KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Odpovědět
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od josse »

brumlaj píše:Otázka je zda to samo dokáže udržet úhel mezi fázemi.
Pokud to má CAN kabel tak bych nepochyboval.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

josse píše: stř pro 28, 2022 8:20 am
brumlaj píše:Otázka je zda to samo dokáže udržet úhel mezi fázemi.
Pokud to má CAN kabel tak bych nepochyboval.
Jestli to třeba není otázka dimenzování nějakých součástek uvnitř a jejich případného přetěžování, při Y je tam napětí 230V, při D 400V.
Ptal jsem se známého, instaloval 3 Growatty do 3f, díky fázovému posuvu se samozřejmě naměří na fázích měničů mezi sebou 400V, otázka je spíš
co s tím udělá zátěž při tomto napětí. Rozběhové a brzdicí proudy motorů bych do toho nemíchal, to se přece dá (a často dokonce musí) ošetřit externě... Holt ostrovní měnič není přifázovaný ongrid/hybrid, který se dokáže opřít o DS.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

u Voltroniku zde v návodu o tom není ani zmínka (ve smyslu nějakého omezení) ...
Přílohy
Parallel-installation-AxpertKSMKS-4K-5K-20141014-CZ.pdf
(3.42 MiB) Staženo 50 x
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od josse »

RadarS píše:
josse píše: stř pro 28, 2022 8:20 am
brumlaj píše:Otázka je zda to samo dokáže udržet úhel mezi fázemi.
Pokud to má CAN kabel tak bych nepochyboval.
Jestli to třeba není otázka dimenzování nějakých součástek uvnitř a jejich případného přetěžování, při Y je tam napětí 230V, při D 400V.
Ptal jsem se známého, instaloval 3 Growatty do 3f, díky fázovému posuvu se samozřejmě naměří na fázích měničů mezi sebou 400V, otázka je spíš
co s tím udělá zátěž při tomto napětí. Rozběhové a brzdicí proudy motorů bych do toho nemíchal, to se přece dá (a často dokonce musí) ošetřit externě... Holt ostrovní měnič není přifázovaný ongrid/hybrid, který se dokáže opřít o DS.
Měniče mají N vždy spojené bez jištění. Měniče o žádném 400V nemají tušení.

Pokud se to u těchto měničů dle manuálu něco nesmí, mají někde chybu, všichni ostatní to zvládají. A nejspíš to nebude HW, ale SW chyba.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

josse píše: stř pro 28, 2022 9:51 am
RadarS píše:
josse píše: stř pro 28, 2022 8:20 am Pokud to má CAN kabel tak bych nepochyboval.
Jestli to třeba není otázka dimenzování nějakých součástek uvnitř a jejich případného přetěžování, při Y je tam napětí 230V, při D 400V.
Ptal jsem se známého, instaloval 3 Growatty do 3f, díky fázovému posuvu se samozřejmě naměří na fázích měničů mezi sebou 400V, otázka je spíš
co s tím udělá zátěž při tomto napětí. Rozběhové a brzdicí proudy motorů bych do toho nemíchal, to se přece dá (a často dokonce musí) ošetřit externě... Holt ostrovní měnič není přifázovaný ongrid/hybrid, který se dokáže opřít o DS.
Měniče mají N vždy spojené bez jištění. Měniče o žádném 400V nemají tušení.

Pokud se to u těchto měničů dle manuálu něco nesmí, mají někde chybu, všichni ostatní to zvládají. A nejspíš to nebude HW, ale SW chyba.
Pokud je to problém pouze MUSTů, pak budiž. Ano, u Axperta jsem v návodch toto nikde nenašel (k měničům ani paralel kitu).
Pak ovšem nechápu tu informaci od p. Kolaříka, že to je nevhodné zapojení.
Návody Growattu jsem nestudoval.
pby
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 12, 2022 10:19 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od pby »

Ahoj, mám drobný dotaz.
V manuálu King/King II je psáno max. napětí na solar vstupu "jen" 145V. Takže při požadavku měniče bez přetoku (nechci jednat z ČEZ) a to je jak snad dobře chápu z tohohle vlákna jedině King, musím zohlednit zapojení modulů. Je to tak ?
Původně jsem chtěl pomocí osmi modulů a reglu od BEL lehce pomoci (jaro, podzim) akumulačce pro TČ.
BEL má na vstupu 430V.
No a v létě, kdy budou přebytky spálit co se dá v domácnosti. Vodu mi ohřívá fototermika.

