JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Odpovědět
mpcz
Příspěvky: 27
Registrován: sob říj 15, 2022 3:43 pm

JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od mpcz »

Zdravím, začal jsem pracovat na monitoringu BMS JK JIKONG přes TTL serial "485" pro dobré vlastnosti této BMS. Prosím, prosím, své poznatky ohledně komunikace přes Bluetooth a GITHUB pište pokud možno do jiného vlákna. Cílem je jednoduchá konstrukce s velmi jednoduchou opakovatelností a cenou. Tím nechci říci, že se to podaří, ale budu bojovat.
Zatím jsem zjistil a ověřil to, že výstup označený 485 je ve skutečnosti klasický serial s GND, RX a TX s rychlostí 115200. TX daty vysílá, RX data přijímá (někdy to totiž výrobce označuje naopak). Tento výstup by se měl správně jmenovat "pro převodník TTL na 485" nebo tak nějak. V klidu je ale BMS hibernovaná a na výstupu není žádný pohyb. Musí se to odhibernovat a potom pomocí příkazu pošle velmi dlouhý string obsahující data. Zatím jsem se dál nedostal, musím data odkódovat a zjistit, jak jsou kódovány a poskládány, boj běží. PDF, asi tak 12 verze, kterou jsem našel uvádí příkazy pro čtení i pro zápis změn, toto zatím nevím, zda funguje a jestli lze měnit vše, co dá nastavit přes Bluetooth. (Ta dokumentace je tedy opravdu naprosto zmatená, těžko se hledá a každá je jiná a mnohdy je nejednoznačná nebo nesrozumitelná). No moc práce si s tímto výrobce nedal.
Je tu prosím někdo, kdo šel touto cestou (NE BT) a má co k tomuto tématu komunikace říci? Nemyslím odkazy na GITHUB, které si snad najdu i sám, ale řešení BT nechci z mnoha důvodů. Děkuji, mpcz, 11apr2023
mpcz
Příspěvky: 27
Registrován: sob říj 15, 2022 3:43 pm

Re: JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od mpcz »

Tak je posun. JK BMS již po "485" odpovídá a rozparcelováním dlouhého stringu lze udělat přehledovou tabulku nejdůležitějších parametrů baterie. Někdo tu psal, že string je dlouhý, což je a nenačte se celý. To se musí ještě prozkoumat, jestli je to pravda a co pak s tím. Zatím je to v aplikaci W10 na NB. Neměl by asi ale být problém to protáhnout ethernetem do internetu a zobrazit v Androidu podobně, jak v originální aplikaci od výrobce pro lokální Bluetooth. To už mám ozdkoušeno při vyčítání elektroměru po 485-ce. Zatím není odzkoušeno, jak na změnu parametrů baterie v BMS, pokud to vůbec jde. To bude možná větší oříšek. Každopádně se ukazuje, že výstup na "485" lze používat paralelně s Bluetoothem. Vyčtené hodnoty sedí se zobrazení via BT. Do jaké míry to ale půjde, to se asi teprve ukáže. Boj pokračuje. 11apr2023
Raww
Příspěvky: 78
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od Raww »

Lze měnit parametry komunikace jako adresa, rychlost, paritu?
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
mpcz
Příspěvky: 27
Registrován: sob říj 15, 2022 3:43 pm

Re: JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od mpcz »

Co je tím myšleno? Jako v BMS nebo na druhé straně? mpcz, 13apr2023
Raww
Příspěvky: 78
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od Raww »

mpcz píše: čtv dub 13, 2023 12:47 pm Co je tím myšleno? Jako v BMS nebo na druhé straně? mpcz, 13apr2023
Myšleno v BMSce. Nebo má prostě pevně danou adresu 1 a rychlost, paritu taky nějakou napevno?
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
DanoP
Příspěvky: 60
Registrován: ned pro 12, 2021 11:07 am

Re: JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od DanoP »

