kozlovna

Moderátor: marsal

Zamčeno
marsal

kozlovna

Příspěvek od marsal »

Kozlovna je ostrovní FVE v rodinném domu.

Panely 2x5x3S mono 310Wp GWL/Sunny (9,3 kWp) na střeše
KozlovnaPanely.jpg
KozlovnaPanely.jpg (1.55 MiB) Zobrazeno 246 x

Baterie jsou 200Ah LiFePo4 Catl + 202Ah Lishen + 2x Daly BMS 200Ah
Ve strojovně dále jsou: 3x Studer XTM 4000-48 + 2x VT-80 + Studer BSP + Studer XCOMy včetně XCOM-LAN a také Intel NUC starající se o obsluzu mini z-wave sítě, jejímž hlavním členem je Qubino 3f Smart Meter
KozlovnaStrojovna1.jpg
KozlovnaStrojovna1.jpg (1.42 MiB) Zobrazeno 246 x
KozlovnaStrojovna2.jpg
KozlovnaStrojovna2.jpg (1.51 MiB) Zobrazeno 246 x
marsal

kozlovna - měření a ovládání

Příspěvek od marsal »

Používám PLC Foxtrot. Tady je ovládání/měření verze 1.0:

Homescreen:
HomeScreen.jpg
HomeScreen.jpg (141.61 KiB) Zobrazeno 69 x

Načítám zprávy ze Studer infrastruktury a zobrazuji si je v PLC:
ZprávyStuder.jpg
ZprávyStuder.jpg (237.01 KiB) Zobrazeno 104 x

Dále jsem si naprogramoval ovládání Studer zařízení bez nutnosti chodit na portál, používat scom.exe apod. Mám k dispozici:
- Manuální = jednorázové čtení a zápis hodnot, všetně možnosti obsluhy jednotlivých komponent (tj. např. 101 = XTM1), což portál neumožňuje
- "Programy" - sekvence příkazů (řízeno metadaty, dá se celkem rychle rozšiřovat)
- Cyklicky vyčítanou sadu zvolených údajů
OvládáníStuder.jpg
OvládáníStuder.jpg (168.19 KiB) Zobrazeno 104 x

Mám napojeny také Daly BMS, z nichž vyčítím chování jednotlivých packů:
Baterie.jpg
Baterie.jpg (132.08 KiB) Zobrazeno 104 x

Některé "servisní" záležitosti. Spotřebu domácnosti měřím Qubinem 3f, tj. z-wave. Mám integrováno přes z-wave js a nodered + MQTT mosquitto.
Servis.jpg
Servis.jpg (125.7 KiB) Zobrazeno 104 x

Foxtrot umí i posílat email, posílám si tak výstrahy, zachytávám situace jako: XTM vypnuto, automatický přepínač sítí přepnut na DS, příliš nízké nebo příliš vysoké napětí některého článku (ještě před zásaham BMS), příliš velký rozdíl mezi články BMS, nízká nebo vysoká teplota apod. Znovu zde pomáhají metadata - rozřišování je poměrně rychlé. Události loguji a pokud mají nastavenou vysokou prioritu, posílám tedy emailem:
Statusmail.jpg
Statusmail.jpg (32.59 KiB) Zobrazeno 100 x

Pro dlouhodobé logování využívám standardní datalogger Foxtrotu (1x denně denní výrobu/spotřebu apod. a dále jednotlivé zprávy ze Studeru a další události):
Logování.jpg
Logování.jpg (42.49 KiB) Zobrazeno 104 x

Logy se v případě potřeby dají stáhnout přes web:
Logování2.jpg
Logování2.jpg (21.46 KiB) Zobrazeno 104 x

Již zmíněné z-wave Qubino mám tedy integrováno přes nodered+MQTT provozované na Intel Nuc (malá černá krabička vedle rozvaděče v předchozím příspěvku s z-wave USB stickem), vše na Centos 7 s využitím dockeru a příslušných kontejnerů.
nodered.jpg
nodered.jpg (229.48 KiB) Zobrazeno 85 x
Zamčeno