Wallbox samodomo

luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od luky »

Noparasito píše: čtv led 20, 2022 10:43 pm
luky píše: úte led 11, 2022 8:09 am - chránič typ B nebo sensor
Luky: Chranic typu B mas overen ???
Nemám. Nicméně tento výrobce (podle diskusí zde i jinde) patří mezi ty použitelný. Například se hojně používají jeho automatické přepínače.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

No zeptam se jeste takhle.
Nabijecka ve vozu je galvanicky oddelena?
Dost kabelu s "cihlou" hlidani DC slozky maji?
Wallboxy origo hlidani RCD take maji?
V pripade 800V architektury baterie je nabijecka resena jak?(treba 230V snad musi byt resena zvysujicim menicem??)
Elektromobilita = hromada otazek.
oscar
Příspěvky: 36
Registrován: stř kvě 19, 2021 8:18 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od oscar »

ma niekto skusenost s prenosom 0-10V (alebo 0-5V) riadiaceho signalu z greenBono do Simple EVSE na riadenie vykonu - ale bezdrotovo?
Mam len 5x2.5 drot pripravenu a nemam ako rozumne dostat von ten signal :(
dosach cca 10m, ale 30cm ytong+20cm polystyrenovy obvodovy mur a 3metrova vyska ma brani v tom aby som nerozvrtal fasadu...
Dexter
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 28, 2022 4:48 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Dexter »

Zdravím panové,

smekám před všemi co už mají samodomo instalaci wallboxu hotovou.
Stojím teď před jedním PoC jednu čast pořád moc nechápu. Jak se AC invertor v aute vypořádá s proměnným nabíjecím proudem.
Mám superba IV, auto umí nastavit jen dva mody: Reduced a Maximum. Pri maximalnim modu je odber 3.6kW pri reduced nejakych 1.5kW.
Mam tedy zato, ze narozdil treba od Tesly kde si muzu nabijeci proud nastavit snad po jednotkach amper skoda PHEV jine nez tyto dva mody neumi, takze
Q1, superba tedy nemuzu nabijet mensim proudem nez 6.5 pri 1f?
Pokud je odpoved ano, Q2 nabijení by se muselo sepnout jen pri minimalnim pretoku 1.5kW?

Omlouvam se za lamersky dotaz :)

Diky
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

Pokud auto ma konektor typ 2 a splnuje IEC 62196, tak by melo jit wallboxem omezit nabijeci proud "plynule" po 1A od 6A do proud ktery dovoli palubni nabijecka a kolik si detekovalo z PP pinu.

I Enyaq ma neco jako omezeni nabijeciho proud a da se aktivovat na mobilu i v aute a znamena to ze bere max 10A i kdyz wallbox povoluje napriklad 16A. K cemu je to dobre nechapu, ale je to tam.
Jinak ale stale reaguje na CP signal, tzn. Jen je jiny strop.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Dexter
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 28, 2022 4:48 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Dexter »

Diky moc, to jsem presne potreboval. Jdu si dostudovat type 2 specifikaci.
Ano, je to jak pisete, pres apku nebo pres menu v aute si muzu nastavit "rychlost" nabijeni, superb ma jen ty dva mody o kterych jsem mluvil, ale nevedel jsem jak presne probiha rizeni meiz palubni nabijeckou a wallboxem. Proc tam ta moznost omezeni je taky nevim, protoze ten rozdil 1.5 vs 3.5kW neni podle me moc zasadni, ale kdyby mel mozna nekdo slaby jistice, tak to muze kliknutim snizit.. nevim jinej scenar me nenapada.
Kazdopadne diky jeste jednou.

Jinak, kdyby mel nekdo zajem o melouch nebo rekneme brigadu, docela bych uvital nezaujaty par oci.
Mame u nas ve firme zadani postavit zkusebni autonomni charging stanici. V podstate ostrov (4-5kWp) s rozumnym ulozistem (max 10kWh) a 2x wallboxem. Je to pro experimentalni provoz a zadani je, ze to musi byt zcela offgrid.
Tak kdyby nekdo nevedel co roupama a s casem, SZ prosim, diky.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Tak to vypadá, že se k výrobcům samodomo wallboxu zařadím.

