marsalovy FVE - diskuze

Moderátor: marsal

Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Nějak zatím nic, ale však se to zlepší.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: diskuze - marsalovy FVE

Příspěvek od Noparasito »

Čau, otázné je jak to to bude časově vycházet na "dvou frontách" 😁
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: diskuze - marsalovy FVE

Příspěvek od marsal »

Noparasito píše: úte dub 13, 2021 11:27 am Čau, otázné je jak to to bude časově vycházet na "dvou frontách" 😁
Samozřejmě, to zatím jaksi "neřeším", sem si plánuji dát popisy svých FVE, které jdou editovat, jak jsem pochopil, a dále se uvidí. Ale líbí se mi, že admin je foxtroťák ;-).
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: diskuze - marsalovy FVE

Příspěvek od marsal »

Tak jsem se konečně dokopal k tomu sem dát alespoň základní popisy kozlovny a poustevny.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: diskuze - marsalovy FVE

Příspěvek od Noparasito »

TVL smekám :lol: .
Pěkná práce.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: diskuze - marsalovy FVE

Příspěvek od marsal »

Noparasito píše: úte dub 20, 2021 6:44 pm TVL smekám :lol: .
Pěkná práce.
Děkuji, jsou tam i takové slabší momenty, například kombibox, jehož fotku jsem tu ani nedával. Jsem ale rád, že mi na MP kodl pochválil na kombiboxu aspoň to jištění ;-).
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Kozlovna homescreen verze 1.0

Příspěvek od marsal »

Jsem zvědav jak dlouho to vydrží beze změn ;-).
Homescreenv1.gif
Homescreenv1.gif (135.93 KiB) Zobrazeno 7873 x
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Kozlovna homescreen verze 1.0

Příspěvek od marsal »

Jen nevím, jestli není přiliš odvážné pro obecenstvo typu manželky umisťovat cenu za vyrobenou kWh ;-).
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Studer zprávy ve Foxtrotu

Příspěvek od marsal »

Jde mi to pomalu, ale už umím ve Foxtrotu zobrazit Studer zprávy :-), heč:
StuderMessages.gif
StuderMessages.gif (122.68 KiB) Zobrazeno 7800 x

"No SD card inserted" se nějak neumím zbavit, přitom na portálu jsou všechny grafy OK.

To jsem zvědav jakou rychlostí budu rozšiřovat následující část kódu :-) :-) :-):

Kód: Vybrat vše

  CASE t OF
    55 :
      s := 'No SD card inserted';
    89 :
      s := 'No Xcom server access';
    90 :
      s := 'Xcom server connected';
    180 :
      s := 'Command entry activated';
    207 :
      s := 'AUX1 relay activation';
    208 :
      s := 'AUX1 relay activation';
    211 :
      s := 'Command entry deactivated';
  ELSE
    s := '--viz manuál--';
Ale jakto že pořád prší a pršet má snad ještě týden?

A to, že jsem se z cenou za vyrobenou kWh dostal pod 300 Kč je úžasné, že ano ;-)?
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Studer zprávy ve Foxtrotu

Příspěvek od marsal »

marsal píše: čtv kvě 13, 2021 5:03 pm To jsem zvědav jakou rychlostí budu rozšiřovat následující část kódu :-) :-) :-):

Kód: Vybrat vše

  CASE t OF
    55 :
      s := 'No SD card inserted';
    89 :
      s := 'No Xcom server access';
    90 :
      s := 'Xcom server connected';
    180 :
      s := 'Command entry activated';
    207 :
      s := 'AUX1 relay activation';
    208 :
      s := 'AUX1 relay activation';
    211 :
      s := 'Command entry deactivated';
  ELSE
    s := '--viz manuál--';
Právě mi docvaklo, že by to šlo udělat z elektronické verze "Xtender serial protocol appendix" docela snadno automatizovaně.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: marsalovy FVE

Příspěvek od mobilik »

Máš to vymakané. :wink:

Sakra škoda že som sa neučil programovať. :roll:
Moc rád by som videl tiež niečo podobné.
Je to určite prehľadnejšie ako originál STUDER portál. :wink:
Len tak ďalej.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: diskuze - marsalovy FVE