Tedy BEL vyřadit a řešit vše King-em, nebo je k mání i jiný, kombi měnič bez přetoku s vyšším napětím na vstupu.
Děkuji pby
eduard22
Příspěvky: 978
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

V manuálu King 2 určitě není napsáno 145V ale 450V a max 500V.

Jelikož tento manuál (na K2) není volně nikde ke stažení leda po zaregistrování u voltronic, kolují české překlady návodu pouze pro King 1 i u produktů King 2...

Poté co jsem na tuto skutečnost upozornil, například ostrovni-elektrarny.cz tento český návod u King 2 stáhli ba i nabídku samotného King 2 :-(

A ještě technická poznámka jak by mohl udělat měnič King i dvojka přetok do sítě když jeho výstup do veřejné sítě vůbec není připojen fyzicky ale pouze do domu? Tedy nepřetláčí síť jak on Grid měniče a hybridy..


K síti je připojená pouze jeho interní nabíječka Takže pokud zakážete režim bypass a eco , není jak udělat přetok do sítě

Je to prakticky ostrov jen se zálohou ze sítě přes 48V stejnosměrných, tedy by nemělo mít vliv Jaké napětíí je na vstupu reglu z panelů , je to defakto solární UPS.

Cíli je to solární měnič Ostrovní(!!!) jen kombinovaný s interní nabíječkou, proto kombi ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pby
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 12, 2022 10:19 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od pby »

Děkuji velmi za milé upozornění, netušil jsem, že je to s manuály tak špatné.
V tom případě je pro mě vhodnější King II, pokud ho někde dokáži opatřit.
Právě proto, že je bez přetoků, jsem Kinga uvažoval jak vidno z mého dotazu, že. Natolik jsem princip zařízení pochopil. Jen jsem se mylně domníval, že u obou je vstupní napětí na vstupu solárních modulů 145V.
Kostěj
Příspěvky: 139
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Kostěj »

pby píše: čtv úno 02, 2023 5:59 pm...King II, pokud ho někde dokáži opatřit.
Já kupoval vloni King I ve Španělsku (710€ včetně dopravy), King II tam mají momentálně skladem. Manuál tam je volně ke stažení.
https://tienda-solar.es/en/inverters/12 ... l-5000-48v
Problém je záruka, je to daleko.
pby
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 12, 2022 10:19 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od pby »

Výborně, děkuji mnohokrát.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

Jen jedna věc která zatím nebyla vyřešena a to zda king 2 opravdu neumí přes interní nabíječku udělat přetoky jelikož je oproti verzi 1 jiná interní hierarchie
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 978
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

Diablo007 píše: pát úno 03, 2023 11:30 am Jen jedna věc která zatím nebyla vyřešena a to zda king 2 opravdu neumí přes interní nabíječku udělat přetoky jelikož je oproti verzi 1 jiná interní hierarchie
I proto jsem to psal jako otázku - jak by mohl?
Apropo jestě trocha jen teorie - jak by mohl, kdyz neni jeho vystup spojen do DS (opakuji) a potenciálně riziková nanbiječka ma svuje L i N(!) z DS a vystup menice taky svuj oddeleny L i N!?
Chápal bych to u Bypas nebo režimu ECO (i proto zy přepínaj s výpadkem) , ale u dvoji konverze??? Kdy z 230V AC s nespojenym L i N na 48V DC a až z teho (48V DC) delá měnič 230V AC se samostatnym L i N jen do domu.

A ty obavy z panelu z 500V - jak by z hladkyho DC ač 500V mohl regl prskat do sitě kdyz z 500V DC dělá max 58,4V opět DC a až z teho generuje měnič uměle nezávislých 230V 50Hz bez ohledu co je v sití za napětí i Hz??? Sice Hz syncjronizuje ale vetšinou pozoruju přesných 230V a 50Hz z měniče i když síť dosti zakolísá!

