Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Odpovědět
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Příspěvek od Nezmar »

Zdravím
Chystám se instalovat Axpert king 5000w,který bude napájen ze dvou stringů na jih. Každý string bude ze dvou panelů 450wp/50vdc.Vstup do axperta bude tedy 100vdc/1800wp.Na tuto střechu už se mi víc panelů nevejde, ale na západ by ještě byla možnost dva stringy udělat. Mám na střeše ještě 6 panelů v sérii pro napájení ohřevu vody 6x450wp/240vdc (měnič bel). Boiler je většinou během dopoledne nahřátý a tak mě napadlo jestli by nebyla nějaká možnost po nahřátí boileru výkon panelů od ohřevu přidat do axperta. Problém je v rozdílném napětí stringů. Je nějaký způsob jak to využít, nebo je to blbost😀
Předem dík
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Příspěvek od eduard22 »

Jeo to blbost... Zejména jen dva panely na vstup 5000W Kinga...

Je třeba se co nejvíce přiblížit max napětí jeho vstupu? To je 150Voltovej King 1? Tedy 145Voltům.

To samé s výkonem panelů. Jednička má max PV imput Imput 4kWp. A toto klidně tzv. "přepanelkovat" = klidně i 5-6 kWp Jen zapojit panely sérioparalerně aby nepřekročily napětím 145V ale přiblížily se tomu!!! Max proud celkem těch paralernich větví hlidat, u jedničky je to do 50A.

Jinak za nepěkného počasí, zejména v zimě, z něj pude prd... :-(

"Vyhodit" Bel a všechny panely napojit na Kinga a Kingem i ohřívat vodu v bojleru 230V/50Hz až 2,2kW , stejně jakoby ze sítě 8-)

Jo King nesmí být zapojen bez akumulátorů!!! Je to "poloostrovní" (ostrovní se zálouhou ze sítě interní nabječkou "jen" skrze 48DC a proto bezpřetokový) měnič 8-)

Tchán utáhne Kingem celej barák, dva bojlery, čerpá vodu denně ze sklepa 1,1kW čerpadlem neb bydlí u potoka... a nyní za pěkného počasí neví co s energí.

A to má panely dopo ve stínu sedlové střechy na garáži s rovnou střechou, pravda na jih a na 35st úhel náklonu konstruikci. 3x3 panely sérioparalerně.

Viz: viewtopic.php?p=24968&hilit=tch%C3%A1na#p24968
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Příspěvek od josse »

Nezmar píše:Zdravím
Chystám se instalovat Axpert king 5000w,který bude napájen ze dvou stringů na jih. Každý string bude ze dvou panelů 450wp/50vdc.Vstup do axperta bude tedy 100vdc/1800wp.Na tuto střechu už se mi víc panelů nevejde, ale na západ by ještě byla možnost dva stringy udělat. Mám na střeše ještě 6 panelů v sérii pro napájení ohřevu vody 6x450wp/240vdc (měnič bel). Boiler je většinou během dopoledne nahřátý a tak mě napadlo jestli by nebyla nějaká možnost po nahřátí boileru výkon panelů od ohřevu přidat do axperta. Problém je v rozdílném napětí stringů. Je nějaký způsob jak to využít, nebo je to blbostObrázek
Předem dík
Ty čísla jsou vcelku správně, nebrat doslovně příspěvek nade mnou!

Dva panely v sérii jsou správně. Ten výstup z Belu kombinovat přímo nejde. Externí regulátor na to napětí a na baterii.

Pozor aby baterie zvládla ten nabíjecí proud.

Voltronic měniče jdou dávat paralelně, ale rozhodně nejdou spojit "nízko a vysoko napěťové typy" to označení je trochu zavádějící, v zahraničí se king II říká typ "unsafe"! Protože to normy doporučuji pouze za použití externích ochran, které kvůli ceně nikdo nedává. Do kategorie unsafe spadá i ten Bel.

