Axpert King error F80

Odpovědět
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Axpert King error F80

Příspěvek od rege »

Zdravim,

mam 2x PIP5048 paralelne. vsetko bezalo krasne az vcera zacal jeden axpert pipat... chyba F80, problem s CAN komunikaciou.

cele som to vypol a zapol, chybu uz nehlasi ale stale nahodne piska... ako keby to vypadavalo

co s tym?
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od Noparasito »

Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od rege »

Noparasito píše:Zkousel jsi powerforum.co.za????
https://powerforum.co.za/topic/4577-axp ... ment-64805
Áno ,posledný príspevok v tom vlakne je môj. No nateraz je klud, prestalo to , tak dúfam že sa to nebude opakovať.
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
Uživatelský avatar
Majkjls
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 30, 2023 11:15 am

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od Majkjls »

Ahoj, pokročili jste někdo s řešením / diagnostikou co způsobuje chybu F80? Včera se mi stalo potřetí, kdy my "spadla" výroba z mé elektrárny na tuhle chybu. Poprvé to bylo cca před 3mi týdny a teď 2 dny za sebou. Vždy se to stane navečer v době, kdy končí výroba z panelů (bliká na displeji symbol panelu). Protože jedu ve 100% ostrovu, tak to znamená doma totální tmu :evil:
Měniče mám 3 v paralelním režimu, ale v té době jsou už 2 vypnuté a jede jen jeden. F80 svítí jen na tom zapnutém, zbylé hlásí klasicky výstrahu 32, protože jsou přes USB připojený k RPi. To ale hlásily vždy....

Díky za případné info
M.
Panely - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
Měniče - 3x PIP5048MK paralelně, EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah + 1P15S 200Ah)
Řízení- LK3, SolarAssistant, Home Assistant
Uživatelský avatar
Majkjls
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 30, 2023 11:15 am

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od Majkjls »

Update stavu - včera jsem vygooglil, že někomu to padání do chyby způsobovalo rušení(?) od MPTT, respektive od přívodů od panelů. Tak jsem si řek, že by to mohlo být ono i u mne - před tím, než se MPPT večer vypne na nedostatečný osvit, tak celkem dost jezdí, aby našlo nejlepší bod výkonu. Takže jsem vodiče od panelů vyvázal co nejdál od datových kabelů propojujících paralelní karty. Ty datové pak co nejvíce odseparoval od všeho ostatního a navíc po celé délce vedení omotal drátem, který je u každého měniče uzeměný = jakýsi pokus o stínění.
Včera se výpadek nekonal, tak uvidím co dál.....
Panely - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
Měniče - 3x PIP5048MK paralelně, EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah + 1P15S 200Ah)
Řízení- LK3, SolarAssistant, Home Assistant
Uživatelský avatar
Majkjls
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 30, 2023 11:15 am

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od Majkjls »

Tak včera navečer (po 12ti dnech provozu) opět pád do tmy na F80. 2 ze třech měničů v paralelu už byly vypnutý, takže podezření na chybu v paralelní kartě mám u měniče, který jediný byl v provozu a jede 24/7. Zkusím ho vyměnit s třetím v pořadí, který je navečer už na 99,99% vždy vypnutý. Uvidíme, co se bude dít. Tahle metoda pokus - omyl mě fakt ser.e.

P.S. - z monitorovacího USB kabelu, který vede ze všech měničů do RPi jsem už dříve odstranil "+" (červený) drát, aby nedocházelo k hlášení #32 po vypnutí výstupního měniče ztrátě napájení z MPTT, takže tím to také není

M.
Panely - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
Měniče - 3x PIP5048MK paralelně, EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah + 1P15S 200Ah)
Řízení- LK3, SolarAssistant, Home Assistant
kremilek
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 13, 2023 10:18 pm

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od kremilek »

Ahoj trapí mě obdobný problém.
Mám dva měniče Axpert King II v paralelním provozu od jara.
Na jednom mám 5kWp a na druhém 6kWp. Dřív tam bylo 2x 2.5kWp. Povyšoval jsem to někdy v září.
FW mám 50.07
Odahuji že od jara až někdy do září nebo října se mě jednou stalo, že měniče padly na F80.
Pak se to neopakovalo až někdy do září nebo října.
Teď mě to trápí někdy kazždý den někdy jednou za 3 dny.

