Jakou zvolit větrnou turbínu?

Odpovědět
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

Díky, a ty že nejsi pedagog?
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

Dá se obecně vzato vzít nějaké množství menších tlumivek (vyrobených nebo něco jako https://www.tme.eu/cz/details/dtmss-47_ ... -068-45-v/) a dát sériově za sebe místo jedné velké tlumivky?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od kybos »

Dá se, ale na 2mH jich budeš potřebovat cca 30 kusů, což vyjde zhruba na 6000Kč. A to je asi tak desetinásobek ceny té tlumivky z bazoše.
Další aspekt je ten, že ta tlumivka má cca 5 miliohmů. Když jich dáš 30 do série, budou mít dohromady 150 miliohmů. Tomu bude při proudu 45A odpovídat výkonová ztráta cca 300W jenom na odporu vodiče. K tomu budeš muset koupit alespoň 10W ventilátor, abys je uchladil. Není to příliš?
P.S. : Jen tak pro úvahu - kdyby ta tlumivka z bazoše měla mít stejný stejnosměrný odpor vinutí, pak by při jmenovitém proudu 250A (na štítku) měla ohmické ztráty na vinutí přes 9,3 kW.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

To mne dobře vyučuješ, kybos, a věřím, že to bude užitečné i pro jiné lidi tady ;-). A takové soukromé poučení pro mne - nedělat věci kvapně (ty triviální chyby v Excelu), takové věci se musí v klidu "doublecheck".

Snad už (protentokrát...) jen poslední ověření, budeš-li mít ještě ochotu: Jak vypočítat, že právě 1,8mH (nebo jiná) indučnost: vyplývá to opravdu, jak si myslím, z maximálního impulsního proudu, který může téct mosfety při spínání? Máš na to případně nějaký jednoduchý (odhadový) výpočet?

A díky moc :sun: !
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od kybos »

Dobře tedy, udělám takový extrémně až scholasticky zjednodušený náznak výpočtu.
V první řadě je nutno odhadnout hysterezi spínání spinače. Výstupní odpor děliče R11, R3 a R9 je cca 10k Ohmů. K tomuto odporu je nutno přičíst hodnotu R5 a dostáváme se na 11 k Ohmů. Hysterezní napětí na vstupu komparátoru tedy dostaneme jako podíl tohoto výsledného odporu a odporu R16 (výstupní odpor děliče zanedbávám bez podstatného vlivu na snížení přesnosti) vynásobený napájecím napětím komparátoru (15V ... zanedbávám velikost saturačního napětí). Číselně tedy Uh = 11000/10000000*15 = 16,5mV. Tuto hodnotu přepočteme na vstup děliče napětí R11,R3,R9. Označme ji třeba delta Uf (rozdíl napětí na výstupním filtru). Pak tedy delta Uf = Uh/(R9+0,5*R3)*(R9+R3+R11) = 0,0165/(12000+500)*(12000+1000+56000) = 91,08mV. Znám tedy rozkmit napětí na výstupním filtru regulátoru. Následně musím zjistit, jaká bude maximální doba sepnutí spinače. Pro návrh regulátoru jsem předpokládal minimální zatěžovací proud regulátoru 2A, který zaručuje připojená sada balancérů ve stavu, kdy jsou všechny články napěťově vyrovnané ( v realizaci byly použity balancéry od člena fóra MP casper). Ze vzorce t= U*C/I vypočteme maximální čas sepnutí t= 0,09108 * 0,04 /2 = 1,82ms. Nyní potřebuji zjistit velikost indukčnosti, pokud předpokládám, že výstupní napětí generátoru při jmenovitém výkonu bude přibližně 50V a povolený nárůst proudu v indukčnosti během doby sepnutí spinače zvolím s ohledem na povolené sycení tlumivky na 50A. Teď udělám hodně hrubé zjednodušení, jelikož budu předpokládat, že indukčnost je zcela lineární a bez vlivu nasycení jádra. Pominu diferenciální počet a přejdu k diferenčnímu výpočtu dle vzorce U=L*delta I/delta t. Z tohoto vzorce určím L = U * delta t / delta I = 50 * 0,00182 /50 = 0,00182H, čili 1,82 mH. Je zřejmé, že tento výpočet je velmi přibližný a (pokud jsem neudělal chybu) bude se alespoň blížit k reálné hodnotě potřebné indukčnosti. Lze předpokládat, že kdyby se započetly vlivy přesycení, bude díky nižší hodnotě efektivní indukčnosti hodnota maximálního proudu překračovat stanovený limit 50A. Proto by bylo vhodnější zvolit tlumivku s vyšším maximálním proudem (bazoš: Imax=250A). Tomuto proudu také musí vyhovovat parametry spínače a komutační diody.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