Já bych si doporučil po nahřátí Belu přepnout na externí "izolovaný" regulátor. Pozor těch moc není, a propojit na baterie.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Příspěvek od Nezmar »

Dva panely na string mi doporučil prodejce.100vdc je prý pro Kinga v optimální toleranci.Původně jsem to plánoval jen pro napájení odvlhčovače a odvětrávání ve vinném sklípku s tím že bych ten výkon mohl někdy zvětšit.Ty dva stringy by na odvlhčovač a odvětrávání bohatě stačily.Odběr cca 600w.
Jelo by to jen přes den, když by byla energie z fve .
Výkon toho Belu zatím využívám na max . Po nahřátí boileru se mi přepne do podlahovky v koupelně a wc,ale to bych klidně odpojil .Je to jen takovej odpadkového koš pro nevyužitou energii 😄.Kdybych použil ty první dva plánované stringy a připojil přepojené panely od Belu (3stringy) k axpertu ,byl bych ale výkonem nad udávaným maximem axperta.1800+3600=4400wp.Těch 400wp nad udávaným maximem pro Kinga by snad nevadilo.Taky jsem přemýšlel o tom zrušení Belu a přepojit panely,ale potom se mi bude bojler ohřívat většinou večer z baterek nebo sítě.Večer je u nás největší odběr vody.Baterie mám zatím olovo 100Ah .Nebo se dá nějak nastavit aby se bojler připnul jen když je dostatečný výkon fve a nekrmil se z baterek nebo ds.
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 68
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Příspěvek od Asiunda »

Cituji z dokumentace:
solární nabíjení (MPPT) - napětí panelů může být od 0 do 145V, operační rozsah od 60V do 115V
Co k tomu dodat.
Josse to nastinil
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
Uživatelský avatar
Asiunda
Příspěvky: 68
Registrován: stř úno 01, 2023 12:18 am
Bydliště: Salámová Říše Snů
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9999
Kapacita baterie [kWh]: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Příspěvek od Asiunda »

Nezmar píše: sob čer 03, 2023 11:58 am Dva panely na string mi doporučil prodejce.100vdc je prý pro Kinga v optimální toleranci.Původně jsem to plánoval jen pro napájení odvlhčovače a odvětrávání ve vinném sklípku s tím že bych ten výkon mohl někdy zvětšit.Ty dva stringy by na odvlhčovač a odvětrávání bohatě stačily.Odběr cca 600w.
Jelo by to jen přes den, když by byla energie z fve .
Výkon toho Belu zatím využívám na max . Po nahřátí boileru se mi přepne do podlahovky v koupelně a wc,ale to bych klidně odpojil .Je to jen takovej odpadkového koš pro nevyužitou energii 😄.Kdybych použil ty první dva plánované stringy a připojil přepojené panely od Belu (3stringy) k axpertu ,byl bych ale výkonem nad udávaným maximem axperta.1800+3600=4400wp.Těch 400wp nad udávaným maximem pro Kinga by snad nevadilo.Taky jsem přemýšlel o tom zrušení Belu a přepojit panely,ale potom se mi bude bojler ohřívat většinou večer z baterek nebo sítě.Večer je u nás největší odběr vody.Baterie mám zatím olovo 100Ah .Nebo se dá nějak nastavit aby se bojler připnul jen když je dostatečný výkon fve a nekrmil se z baterek nebo ds.
Pokud se jedna o prepanelovani:
A jedna se o 2S zapojeni.
Jaky proud pujde do vstupu Axperta a jaky je v dokumentaci dovoleny?
Dobre vedet parametry tech panelu.
Trvalý začátečník.
https://youtu.be/8mhxeORHeag
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Příspěvek od josse »

4.4kWp je ještě ok, bylo by lepší teda poslat co to je ta baterie...

Těch 3.6kW je přepočet z proudu a napětí, a pro 15S LiFe bych si to možná rozmýšlel, pro ostatní(14S LiIon, Pb, 16S LiFe) to bude ok.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Využití panelů pro ohřev vody k napájení axpert king.

Příspěvek od eduard22 »

Včera jsme do zapojili a přidali panely U Expertu King sice dvojky, který má Max PV vstup 6 kWp na 8Kwp a ani za jasného poledního počasí mu to nedělalo problém. Paralelní větev na jediný String napětí nezvýší , pouze zdroj stvrdí aby nekleslo při odběru napětí a tak měnič nehonil výkon proudem ale napětím a odběr klesl z skoro12A na 8A při stejném odběru na AC strane.
Ještě zbylo více A na baterii.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Axpert“