Elektrareň na hospodarskej budove

Moderátor: JonasPP

Odpovědět
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Diablo007 píše:Nechci to tu plevelit ale u nás je do železa buď klasický šroub nebo samořezný ten má ten vrtáček. Do dřeva se u nás používají vruty. Takže když řekneš vrut už v obchodě vědí sekci
Nepleveliš,veď na to je tu ta diskusia. Popripade to premažem,keď už mam na to možnosť.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od brumlaj »

Je to spíš o slangu. Samotná definice vrutu neodráží přesně naznačované dělení. Koukněte i na definici "samořezky". Mám pocit, že jeden z názorů směřoval k TEX šroubu - což není vůbec česky (ani slovensky).
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

brumlaj píše:Je to spíš o slangu. Samotná definice vrutu neodráží přesně naznačované dělení. Koukněte i na definici "samořezky". Mám pocit, že jeden z názorů směřoval k TEX šroubu - což není vůbec česky (ani slovensky).
Nazov TEX sa použiva pri skrutkach do kovu s vrtačikom. Ale to je oficialny nazov určiteho druhu skrutiek,maju to napisane aj priamo na krabičkach. Po tom TN su zasa samorezne skrutky prevažne do sadrokartonu jak na uchytavanie do plechu,tak aj ineho materialu. Tieto 2 druhy som na stavbe použival nonstop.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

Jestli tam ještě polezes pošli foto toho kotvení díky
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Klasicka jednoduchaObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

Takže vrut do dřeva obyčejný. Nebojíš se chemického článku pozink hliník?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od dumi »

Ja sem taky pouzil do Z a omega prychtek tusim pozink srouby, mam cekat leteckej den?
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Martin P »

JonasPP píše: pon čer 21, 2021 8:21 pm Krasne,aj doma su spokojny,že ako to vyzera,tak chvala bohu. Teraz už len posilikonovať,pozapajať a detaily dotiahnuť. Ale to už ma čas,bo prvy daždivy test padol a ani cez škary nič nenakvapkalo. Len čo som pri poslednom panely zmokol.
ObrázekObrázek
Vypadá to hezky. Jenom nevím, jak ty panely dopadnou až na ně ze střechy kydne sníh s ledem.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »


Martin P píše: Vypadá to hezky. Jenom nevím, jak ty panely dopadnou až na ně ze střechy kydne sníh s ledem.
Snehu sa nebojim,lebo strecha je plytka,teda ma asi 20° sklon. Čoho sa bojim su cencule,ale jak som zateplil podkrovie,tak obrovske cencule sa zmenili na drobne cenculiky,ale iba v dobe odmäku. Veď uvidim prvu zimu čo sa stane. Možno budem musieť cez zimu zhadzovať cencule a na rok nahradiť panele plechom.
Proste je to cele v skušobnom mode,za to su tam najslabšie panele ake som v kope našiel,bo do hromady nemaju ani 500W,no pri serioparalernom zapojeni isto nedaju ani 400W. Jeden tam je dokonca len 8,5W ,ale ten asi nikam nenapojim,bo nema kamošov do serie
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

Jonasi ja nechapu jednu věc. když už uděláš konstrukci proč tam prostě nenandáš něco co funguje a na ty posrany se nevykašleš.... ja bych polamany vubec neuvažoval a radši tam nemít nic.... nevím asi jsem divnej... vybral bych spíš to nejlepší a sraček se zbavit třeba někdo koupí, a za peníze bys přikoupil jiné... třeba taky jeté....

tak zdar a at se ti dílo podaří
Panely vsude.
Baterka volovo
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Noparasito »

VITEK píše: stř čer 23, 2021 7:58 pm Jonasi ja nechapu jednu věc. když už uděláš konstrukci proč tam prostě nenandáš něco co funguje a na ty posrany se nevykašleš.... ja bych polamany vubec neuvažoval a radši tam nemít nic.... nevím asi jsem divnej... vybral bych spíš to nejlepší a sraček se zbavit třeba někdo koupí, a za peníze bys přikoupil jiné... třeba taky jeté....

tak zdar a at se ti dílo podaří
S tim bych souhlasil, nebo mas Jonassi lepsi prostor pro ty co funguji????
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