Zatím předběžně uvažuji takto:
- mám třifázovou FVE, tak i wallbox může být třifázový (Smart EVSE kit vypadá prima, nebudu muset programovat tu PWM logiku ;-) )
- před wallbox dám 3f přepínač, který bude vstup wallboxu přepínat buď z DS nebo z FVE. Přepínání budu řídit nějakou jednoduchou logikou. Tento přepínač umožní, abych zbytečně necykloval baterky přes FVE, když chci zrovna přes noc nabít "hodně"
- druhá "denní" logika bude řídit Smart EVSE přes Modbus, konkrétně velikost nabíjecího proudu přes den, půjde tedy o vytěžování. Bude tam více programů typu (A) večer nabité baterky a zbytek do EV nebo (B) nabíjej EV co nejvíce, co zbude, dej do baterek, apod.

Dotazy (Renault Zoe 50):
- netušíte, jak moc vadí změny nabíjecího produtu za pochodu? Dá se to dělat třeba i průběžně, nebo "jednou za minutu" a podobně?
- netušíte, zda vadí krátký výpadek nabíjení (při přepnutí DS - FVE)?
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

Nevim jak zoe, ale u skodovky.
- kratky vypadek nevadi. Stejne tak nevadi pripinani a odpinani fazi.
- mam periodu ve vypoctu dostupneho vykonu myslim 30vterin ale auto umi regulovat a reagovat mnohem rychlej.

Puvodne jsem prepinal mezi DS a FV primo s mezerou cca 5 sekund, ale ted delam mezikrokem kdy nastavim prud na 0. Prepnu a pak zvednu proud na pozadovany.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Konečně se mi trochu uvolňují ruce, tak můžu začít meditovat a budu rád za případnou zpětnou vazbu

- plánuji EVSE Kit V1.1 řízený Modbusem - provozuje to někdo takto?
- uvažuji, že na vstupu wallboxu dám ještě přepínání "přímo z DS" --- "z FVE", které bych rád řídil i elektronicky. Takže nějaký kodlův "stykačomat se západkou" nebo pro zjednodušení: https://www.emas.cz/vyhledavani?f%5Bq%5D=11BGC09T4D024
- měl by tam být asi proudový chránič typu B, ale ten stojí 7000 Kč (https://www.autonabijeni.cz/proudove-ch ... omobilitu/)?! Tak to tam snad nedám nic... EDIT: https://www.aliexpress.com/item/4000193036786.html někdo provozuje?

Díky
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

Ja poridil na jednofaz pro jistotu:
Testoval jsem jen AC unik proudu.
Screenshot_2022-04-02-17-29-02-587_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
Screenshot_2022-04-02-17-29-02-587_com.alibaba.aliexpresshd.jpg (383.02 KiB) Zobrazeno 4611 x
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

toto je ale přece běžný jističochránič. navíc čína, jaký to má význam?

při stavbě wallboxu bych řekl, dát rovnou 3F B chránič a hotovo, je jistota pro budoucí rozšiřování.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

Ano, kazdopadne vsude se doporucuje "B".
A to i kdyz to ma v sobe zabudovany Wallbox ochranu pred DC slozkou.
Pokud Wallbox nema, kazdej by mel pro sychr dat "B".
Ja na baraku mel vsude jen chranice AC 30mA, tak jsem dodal "jisticochranic" typ A (ze zkusenosti je pry mala pravdepodobnost prostreleni vestavene nabijecky a poskozeni rozvodu DC slozkou => riziko kazdeho provozovatele)
Vychazel jsem z:
https://www.mylms.cz/jak-funguje-a-jak- ... ranic/?amp
Typ chrániče
Typ AC – chránič reaguje pouze na střídavé reziduální proudy. Stejnosměrné pulzující proudy snižují citlivost tohoto přístroje. Nejlevnější a častá varianta v domovních rozvodech. Tento typ nedoporučuji, protože může dojít k jeho znefunkčnění přípojením spotřebiče např. s jednocestným usměrňovačem.
Typ A – chránič reaguje jak na střídavé (typ AC), tak i stejnosměrné pulzující reziduální proudy s DC složkou do 6 mA. Reaguje tedy i na malé jednocestně usměrněné proudy – regulace výkonu oříznutím jedné periody střídavého signálu diodou např. u fénů, levných horkovzdušných pistolí, levné spínané zdroje apod. Tento chránič je lepší a spolehlivější varianta.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