Kdyby to někdo chtěl proměřit, může klidně u mě (Znojemsko), já nevím jak. Nebo zapůjčím k měření svůj rezervní King II.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
martesik
Příspěvky: 16
Registrován: pát črc 29, 2022 4:15 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od martesik »

eduard22 píše: čtv úno 02, 2023 3:34 pm K síti je připojená pouze jeho interní nabíječka Takže pokud zakážete režim bypass a eco , není jak udělat přetok do sítě
Tak mě napadá, jak by mohl King 1/2 udělat přetok i v bypass režimu?
Není to prostě prostý stykač, který přepíná/volí zdroj energie pro AC OUT mezi AC IN a střídačem?

Ještě takový dotaz - k čemu slouží režim ECO?
V návodu stojí, jak jej nastavit, ale k čemu je to dobré?
2kWp mono východ, 2kWp mono západ, 2x Axpert King II 5000W/48V parallel, LiFePO4 6,9kWh, jižní Morava
eduard22
Příspěvky: 978
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

martesik píše: pát úno 03, 2023 4:03 pm
eduard22 píše: čtv úno 02, 2023 3:34 pm K síti je připojená pouze jeho interní nabíječka Takže pokud zakážete režim bypass a eco , není jak udělat přetok do sítě
Tak mě napadá, jak by mohl King 1/2 udělat přetok i v bypass režimu?
Není to prostě prostý stykač, který přepíná/volí zdroj energie pro AC OUT mezi AC IN a střídačem?

Ještě takový dotaz - k čemu slouží režim ECO?
V návodu stojí, jak jej nastavit, ale k čemu je to dobré?
To nevím, jeli to (s)prostý stykač. Asi jo? Protože dvojka má paralerně s relátkama ještě navíc i triaky kvůli hladšímu spínání a také neopalování kontaktů. A jestli nejen u relátek z PV, nevím.

Ale mohly by při tom přepnutí prsknout napěťovou (a tak i proudovou) špici do sítě leda točivé stroje (indukce), kdyby nebyly obě sítě právě přesně sfázovány! (jakože King si jede svojich 50Hz a síť má většinou frekvenci jinou a tedy nejspíš i trochu posunutou, když síťovou ignoruje při její větší odchylce a v tom momentě kdyby zrovna přepnulby mohl teoreticky vzniknout jen technickej a jen mikropřetok 8-) By...)

ECO bude nejspíše jen upřednostnění Bypas při docucu ze sítě - tedy ne přes 48V DC, což je ztrátovější, ale opět přímo? Tedy opět defacto bypas??? To nevím na 100% :-/ Obojí mám zakázané pro sichr a nepotřebuji to. 8-)

Apropo přepínač sítí stykačem/relé, prej ani nepovažuje ERU i distributoři jako bezpečné odpojení a tak za uznané galvanické oddělení od sítě!? I proto to mám raději zakázané a potřebuji li přepnout z nějakého důvodu (servis a pod.) na síť konám tak 4P přepínačem sítí s nulovou polohou(!) včetně N , ručně 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od josse »

Diablo007 píše:Jen jedna věc která zatím nebyla vyřešena a to zda king 2 opravdu neumí přes interní nabíječku udělat přetoky jelikož je oproti verzi 1 jiná interní hierarchie
Trvám na tom že dělá.

Je to vzhledová evoluce ongridu a doplněna WiFi. Problém je to že mppt je zapojen do DC meziobvodu střídače a DC/DC směrem k bateriím má omezenou kapacitu a rychlost.

