Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Odpovědět
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Příspěvek od vk_1 »

Mám v plánu stringy 3s, do 120V. Na jaké napětí mají být dimenzované pojistky? Má to být předimenzované kvůli svedení bleskových výbojů? Svodič je až za pojistkami, tak si chci ujasnit, jestli to napětí má být vyšší než 120V min.

tj. můžu použít

https://www.oez.cz/opvp10-2 DC 440 V
a pojistky
https://www.oez.cz/pv10-20a-gg DC 250 V

Případně, můžete mě nasměrovat na normu, která to definuje?

Děkuju, Vojta
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Příspěvek od beethowen »

Použít to samozřejmě můžeš.
Dimenzovat něco na bleskové výboje ani nelze. Takové prvky se nevyrábějí.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Příspěvek od vk_1 »

Já tak nějak tuším, že pro atmosférické jevy se tam udává "Jmenovité impulzní výdržné napětí". Konkrétně u toho OEZ odpojovače je to 6 kV.
Ale nejsem elektrikář, takže nemám normy v malíčku.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Příspěvek od Kodl69 »

Potom je spíš otázka, jestli by neměly být napřed přepěťovky a až pak pojistky... U mejch sedmi stringů by to nějakou korunu spolklo, a navíc by mi to nevešlo do toho rozvaděčku, musel bych dát větší, i tak je to celkem na knop.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Příspěvek od Diablo007 »

Přepěťová ochrana je ochrana měniče nebo regulátoru proč by melambyt ochrana před pojistkou? Když pojistka přeruší obvod je splněno a regulátor ochráněn ne?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Příspěvek od Kodl69 »

jenom jsem to tak nadnesl, moc jsem se nad tím nezamejšlel. Ale kdyby bylo těch přepěťovek víc, tak by se měly podělit o ten naindukovanej proud(T2, bleskovej proud snad svede jenom T1) a měly by se ty 12kA jednotlivejch přepěťovek posčítat a tím snížit výdržný napětí Up , a zachránit i ty pojistky :)
- neberte to jako dogma, spíš jako mentální rozcvičku :)
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Příspěvek od brumlaj »

Diablo007 píše: pát lis 26, 2021 4:57 pm Přepěťová ochrana je ochrana měniče nebo regulátoru proč by melambyt ochrana před pojistkou? Když pojistka přeruší obvod je splněno a regulátor ochráněn ne?
To je sice pravda, jenže původní dotaz zněl zcela jinak.
vk_1 píše: pát lis 26, 2021 12:45 am........ Má to být předimenzované kvůli svedení bleskových výbojů? Svodič je až za pojistkami, .....
Ptá se jak svést bleskové výboje. A pokud tam dá pojistku která vybaví, tak z toho má při svádění bleskového výboje ihned obloukovou pec a účelu svádění bleskového výboje - tedy ochrany života a majetku, nebude dosaženo. Ochrana života nebude řešena (bleskové napětí na po rozstřelení pojistek nechráněných vodičích uvnitř domu) a majetek (dům) shoří na první dobrou.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Pojistky pro solární stringy - jaké napětí?

Příspěvek od Kodl69 »

A proto jsem napsal úvahu o tom, že by měla být napřed svodiče a pak teprve pojistky. Na druhou stranu, v přívodech do velkejch rozvaděčů jsou standartně přepěťovky (samozřejmě 25kA verze) předjištěný - ohňostroj by naopak nastal při zkratu v přepěťovce připojené k 1000A jističi...
Běžný OPV s pojistkou má vypínací schopnost 10kA, ne li víc (nechce se mi to hledat) což ve spojení s přepěťovkou 12.5kA je podle mě dost dobrý řešení. Další důlažitá věc je, si uvědomit, jak dlouho ten blesk trvá, jak rychle vybaví pojistka, a že T2 přepěťovka nemá svést víc než těch 12.5kA, o zbytek se má podělit bleskosvod a pospojování kovovejch konstrukcí.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“