FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Momo

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Aha, asi už rozumím.

Ty hodnoty, které měřím na MPPT, jsou při zátěži.
Pokud zátěž odpojím, tj. je nabitá baterka a zároveň zakázané přetoky (zakážu já nebo ČEZd aktivuje HDO 0 %), pak by mohl nastat problém.

Dnes odpoledne budu mluvit s firmou, tak je nechci přímo vyplašit spíš chci získat informace.
1) Jestli jsou tam skutečně tyto panely.
2) Jestli to zapojení je skutečně tak, jak je nakresleno v projektu (3s+3p + 1 plonkový).
3x Victron Multiplus II, 2x MPPT 150/100, Cerbo GX, 10 kWp V/Z, 10 kWh
Youda

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Youda »

vk_1 píše: pon led 23, 2023 10:41 pm Jen rychlej výpočet: KVElektro píše, že 6 mm² bývá odpor na 1 metr vodiče 3.39 mOhm.

Baterii máš cca 55V, maximum regulátoru 100A, takže to vezme ze střechy max 5500 W na jeden regl, tj. na jeden ten pár vodičů. Při 110V z panelů je to proud 50A v jednom tom vodiči.

0.00339 * 50² = 8.5W

Vodiče tam jsou 4, takže budou topit dohromady výkonem 34W na jeden metr. To všechno v té uzavřené chráničce, která ze střechy vede. Nevím, kolik to máš metrů. 34W si vynásob délkou té chráničky.

Mám tam někde chybu? Třeba mě tu někdo opraví, případně řekne, jestli je to v uzavřené chráničce OK. Já jsem ajťák, nejsem revizák, ber mě s rezervou.
Ano, vyšlo mi to podobně, při 50A tepelná ztráta asi 7W na metr toho solárního kabelu (použit Voltage Drop Calculator z aplikace ElectroDoc).

Každopádně to ani nemusíš počítat přes výkon, ale stačí se podívat do specsheetu těch 500Wp panelů:
Mají tam Impp = 12,31A, takže když vezmeš 5 panelů paralelně, tak je to 5 x 12,31= 62A, což je masakr.
Chtělo by to, aby každých 2s5p bylo staženo dolů pomocí 3 x 6mm2(+) a 3 x 6mm2(-). Pak by každým vodičem teklo cca 21A, což je OK.

Proč:
Originální solární vodič 6mm2 sice podle normy pro PV kabely EN 50618 utáhne až 57A, ale to platí pro dva vodiče volně položené vedle sebe, při okolní teplotě 60°C a stavu, kdy jádro vodiče už má teplotu 120°C. To je maximální teplota, kterou solární kabel zvládá. A nevím tedy jak běžný solárník, ale já mám rád, když veškeré vodiče a kabely, které doma mám, nejsou o moc teplejší než okolí. Kabel, který by měl v letních třicítkách běžně 90°C, bych tažený barákem mít nechtěl.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“