Co jsem vypozoroval a zkusil (a že toho už bylo hodně)
Problém nastával zdá se pouze v režimu SUB nebo asi i USB.
Myslím, že nikdy nenastával v režimu SBU.
Dále chyba se obvykle objeví po ránu. Většinou záhy po té co panely začnou něco produkovat.
Ale často jsou to opravdu málé výkony z panelů třeba 100 200W celkem.
A zádné velké odběry z AC (po ránu tak světla a nebo chvíli rychlovarna konvice která má v mé případě jen 1200W).
Nicméně z průzkumu dat jsem nikdy nedošel k tomu, že by chyba nastala po zapnutí třeba té konvice.
Jednou jsem chybu zaregistroval večer v době když už ten výkon byl také mizerný.
Jednou myslím panely dělaly po ránu asi 2000W celkem za oba měniče, když to nastalo.
Zkraje jsem mohl někdy vyvolat F80 při manuálním přepnutí z SUB nebo USB na SBU.
Z různých rad co jsme zkoušel.
Přidal jsem ferity na datové kabely na komunikaci mezi měniči.
Kvůli rušení.
Pak na PV kabely,
Dále i na AC vstup a výstup.
Že by to mělo nějaký vliv bych neřekl.
Pravda už dlouho jsem tu závadu neviděl při přepnutí režimu z ČEZu na SBU.
Ale zda to ovlinilo nevím.
Pak jsem taky zkusil přidat kondenzátor 15mikro na PV vstupy obou měničů kvůli případnému rušení z PV kabelů.
Po třech dnech opět F80.
V jednom měniči jsem vyměnil paralelní desku.
Tady si myslím, že kdyby ta deska byla blbá, tak proč tu chybu vídám jen když je přepnuto na SUB.
Zkusil jsem změnit pořadím zapnutí který měnič bude master.
To ještě před ferity a kondenzátory. Bez efektu.
Teď to zrovna zkouším znovu ale už s ferity a kondenzátory.
Podezříval jsem chvíli i Raspberry se Solar Asistantem. Byť tam postradám tu vazbu na režim SUB.
Tak jsem RPi odpojil a měniče ovládám přes RS232 a pipsolar na ESP32 v Home Assistantu.


Na co se ještě chystám až se to zase projeví. (nápady už skoro došly)
Zkusit foukat fénem vzduch a teplý vzduch na paralelní desky zda tam bude efekt vyvolání chyby.
Moc v to ale nevěřím. Sice když to běží na ČEZ tedy ve stavu kdy ty chyby nastávají mají měniče asi o 5 stupňů vyšší udávanou teplotu.
Samozřejmě otázka je kde tu teplotu měří.
Ale říkam si, že v létě bylo větší teplo a nedělalo to, ale taky byly měniče snad pořád v SBU.
Pak zkusit lépe vyvázat a oddálit paralelní komunikační kabely a i pro jistotu i ty na sdilení měření proudu dále od silových kabelů.
Můžu vyměnit i tu druhou paralelní desku.

Poslední nápad je vylepšit teplotní poměry přidáním ventilátorů na nasávací vstupy měniče z venku.
Řizení větráku je u toho měniče takové divné.
V podstatě ignoruje teploru a honí otáčky dle mých zjištění jen podle aktuální zátěže.
Pokud jedu na ČEZ a mám teplotu řekněmě 45 stupňů a zkusmo zapnu dobíjení baterky z ČEZu tak už při nastavení na pouhých 30A vystoupá po nějaké době teplota na 55 stupňů. Pokud pak sundám nabíjění nebo ho úplně vypnu, tak měnič ihned sniží otáčky na minimum.
Nekoná se žádné dochlazení na nižší teplotu a až pak snížení otáček ventilátorů.
Za mě docela hloupé.
Tady si nedokážu představit, že bych třeba z ČEZu zapnul dobíjení baterky na udávaných maximálních 100A.
Kdežto v režimu SBU tak třeba 70A z jednoho měniče co mám teď nastaveno není žádný žhavý problém.
Pokud nejedu režim ČEZ tedy SUB ale SBU tak, to odhadem znamená cca -5 stupňu udavané teploty měniče dolů.

Nejsem si vědom, že by k chybě došlo v noci i když byl aktivní režim SUB, ale MPPT logicky nejel.

Nejhorší je, že dostat měniče z F80 znamená odpojit panely odpojit ČEZ a nakonec i baterky a zas připojit.
Když se to stane a nejsem doma tak to nikdo doma nedá.
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od eduard22 »

