    Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

    Re: HFVE v kombinaci s wallboxem a elektrickým topením

    Příspěvek od Trubka »

    Pokud chceš mít 100% jistotu, že do topení půjdou opravdu jen přebytky výroby, a za žádných okolností se do něj nebude vybíjet baterka, tak to zapoj takto:
    • topení dej do segmentu MEZI proudové sondy měniče a hlavní domovní elektroměr (viz obr.)
    • na měniči nastav co nejvyšší hodnotu exportu do sítě
    • na měniči zakaž "discharge battery to grid", pokud měnič takovouto volbu má
    Nevýhodou tohoto zapojení je, že energie, kterou spotřebuje topení, bude ve statistikách výroby zahrnuta v kolonce "grid export", nikoliv "house consumption". Ale to je asi jen kosmetika. Ono když chce mít člověk grafy a statistiky přesné, tak si stejně musí pořídit nějaký extra monitoring, včetně sledování provozu po fázích, protože to co reportují přímo hybridní 3f měniče, dost často nesedí s realitou.

    OK?
      HFVE AIO 2.PNG
      Odpovědět

      Zpět na „Elektroporadna“