Díky, super, hlavně ten minimální zatěžovací proud, aby to fungovalo, pro mě je důležitý, když tam není oscilátor.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od kybos »

Tak jaký je verdikt? Budeš kupovat třicet kousků T520-52 nebo raději tu tlumivku z bazoše? Nebo jsi objevil nějaký jiný postup, jak získat levněji tlumivku s potřebnými parametry?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

kybos píše: úte říj 12, 2021 4:12 pm Tak jaký je verdikt? Budeš kupovat třicet kousků T520-52 nebo raději tu tlumivku z bazoše? Nebo jsi objevil nějaký jiný postup, jak získat levněji tlumivku s potřebnými parametry?
Díky za dotaz a skvělou edukaci, kybos, přiznám se, že té půlmetrákové zátěži zatím stále odolávám. Ale makám na tom, pomalu nemyslím na nic jiného než na tlumivky, manželka mi už říká, že z toho blbnu. Vyslal jsem ještě dotaz na https://skybergtech.com/produkty/tlumiv ... /rada-tdc/, vypadá to, že to dělají ad hoc na zakázku, jsou kousíček od vísky, kde bydlím, a pan návrhář se mnou půl hodiny hovořil o FVE...
Vypadá to, že lze stěží čekat cenu pod 3000 Kč, takže do mého mentálního obzoru se znovu vrací i varianta HF "MPPT" řešení (cosi jako http://akb.kiev.ua/index.php?route=prod ... uct_id=158) nebo snad i ta primitiva s relátkem a dump load (já tam stejně potřebuji v zimě přitápět kvůli baterkám a to by bylo vlastně krásné řešení...).
Takže strpení prosím, určitě budu referovat.

Mezitím mi banka příjemce vrátila peníze za turbínu, protože (taková školácká chyba) jsem uvedel sice správný IBAN a BIC/SWIFT, ale blbě název účtu. Tak jsem se poučil v hovoru s "mou" Airbank, že to banky vracejí jako "nesprávné číslo účtu". Tak druhý pokus. Mimochodem, pokud by Ista Breeze někdo kupoval u stejného bulharského "oficiálního EU b2b prodejce", tak správný název účtu je "FAST TRADING LTD", to mi onen žoviální prodejce jaksi zapomněl napoprvé sdělit. Tak snad to dopadne.

Raději přidat jeden panel než jakoukoli větrnou elektrárnu... Ale je to teď už taková challenge ;-) a já mám ve zvyku věci dovádět do konce...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od kybos »

Ještě jsou k dispozici další možnosti. Já jsem vycházel ze součástkové základny, kterou jsem měl k dispozici. Můžeš udělat pár drobných modifikací pro snížení potřebné indukčnosti a vybrat si někde menší tlumivku. Nabízí se například snížení hystereze zvýšením odporu R16 třeba na dvojnásobek. Frekvence spínání se zrychlí a o trochu se zvednou spínací ztráty fetů. Nebo snížení výstupní kapacity regulátoru na polovinu, což zase může zvýšit zatížení akumulátoru mikrocykly. Vždy je to o volbě přijatelného kompromisu a hodnoty součástek neber tedy jako dogma ale jen jako první výkop, který je třeba přizpůsobit vlastním potřebám a možnostem. Buď kreativní a nenech se omezovat nějakou HF verzí nebo nedej bože nějakým reléovým orlojem, jelikož tyto varianty budou mít dle mého názoru výrazně nižší životnost.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od josse »

Myslím že by mohl marsal začít uvažovat, že to zvládne v PLC, teď nevím co tam používá jako oblíbené. Začal bych jak rychlou PWM to dokáže generovat, postavit vhodný driver a výkonové tranzistory, a podle toho teprve zvolit indukčnost...

