Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Odpovědět
m.budzak112
Příspěvky: 23
Registrován: úte srp 24, 2021 1:40 pm

Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od m.budzak112 »

Ahojte,

Možno bude pre niekoho táto otázka úsmevná ale zaujíma ma prečo tomu je tak.
Mám 4 panely Canadian 375Wp zapojené v sérií a keď odmerám výslednú hodnotu multimetrom tak mám cca 155 V a 17 A. Merám to multimetrom na EMOS ktorý má aj DC meranie. Neviem, či merám zle alebo multimeter nefunguje dobre ale je mi to dosť divné odkiaľ tam je tých 17A. Poradí mi prosím niekto?


Datasheet od panelu https://www.canadiansolar.com/wp-conten ... -MS_EN.pdf
unicast
Příspěvky: 71
Registrován: pát lis 05, 2021 7:08 pm

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od unicast »

Ty měříš multimetrem proud nakrátko bez zátěže a bez bočníku? A ještě jsi ho nespálil?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od beethowen »

unicast píše: ned lis 14, 2021 11:17 am Ty měříš multimetrem proud nakrátko bez zátěže a bez bočníku? A ještě jsi ho nespálil?
Tak ty multimetry mívají v sobě běžně klidně 20A bočníky. Jenom bych těch 150V asi nechtěl úplně připojovat nebo rozpojovat jenom měřicími hroty nebo banánky. :(
Těch 17A je samozřejmě nesmysl. Není to spíš 1,7A? Napětí při tomto osvitu co teď může být zhruba odpovídá.
Dej alespoň typ multimetru a nákres, jak to měříš.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od willcz »

bočník na 20A a zátěž ce snese trvale 300W je dost velký rozdíl ...
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od Diablo007 »

Proud vždy měřím klešťovým ampérmetr je to praktičtější. Plus když není zátěž tak to nechám do zkratu ten panel a něco ukáže
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od Kodl69 »

Nový panely z ověřenýho zdroje dávám rovnou na střechu. Bazarovky testuju v MPP bodě - stačí školní reostat cca 6.8-10R kterej zvládne aspoň chvilku těch 10-11A co může dát panel, a modelářskej wattmetr z Ali: https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 7772%22%7D pak na prvním kousku najedu ručně maximum, a už jenom přehazuju po jednom panely a sleduju výkon, napětí, proud...
Asi by nebylo složitý udělat arduino "mppt shunt" - stačí měřit napětí a proud, násobit, a podle výsledku připínat nebo odpínat odpory, příp. projet celej rozsah a na sériovej port vysypat data pro VA křivku...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od beethowen »

willcz píše: ned lis 14, 2021 5:36 pm bočník na 20A a zátěž ce snese trvale 300W je dost velký rozdíl ...
Já mám vyrobenou zátěž něco kolem 3-5 Ohm možnost regulace, to je jasné.
Ale původní dotaz zněl jestli Isc může měřit multimetrem a může tam být 17A. 17A je blbost, musí být špatné měření.
Pokud v tom multimetru bude bočník 20A 200mV, tak to při 10A což může ten panel dát vyrobí ztrátu na bočníku v multimetru cca 1W, a to asi není problém uchladit.
Otázka je jak moc je měření pouze Isc a Uoc dostatečné. Pro mě je jasně lepší zátěž zhruba v mpp bodě.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od Diablo007 »

Já starší panely testují na mppt regulátoru mám dva v paralelu a měřím výkon poměrově. Pokud dávajií stejně tak po jednom odpojují a dávám další. U bazaroveho kusu většinou overuji jej funkčnost(maximální výkon je vzácnost že trefím osvit) a popřípadě zkontrolují potom termokamerou ve stringu už sériovém kde se může lépe projevit . Jinak 17A u panelu sem ještě neviděl jedině že by si někdo pohrál s krabičkou a místo klasického zapojení vše do série to předělal na paralel a tím má menší napětí a vyšší proud
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od willcz »

beethowen píše: ned lis 14, 2021 7:07 pm
willcz píše: ned lis 14, 2021 5:36 pm bočník na 20A a zátěž ce snese trvale 300W je dost velký rozdíl ...
Já mám vyrobenou zátěž něco kolem 3-5 Ohm možnost regulace, to je jasné.
Ale původní dotaz zněl jestli Isc může měřit multimetrem a může tam být 17A. 17A je blbost, musí být špatné měření.
Pokud v tom multimetru bude bočník 20A 200mV, tak to při 10A což může ten panel dát vyrobí ztrátu na bočníku v multimetru cca 1W, a to asi není problém uchladit.
Otázka je jak moc je měření pouze Isc a Uoc dostatečné. Pro mě je jasně lepší zátěž zhruba v mpp bodě.
S rostoucí toplotou shutnu, roste i jeho odpor => roste napětí na něm a tak si měřák myslí že je větší proud.
když vezmu že ten bočník má cca 0,01Ohmu ... takto to prostě nejde měřit.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od Kodl69 »

záleží z čeho ten odpor je, jestli z konstantanu, tak ta změna nebude příliš výrazná.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od beethowen »

Jak píše Kodl, bočníky se většinou dělají z materiálů s malou teplotní závislostí, takže by i při jmenovitém proudu a mírném ohřátí neměl být problém s přesností. Jinak by přece měření bočníkem nedávalo smysl. A 17A je minimálně o 70% více než by mělo být. Nehledě na to, že v této době je i osvit úplně jinde než 1000W/m2. Myslím, že v plném svitu v poledne to teď bude tak lehce přes 600W/m2. Takže problém je někde jinde.
Viz třeba Kanthal, je to sice drát spíše na topení, než na bočníky, nicméně ty materiály jsou velice podobné: https://www.kanthal.com/en/products/mat ... nthal-a-1/
Původní tazatel se už nevyjadřuje, tak se asi můžeme jenom domnívat.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Solárne panely a meranie multimetrom na prázdno

Příspěvek od Nautilus »

Nu, dokud m.budzak112 nenapíše poněkud podrobněji co a jak "měřil" tak je to jenom hádání z křišťálové koule.

Kromě úvah které zde již zazněly, mě napadla ještě jedna. Mám několik multimetrů. Ty "sofistikovanější" se občas dokáží "zbláznit" a ukazovat naprosto nesmyslné hodnoty. Zatím se mi nepodařilo vysledovat co k tomu vede. Řeším to tak, že po zapnutí změřím nějaký "etalon" a teprve po ujištění se, že multimetr funguje měřím neznámou veličinu. Nejčastěji to ale řeším 30 let starým multimetrem, který netuší co je to "výpočetní technika", který nikdy nezklame. Sice neměří na osm platných číslic, ale ty tři první vždy sedí.
Odpovědět

Zpět na „Panely“