Hybridní měniče SofarSolar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Trubka »

Koukal jsem na hybridní měniče SofarSolar a podle specsheetu a manuálu to vypadá, na zajímavé mašiny.
https://www.sofarsolar.com/

- možnost zapnutí asymetrie (unbalanced output)
- rychlé přepnutí na backup při blackoutu (20ms)
- spotřeba ve standby jen 15 wattů
- výkon až 20kW pro 3f hybridní měnič
- možnost spojit více hybridů paralelně, včetně paralelního backup výstupu

Máte už s nimi někdo zkušenosti? Zajímalo by mne, co z toho je skutečně pravda a jestli tam nejsou nějaké ašibky...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 25
Registrován: úte srp 24, 2021 7:10 am

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od marko250 »

No parametrově super i výběr výkonů,ale na kutilství to bude drahá záležitost.Hledal jsem chvilku ceny hybridních kusů a 3f 10kW(3x3.3kW) je v číně bez cla,dph a dovozu za 2400USD(3f 20kW je za 3000USD).K tomu je potřeba vysokonapěťová baterka 200-800VDC a 2MPPT vstupy do 25A 180-960VDC pole bez stínů,nebo s optimizéry.37kg,účinnost opravdu špičková 98% u všeho a 15W standby,peak 20kA 60s.Je to krabice se vším,takže nahraditelnost a servis špatný a jak už jsem psal jako celek 15kWp/10kW/20kWh to pude silně svépomocí k 500tKč.

Ale vše spěje tímto směrem díky nejvyšší účinnosti.
panely 12.2kWp,baterka LiFePo4 784Ah/42kWh,měnič XTH 8000-48V
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Trubka »

Já si právě všimnul, že pár montážnických firem začalo SofarSolar (zatím trochu rozpačitě) nabízet. Samostatně v pár CZ eshopech jsem na prodej našel jen slabší modely, ty mi nedávají smysl.

V Polsku má Sofar zastoupení, tak to snad myslí s EU podobně vážně, jako třeba GoodWe. Servis Sofaru má na stránkách uvedena firma SunMonitor / SolidSun z Frýdku: https://sunmonitor.cz/ teď jen otázka, jestli ten servis opravdu umí zajistit, i kdyby to mělo být výměnou celých desek a flashnutím firmwaru.

Ovšem ty parametry ve specsheetech Sofaru jsou tak skvělé, že mám podezření, jestli tam zase nebude nějakej špek. Třeba ten 20kW hybrid, má-li skutečně tak malou vlastní spotřebu, by mohl být pro CZ super. Výkon cca 3x7kW, to už člověk nemusí moc přemýšlet, jestli náhodou nemá myčku na té samé fázi co má pečící troubu a pračku. Samozřejmě, pokud by se těch 20kW výkonu měniče povedlo protlačit přes distributora že...

HV baterka je trochu překážka, ale přesně jak píšeš, ono to tam do budoucna směřuje všecko. Zatím jediný velký 3F hybrid, co pořád ještě umí 48V AKU, je ten nový InfiniSolar 15kW, jak ho má na stránkách Kolařík. Ale ten bude určitě žrát jako kyselina.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Vhoo »

Momentálně na něj nabízí schlieger 20 letou zaruku :stupidme:
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od NESKOM »

Já bych ty uváděné parametry nebral vážně.
Pro průměrného čínského obchodního manažera je datasheet nezávazný reklamní materiál.
r.huptych@seznam.cz
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 13, 2022 7:00 am

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od r.huptych@seznam.cz »

Máte s nimi už někdo zkušenost? Nemůžu nikde najít nějaké recenze nebo zkušenosti...
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mobilik »

Ja som prvý taký menič montoval asi 4 roky do zadu, bol to ongrid a s prudovu sondou... Perfektne to do teraz funguje, je to 100x lepšie ako modrasek, ale keď som to vtedy dal na fórum nikto má nepočúval, každý len modraska vtedy riešil. :wink:

Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Noparasito »

mobilik píše: ned bře 13, 2022 10:33 am Ja som prvý taký menič montoval asi 4 roky do zadu, bol to ongrid a s prudovu sondou... Perfektne to do teraz funguje, je to 100x lepšie ako modrasek, ale keď som to vtedy dal na fórum nikto má nepočúval, každý len modraska vtedy riešil. :wink:
To bylo asi forum proti ongridum.
Takove trochu "dobrovolne na silu".
Tak se tady aspon bude moct probrat 👍
samco75
Příspěvky: 1
Registrován: pon bře 28, 2022 8:33 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od samco75 »

Ahoj . Chcel by som kúpiť menič sofar solar 12ktl x
Len nikde som sa nedočital či je to hybrid ,offgrid alebo ongrid?
Vie niekto ?
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mirekcafa »

Trochu bych to osvěžil, nějaké nové poznatky? Cena víc než dobrá
zajímala by mě vestavěná funkce nulového exportu (volitelné) to je zákaz přetoků? jak je to s baterií? je potřeba?
https://merxu.com/cs/offer/sofar-invert ... 0d85a4eab/
https://www.sofarsolar.com/product-deta ... 03300TL-G3
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mobilik »