kremilek píše: pon lis 13, 2023 11:02 pm Ahoj trapí mě obdobný problém.
Mám dva měniče Axpert King II v paralelním provozu od jara.
......
Odahuji že od jara až někdy do září nebo října se mě jednou stalo, že měniče padly na F80.
.....
Problém nastával zdá se pouze v režimu SUB nebo asi i USB.
Myslím, že nikdy nenastával v režimu SBU
........
Mohu vědět 4 věci:
- Proč ostrovní kombi měnič(e) (Axpert King II) provozujete primárně v režimu SUB (Tzv.: "Line Mode") :? a ne v ostrovním: SBU(tzv: "Battery Mode") a síť nenecháte pouze v pohotovosti po většinu času a aby pouze vypomohla 8-)
(jen kdyby kleslo příliš napětí v aku.)
A pokud by jste nechtěl aby klesalo a byla hlavně záloha v aku, jen prostě posunete dolní hranici napětí - kdy se má připojit síť i horní hranici - kdy má odpadnout) výše a rozdíl obou hranic stačí je jen 1V :D U olova , když chci cyklovat tak 47V/48V a když ne tak třeba 53V/54V/. Těch max 54V proto, že to bejvá zpravidla již udržovací napětí z panelů a tak by síť nikdy neodpadla a furt by to tam zbytečně cpala i za jasnéhoo dne... Stačí také omezit proud ze sítě jen na 2A, méně to nejde, aby jen aku udržovala, ale nenabíjela přiliš za peníze :-( , ale spotřebu bude táhnout večer celou a nedovolí klesnout napětí v aku pod stanovenou hranici :-) avšak ve dne dodá jen co chybí z panelů 8-) (protože budeli horní hranice napětí aku vysoká (54V), tak nedovolí chybějící energii déle čerpat z aku a ihned vypomůže a aku zůstanou nabité i v režimu SBU ;) )

- Jaké máte aku? (typ - jestli, olovo nebo LiFePo4 a pod.)

- Dělá to i když by jste provozoval jen jeden měnič, nebo jen když jedou oba?

- A jak že musíte měniče odpojit? Chápu to u připojení aku - já sám mám aku připojený natvrdo (přes 200A pojistku, samože a pro sichr neodepínatelnou - vyloučení lidského faktoru odpojení za provozu = poškození ostrovních měničů! Vypínačem z panelů nebo ze sítě ať si rodina cvaká jak libo :lol: ), ale ostatní (přívod ze síť a od PV pole) snad: jen vypnout . Nebo Vy snad máte obé připojeno taky natvrdo - síť bez jističů a PV bez vypínačů??? :o
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
kremilek
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 13, 2023 10:18 pm

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od kremilek »

Možná jsem to nenapsal dostatečně výstižně.
Měniče provozuji samozřejmě v režimu SBU, ale pokud nesvítí a baterie je vybitá přejde sám dočasně do režimu SUB dle nastavení přepínaní baterie.
Rovněž mohu tento stav vyvolat externí automatizací což může být užitečné neboť na automatické řízení disponuje Axpert pouze nepřesným řízením po 1V. Externě to mohu řídit klidně po 0,1V.
Technicky je externí řízeni SBU a SUB totéž jako když si to Axpert v SBU řídí sám podle napětí baterky.
Jen je to přesnější a mohu navíc použít napětí ze svorek baterie a nikoliv napětí co ma na vstupních svorkách Axpert.
Aku mám LiFePo4. Dva celkem 430Ah po 16 článcích. Tedy cca 22 kWh.
Chyba F80 nastane ať je Axpert v režimu SBU a přepínání na Line režim si řídí sám a zrovna tak nastane když přepíjnaní mezi batery a line modem řídím externě. Vždy nastane pouze když to jede v line modu tedy na ČEZ. Ale to jsem už psal.

Chyba F80 nemůže nastat pokud bych provozoval měnič solo.
Tedy testování v režimu solo nemá smysl.
Neboť je to specifická chyba komunikace mezi měniči v parallením nebo třífazovém provozu.
Je to chyba komunikace sběrnice CAN.
V paralelním provozu jsou oba měniče propojeny dvěma datovými kabely a dvěma analogovými kabely pro sdilení měření proudu.
Chyba F80 jde odstranit když nastane jen tvrdym restartem celého měniče.
Tzn. odpojit všechna napětí co do něj jdou.
Napsal jsem to zjednodušeně.
Samozřejmě musím jít shodit odpínače na přívodu od panelů (ty mám venku na podružném rozvaděči u panelů), pak shodit přívodní jistič od čezu (domovní rozvaděč venku) a nakonec odpojit vypínači obě baterky u měničů (jsou paralelně. každá má ale svůj vypínač). A pak v obraceném pořadí zas nahodit. Že bych něco z toho provozoval bez jištění by mě ani nenapadlo.
A nijak jsem se o tom nezmiňoval neb mě to přijde samozřejmé.
Jen tohle postupné nahazování a shazování z rodiny asi krom mě nikdo nedá.
Navíc ve správném pořadí. Tzn poslední odpojuji baterky a první je připojuji.
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od eduard22 »

Chápu, tak to neporadím se singl měničem. :-(
Já připadnej tvrdej reset učil synky, jeden jej už potřeboval, neb si v jasné poledne v lété hrál nejen s vypínačem panelů...
Alespoň budou vědět až tady nebudu... A moja to bezemne taky nedá... Zavolá synky :-)

Všechny ypínače máme většinou u měniče 8-) V rozvaděči je jen ruční přepínač sítí. Ale lítat někam ven po tmě a do zimy to teda je vopruz :-(
Tak ať se podaří problém vyřešit!

