Frekvenční měnič

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Frekvenční měnič

Příspěvek od Diablo007 »

Rozběhový proud si můžu dovolit systém to podrží. Navíc to vypadá že motory jsou ve výkonu kolem 400w tak to je v pohodě.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
FRSO
Příspěvky: 14
Registrován: stř dub 21, 2021 5:54 pm

Re: Frekvenční měnič

Příspěvek od FRSO »

Diablo007 píše: ned dub 18, 2021 2:37 pm U 1f motoru se otáčky nemění pomocí frekvenčních měničů ale PWM regulací
To opravdu, já měl za to že ano, no musím prostudovat ty fm.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Frekvenční měnič

Příspěvek od josse »

Já bych si netroufl napsat u 1f motorů... A ani PWM u sinusového průběhu napětí...

Motory s komutátorem na 1ph mají si jako nejlevnější triakovou regulaci, ta sice vypadá jako PWM, ale neoznačuje se tak. Například vrtačky, flexy, ... Je to oficiálně "sériový motor"? VFD nedává smysl.

Pak jsou motory, které mají v magnetickém obvodu nějak napevno zamontováno roztočení ať už část vinutí, nebo nějaký tvar plechů... Neznám nic nového cop bych měl doma s tímto motorem, komunistické kamínka měli ventilátor s takovým motorem... Už jsem ho dlouho nikde nepotkal. VFD nedává smysl, ale možná by to taky fungovalo.

Klasické 3ph ASM motory s kondenzátorem byly vylepšeny (vyhorseny) tak, že ze symetrických vinutí se stali nesymetrické, ze zapojení do hvězdy, vzali dvě vinutí, namotali jako jedno silové a to třetí které udává směr se skoro nepodílí na výsledném momentu na hřídeli, je slabé, vyžaduje menší kondenzátor, ... VFD dává smysl pro omezení rozběhových proudů v ostrovní elektrárně. Je to použitelné na symetrický ASM i na PSC (se slabým pomocným vinutím) vodárna na povrchu, cirkulárka, míchačka, kompresor tepelného čerpadla, ... Motory si běžně berou víc než 10 násobek nominálního proudu pro rozběh. Jiné metody rozběhu právě v ostrovu nefungují pro omezení rozběhového proudu... Soft start sice omezí Irms, ale ty velké špičky když sepne triak skoro na konci sinusovky jsou tam velké stejně. Je třeba pak ještě započítat HF vs. LF technologii ostrovu, každé se bude chovat jinak. LF nebude soft start tolik vadit měniči ale třeba některým spotřebičům, u HF naopak soft start bude vadit měniči.

Všechno co má napsáno invertor... Už vychází z něčeho jiného a bez elektroniky nejede... Je to dnes ve všem možném, lednice na doma i ventilátory do průmyslu...

A pak další motory ... U těch VFD asi smysl nedává. Je třeba to posuzovat jako celek, typ motoru, typ zatížení, napájení z?

Jak říkám, v ostrovu u něčeho to smysl má, u něčeho ne...
Je to složitější téma...a je to třeba rozdělit.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
drtikol
Příspěvky: 1
Registrován: ned kvě 16, 2021 2:21 pm

Re: Frekvenční měnič

Příspěvek od drtikol »

Ahoj, mám FM Siemens Micromaster 420 3kw a normálně s ním poháním soustruh několik hodin denně, (živí mě to), jenom na zimu a na léto předělám zapojení motoru, v zimě jede motor na 380v ze sítě a na léto předělám ve svorkovnici propojovací plíšky z vodorovně na svisle, nevím co je hvězda nebo trojúhelník ( jsem elektikářskej analfabet ), ale funguje to, FM mi zprovoznil goodbie a zapojil KubisKV, do včerejška napájel PJ a od včerejška Axpertem .
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Frekvenční měnič

Příspěvek od brumlaj »

Vodorovně (jedna řada, spojené 3 vývody (1x3), na druhé 3 přivedeny 3 fáze) je hvězda (Y) obvykle sdružené napětí 400V i když je každé vinutí na 230V - nebo pokud jsou vinutí na 400V, pak jde o rozběhové zapojení kdy není točivý moment, ale je nižší i rozběhový proud.
Svisle, vždy spojeny jedním plíškem pouze dva vývody (3x2) - a na každý plíšek jedna fáze - zapojení do trojúhelníku (D).
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Frekvenční měnič

Příspěvek od bert »

Ak to náhodou ešte niekoho zaujíma, tu som dal nejaké informácie k téme napájanie 3f motora(ov) 3x400V zo zdroja 1x230V~ :
viewtopic.php?p=11393#p11393
Prevádzkujeme to takýmto spôsobom ja, aj Lui už roky.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“