Ako správne zapojiť batérie paralelne

Odpovědět
Tiimsvk
Příspěvky: 25
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Tiimsvk »

Ahojte pozeral som na internete ako správne zapojiť batérie paralelne a stále sa mi to nejako nezdalo tak preto sa chcem spýtať na 4 schémy, ktorá z nich je najlepšia?
baterie su 24V 100A (discharg 20A) 2 kusy a dĺžky kabeláže sú rovnake.
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (361.08 KiB) Zobrazeno 665 x
ďakujem
Lui
Příspěvky: 77
Registrován: úte dub 06, 2021 9:19 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Lui »

vlavo hore.
keby sa aj jedna odpojila,stále je tam druhá baterka.
pibi
Příspěvky: 132
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od pibi »

Mám jak píše Lui, ale pojistky v obou větvích + i -, pro případný servis odpojíš oba póly akumulátoru.
PXL_20230925_170405289.jpg
PXL_20230925_170405289.jpg (705.48 KiB) Zobrazeno 650 x
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Tiimsvk
Příspěvky: 25
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Tiimsvk »

Ano toto pripojenie mám teraz aj ja, ale dva krat mi vyhodilo poistku na jednej baterii (neviem čim to bolo: či rychlejšim nabijanim jednej voči druhej alebo zla poistka, alebo tenke vodiče) problem je ale spätemu nahodeniu ako náhle sa jedna začne vybijať vo či druhej tak pri nahodení systému by boloe potrebné dorovnať napätia a to pri len zapnuti poistky su riadne "prúdy:prdy" do vybitej baterie preto som rozmýšlal že či ich nemať fyzicky prepojené aby mali rovnakú hladinu nabitia?
či zle rozmyslam?

PS: Fireball je super :)
eduard22
Příspěvky: 1072
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od eduard22 »

Neni 100A málo na jen 24V!? :shock: Jaký má trvalý výkon měnič a také chvilkový maximální!!!?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
KubisKV
Příspěvky: 245
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od KubisKV »

Tiimsvk píše: pon kvě 13, 2024 8:53 am Ano toto pripojenie mám teraz aj ja, ale dva krat mi vyhodilo poistku na jednej baterii (neviem čim to bolo: či rychlejšim nabijanim jednej voči druhej alebo zla poistka, alebo tenke vodiče) problem je ale spätemu nahodeniu ako náhle sa jedna začne vybijať vo či druhej tak pri nahodení systému by boloe potrebné dorovnať napätia a to pri len zapnuti poistky su riadne "prúdy:prdy" do vybitej baterie preto som rozmýšlal že či ich nemať fyzicky prepojené aby mali rovnakú hladinu nabitia?
či zle rozmyslam?

PS: Fireball je super :)
Pokud odejde pojistka a jedes vse na jednu baterku, je jasný, že při opětovném pripojení druhé baterky bez srovnání hladiny budou velké proudy téct mezi baterkama. Schéma vpravo nahoře by bylo vhodnější, ale asi místo pojistky by byl vhodný balancer s jištěním. Možná by postačila i žárovka.
To že padá jen jedna pojistka naznačuje, že druhá baterka se fláká a celý proud jde jen přes pojistku, která pak praskne. Pojistky si nadimenzuj podle vykonu menice, přidej o řád výš a neměl by být problém.
Příklad: měnič 24V/2400w 100A, tak jisti 125A pojistkou.
pibi
Příspěvky: 132
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od pibi »

Tiimsvk píše: pon kvě 13, 2024 8:53 am Ano toto pripojenie mám teraz aj ja, ale dva krat mi vyhodilo poistku na jednej baterii (neviem čim to bolo: či rychlejšim nabijanim jednej voči druhej alebo zla poistka, alebo tenke vodiče) problem je ale spätemu nahodeniu ako náhle sa jedna začne vybijať vo či druhej tak pri nahodení systému by boloe potrebné dorovnať napätia a to pri len zapnuti poistky su riadne "prúdy:prdy" do vybitej baterie preto som rozmýšlal že či ich nemať fyzicky prepojené aby mali rovnakú hladinu nabitia?
či zle rozmyslam?
Nevím, jaké máš baterky a pojistky. Jednu sadu mám 280Ah, druhou 300Ah, pojistky 165A, připojení každé baterie k DC sběrně 2x35mm2 pro každý pól, délka cca 3,5m (zazdil jsem tenké trubky a 2x70 mi do jedné nevešlo, 4x35 ano)
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Tiimsvk
Příspěvky: 25
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Tiimsvk »

Ok teraz sa to stalo znova:
Diagnostikoval som to, že tento problem nastane v momente ked prechádza menič z Bulk/absoruption na float z 29V na 27V
Uznávam jednu urcite velku chybu a to ze kable su tenke a budem ich musieť zameniť .
Poistky som dimenzoval tak pretože mam baterie liitokala LIFEPO4 24V 100A 2ks (bmsku maju zatavenu vo vnutri) a kedze ma bateria maximalny prud 100A tak som aj poistku dal na 100A davalo mi to logiku.