A já to celkem chápu to že tento prostor je jen střecha a neřeší se prioritně výkon panelů. Ono jestli si pamatuji tak má.celkme dost místa ještě na střechách těch hospodářských budov a tam to bude určitě pokud jde o stíny udržování sněhu v zimě lepší.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Vito,trocha nechapem pojmu popraskane. Lebo nevie sa,čo je panelom. Oto zobral 2 slabe (11-15W) na podrobne premeranie-testovanie,tak sa uvidi čo im je. Ale tu som to riešil panelovo z dôvodu ušetrenia financii za konštrukciu a kritinu (keď už mam tu hromadu panelov doma). A najslabšie su tam z dôvodu toho,že to je medzi dvoma budovami. Teraz v lete tam kukne slnko rano okolo 9:30 a tieň od mojej strechy na paneloch sa ukaže okolo 12:00. Po tom je už iba difuzia a odraz od steny susednej budovy. V zime je to o dosť horšie,lebo tam bude svietiť iba chviľku okolo obeda z boku.
A najzasadnejšia vec. Ak by som mal panele niekde na slnku + ponapajam veškere panele čo mam doma,tak kam a ako budem davať tu energiu (12-13kWp). Už teraz využivam niektore zariadenia v elektrarni na viac ako 100%,pavučinu kablov mam už taku,že sam mam problem sa v nich vyznať,financie do baterii,meničov,alebo pomocneho materialu sa snažim škrabať,ale ide to pomaličky,lebo vydavkov je ešte stale viac ako prijmov a do toho mam vyslovny zakaz davať panele priamo na dom,tak každe povolenie osadky musim zneužiť. Ešte hadam dam panele na zabradlie balkonov,bo to mam odsuhlasene časťou osadky. No a posledna vec,tieto panele budu zapojene priamo na akumulačnu nadrž bez žiadneho pomocneho zariadenia,kable k akumulačke ma rovno pod panelmi,teda nemusim vynakladať žiadne ďalšie financie a mam okamžity osoh. A vlastne strieška sa musela spraviť za každu cenu,tak keď som tymto spôsobom okamžite ušetril 200€,tak je to vyrazne plus.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Včera večer som dokončil napojenie striešky na akumulačnu nadrž. Momentalne je zapojenie panelov 3s 5p,teda maximalne davaju do 125v a mpp je okolo 93v. V akumulačke je napojenie na 1kW 230v teleso. Ešte neviem,čo môžem od zapojenia čakať,ale podľa meraka budem musieť napojiť aj druhe kW teleso. Zvlaštne je spravanie panelov,lebo rano 5:20 ,keď bolo len šero a zamračeno,vlastne trocha poprchavalo,tak už to davalo 50W. Som zvedavy na spravanie počas celeho dňa,keď sa aj oprie slnko do panelov,bo dneska je od rana hnusne počasie. Fotka je prave teraz fotena,teda 16:20,ale od kedy som doma z roboty,tak tam nebolo viac ako 160W.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak hodil som zataž 1,8kW 230v a celkom sa to ustalilo. Len tie panele sa spravaju uplne divne. Najmenej davaju 210W pri hustom mraku,alebo z odrazeneho svetla a najviac 280w keď su na priamom slnku. Fakt neskutočne sa spravaju.
Nebude z nich dajaky brutalny osoh,tak zhruba do 4kWh denne,(uvidime čo daju v zime),ale tak kusok po kusku k sebestačnosti a šetreniu našej prirody,lebo využivam hlavne polofunkčny odpad.

Fotka je urobena o 11:30 za plneho slnka.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Prave zopar hodin celkom slušne svieti oskar a sem tam prelietavaju mračna,ale to čo badam na merači od panelov nad pešnikom,tak ma udivuje. Svieti na panele dlho priamo slnko bez žiadneho tieňa,tak pada vyroba na 200W a jak prekrije slnko mrak,tak vyroba pomaličky stupa k 260W. Po tom kukne slnko,tak znova pomaličky začne padať vyroba dole.
Moje podozrenie je,že članky v paneloch su popraskane a tym ako sa zahrievaju,tak sa rôzne rozťahuju a teda stracaju kontakt.
To je ale sranda,bo štitkovo je napojenych 2925Wp a skutočnosť je o desatinu čiarku vedľa.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od brumlaj »