willcz píše: sob dub 02, 2022 11:27 pm při stavbě wallboxu bych řekl, dát rovnou 3F B chránič a hotovo, je jistota pro budoucí rozšiřování.
Inu, na to jsem se ptal, jestli má někco zkušenosti/šel by do https://www.aliexpress.com/item/4000193036786.html
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

luky píše: úte led 11, 2022 8:09 am Aktuálně nabíjím pomocí "přenosné" nabíječky. Ale protože chceme vyměnit auto za novější model s 2f nabíječkou, taky o nějakém wallboxu spekuluju. Zatím jsem dospěl k tomuto řešení:
- SmartEVSE nebo nějaký prostý generátor PWM pomocí Arduina. Ten produkt od evracing vypadá zajímavě. Dřív tam ten Modbus neměli.
- chránič typ B nebo sensor
- stykač
- kabel s koncovkou

Nadřazené řízení výkonu budu mít z mého PLC.
Uz na zacatku Luky psal a vypsal i model 👍
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od luky »

Noparasito píše: ned dub 03, 2022 12:42 am Uz na zacatku Luky psal a vypsal i model 👍
To ano, ale zatím jsem ho nekoupil, takže vám k tomu víc neřeknu. Každopádně marsla má téměř totožné myšlenkové pochody :-D Taky plánuju to řídit modbusem a taky spekuluju, jak to přepínat DS<>FV. Ale kvůli ceně asi použiju nějaký čísnký ATS. No zatím nějak přehnaně nesvítí, tak nabíjíme z DS.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

luky píše: pon dub 04, 2022 10:47 am
Noparasito píše: ned dub 03, 2022 12:42 am Uz na zacatku Luky psal a vypsal i model 👍
To ano, ale zatím jsem ho nekoupil, takže vám k tomu víc neřeknu. Každopádně marsla má téměř totožné myšlenkové pochody :-D Taky plánuju to řídit modbusem a taky spekuluju, jak to přepínat DS<>FV. Ale kvůli ceně asi použiju nějaký čísnký ATS. No zatím nějak přehnaně nesvítí, tak nabíjíme z DS.
Proč ATS?
na přepínání používám dva Eaton Z-SCH230/25-40.
Stejně by měl wallbox obsahovat silové relé, tak proč tam dávat další prvek.

Cívky jsou řízený pomocí dvou relé, kde jedno spíná přívod a druhé přepíná ty stykače.
Brání tak sepnutí obou zároveň. Logiku relátek pak řídí centrálně tecomat.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od luky »

willcz píše: pon dub 04, 2022 11:32 am Proč ATS?
na přepínání používám dva Eaton Z-SCH230/25-40.
Stejně by měl wallbox obsahovat silové relé, tak proč tam dávat další prvek.

Cívky jsou řízený pomocí dvou relé, kde jedno spíná přívod a druhé přepíná ty stykače.
Brání tak sepnutí obou zároveň. Logiku relátek pak řídí centrálně tecomat.
Možná jsem mimo, tohle řešení mě taky napadlo. Ale co se stane, když se v relé slepí kontakty? Mechanické blokování tam není. Nebo nějakým pomocným kontaktem bude vidět, že se relé nerozeplo?
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Myslím, že použiji něco takového: https://www.aliexpress.com/item/1005004036439996.html, spínání přepínacím relé (tj. nikoli "automatický přepínač").
Jeden už mi doma funguje. Nemyslím ale, že by to byla součástka navržená pro velké množství přepnutí.
Za něj napojím čínský proudový chránič B...
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

Ten stykac od Eatonu se asi tak lehce neslepi, mrknete na to jak vypada. Neni to jazyckove rele.
Navic spina bez zateze, tzn. Opet mala sance na prechodove jevy a slepeni.