Příspěvek od Trubka »

marsal píše: úte dub 20, 2021 3:51 pm Tak jsem se konečně dokopal k tomu sem dát alespoň základní popisy kozlovny a poustevny.
Je to pecka! Jak ten Holandský upgrade Poustevny, tak i nová Švýcarská Kozlovna :)
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: diskuze - marsalovy FVE

Příspěvek od marsal »

Trubka píše: čtv kvě 27, 2021 9:04 am Je to pecka! Jak ten Holandský upgrade Poustevny, tak i nová Švýcarská Kozlovna :)
Díky, však se bude dále trochu upgradovat :-). Když mi to redcrown zatím tuším 4x navrhnul, tak toho Studera, který mi leží ve skříni, asi opravdu přidám na L1 ;-).
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od redcrown »

No konečně:). Že to ale trvalo...
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Už zase s tím větrem blbnu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 65#p148253
Zřejmě nějaká obsedantní neuróza.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

nejsi jedinej blboun :pat: , kařdá potencionální náhrada FVE na dobu temna nás přitahuje jako pouliční LED lampa hmyz z širokého okolí ;) . Nad větrníkem sem taky uvažoval , jenže u mě aby se točil , byl by to větrák :surrender: .
Naděje mě zůstává u páry :worker: .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od dumi »

Jenze cim tu paru zivit? Jedine pak zbytkove teplo pouzit na topeni -)
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

Abrams píše: stř čer 02, 2021 1:21 pm Každá potencionální náhrada FVE na dobu temna nás přitahuje jako pouliční LED lampa hmyz z širokého okolí
...
Naděje mě zůstává u páry
Naprosto přesně vystiženo, abrams!!!
No a na Tvůj parostroj vzpomínám, jak jsi ho tenkrát ukazoval na srazu s kompresorem. Jak se mu daří?
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od Abrams »

dumi píše: stř čer 02, 2021 2:15 pm Jenze cim tu paru zivit? Jedine pak zbytkove teplo pouzit na topeni -)
Zdravím ,

ovšem že pára bude generována teplem spalin z eko-bio-friendly palivem - dřevem . Jelikož je období temna shodou podivných okolností v době nekomfortně nízkých venkovních teplot , je provoz tepelného zdroje k vyhřátí jeskyní zcela nezbytným . Podaří-li se část tepelné energie přeměnit na frčící elektróny , by bylo docela fajn ;) .

Žel od zmíněne prezentace na srazu na něj sedá prach :? mám dojem že jsem ani nevyměnil opálené konektory :stupidme: . Řeším toho nějak moc ... nevíte kde se dají sehnat prázdné schránky propojitelné mind-linkem ? Jena mysl mnoho těl .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Upgrade: 3x XTM -> 4x XTM

Příspěvek od marsal »

Tak jsem konečně přidal další XTM paralelně na L1. Doufám, že to redcrown ocení 😉.

Pár poznámek/zkušeností:

- Operace proběhla bez obtíží, „na první zapojení“
- Vyplatí se při této operaci po HW prodrátování a nastavení DIP na XTM (napojit na baterky, odpojit od AC) provést upgrade firmware a reset všeho nastavení (přejmenování adresáře 02 na 03). Hodně nastavení se pak provedlo „samo“, například parametry 1283, 1461, 1462, 1555, 1547, 1571 jsem už nemusel měnit.
- Upgrade jsem provedl nejprve jen na RCC, ale nikoli na XCOM-232 a XCOM-LAN. Vše fungovalo, ale začala se (po pár hodinách - ?) objevovat chyba 66 („System warning“). Na základě rad z MP jsem upgradoval i oba XCOM, ale chyba zůstala - v řešení.
- Na délkách CAN propojení záleží! Komunikuji se Studery přes XCOM-232 pomocí PLC a před připojením čtvrtého XTM jsem využíval 115200Bd. Po připojení čtvrtého XTM jsem ale zjistil, že pro spolehlivý chod musím přepnout na 38400
- Bohužel jsem „netrefil“ sériová čísla pro master na L1, kterou jsem posiloval. Takže to, co bylo XTM-1 je teď XTM-4, což lehce kazí estetický dojem na zdi 😉. Ale přepínat kvůli tomu DIP a přepisovat nebo dokonce přepojovat rozvaděč? To ne…
- Dívat se na to, jak je jeden ze dvou XTM uspaný, při zvýšení zátěže se zapíná a pak zase usíná je krásné 😉.
- No a ještě to musím doprogramovat ve Foxtrotu ze tří na čtyři XTM, naštěstí je to modulárně, ale je to stejně taková spíše písařská než programátorská práce…
- Využil jsem příležitosti a konečně popsal rozvaděč (starý dobrý Brother PT-1290), dokonce na zdi ode dneška visí zalaminovaný „Postup havarijního vypnutí“ FVE 😉.
- Nu a objednávám na SecondSol další XTM, aby jeden byl jako náhradní pro příští časy. Hm, dříve to šlo objednat přímo, teď je na SecondSol „Request“ na prodejce. Tak jsem zvědav, jestli mi to prodají na VAT bez DPH jako posledně.
Přílohy
20210708_135537.jpg
20210708_135537.jpg (546.19 KiB) Zobrazeno 7391 x
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od redcrown »