Se vzrůstající teplotou klesá napětí na polovodičovém přechodu. To je vše.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak prešiel nam dajaky čas od spustenia fotovoltickej striešky a tu mam postrehy.
Čo sa tyka zaujatosti okoloiducich,tak je brutalna. Každy čo ide okolo,tak obzera. Dokonca predvčerom kračala zahranična rodinka a 5 minut niečo debatovali,obzerali,len som im nerozumel ani slovo,iba sem tam dajake solar zaznelo.
Druha vec,panele su ozaj vadneho stavu,lebo spadol im vykon poriadne dolu. Počas dňa sa hybem niekde na 170W a maximum čo som zazrel bolo 202W. Momentalne priemerna vyroba sa hybe okolo 1,8kWh denne,ale zatiaľ mame dlhe dni,tak si počkam na zimu. Toto momentalne stači tak na rychle osprchovanie jednej osoby.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

Kdyby jsi otevřel krabice možná tam najdeš chyby co jdou odstranit v podobě diod špatných kontaktů či něco jiného stalo by to za otevření pokud to jde z venku vypadají lépe než mnoho panelů co jsou na ongridech
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Diablo007 píše:Kdyby jsi otevřel krabice možná tam najdeš chyby co jdou odstranit v podobě diod špatných kontaktů či něco jiného stalo by to za otevření pokud to jde z venku vypadají lépe než mnoho panelů co jsou na ongridech
Krabice som otvaral pri testovani a tie panele su totalne divne. Minimalne odchylky prudu a napätia pri zaťaži či bez nej,dokonca Oto zobral dva pod infra a proste ako keby sa problem tykal každeho članku v eve. Teda žiadne popraskanie,studenaky,mosty,upečene diody,len proste nejdu bez zjavnej pričiny. Ale inak ozaj,vzhľadovo su jak fungel nove,za to zaujmu na prvy pohľad.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Noparasito »

JonasPP píše: pát črc 23, 2021 4:35 pm
Diablo007 píše:Kdyby jsi otevřel krabice možná tam najdeš chyby co jdou odstranit v podobě diod špatných kontaktů či něco jiného stalo by to za otevření pokud to jde z venku vypadají lépe než mnoho panelů co jsou na ongridech
Krabice som otvaral pri testovani a tie panele su totalne divne. Minimalne odchylky prudu a napätia pri zaťaži či bez nej,dokonca Oto zobral dva pod infra a proste ako keby sa problem tykal každeho članku v eve. Teda žiadne popraskanie,studenaky,mosty,upečene diody,len proste nejdu bez zjavnej pričiny. Ale inak ozaj,vzhľadovo su jak fungel nove,za to zaujmu na prvy pohľad.
Ja mel jednou panely, ktery vypadaly uplne jak novy, vse v cajku(busbary, diody, zadny sneci cesty), ale nedal klidne z 195W vic jak 10W. A tam to vypadalo na poskozeni clanku jako takovych.
Tusim u tebe bude to same, tudiz by znamenalo zjistit kterej "string" v panelu to dela a po zjisteni pak jedine podpichnout "tedlar" a dostat se k clanku, kterej je vadnej.(bud celej string odpojit nebo proklemovat clanek zezadu)
Ale tusim to bude hrozna prace 😳😳😳😳
Jeste Jonasi, k tomu tvemu zapojeni.
Nemuze se ti i stat, ze mas v kazdem 3S stringu vzdy panel, kterej ti ten string holt celej degraduje?? Kdyby jsi prohazel panely treba by jsi vykonove na tom byl lepe???
Jak ze jsi panely testoval???
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »


Noparasito píše: Jeste Jonasi, k tomu tvemu zapojeni.
Nemuze se ti i stat, ze mas v kazdem 3S stringu vzdy panel, kterej ti ten string holt celej degraduje?? Kdyby jsi prohazel panely treba by jsi vykonove na tom byl lepe???
Jak ze jsi panely testoval???