Všechny MPP mají stále stejnou architekturu, respektive dělají dva typy podle toho kam je MPPT napojen. Buď do baterie nebo na 450V kondenzátor... A samozřejmě mají spoustu výkonových variant toho samého.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 978
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: pát úno 03, 2023 7:29 pm Je to vzhledová evoluce ongridu a doplněna WiFi.
Jak vzhledová??? :lol: A jakejpak ongrid u ostrovního!!!? :o A jak rozdíl jen ve WiFi??? :shock:

A trvání na tom že: dělá (přetoky) , je tvrzení na základě Tvého (Nebo někoho jiného) měření!?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

eduard22 píše: pát úno 03, 2023 2:18 pm
Diablo007 píše: pát úno 03, 2023 11:30 am Jen jedna věc která zatím nebyla vyřešena a to zda king 2 opravdu neumí přes interní nabíječku udělat přetoky jelikož je oproti verzi 1 jiná interní hierarchie
I proto jsem to psal jako otázku - jak by mohl?
Apropo jestě trocha jen teorie - jak by mohl, kdyz neni jeho vystup spojen do DS (opakuji) a potenciálně riziková nanbiječka ma svuje L i N(!) z DS a vystup menice taky svuj oddeleny L i N!?
Chápal bych to u Bypas nebo režimu ECO (i proto zy přepínaj s výpadkem) , ale u dvoji konverze??? Kdy z 230V AC s nespojenym L i N na 48V DC a až z teho (48V DC) delá měnič 230V AC se samostatnym L i N jen do domu.

A ty obavy z panelu z 500V - jak by z hladkyho DC ač 500V mohl regl prskat do sitě kdyz z 500V DC dělá max 58,4V opět DC a až z teho generuje měnič uměle nezávislých 230V 50Hz bez ohledu co je v sití za napětí i Hz??? Sice Hz syncjronizuje ale vetšinou pozoruju přesných 230V a 50Hz z měniče i když síť dosti zakolísá!

Kdyby to někdo chtěl proměřit, může klidně u mě (Znojemsko), já nevím jak. Nebo zapůjčím k měření svůj rezervní King II.
Jak by mohl? Úplně jednoduše pokud je interní nabíječka igbt který umí oboustranný chod což většinou umí ( king 1 řešen jinak právě kvůli malému napětí stringu) tak to může tam i zpět je to jen na softu jak dokáže zregulovat režim sub když má vybitou baterií.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od josse »

Nesmíte považovat king 1 a king 2 za stejné měniče.

King 1 je spíš 5048MS, taky pouze drobná evoluce HW(4 diody, WiFi), SW aby docucával. Výstup střídače je oddělený od DS, docucávání se řeší na DC části.

King 2 je vlastně 4048MG, to jest střídač je dělaný jako on-grid, a umí se úplně odpojit od DS relátkem, ale nikdo kdo tu King 2 zmiňuje neplánuje mit trvalé odpojení od DS. Střídač je připojený k DS, docucávání se řeší na AC coupling.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 978
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: sob úno 04, 2023 7:52 am Nesmíte považovat king 1 a king 2 za stejné měniče.

King 1 je spíš 5048MS, taky pouze drobná evoluce HW(4 diody, WiFi), SW aby docucával. Výstup střídače je oddělený od DS, docucávání se řeší na DC části.

King 2 je vlastně 4048MG, to jest střídač je dělaný jako on-grid, a umí se úplně odpojit od DS relátkem, ale nikdo kdo tu King 2 zmiňuje neplánuje mit trvalé odpojení od DS. Střídač je připojený k DS, docucávání se řeší na AC coupling.
Já je za stejné NEpovažuji! 8-)

Ani netvrdím, že by dvojka nedělala ani mikropřetoky a spíše jen spekuluji otázkou - jak by mohl!?
A ty, co to tvrdí že je dělá a že na tom trvaj ;-) , jen chytám za slovo a požaduji důkaz jejich tvrzení! Měření! (nebo odkaz na měření někoho jiného) I proto , že to sám neumím ani jsem na netu nenašel, jsem vyzval zde zájemce - aby měření provedli a nabídl jsem k zapůjčení můj rezervní King II. Nebo že dávám případnému zájemci to změřit, k dispozici pro měření moju sestavu a můj čas!