To flakanie baterie moze byt sposobene cim?
- Nerovnakou dlzkou kablov? (Aj ked somsa ich snazil vyrobit rovnake?)
- Nerovnako stare baterie? (Aj ked boli zakupovane v rovnakom case ale cina je cina)
- Nerovnomerne svorky na pripojeni bateria poistka menič?

(otazka mimo: namiesto balancera by bolo mozne tam hodit vhodny odpor? ktory by pri nizkych prudoch vyrovnaval hladinu nabitia? ako low cost riešenie?)

Foto baterié
20240513_113722.jpg
20240513_113722.jpg (337.81 KiB) Zobrazeno 570 x
Foto poistky
20240513_113734.jpg
20240513_113734.jpg (545.95 KiB) Zobrazeno 570 x
Foto menič
20240513_113738.jpg
20240513_113738.jpg (367.94 KiB) Zobrazeno 570 x

EDIT: Teraz keď si čitam štitok na baterke tak je to vlastne uvedeny prud pri kontinualnom odbere to znamena že kratkodobo to vezme aj viacej
eduard22
Příspěvky: 1072
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od eduard22 »

Přesně tak Ty baterie nemají 100A maximální proud ale 100A maximálně trvalý proud. Maximální bude třeba 500 až 1000A
A vůbec nejistí se ta baterie ale jistě se vedení od baterie k měniči a to celé se dimenzuje na maximální příkon měniče ten bude někde kolem 4000 W!!!
I když to vezme jen při špičce ten měnič a chvilku je tak si spočítej Jaký proud poteče pojistkou a drátem.
Na štítku měniče uvedené není ale najdi ve specifikacích.
Jaký je jeho krátkodobý maximální výkon a přidej nějakou tepelnou ztrátu a na to bys měl dimenzovat pojistku i drát!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pibi
Příspěvky: 132
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od pibi »

Tiimsvk píše: pon kvě 13, 2024 11:40 am namiesto balancera by bolo mozne tam hodit vhodny odpor? ktory by pri nizkych prudoch vyrovnaval hladinu nabitia? ako low cost riešenie?

Foto poistky
To sis po obědě zahulil, že chceš místo balancéru použít odpor? :stupidme:

Na fotce jsou pojistky, nebo nějaký druh jističe? Předpokládám, že jsou to ty válcové plexi bazmeky na krajích snímku? Dej tam normální značkový pojistkový odpojovač/odpínač na nožovky, stačí velikost 000, nebo pojistkový spodek + žehlička.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Tiimsvk
Příspěvky: 25
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Tiimsvk »

Huliť nehulím ale mám málo vedomosti to asi všetko :)
Preto ak má niekto čas hoďte mi sem konkretne typy na poistku (veľkosť už viem že minimálne na 3000W pre menič) (na fotke su ističe činska verzia z aliexpressu)
A za ten balancer budem ešte radšej ... pretože od toho sa zase viem ďalej posunúť pozrieť datasheet princip fungovania(samozrejme chapem ako funguje balancer) a zase sa niečo nové naučiť.

ďakujem za každu radu :)
Cmrnda
Příspěvky: 668
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Cmrnda »

pibi píše: pon kvě 13, 2024 3:05 pm Na fotce jsou pojistky, nebo nějaký druh jističe?
To je jistič, tzv. "loďák". Když to vidí moje sekyrka, tak začne v kůlně tancovat. :lol:
https://www.hadex.cz/l208d-proudovy-jistic-dc-12v300a/
https://www.google.com/search?q=lodn%C3 ... -serp#ip=1
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1072
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od eduard22 »

Tiimsvk píše: pon kvě 13, 2024 3:10 pm Huliť nehulím ale mám málo vedomosti to asi všetko :)
Preto ak má niekto čas hoďte mi sem konkretne typy na poistku (veľkosť už viem že minimálne na 3000W pre menič) (na fotke su ističe činska verzia z aliexpressu)
A za ten balancer budem ešte radšej ... pretože od toho sa zase viem ďalej posunúť pozrieť datasheet princip fungovania(samozrejme chapem ako funguje balancer) a zase sa niečo nové naučiť.
ďakujem za každu radu :)
Asi čteš nepozorně, psaljsem, že máli měnič 3000W výkon, jistě bude mít příkon větší!!! Anavíc najdi v parametrech na webe jakou má přetížitelnost a tipoval jsem že min 4000W! A ti znova napíšeš že dáš jištění na 3000W :-( ...