Panele som testoval priamo pri zaťaži na 30v,lebo MPPT regulator sa nevedel promptne zorientovať a popri tom som otvoril krabičku a meral napätie-prud na stryngoch,prud celkovo,... Proste take bežne merania,ale pri 30v zaťaži nič extra rozdielne som nenašiel. Problem len bol,že prud v skrate maju štitkovy,ale maximalny vykon sa im hybe vždy okolo 30v +-4v ,to potvrdil aj mppt regulator.
Vykony jednotlivych panelov som potriedil,aby nebol spojeny trebars 55W,čo je na strieške najsilnejši a 8W,čo je najslabši. Ale po premerani a sčitani by z panelov malo isť najmenej 300W pri 90v a ono prdlajz,je to ešte o 100W menej.
Ako je mi to putna,aj tak som nečakal dajake extra vykony,skôr to služi ako strecha,ale prekvapuje ma ta vada,že nikdy,dokonca tak mladych paneloch som sa s tym ešte nestretol. Zopar z nich ma len 4 roky a to v prevadzke fungovali možno rok,bo 3 roky ležali na palete,kym sa dostali ku mňe.
Skôr odhadujem,že čiňan použil tretotriedny material,ktory tesne po zhotoveni fungoval ako mal a zdegradovala cela šarža panelov do jedneho roka. Teda možno na rok z nich pôjde možno len 100W.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Prave v tejto chvili spotreba domu zo solarka vycucla 2MWh a do teplej užitkovej vody+kurenia natlačilo 1,55MWh. Pekne čisielka,som zvedavy ako sa zmenia,keď pribudne do domacnosti elektromobil a hadam na rok zdvojnasobim panele.
Hej a oproti minulemu roku stupla produkcia o viac než MWh z dôvodu rozširenia solarnej strechy na kôlni. Pekne pekne,energetici isto brusia zuby,bo bude mnoho preplatkov,dokonca aj za plyn,bo je badať zniženie spotreby z 149 m³ na 57m³ za rovnake obdobie.
Už som aj uvažoval nad zrušenim plynu a namiesto neho by sa ako zaloha použila propanbutanova flaša,keď už mam doma kopec spotrebičov na plyn,len rozdiel v cene by nebol skoro žiadny a zatiaľ v tak premenlivej dobe,kedy je energeticka kriza,alebo skôr predraženosť energii a priblble prikazy-zakazy z Bruselu na dosah ruky,tak je lepšie mať otvorenych viacej možnosti.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od NESKOM »

Diablo007 píše: pát črc 23, 2021 12:42 pm Kdyby jsi otevřel krabice možná tam najdeš chyby co jdou odstranit v podobě diod špatných kontaktů či něco jiného stalo by to za otevření pokud to jde z venku vypadají lépe než mnoho panelů co jsou na ongridech
Měřil jsem vzorek toho panelu a dělal jsem všechny opravy a měření. Rozebrat, kontrola diod, kontrola busbarů, termokamera naprázdno, v MPPT, ve zkratu. Jediný co jsem nedělal je elektroluminiscence.
Trochu vypovídající byl test termokamerou ve zkratu. Tam nebylo pár teplých článků a ostatní plusmínus stejné: nic se výrazně nehřálo jen tu a tam mísečko. Závěr je že jsou křemíkový desky rozbitý a nic jim nepomůže.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

NESKOM píše: stř črc 28, 2021 8:43 pm
Diablo007 píše: pát črc 23, 2021 12:42 pm Kdyby jsi otevřel krabice možná tam najdeš chyby co jdou odstranit v podobě diod špatných kontaktů či něco jiného stalo by to za otevření pokud to jde z venku vypadají lépe než mnoho panelů co jsou na ongridech
Měřil jsem vzorek toho panelu a dělal jsem všechny opravy a měření. Rozebrat, kontrola diod, kontrola busbarů, termokamera naprázdno, v MPPT, ve zkratu. Jediný co jsem nedělal je elektroluminiscence.
Trochu vypovídající byl test termokamerou ve zkratu. Tam nebylo pár teplých článků a ostatní plusmínus stejné: nic se výrazně nehřálo jen tu a tam mísečko. Závěr je že jsou křemíkový desky rozbitý a nic jim nepomůže.
Takže luxusní krytina pokud to bylo zadarmo a víc neočekávat.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Jančiho podtatranske solarka“