A kdyby se to nedejboze stalo tak pred kazdym je stejne jistic.

Tak jako tak, ve wallboxu nejaky stykac ma byt, nechcete preci mit na konektoru trvale napeti.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od luky »

marsal píše: pon dub 04, 2022 3:29 pm Myslím, že použiji něco takového: https://www.aliexpress.com/item/1005004036439996.html, spínání přepínacím relé (tj. nikoli "automatický přepínač").
Jeden už mi doma funguje. Nemyslím ale, že by to byla součástka navržená pro velké množství přepnutí.
Za něj napojím čínský proudový chránič B...
Jo, jak říkám: máme totožný myšlenkový pochody. :idea: Tomuhle říkám ATS, ale ty spínací kontakty se spojují s řízením externě, takže tam jde vložit vlastní řízení a je z toho rychlý přepínač bez hrozby spojení obou výstupů :-) Jeden kus už mám doma.

Ale být tebou, vyberu nějakého prodejce s pozitivním hodnocením. Tenhle má v názvu pořadový číslo a nula hodnocení.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

- OT...
- mám EV (zatím velká spokojenost, mimochodem), potřebuji wallbox
- ale (do p....e) v garáži pomalu neprojdu kolem auta, abych k němu připojil kabel, do ničeho se mi tak ani nechce
- tak konečně nějak dnes pořešeno - kola visí u stropu
- už není výmluva, ten wallbox teď už musím ;)
Přílohy
20220425_190812.jpg
20220425_190812.jpg (613.07 KiB) Zobrazeno 4074 x
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Neměl by někdo prosím schéma čínského přepínače sítí?

Chová se mi takto:
Přiložím-li napětí na BR+BN, přepne se na B (pokud tam již není přepnutý)
Přiložím-li napětí na AR+AN a současně na BR+BN, přepne se na A
Přiložím-li napětí na AR+AN, ale na BR+BN není napětí a je přepnutý na B, tak se na A nepřepne (slyšitelný klik, ale bez přepnutí)

V modu přepínače by mělo tedy stačit spínat resp. vypínat AR. BR pak nechat zapnutý z výstupu přepínače (? - nebude pak ale problém s přepnutím, když v průběhu přepínání napětí z BR na chvíli zmizí?).

Rád bych si to ověřil pomocí schématu.
Přílohy
20220501_172325.jpg
20220501_172325.jpg (538.18 KiB) Zobrazeno 3918 x
yolo80
Příspěvky: 167
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od yolo80 »

V mojom bolo pribalene toto ak to pomoze.
switch.jpeg
switch.jpeg (862.01 KiB) Zobrazeno 3910 x
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

yolo80 píše: ned kvě 01, 2022 7:41 pm V mojom bolo pribalene toto ak to pomoze.
Díky moc!

Dívám se nicméně na schéma a nevysvětluje mi ani prioritní chování přepínače, ani chování, které jsem popisoval. Bude tam ještě něco, co v tomto schématu není, budu muset pátrat dále. Neřešil to už tady někdo?
yolo80
Příspěvky: 167
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od yolo80 »

Problem vidim v tomto:
Přiložím-li napětí na AR+AN, ale na BR+BN není napětí a je přepnutý na B, tak se na A nepřepne (slyšitelný klik, ale bez přepnutí)

Moj funguje tak ze ak prilozim napetie na AR+AN tak prepne vstup A, BR+BN prepne vstup B, ak je napatie na AR+AN a zaroven BR+BN tak je zapnuty vstup A. Ja som svoj prerabal tak aby nebral ziadny prud, prud potrebuje len na prepnutie a potom je odber 0.
Naposledy upravil(a) yolo80 dne pon kvě 02, 2022 9:31 am, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Elektromobilita obecně“