Ještě něco máte povolený bypas!?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Kostěj
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od Kostěj »

Hledal bych moudra někde na diskuzních fórech o CAN sběrnici, třeba je to opravdu záležitost selhání CAN komunikace. Klidně si umím představit, že když svítí málo, běží mppt v takovém stavu, že jeho frekvence interferuje s frekvencí komunikace po CAN sběrnici. Více stínění? Izolační oddělovače CAN sběrnice existují? Poctivé propojení zemí obou měničů? Zemnit CAN kabel jen na jednom konci? Dá se naměřit nějaké rušivé napětí na zemi toho modulu, kde je vývod CAN sběrnice? Jak moc je ta zem "uzemněná"? A není rušivé napětí mezi těmito zeměmi obou střídačů? Dál nevím co ještě, v podstatě CAN neznám.
kremilek
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 13, 2023 10:18 pm

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od kremilek »

Mě tam nesedí to, že se mě to děje pouze v line modu, když obvykle velmi málo svítí a je vybitá baterka.
Pokud jedu baterku (SBU) tak to proste nenastává.
Zkoumal jsem i zahraniční fora a nic co by mě zabralo jsem nenašel.
Našel jsem třeba tohle
https://powerforum.co.za/topic/13054-axpert-king-2/
3 instalace s Kingama II 2 až 6 měničů.
A všude to občas hází F80.
Je to asi rok staré a finální závěr tam není.
Blbé je, že je to nepravcidelná, ale přitom docela častá chyba u mě teď a neumím to vyvolat sám.
To se prostě špatně hledá.
martesik
Příspěvky: 16
Registrován: pát črc 29, 2022 4:15 pm

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od martesik »

kremilek píše: úte lis 14, 2023 5:47 pm Mě tam nesedí to, že se mě to děje pouze v line modu, když obvykle velmi málo svítí a je vybitá baterka.
Pokud jedu baterku (SBU) tak to proste nenastává.
Mně se zdá, že mi to dneska nastalo i v SBU módu. Ale je pravda, že už se to přiblížilo shora k limitu SUB na Solar Assistantu a je možný, že měniče ani nestihly poslat zprávu "Grid mode". Je to zajímavý poznatek, zkusím si s tím nějako pohrát, v létě to udělalo snad jen jednou a je pravda, že většinu času jsem to provozoval opravdu v SBU, často i celou noc.
2kWp mono východ, 2kWp mono západ, 2x Axpert King II 5000W/48V parallel, LiFePO4 6,9kWh, jižní Morava
kremilek
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 13, 2023 10:18 pm

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od kremilek »

Nějaký posun?
Ja už snad vyzkoušel kde co a nic smysluplného nemám co s tím.
Než to, že v noci to neudělá nikdy a stejně tak to neudělá v SBU alespoň co si pamatuju.
V podstatě rekord za tohohle počasi, když to moc nevyrábí a málo svítí mam tak max. 6 dni bez F80 v kuse.
Nejhorší stav bylo 2x za sebou s odstupem 30 min.
taran
Příspěvky: 5
Registrován: pát pro 24, 2021 11:52 am

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od taran »

Pánové, zkusím se podělit o svoje zkušenosti s podobným problémem. Mám dvě skoro identické FVE se stejnými měniči. Vždy 2x MKX paralelně. Jedna už více než 2 roky bez problémů v provozu (u obou MKX FW 50.01). U druhé, v provozu od 05/2022 už od podzimu (málo svítí) problémy s padáním do chyby F80, loni jsem to řešil tak, že jsem zrušil PAR režim a hledal na netu příčinu (nic konkrétního jsem ale nenašel, pouze info o tom, že tento problém se nevyskytuje ojediněle). Tím jak začalo být více sluníčka jsem se vrátil do PAR režimu a bez problému jsem přežil jaro-léto a s nástupem doby temna opět začala F80 anabáze.
Opět jsem hledal a našel jsem toto: https://powerforum.co.za/files/file/143 ... cationpdf/ což jsem realizoval a u obou měničů jsem sjednotil FW na 50.02 (před tím byl na jednom 50.01). Od té doby, t.j. skoro 2 měsíce vše funguje jak má, tak doufám že to vydrží.
To je prozatím moje zkušenost. Samozřejmá byla kontrola uzemnění měniče, vedení datových kabelů apod.(snaha o minimalizaci možného rušení).
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert King error F80

Příspěvek od eduard22 »

taran píše: sob pro 30, 2023 6:37 pm
Pánové, zkusím se podělit o svoje zkušenosti s podobným problémem. ......
Dík za podělení se o osobní zkušenost s probémem i řešením! :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Axpert“