Bohuzial 485 v JK-BMS je implementovane dost nestastne - ziadne adresovanie (resp. mozna zmena adresy), takze co BMS-ka to RS485 linka. V podstate priamo na BMS je proprietarny seriovy protokol s TTL 3,3V urovnami, akurat s RS485 prevodnikom bezi na RS485 linke a je galvanicky oddeleny.
Da sa citat parametre aj po clankoch, ale kto by to robil ked to ide vycitat na jeden sup. Rychlost, parita je fixna - neda sa nastavit.
mpcz
Příspěvky: 27
Registrován: sob říj 15, 2022 3:43 pm

JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od mpcz »

Zdravím, mám prosím dotaz na uživatele systému připojení do JK BMS přes Bluetooth, kteří se sami do komunikace ponořili. Jde o to, jestli JK BMS posílá při komunikaci i serial number ve standardním balíku dat nebo je třeba se dotázat speciálním dotazem, popř. jakým. Standardní aplikace JK pro Bluetooth posílá dotaz na serial number HW BMS až z jiné karty, takže to tak vypadá. Jsem již unaven studiem mnoha různých datasheetů, který je navíc každý trochu jiný. Děkuji, mpcz, 23apr2023
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od josse »

mpcz píše:Zdravím, mám prosím dotaz na uživatele systému připojení do JK BMS přes Bluetooth, kteří se sami do komunikace ponořili. Jde o to, jestli JK BMS posílá při komunikaci i serial number ve standardním balíku dat nebo je třeba se dotázat speciálním dotazem, popř. jakým. Standardní aplikace JK pro Bluetooth posílá dotaz na serial number HW BMS až z jiné karty, takže to tak vypadá. Jsem již unaven studiem mnoha různých datasheetů, který je navíc každý trochu jiný. Děkuji, mpcz, 23apr2023
Přes Bluetooth se komunikuje na základě Mac adresy. Žádné další adresování tam není, ani další heslo.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
mpcz
Příspěvky: 27
Registrován: sob říj 15, 2022 3:43 pm

Re: JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od mpcz »

Dík, nejde mi o adresování, jde mi vyčtení S/N HW BMS. Při spojení nakrátko BT se dá S/N vyčíst na třetí kartě originální BT aplikace, ale v tom velkém balíku dat, co pošle JK BMS není. Také v PDFku proces vyčítání není popsán. Ví to prosím někdo? (Asi by to šlo zachytit v komunikaci, ale dotaz je rychlejší). Děkuji, mpcz, 23apr2023
mpcz
Příspěvky: 27
Registrován: sob říj 15, 2022 3:43 pm

JK BMS - komunikace přes TTL 485 serial ONLY! NO BT!

Příspěvek od mpcz »

Zdravím, tak kompletní oboustrnnou komunikaci se z JK BMS podařilo dostat přes internet do Android mobilu a APK pracuje. Stránka vypadá v mobilu skoro stejně, jako ta originální přes BT. Jen jsem zrušil některé nepodstatné údaje, které na dálku nepotřebuji a ty, které se dopočítávají a již ze své podstaty jsou jen hrubý odhad. Také jsem to všechno dal na jednu stránku, vč. přepínačů Charge, Discharge a Balance, to posunování stránek ve verzi BT mě nedělalo dobře. Komunikace je šifrovaná, přístup heslem. CHROME i FIREFOX.
Funguje všechno, až na přepínač BALANCE, který urputně odolává. V manuálu, kterých mám již několik verzí se adresa registru několikrát změnila, což něco naznačuje, ale vyzkoušel jsem všechny varianty a nic. Obsah registru i jeho změny sice SW v mobilu vyčítá správně, ale přepnout z mobilu se nedaří. Poslední pokus byl s registrem HEX 9D, ale také nejde přepnout. Druhé dva přepínače CHARGE a DISCHARGE to čte i přepne správně, přičemž struktura příkazu a dotazu je totožná. Skoro to na mě dělá dojem, že tam mají ve firmware nějakou chybu nebo tento přepínač z nějakého důvodu vstup 485 nepodporuje. Nebo je to jiný registr nebo je třeba splnit nějakou další podmínku. Těžko říci, nápady došly.
Tedy dotaz: nezabýval se tímto problémem někdo?
Díky, mpcz, 5jun2023
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“