Ta rychlost zpětné vazby je sranda vzhledem k setrvačnosti soustrojí, takže velikost (mechanická + váha) tlumivky teď spočívá na frekvenci PWM co to umí...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

josse píše: Myslím že by mohl marsal začít uvažovat, že to zvládne v PLC
Používám Teco Foxtrot "na všechno", rezerva na PWM tam myslím i v tom Foxtrotu 1 (v kozlovně mám už Foxtrot 2) stále bude, cyklus je nyní v desítkách ms, pod 50ms. Resp. si ještě ověřím, jetli Foxtrot to PWM neumí náhodou např. přes přerušení, mimo hlavní cyklus. Popravdě řečeno, uvažuji stejně o nějaké vícestupňové ochraně (u elektrárny většinou fyzicky nebudu):
- první stupeň elektronická regulace
- (možná) druhý stupeň orloj relé+dump load nebo spíš stykač do zkratu spouštěný zvýšeným napětím na baterii (selhání elektronické regulace ap.)
- třetí stupeň odklápění, které objednaný WindSafe model má
kybos píše: Nabízí se například snížení hystereze zvýšením odporu R16 třeba na dvojnásobek
Jojo, stále potřebuji popostrkávat, díky, prostě mi to takhle elektrotechnicky úplně "samo" nemyslí - zvýšit kmitočet dávat smysl. Pokud přes PLC, které by nestíhalo napřímo, tak může PLC třeba napěťově řídit nějaký oscilátor jánevím s 555 a přes IXDN614 spínat mosfety, případně tomu věnovat jedno Arduino apod. Nebo "elektrotechnicky" snížením hystereze, jak píšeš.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

Ista breeze i-2000 "WindSafe" rychlý unpacking (více dnes nestíhám...):

Rezistence mezi dvěma vývody 1,7Ω
Induktance 5 mH
Šířka listů na konci jen 4 cm, mají aspoň "dezén"
Bral jsem bílé listy, snad budou méně smrtonosné pro ptáky než tmavé
Ocas je tedy docela tenký plasťák

Budu nakonec dělat třístupňovou regulaci/ochranu:
a) MOSFETY spínající dump load 2Ω (dodatečné topení za zimních vichrů si nemohu odpustit...)
b) MOSFETY spínané PWM s attiny85 (když za letních vichrů nebudu chtít topit + druhá ochrana), attiny85 taková nová challenge ;-)
c) ruční zkrat ještě před diodami
Přílohy
20211027_131340.jpg
20211027_131340.jpg (321.58 KiB) Zobrazeno 6403 x
20211027_131323.jpg
20211027_131323.jpg (520.57 KiB) Zobrazeno 6403 x
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od kybos »

Jako první tři kroky doporučuji:
1. Zvážit jednotlivé listy na přesné (kuchyňské) váze a porovnat jejich hmotnosti.
2. Preventivně odstranit rotační kontakty a nahradit je jemně slaněným kabelem (alespoň čtyřnásobně většího průřezu než originální drátky) spuštěným do stožáru. Konec kabelu musí být uchycen průchodkou k otáčející se gondole a v místě průchodu přírubou chráněn trubičkou aby se o přírubu při otáčení gondoly neprodřel.
3. Rotor při montáži alespoň staticky vyvážit (umožňuje to drobná vůle v otvorech pro uchycení listů) ještě před montáží na osu generátoru ( tam už vadí přesnému vyvážení i drobný zádržný moment generátoru).

Jen tak pro inspiraci:
ložiska točny gondoly
ložiska točny gondoly
ložisko otoče gondoly.jpg (237.04 KiB) Zobrazeno 6396 x
Otočný kontakt je nahrazen radiálním a axiálním ložiskem, kterými vede trubka pro kabel.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od Diablo007 »

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/z ... d=14049352

Jestli bude fungovat a dají tomu normální barvu tak by to mohlo být zajímavé
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

kybos píše: stř říj 27, 2021 5:16 pm Jako první tři kroky doporučuji:
1. Zvážit jednotlivé listy na přesné (kuchyňské) váze a porovnat jejich hmotnosti.
Díky, kuchyňská váha hlásí: 656g, 656g, 657g, to je dobré.

Než to začnu montovat a vyvažovat, klohním schéma, připomínky vítány ;-).

Netuším třeba, zda bude třeba IRF3808 chladit, když se použije IXDN614PI?

Míním tedy použít dva Attiny85 boardy, samozřejmě že by to zvládlo i jedno Attiny, ale chci tam mít dvě "nezávislé regulace". Tedy: měření výstupního napětí, hystereze, spínání dump loadu a druhé větve po cívce míním nechat na programy. Připomínky obzvláště vítány k tomu "zbytku"...

Taky jsem koukal do šuplíků (KY715 :D ).