Na tento typ nejde batéria. Áno je tam funkcia 0veho exportu vďaka CT sonde. Ale samozrejme niečo aj tak ujde.
Treba to samozrejme legálne pripojiť do DS.
Mám 3000ku na stene doma. Je to super menič, prvý čo som montoval slape už aj 5 rokov... Už vtedy mal CT sondy, keď sa tu všade riešili modrasky.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mirekcafa »

Jak legálně? nahlásit nebo nějaké povolení, jsem u čezu, a jak píšeš že něco uteče, takže riziko přetoků?
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mobilik »

Každý menič urobi pretok. Aj keď malý, ale urobí.
Keď sa ideš paralelne pripojiť na sieť tak to treba nahlásiť....
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Diablo007 »

A to nemluvím o síťových ochranách a úpravy elektroměrového rozvaděče podle ppds. Čím více to tu vidím ty zázračné hybridy bez přetoků tím míň se divím distributorům že dělají takové ofuky když už někoho chytnou
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mirekcafa »

takže Sofar škrtám :)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Diablo007 »

Klidně ho namontuj ale legálně jak to má být
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mirekcafa »

Mám starý barák a podezdřívám že by to asi revizí neprošlo....nicméně jsem začal pokukovat po Axpert VM II 3000-24. Problém je že jsem se o to začal zajímat tak před měsícem , a tak se snažím pochopit různý věci a vstřebávám informace. Začlo to bojlerem....jenže pak jsem začal přemýšlet co by ještě šlo. A tak vždy našprtám jeden problém a vyskytnou se dva další. Potřeboval bych to nějak vymyslet, s někým zkonzultovat a najít někoho kdo tomu rozumí aby zapojil Do konce února bych chtěl mít jasno a nakoupeno. Zatím vím že chci bednu a 6 panelů cca 450 Kwp v první fázi na bojler, ten mi bere min polovinu spotřeby.S baterkama jsem se už také smířil :rofl: Pak uvidím. Momentálně šprtám přetoky :)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Diablo007 »

Revize se dělá na tu část nové instalace tedy že je starý barák není neřešitelný problém.
Každopádně tu chybí to důležité a to je jak má instalace ve výsledku až zajít ohledně výkonu atd. Protože vědět že začnu s 6 panely je možnost ale měnič by měl být vybírán na finální sestavu ne na tu startovací
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mirekcafa »

Takže starý dům, topím automatem na uhlí, když začnu topit kotlem, topím i bojler. Hlavní jistič 25a ročně spotřeba el. 5-6 MWh. Z to jde na bojler cca 2,5 MWh. Prvotní plán byl Bel jen na ten bojler. Bojlery mám dva vedle sebe, první 200 litrů elekktrika, druhý 150 kombinace, prívod vody do prvního a z něho do druhého, jsem to tu už popisoval. Ten první byl byl jakoby předehřev, druhý by z něho bral už teplou vodu a případně dohříval ze sítě. První by byl nastálo zapojený na soláry, druhý na síť a kotel. Potud v pohodě. Jenže....když jsem se začal tou problematikou zabývat tak mi začlo být líto těch kw co zůstanou na střeše a to je ten začátek :mrgreen: Takže bojler 2 KW spirála, pak bych chtěl zásobovat pračku, vedle pračky sušička,(nikdy nejedou najednou) na stejný jistič bych hodil i ledničku.
To je asi vše. Na vaření máme indukci trouba taky elektrická, ale to bych zatím neřešil, jinak žádný velký stroje po té pračkové větvi.
Je to tak o 10-15 tisíc drahší než jen ten Bel. Jinak elektroměr jsem byl dneska zkouknout a jsem přesvědčen že ty přetoky umí Nejhorší je, že nemám v okolí elektrikáře, revizáka jsem naposled potřeboval před 17 lety. O tom že jsem začal sledovat i to, jak dlouho tu svítí slunko bych se ani neměl zmiňovat :rofl: :rofl: :rofl:
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Diablo007 »

No v popisu nemáš odkud jsi tak ti není ani moc koho třeba doporučit co je poblíž.
Jaký je plánovaný rozpočet na fve?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mirekcafa »

Česká Třebová, Lanškoun, Svitavy.....rozpočet? s tím Belem to mělo být do 50.000,-
S jiným měničem dejme tomu o 10.000 víc.Nepočítám konstrukci. Potřeboval bych někoho kdo by poradil co a v jakých parametrech mám nakoupit a on by mi to pak zapojil. Jinak plochá střecha, plech s mírně opačným sklonem panely přímo na jih bez stínění, hromosvod není..
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od Diablo007 »

No tak to spíš doporučím počkat na Bel protože o 10t návrh určitě nevymyslíš měnič s baterkou
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Hybridní měniče SofarSolar

Příspěvek od mirekcafa »

jj...vidíš na baterku jsem zapoměl, dejme tomu že bych za ni 10.000,- přidal na začátek, za nějaké olovo...kuwa to naskakuje :)
Bela jsem ale zatím nepustil z hlavy..
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“