Řízení výkonu SolarEdge přes Node-RED?

Odpovědět
jbb
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 08, 2024 9:29 pm

Řízení výkonu SolarEdge přes Node-RED?

Příspěvek od jbb »

Rozbíhám svou FVE ve složení 3x Victron MultiPlus-II 5000 a AC-AC coupling SolarEdge SE9K. No a v případě ostrovního provozu dochází k tomu, že jak se nabijou baterky a není kam dávat výkon, SolarEdge se odpojí a restartuje - mezi tím se baterky trošku vybijí a znovu. Nicméně tenhle cyklus je tak na 30 min a bylo by výhodnější SolarEdgy při SOC >99 naznačit, ať omezí výkon.

To by neměl být problém v Node-RED naprogramovat, je tam node PV-inverter, který když vyberu, tak má (jedinou) variantu PowerLimit(W). Bohužel, ať mu pošlu, co mu pošlu (600...15000...6... cokoliv!), k žádnému omezení výkonu SolarEdge nedojde... A naopak zrcadlový node PowerLimit(W) posílá stále null.
Nemáte někdo podobnou zkušenost, případně nějaký nápad co dělám (možná) blbě? Nebo kde se zeptat jinde?
jbb
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 08, 2024 9:29 pm

Re: Řízení výkonu SolarEdge přes Node-RED?

Příspěvek od jbb »

Koukám že tohle asi nikdo neřešil ještě. Zatím jsem si poradil jinak...
1. Přes MP2-Switch do polohy "invertor only" se odpojuji od sítě už bez nutnosti fyzického shození jističe. Tedy klasicky SOC>95 Switch=Invertor a SOC<85 Switch=On
2. To ovšem demaskovalo stav, že SE odmítal naskočit. Aplikace SE je pro kočku, nicméně při fyzickém vytvoření APčka na SE se lze připojit tabletem či telefonem, po zadání IP adresy SE je přístupný portál se všemi nastaveními SE. A tu se ukázalo, že hodnoty pro náběh SE zvolila firma poměrně špatně - freq max byla 50,05, což Victrony v ostrovu nebyly schopné dodržet.
3. Po úpravě tohoto jsem vyřešil i AC coupling, kdy P(f) byla v P1 nastavena na 52,4 Hz 20%, což zcela přesahuje hodnoty doporučené výrobcem. Při nastavení 51,3 a 0% je systém schopen v ostrovu regulovat výkon až k pár wattům, je-li potřeba. Tedy místo pravidelného cyklu "výkon-vypnutí-náběh" teď již SE jede celý den jak je třeba.

Snažím se komunikovat i s podporou SE, ale je to zatím poměrně složité, o node-redu mnoho netuší (netuší ani, že komunikace směrem ze SE do Cerba funguje obstojně a já bych potřeboval než tu komunikaci z Cerba do SE...)
jbb
Příspěvky: 7
Registrován: stř kvě 08, 2024 9:29 pm

Re: Řízení výkonu SolarEdge přes Node-RED?

Příspěvek od jbb »

Tak (snad) vyřešeno. Já teda nevím, zda takovouhle funkcionalitu potřebuje ještě někdo jiný než já, nicméně kdyby se to někomu hodilo...

1. PV-inverter node v Victrone nodech v Node-RED umí ukázat a zadat omezení výkonu jen ve W, nikoliv v %. Takže to se SolarEdge nefunguje. Skoro všechny ostatní funkce uzlu pro SE funguje, tato však ne.

2. Lze ovšem ovládat SE přímo přes Modbus - registr F102 ukazuje v % omezení výkonu, ten samý registr lze i zapsat (Unit ID - 126, IP adresa SolarEdge). Je k tomu v Node-RED potřeba doinstalovat paletu node-red-contrib-modbus.

Jak jsem již napsal, zatím jsem nutnost zakázání přetoků realizoval přechodem k ostrova a ponechal řízení na (upraveném) AC couplingu, nicméně tuhle variantu si ponechám v záloze pro případ že bych potřeboval omezit výkon/přetok a nechtěl jít do invertorového řežimu.

P.S. Jinak bylo doma třeba upravit i nastavení UPSky v servrovně (nastavení na "špatná kvalita sítě") - v okamžiku běhu na Victrony se to UPSce fakt nelíbilo...
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“