Zjišťuji btw, že u EasyEDA asi zůstanu, pro takové to mé bastlení mi úplně vyhovuje ;-).
Přílohy
Schematic_mswind_1.png
Schematic_mswind_1.png (537.13 KiB) Zobrazeno 6360 x
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od Kodl69 »

chlazení netuším, ale nějakej kousek hliníku bych tam dal, už jenom pro dobrou tepelnou vazbu. V měniči se mi víc hřejí trafa než mosfety, ale kousek hliníku tam je.
Spíš k tomu napájení elektroniky: stabilizátor na jakékoliv arduino desce je prakticky bez chlazení, a pak je to zdrojem problémů - arduino vypadává, i když mu zdánlivě nic nechybí. Navíc lineární regulace žere elektriku a nic z toho. tj 1.) na otevření mosfetů stačí 12V, dal bych tam step down modulek z ali, třeba tenhle: https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 0170%22%7D
a na získání 5V už nějakou dobu dávám tohle: https://www.aliexpress.com/item/3280704 ... 3339%22%7D je potřeba přeškrábnout kousek mědi u toho adj. a propájet 5V, ten trimr stojí za... Tam, kde na 7805 musel být chladič , tak tohle je studený... Pokud bys měl strach o rušení, talk tohle dej jako předstabilizaci a na arduino attiny modulku nech úbytek jenom 2-3V. Jakou máš představu o přesnosti měření napětí tím ATTINY? Bude to v pokojové teplotě nebo někde venku?
Edit: chybí ti tam "zavírací odpory" na mosfetech. Když bude aparát bez napájení, můžou být mosfety v neurčitým stavu. Tj odpor cca 4k7 mezi gnd a výstup IXDN není zbytečnej...
Edit 2: po tom, co mi špička napětí prošvihla podobnej step down na 12V a pak i druhej na 5V a komplet shořela elektronika měniče, tak dávám všude transily, jak na vstup, tak na 12V i na těch 5V...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

Kodl69 píše: pát říj 29, 2021 12:38 am Edit: chybí ti tam "zavírací odpory" na mosfetech. Když bude aparát bez napájení, můžou být mosfety v neurčitým stavu. Tj odpor cca 4k7 mezi gnd a výstup IXDN není zbytečnej...
Myslel jsi 4k7 mezi GND a gate?
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od Kodl69 »

jasně.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

Takže s odbočkou na viewtopic.php?f=77&t=387 a s poděkováním kybosovi i dalším za veškerou pomoc začínám stavět provozní verzi níže. Dám vědět, jak se to bude vyvíjet ;-).

Kód: Vybrat vše

// vstupní dělič:
// Vbat-R1-Vin-R2-//
// Vref = 2.56V
// ADC = Vin * 1024 / Vref


#include<avr/io.h>
#define F_CPU 16500000UL

#define meas_array_size 200

unsigned int meas_array[meas_array_size];  // to hold last values for the simple meaning average calculation

void adc_setup() {
  DDRB |= (1 << PB1);
  TCCR0A = 0x00;                    // Timer0 normal mode
  TCCR0B = 0x00;
  TCCR0B |= (1 << CS00) | (1 << CS02); // prescaling with 1024
  TCNT0 = 0;
  ADCSRA |= (1 << ADEN);            // Enable ADC module
  ADMUX = 0b11010001;               // Configuring PB2 to take input
  ADCSRB |= 1 << ADTS2;             // Timer / Counter 0 overflow triggers the ADC to perform conversion
  ADCSRA |= (1 << ADSC) | (1 << ADATE); // Enabling start of conversion and Auto trigger
  // set port PB5 for reading the switch
  DDRB &= ~(1 << PB3);              // Set the pin PB5 as input
  PORTB |= (1 << PB3);              // Activate pull-up resistor for PB5
}

// hold the moving average
int meas_avg(unsigned int meas_value) {
  unsigned long avg = 0;
  // make shift
  for (int i = 0; i < meas_array_size - 1; i++) {
    avg = avg + meas_array[i];
    meas_array[i] = meas_array[i + 1];
  }
  // write new value
  meas_array[meas_array_size - 1] = meas_value;
  // add last value
  avg = avg + meas_value;
  // calculate average
  avg = avg / meas_array_size;
  return (avg);
}

int main() {
  adc_setup();
  while (1)  {
    int adc_l = ADCL;                          //value of Input  Voltage
    unsigned int adc_val = (ADCH << 8) | adc_l; //Storing entire ADC value in a variable
    bool is_switch = PINB & (1 << PB3);        // The switch on PB3 disables the function (output is always OFF)