To by pak bylo "slovo do pranice" - argument! - v podobě výsledků (ideálně vlastního) měření!!! Vše ostatní jsou jen spekulace a tak pomluvy :-(

A co je to: 4048MG??? :shock: Nic takového (ani slovní termín Google nenašel) jsem na netu nenašel vůbec! :-(

Apropo po doinstalování druhé desítky panelů opravdu zvažuji trvalé odpojení od DS! 8-) (Vypadá to že vyjdu se spotřebou na jihu JM i jako čistý ostrov, neb i nyní mi polovina panelů (4,5kWp) dává minimálně 500W i v hnusným počasí)
Nyní jej mám k DS sice připojen ale pouze přes tu interní nabíječku a pouze přes zimu a pouze zásuvkou (5-ti kolík 400V/32A) jako spotřebič, jako např. cirkulárku 8-) a jen večer.

Zvažuji zálohu v zimě maximálně Diesel generátorem (na pseudoekology kašlu! agrerát je moderní TDCi). Protože jetli vrátí-li paušální poplatky včetně tech "proekologických"..., tak za 40A jistič by mi zase účtovali cca 720,-kč/měs, aniž bych jedinou kWh odebral :evil:

To je ročně přes 8.000,-Kč výpalného :evil: a tolik pomaloběžný naftový generátor nepropálí za zimu jen po večerech ani náhodou. A nevěřím, že to bude stejné, spíše si zase něco přisadijou s argumentem inflace a krize a a a ...
Naposledy upravil(a) eduard22 dne sob úno 04, 2023 11:03 am, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od josse »


eduard22 píše: A ty, co to tvrdí že je dělá a že na tom trvaj ;-) , jen chytám za slovo a požaduji důkaz jejich tvrzení! Měření! (nebo odkaz na měření někoho jiného) I proto , že to sám neumím ani jsem na netu nenašel, jsem vyzval zde zájemce - aby měření provedli a nabídl jsem k zapůjčení můj rezervní King II.
Já tvrdím, že může, protože je na to HW a FW připravený. Jestli je někdy udělá záleží na tolika okolnostech, že se tím zabývat nebudu.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 978
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: sob úno 04, 2023 11:03 am
eduard22 píše: A ty, co to tvrdí že je dělá a že na tom trvaj ;-) , jen chytám za slovo a požaduji důkaz jejich tvrzení! Měření! (nebo odkaz na měření někoho jiného) I proto , že to sám neumím ani jsem na netu nenašel, jsem vyzval zde zájemce - aby měření provedli a nabídl jsem k zapůjčení můj rezervní King II.
Já tvrdím, že může, protože je na to HW a FW připravený. Jestli je někdy udělá záleží na tolika okolnostech, že se tím zabývat nebudu.
Promiň, chytal jsem Tě za slovo a psal jsi dokonavý tvar: že dělá! A né že by mohl. Cituji výcucem z Tvého tvrzení!:
josse píše: pát úno 03, 2023 7:29 pm
Diablo007 píše:Jen jedna věc která zatím nebyla vyřešena a to zda king 2 opravdu neumí přes interní nabíječku udělat přetoky jelikož je oproti verzi 1 jiná interní hierarchie
Trvám na tom že dělá...........
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

eduard22 píše: sob úno 04, 2023 10:58 am
josse píše: sob úno 04, 2023 7:52 am Nesmíte považovat king 1 a king 2 za stejné měniče.

King 1 je spíš 5048MS, taky pouze drobná evoluce HW(4 diody, WiFi), SW aby docucával. Výstup střídače je oddělený od DS, docucávání se řeší na DC části.

King 2 je vlastně 4048MG, to jest střídač je dělaný jako on-grid, a umí se úplně odpojit od DS relátkem, ale nikdo kdo tu King 2 zmiňuje neplánuje mit trvalé odpojení od DS. Střídač je připojený k DS, docucávání se řeší na AC coupling.
Já je za stejné NEpovažuji! 8-)

Ani netvrdím, že by dvojka nedělala ani mikropřetoky a spíše jen spekuluji otázkou - jak by mohl!?
A ty, co to tvrdí že je dělá a že na tom trvaj ;-) , jen chytám za slovo a požaduji důkaz jejich tvrzení! Měření! (nebo odkaz na měření někoho jiného) I proto , že to sám neumím ani jsem na netu nenašel, jsem vyzval zde zájemce - aby měření provedli a nabídl jsem k zapůjčení můj rezervní King II. Nebo že dávám případnému zájemci to změřit, k dispozici pro měření moju sestavu a můj čas!