Velmi pěkné, opravdu mu to tam sluší. Já myslím, že budeš spokojen. Mě, jediné co na sestavě 2L1+L2+L3 irituje, je drobný pokles napětí při připnutí velké skokové zátěže - typicky 2kW trouba. a to i na fázi s 2xXTM. On bohužel ten druhý paralelní to nestihne. Myslím ale, že se s tím dá žít. To by asi řešilo XTH8k. Možná by se mohlo zkusit nechat běžet oba v paralelu a neusínat je. To by šlo ale jen přes léto, v době hojnosti.
Plánuješ usínat L2 a L3? Mě to funguje výborně a věřím, že to má smysl. Jen se musí zodpovědně vybrat spotřebiče, které nemají trvalou spotřebu....
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

redcrown píše: čtv črc 08, 2021 8:56 pm Velmi pěkné, opravdu mu to tam sluší. Já myslím, že budeš spokojen. Mě, jediné co na sestavě 2L1+L2+L3 irituje, je drobný pokles napětí při připnutí velké skokové zátěže - typicky 2kW trouba. a to i na fázi s 2xXTM. On bohužel ten druhý paralelní to nestihne. Myslím ale, že se s tím dá žít. To by asi řešilo XTH8k. Možná by se mohlo zkusit nechat běžet oba v paralelu a neusínat je. To by šlo ale jen přes léto, v době hojnosti.
Plánuješ usínat L2 a L3? Mě to funguje výborně a věřím, že to má smysl. Jen se musí zodpovědně vybrat spotřebiče, které nemají trvalou spotřebu....
:-)
Usínání L2 a L3 jsem asi nepochopil - při usnutí je to tedy připojeno na DS pomocí transfer relé?
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od redcrown »

ne, na L2 a L3 mám jen několik málo výkonných spotřebičů. Pokud neběží, tak se přepnou do search loadu a jen každé cca. 2s detekují zátěž. V podstatě spí a nemají významnou spotřebu. To vše s rozepnutým relé - tedy v ostrovu. Mám to hlavně kvůli vaření a 3f strojům + vytěžování.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: marsalovy FVE - diskuze

Příspěvek od marsal »

redcrown píše: čtv črc 08, 2021 9:21 pm ne, na L2 a L3 mám jen několik málo výkonných spotřebičů. Pokud neběží, tak se přepnou do search loadu a jen každé cca. 2s detekují zátěž. V podstatě spí a nemají významnou spotřebu. To vše s rozepnutým relé - tedy v ostrovu. Mám to hlavně kvůli vaření a 3f strojům + vytěžování.
OK, rozumím, tak to pro můj případ ale nedává význam - na každé fázi v baráku "něco" běží a přepojovat jednotlivé zásuvky apod. se nechystám...
Ten nápad s neusínajícím paralelním XTM je dobrý, budu pozorovat, jak se to bude u mne chovat.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Soběstačnost

Příspěvek od marsal »

Tak jsem na kybosův popud na srazu dodal výpočet průběžné soběstačnosti a vychází to opravdu hezky - až na to, že jsem to zapínal někdy v půlce února ;-)

Ale už vyrábím 1kWh pod 200 Kč :-) :-).
Soběstačnost.jpg
Soběstačnost.jpg (75.28 KiB) Zobrazeno 7371 x
Odpovědět

Zpět na „marsalovy FVE“