    // averagize and read back the averagized value
    int smoothed_val = meas_avg(adc_val);

    if (is_switch) {
      if (smoothed_val >= 640)                 //ON
        PORTB |= (1 << PB1);

      if (smoothed_val <= 625)                 //OFF
        PORTB &= ~(1 << PB1);
    }
    else
      PORTB &= ~(1 << PB1);                    // OFF because of the switch

    //Clearing overflow flag
    TIFR |= (1 << TOV0);
  }
}
Přílohy
Schematic_mswind_v2_2021-10-29.png
Schematic_mswind_v2_2021-10-29.png (574.27 KiB) Zobrazeno 6306 x
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od Kodl69 »

ten odpor stačí jeden na výstupu IXDN, těch pár ohm v gate nemá na nic v tomhle stavu vliv, takhle je máš prakticky paralelně, tj potom by měly mít cca 10k-15k každej, ale proč to zesložiťovat...
Ještě doporučuju při realizaci dát si pozor na velikost smyčky proudu přes tlumivku/odpory, která má být co nejmenší, co nejkratší cesty od budičů k mosfetům, a kde a jak je zapojený to měření, jak vypadají zemní cesty. Jinak to bude fungovat náhodně, a nebudeš tušit, proč, impulsní rušení v procesoru je to nejhorší co může být...
Jo a ty LED (klidně s 10k odporama) zapoj až za IXDN, je zbytečný ten procesor zatěžovat, ale naopak měly by tam být nějaký 10k odpory proti zemi, aby byla zajištěna log 0 ve chvíli, kdy procesor teprve nabíhá... Argument, že je tam ta led je chybnej, při 0mA na ní může být klidně 2V úbytek... Celkem mě to vytrestalo na nějakíé konstrukci, kde byly redled jako reference 1.65V - to už dávno není pravda, používají se jiný materály na PN přechod, VA charakteristika led je podstatně plošší než kdysi u GaAs LED ...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

Kodl69 píše: sob říj 30, 2021 12:31 pm ten odpor stačí jeden na výstupu IXDN
Jasně, díky :oops:.
Kodl69 píše: sob říj 30, 2021 12:31 pm Jo a ty LED (klidně s 10k odporama) zapoj až za IXDN
Nooo, dioda je přímo na minidesce. Ještě medituji, jestli nevyhodím minidesku a nedám přímo Attiny bez ní. Větrník už stojí, ta elektronika vezme čas.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od kybos »

marsal píše: ned říj 31, 2021 6:39 amVětrník už stojí, ta elektronika vezme čas.
Jak vysoko?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

kybos píše: ned říj 31, 2021 7:35 am Jak vysoko?
Podle plánu nízko na testovacím stožáru ;-). Teď elektronika, testovací provoz a pak nějaký lepší stožár.

Ten obchodník jinak vyjímečně nelhal, brzy po mém nákupu šla cena celkem výrazně nahoru!

Kvalita?
Na spojovací tyči k ocasu blbě vyvrtán průměr díry. Na ocasu o 90 stupňů špatně vyvrtán průchod. Záslepy na hlavičky šroubků zmiňované v návodu nikde...
Ještě, že na konstrukci je "Designed in Germany", to mne uklidňuje.
Přílohy
20211030_171424.jpg
20211030_171424.jpg (514.05 KiB) Zobrazeno 6230 x
20211030_164846.jpg
20211030_164846.jpg (719.34 KiB) Zobrazeno 6230 x
Cena.jpg
Cena.jpg (55.22 KiB) Zobrazeno 6230 x
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od marsal »

Tak ještě jedna variace :oops:

Dvě "nezávislé" destičky včetně 7812 a Digispark Attiny board na každé z nich (kondenzátory a ochranné prvky na Digispark destičce jsem nekreslil), zjednodušeny odpory podle připomínky kodla, další dílčí záležitosti, včetně:

Prosím vás, ten drát "Bat+ sense" (pro měření aktuálního napětí na baterii) je nyní za shuntem měřícím proud nakreslený správně (předtím byl před shuntem) ??
Přílohy
Schematic_mswind_v3_2021-10-31.png
Schematic_mswind_v3_2021-10-31.png (384.44 KiB) Zobrazeno 7059 x
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jakou zvolit větrnou turbínu?

Příspěvek od Kodl69 »

teoretický nejlepší místo je přímo kontakt baterky, záleží na vnitřních odporech spínače i na délce drátu. Další věc je, jakou chybu dokážeš tolerovat, Midnite nic takovýho nemá, a funguje na desetiny voltu s přehledem...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Využití větrných turbín“