To by pak bylo "slovo do pranice" - argument! - v podobě výsledků (ideálně vlastního) měření!!! Vše ostatní jsou jen spekulace a tak pomluvy :-(

A co je to: 4048MG??? :shock: Nic takového (ani slovní termín Google nenašel) jsem na netu nenašel vůbec! :-(

Apropo po doinstalování druhé desítky panelů opravdu zvažuji trvalé odpojení od DS! 8-) (Vypadá to že vyjdu se spotřebou na jihu JM i jako čistý ostrov, neb i nyní mi polovina panelů (4,5kWp) dává minimálně 500W i v hnusným počasí)
Nyní jej mám k DS sice připojen ale pouze přes tu interní nabíječku a pouze přes zimu a pouze zásuvkou (5-ti kolík 400V/32A) jako spotřebič, jako např. cirkulárku 8-) a jen večer.

Zvažuji zálohu v zimě maximálně Diesel generátorem (na pseudoekology kašlu! agrerát je moderní TDCi). Protože jetli vrátí-li paušální poplatky včetně tech "proekologických"..., tak za 40A jistič by mi zase účtovali cca 720,-kč/měs, aniž bych jedinou kWh odebral :evil:

To je ročně přes 8.000,-Kč výpalného :evil: a tolik pomaloběžný naftový generátor nepropálí za zimu jen po večerech ani náhodou. A nevěřím, že to bude stejné, spíše si zase něco přisadijou s argumentem inflace a krize a a a ...
A přemýšlel jsi že to místo 40A jističe zvládne i 1f16 za drobné a baterku pomalu dobíjet ze sítě místo toho generátoru?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 978
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

Jo! Čerpadlo ve studni i mýchačku už mám jen 1f a cirkulárku taky pořídím jen 1j 8-)
Zatím mám ještě v dílně velký sloupový zvedák aut, tak až vyřeším měnič z 1f na 3f cca 6-7kW!. nebo náhradní 1f motor případně přídavný převod i kdyby to mělo jezdit pomaleji. Nebo 3f generátor neb ten by běžel jen někdy (1x tejdně o weejkendu) a vždy jen pár minut.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pby
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 12, 2022 10:19 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od pby »

Pánové velice Vám děkuji a určitě nejen já, za zajímavou diskuzi na téma případných přetoků King II.
Dovolím si malé laické resumé.
King první generace je tedy z podstaty věci absolutně bez přetoků a je možné ho provozovat připojený k DS za účelem vykrytí nedostatku el. enrgie ze slunce/baterie. Pochopitelně vše provozováno v rámci technických možností zařízení. Tady je pro mne drobná nepříjemnost malé napětí stringu, ale poradím si.
Kdežto King II může za určitých okolností přetok vyrobit.
Jde mi o to nezpůsobit žádné potíže. Nemám zatím potřebu jednat s ČEZ-em.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

pby píše: sob úno 04, 2023 4:30 pm Pánové velice Vám děkuji a určitě nejen já, za zajímavou diskuzi na téma případných přetoků King II.
Dovolím si malé laické resumé.
King první generace je tedy z podstaty věci absolutně bez přetoků a je možné ho provozovat připojený k DS za účelem vykrytí nedostatku el. enrgie ze slunce/baterie. Pochopitelně vše provozováno v rámci technických možností zařízení. Tady je pro mne drobná nepříjemnost malé napětí stringu, ale poradím si.
Kdežto King II může za určitých okolností přetok vyrobit.
Jde mi o to nezpůsobit žádné potíže. Nemám zatím potřebu jednat s ČEZ-em.
Není to úplně standartní zapojení ale mnoho lidí má měnič úplně odpojený od distribuční síťe a tedy neřeší zda umí nebo neumí přetoky a pak má malou nabíječku která se od určitého napětí připojí a začne dobíjet ze sítě tedy je to obejíte a ani kdyby se měnič porouchal nikdy na síť nedosáhne. Nemusíš pak řešit cenu Kinga vezmeš cokoliv co ti vyhovuje parametrem a dokoupit napěťově relé a nabíječku
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Axpert“