Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Odpovědět
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od vata »

Zdravím,

svoji FVE už pár roků provozuju, jako balancery byly použity paliče. Jsou samozřejmě nastaveny na 3,6V, a při opatrném a rozumném nabíjení by žádný z článků neměl tohoto napětí dosáhnout - alespoň na krátké 12 baterii.
Téma BMS jsem sledovala jen velmi povrchně, pár let dozadu jsem zaznamela "nábojové pumpy". Až v souvislosti s úvahami přechodu na 24V jsem se poohlédla znovu, a koukám, že se tu řeší spíš SW než HW. Na Eshopech se prodávají desky, které pro pročtení parametrů vypadají, že jde buďto jen o monitorovací desku s komunikací, případně alarm relátky, nebo jen udělátka s pár set mA paliči.
Nejde mi o komunikaci s regulátorem, jde mi opravdu jen o balancování. Pokud to bude umět bez nějakého dalšího modulu po sériové lince posílat data o článcích, super, časem se dokopu je vyčítat a logovat. Doporučíte mi něco pro můj účel? - LiFeYPO 2x8s, stupid regulátory i měnič :)

Díky
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od kybos »

Na nových kvalitních LiFePO těch pár stovek miliampér balančního proudu bohatě dostačuje. Po pár pětiletkách provozu už je to horší. Nastává nerovnoměrné samovybíjení článků, což je zrádné hlavně v období temna, kdy se nedosáhne na pravidelné vyrovnávací nabíjení a pak nestačí ani paliče s proudy v jednotkách ampér. Úkolem monitoringu je potom při překročení nastavených mezí napětí včas odstavit příslušný string článků (od nabíjení i vybíjení), dát to najevo obsluze, která musí zjednat nápravu dle skutečného stavu článků.
Sám používám u nových stringů relativně levné balancéry s induktivním přenosem energie (kapacitní mají omezenou životnost) a optickou indikací balancování. Problém čínských balancérů je kvalita dodávek (z pěti zakoupených regulérně fungovaly jen dva). Jakmile některý z balancérů indikuje činnost, je potřeba zjistit stav úložiště. Někdy to může být spůsobeno jen přechodovými odpory na terminálech článků. U komplexnějších BMS může být problémem spotřeba a je potřeba věnovat pozornost i účelu, pro který byla BMS vyvinuta. U BMS určených do vozidel bývá častým problémem to, že neumožňují současné nabíjení a vybíjení nebo jejich rychlé střídání (vozidlo se buď nabíjí nebo jede - vybíjí se), což je typické pro provoz BMS ve stacionární FVE při střídavě oblačném počasí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
frenky
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 06, 2021 7:18 pm
Bydliště: Doubravička
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 30

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od frenky »

vata píše: stř úno 01, 2023 12:43 am Doporučíte mi něco pro můj účel? - LiFeYPO 2x8s, stupid regulátory i měnič :)
Ahoj Vatičko,

Já jsem osobně prozkoumal několik BMS (China) a nelíbí se mi žádná. :steaming:

S úspěchem a dlohodobě jsem spokojem s BMS od pana Kolaříka (vyráběl to asi fyzicky BEL). Bohužel již není v prodeji. Má ho jen v sekci (Bazar a komise). A to jen pro AKU 48V. https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?akt ... e-p010011#.

Možná by šli ty moduly BMS rozdělit na půl. Jeden modul ON4 je na 4 články. Takže jedna sada baterek dva ON4 a druhá sada baterek další dva ON4.
Asi to nepůjde zapasovat do jednoho arduina, (kvůli galvanickému oddělení) ale rozdělil bych to asi do dvou arduin. Pak by asi šel upravit program jednoho arduina aby přijímal údaje z toho druhého a celek pak může komunikovat s nadřazeným dohledovým systémem.
Nevýhodou tohoto řešení jsou ty dvě arduina.
Výhodou je, že když se to po.ere, tak je alespoň co opravovat. :rofl:
Jak Tě tady všichni známe, tak stejně ten program v arduinu přepíšeš :D :typerhappy:

Měj se pěkně a snad se na nás :sun2: brzy usměje, u mě je počasí zrovna hrozné :cloud: a teď :raincloud:

Jaromír (Frenky)

PS: Teď koukám na bel a má tam výrobky https://www.bel-shop.eu/monitor-baterie-mb60-8-6a/, ale jak to funguje nevím,
STUDER 2ks XTM4000-48, 2ks VT-80, 4 ks sodíkových AKU E4815
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

taktéž řeším ňákou dobrou BMSku k poloostrovním FVE . Hloupým nejdou nastavovat parametry (3,45V ...) a umí tristní balancovací proudy , jak Jsi zmínila . Úpravy parametrů umožňuje většina Smart BMS ... nemám a nechci Smart brain eraser :evil: .
Po dlouhém pátrání na aliexprdu jsem našel top kandidáta : https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 91024391_0
Už ju mám doma '10S-16S) , z prvních dojmů jsem nadšen :D . Chiňan mi tvrdil že 1metr kabel mezi BMS a displajem je max možá délka ... testnul jsem 10m a v pohodě :headbang: .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od Diablo007 »

Ten Bel mám a spokojenost. Nemá to tedy žádné bluetooth cloud služby a jiné nesmysli ale větráky na pořádném chladici to má a to je to důležité
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
vinklarekcz
Příspěvky: 12
Registrován: ned lis 13, 2022 5:49 pm