Balancér se dává na sériově zapojené aku, né na paralerně, balancér naparalerně spojené aku by musel pak být leda na 100A i více a stál by tipuju 1000,- €! :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Tiimsvk
Příspěvky: 25
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Tiimsvk »

Dakujem za info ohladne poistiek tie ktore uvazdas je vlastne ten isty typ len ma inu amperas ci sa mylim?
Dalej preto uvazdam 3kw pretoze som ho nechcel pretazovat.
Za menicom mam 10a istice viac netreba ale chapem špičkový vykon je ale uplne inde.

Menic je prebaleny axpert mks.

Preto ak by boli poistky ok co som sa medozvedel tak kupim 150A a malo by to byt ok.

Este k tomu balanceru je teda riesitelny problem s odpojenim a nahodenim baterie spat ak mam dve baterie oddelene a kazda ma zatavenu bmsku? Alebo mi zostava manualne nabit jednu na 100 potom druhu na 100% a az potom spojit. A toto urobit vzdy pri vypadku jednej z baterii

Dakujem za info
KubisKV
Příspěvky: 245
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od KubisKV »

Zkusil jsem hledat ten balancer, ale zatim nenašel. Neni to klasický balancer a bms, které se používají při stavbě baterie z jednotlivých článků. Byly to balancery pro olověné baterie 12V, 24V, které je rovnaly mezi sebou. Ta cena 1000€ je blbost, až budu mít čas, pošlu odkaz.

Při potřebě připojit druhou baterku můžeš postupovat jak jsi psal, nebo rychlejší cesta je se jen přiblížit napětí baterky druhé vybitím/nabitím. Čím blíže si budou baterky rovný, tím menším proudem je budeš balancovat. Kdybys místo tvého nápadu s odporem použil žárovku, balancuješ a svítíš.
Tiimsvk
Příspěvky: 25
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Tiimsvk »

Problem LiFePo je ten ze napatie moze byt rovnake ale stav nabitia uplne iny.
Ako to myslis s tou ziarovkou? Vrazit tam teda nieco co ma odber alebo ake parametre ziarovky? a hlavne ako pospojovat lebo gnd je spojene ale + ide cez poistky?
pibi
Příspěvky: 132
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od pibi »

Předpokládám, že měl na mysli před připojením druhého akumulátoru místo pojistky zapojit žárovku - pro 24V aku určitě bude stačit výkonnější autožárovka 12V, nechat pár minut, nebo hodin srovnat a pak zapnout jistič (nebo vložit pojistku). Tento postup běžně používám při připojování 48VDC ke střídači, pokud byl odpojen, mám na to speciální přístroj se žárovkou 60W/230V. :D Připojím jen na pár sekund, aby se šetrně nabily filtrační kondenzátory.
PXL_20240413_180401763.jpg
PXL_20240413_180401763.jpg (775.49 KiB) Zobrazeno 446 x
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
eduard22
Příspěvky: 1072
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od eduard22 »

KubisKV píše: pon kvě 13, 2024 6:12 pm Zkusil jsem hledat ten balancer, ale zatim nenašel. Neni to klasický balancer a bms, které se používají při stavbě baterie z jednotlivých článků. Byly to balancery pro olověné baterie 12V, 24V, které je rovnaly mezi sebou. Ta cena 1000€ je blbost, až budu mít čas, pošlu odkaz.
Tak za 1. rovnají se napěťově baterie mezi sebou zapojené v sérii!!!!!!!!!!!! Jak balancovat baterie paralerně natvrdo propojeny mezi sebou???... Nijak! Vybalancuje se to samo spojením paralerně natvrdo. ;) Proto je nutné spojovat paralerně aku jen o podobném napětí (nabití) 8-)
Za 2. blbost je balancer pro baterie zapojené paralerně... :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 668
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Cmrnda »

No pro neznalé, teoreticky kdyby byly všechny baterky vyrobené kvalitně tak by se nemuselo nic balancovat. jenže to nejsou.

Pro paralel jedině nabíjení každé baterky zvlášť!!! (každého článku)
Vybíjení všeho přes sériový balancér.

Jednoduchý to nebude, ale fungovat to bude. Myslím že něco takového už u radioamatérů existuje, akorát neznam odkaz. Na druhou stranu kdybych chtěl, tak na to příjdu jak toho docílit i s běžnými polovodiči. 8-)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Tiimsvk
Příspěvky: 25
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Ako správne zapojiť batérie paralelne

Příspěvek od Tiimsvk »

Je velka pravdepodobnost ze ked vymenim poistky za vacsie situacia ze dôjde k vypadku mozno nikdy nenastane ak by nevznikla porucha ci skrat.

Ale aspon som zase mudrejsi a kazda informacia je dobra. Takze dakujem k nasmerovaniu.
Odpovědět

Zpět na „Baterie“