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od vinklarekcz »

Poněvadž mám ještě jiné koníčky než ostrovní fve, tak jsem si pořídil jako "BMS" malý nabíječ-vybíječ-balancer Air8 - https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=145924 - občas ho zapnu a zkontroluji aktuální napětí všech článků (balancovat jsem zatím nemusel). ps - používám externí napájení; později možná připojím zdroj 230V/12V= napojený na výstup z měniče.
3x380Wp, XTRA4415N-XDS2, Carspa 24V/3000W, LiIon 7s/100Ah
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od vata »

Moc díky za odpovědi, moc mě ale nepotěšily, skoro to vypadá, že zůstanu u klasických odporových řízených 3,6V /1A paličích, co jsou k mání u Kapiceho. A ještě jednou říkám - u 12V se musí sejít větší problém, aby nějaký článek při max napětí baterie 13,8V dosáhl balančního napětí paliče. A ochranu na podpětí oželím. Já např. na svých snad 10-letých žluťáscích samovybíjení nějak nepozoruju, ale je fakt, že už dlouho jsem je voltmetrem neobešla.
Na tomhletom počasí je frustrující to, že to člověk nemůže pořádně změřit, když takhle mizerně svítí, drží se mi baterka (2p 200Ah) někde uprostřed SOC, a napětí článku vlastně nic neříká o jeho stavu. Na druhou stranu, i když třeba celý týden se elektrárna fláká, grafy z toho lezou úplně placaté, a barák jede potupně na DS, pak může přijít vichřice, a naráz budíky ožijí - jako včera v noci při výpadku DS. Svtítila jsem si tady jediná na kilometry daleko. Aspoň tak...
Takže nejdřív si postavím další 12V 280Ah baterku s levnými odporovými paliči, dám ji paralelně ke zbytku, přičemž postavím i tu novou rozvodnici s měděnými sběrnicemi a pojistkami. No až pak se dostanu ke stavbě čtvrté série, která mi umožní pomyslet na přehození na 8s2p a tak zase začnu louskat ty dostupné BMS v aktuální nabídce. Třeba se tam nějaká šikovná a funkční nábojová pumpa vyskytne.

Z jiného soudku: podařilo se mi zamordovat 4Life packy (celkem 80Ah / 12V) v mobilním FVE zdroji :/ Story pro masochisty zde: https://vati.cz/mobilni-zdroj-4-kterak-znicit-baterii/ Potřebuju to ještě chvíli rozdýchat a trochu pozitivní energie (slunko), a proměřím to pořádně článek po článku.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

zdravé i stejně zajeté LiFePO4 bezpomínečně balancování nevyžaduje , toť mé osobní poznatky . Mým LiFe se věnuji jednou ročně - nabiji postupně každý článek na 3,45V . Mají-li LiFe články mezi sebou neshody , či jiné hašteření , bohatě stačí manuálně nastavitelný pálící balancer . Vzhledem k charakteristice LiFe minimálně 1A/100Ah .

Přečerpávací balancery jsou vhodnější k Li-Ion . Což jsem si ověřil na kulhajících Li-Ion blocích , jež jsem délší dobu testoval . Každý blok měl jinou reálnou kapacitu , vnitřní rezistenci a k tomu ještě i nemalý alzhamr-current . Indukčním balanční modul je dokázal srovnat i udržovat +/-10mV v rozsahu 90% SOC .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od Momo »

Je reálné požadovat po BMS, aby snížila dodávku do měniče, když se blíží nastavené minimální hodnote SOC?
Pokud mám zapnutý spotřebič/spotřebiče s velkou spotřebou, vybíjí se baterka vysokým výkonem, podleze nastavené SOC a pak se zase k SOC zpátky dobíjí.
V ideálním světě bych zde snížil odběr a plynule se dostal do stavu IDLE. Samozřejmě, že by to mohlo znamenat zvýšené odběry ze sítě.
Nebo by to řešil režim u Victrona "With Battery Life"? Mám tam "Without".

Myslím, že mám toto:
https://www.rec-bms.com/rec-q-battery-m ... ystem-16s/
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od brumlaj »

Na MP Marko250 ve svém vlákně někde tuším kolem 13. stránky zveřejnil paliče. Bohužel už se nedá hledat bez registrace, což by Ti Vato nemuselo činit problém. Možná sem někdo dá přímý odkaz, nebo Marko jej zveřejní i zde?
Nevýhoda srovnávačů napětí formou pumpy je jejich neustálá spotřeba. Za mne tedy 8 modulů Marko paliče nastavené na 3,45V + dle abramsovy zkušenosti ty Tvé moduly na 3,6V s vyhodnocením funkce + brutálním alarmem.
Na monitoring napětí článků, budeš-li jej někdy chtít, pak úplně jinou techniku.

edit: Moc díky za následující příspěvek alextc s odkazem! Čímž se ukázalo, že neregistrovaní nemaj přístup k přílohám (obrázky, schémata ....). Tak je to na autorech zda to o5 zveřejní.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne čtv úno 02, 2023 9:39 pm, celkem upraveno 2 x.
alextc
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 07, 2022 9:05 pm

Re: Jaké BMS vybrat pro 8s LiFeYPo?

Příspěvek od alextc »

Odpovědět

Zpět na „Baterie“