Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Odpovědět
tomm
Příspěvky: 21
Registrován: stř led 04, 2023 8:04 pm

Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od tomm »

Ahoj,

dnes jsem tady měl obchoďáka kvůli FVE a překvapil mě hned informací, že bude nutné přesunout elektroměr, HDO, hlavní jistič a nevím co ještě mimo dům, alespoň na fasádu domu nebo na hranici pozemku. Dům je starý (kolaudováno v roce 1976) a tak hodiny jsou samozřejmě uvnitř. Prý jinak nelze získat revizi na FVE, že si to mohu ověřit i na ČEZ distribuci.

Úplně jsem nepochopil rozdíl mezi tím, kdy je to uvnitř a nebo na fasádě domu - pořád nebudou volně přístupné, jako kdyby to bylo na hranici pozemku. Nicméně jsou to nemalé náklady navíc a k tomu rozkopat půl domu.

Shodou okolností mi známý u revizního technika, který dělá revize také na FVE zjistil, že to je nesmysl a není to potřeba u starých domů dělat. Důvod prý je ten, že je to pak pro montážní firmu jednodušší, ale mělo by to jít i takhle s hodinami a vším uvnitř, jen je potřeba celý ten rozvaděč překopat.

Chci se proto zeptat, zda tu není někdo také se starým domem, kdo má hodiny uvnitř a k tomu FVE, případně někdo kdo dělá revize a může mi k tomu poskytnout další názor.

Díky!
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od pave69 »

Já mám všechno uvnitř a nebyl žádný problém. Nicméně distribuci mám EG.D. Je ale pravda, že je potřeba mít elektroměrový rozvaděč patřičně vybavený, což u starého může být problém a v případě předělávky je otázka, jestli není lepší to udělat venku, jak je vyžadováno pro novostavby.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od Kostěj »

tomm píše: stř led 18, 2023 7:12 pm Chci se proto zeptat, zda tu není někdo také se starým domem, kdo má hodiny uvnitř a k tomu FVE...
Tuším na elektrika.cz k tomu byla dost emotivní diskuze. Závěr jsem si odnesl tento: hodně záleží jak kde, ale někde jsou naprosto nekompromisní: chcete po rozvoďácích změnu, tak bude měření podle nové normy. Zkuste u místních rozvodných závodů - buďto přímo, nebo poptat seznam jejich revizáků a konzultovat s nimi. Zkušenosti z druhé strany republiky nemusí být relevantní.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od brumlaj »

rada - požádej ČEZ o instalaci mikrozdroje. Výslovně uveď, že odběrné místo bude zachováno v původním umístění uvnitř domu. Vrátí se Ti návrh smlouvy, kde bude umístění na hranici vlastnictví (pozemku). Zkusíš ten návrh v tomto konkrétním bodě reklamovat a uvidíš jak se jim k tomu postaví. Naděje není velká, ale uvidíš.
Pokud to neprojde tak jsem zvědav zda se Ti dotace vyplatí. Kvůli ničemu jinému ten byrobordel asi neabsolvuješ.
tomm
Příspěvky: 21
Registrován: stř led 04, 2023 8:04 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od tomm »

Tak jsem volal na distributora. Neexistuje jednoznačné nařízení, které by přikazovalo přemístit hodiny atd. na veřejně přístupné místo, ale je to vždy na posouzení daným technikem. Tak se asi některé firmy brání tím, že požadují již dopředu přesun než aby to vůbec zkoušeli. Přeptám se tedy znovu, jestli na tom trvají nebo to aspoň můžeme zkusit podat bez přesunu.
eduard22
Příspěvky: 996
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od eduard22 »

Jen připomínám že distributoři nemají rádi jakýkoliv hliníkový drát v zablokované části před výměnou elektroměru!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od Beny »

Kolega instaloval před cca 2 měsíci - ČEZ distribuce. V žádosti uvedli, že ER je uvnitř objektu. Dostal povoleno takto instalovat.
Já před 4 lety také ČEZ - bylybochom rádi, kdyby jste dal ER na fasádu domu. Jsem za to rozhodnutí rád, dnes by se mě tam nevešelo HDO.
Ale při PPP mě emperák tvrdil, že by hodiny dal klidně dovnitř.

Tedy je třeba získat povolení pro klid duše.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od brumlaj »

tomm píše: čtv led 19, 2023 1:05 pm....... Přeptám se tedy znovu, jestli na tom trvají .......
Nic se nepřeptávej (pokud tam nemáš známé) Je to zahozený čas. Smlouvu stejně navrhují v Děčíně. Požádej a bude dáno. Když tak se dožaduj změny dle Tvé prvotní žádosti jak jsem psal výše. Proč maj lidi pocit, že názor nějakého technika má v obludáriu nějakou váhu? A že žvatláním něco zlomí? Prostě papír je papír! A smlouvy se píšou proto aby byly vymahatelné pokud Ti tam pošlou nějakého sportovce - vzpěrače.
tomm
Příspěvky: 21
Registrován: stř led 04, 2023 8:04 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od tomm »

Já to myslel tak, že se znovu zeptám dodavatelské firmy jestli trvají na tom, aby ten elektroměr byl přesunut, aby mi FVE nainstalovali. Veškerou komunikaci s úřady (dotace, žádost na distribuci) by totiž zajišťovali oni. A nutnost přesunu mi tady jejich obchoďák tlačil jako nutnou podmínku.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od Diablo007 »

tomm píše: pát led 20, 2023 11:14 am Já to myslel tak, že se znovu zeptám dodavatelské firmy jestli trvají na tom, aby ten elektroměr byl přesunut, aby mi FVE nainstalovali. Veškerou komunikaci s úřady (dotace, žádost na distribuci) by totiž zajišťovali oni. A nutnost přesunu mi tady jejich obchoďák tlačil jako nutnou podmínku.
Umístění elektroměrového rozvaděče ale není na tom aby si podmiňovala instalační firma toto povoluje a realizuje distributor. Nabic už vidím když si zažádáš a přetažení kabelu do noveho místa jaký ti na to chlapci dají termín
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od PK23 »

U nás, Český Brod, ČEZ naprosto nekompromisní. Jakákoliv změna, ven z baráku. Mám to taky uvnitř, kolaudace a revize 2008, kdy byla udělaná komplet nová elektrika v celém baráku. Bohužel, bez uvedení do souladu ne. Spočítal jsem to před těmi skoro dvěma lety a díky hodně blbé dispozici bych byl skoro 100 tisic za předělání. Jeden z důvodů, proč jsem ostrovník. ;-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od Diablo007 »

Egd asi dva měsíce zpět bez problémů souhlas s ponecháním uvnitř u zákazníka
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
tomm
Příspěvky: 21
Registrován: stř led 04, 2023 8:04 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od tomm »

Měl jsem tu během týdne další dva obchoďáky z jiných firem. Oba potvrdili, že není problém. Že už takové instalace dělali a vždy to prošlo (MS Kraj). Ten poslední dokonce říkal, že jsou ochotni do smlouvy dát, že pokud by to neprošlo, předělají to na své náklady. Zmiňoval také možnost (v případě problému) požádat o nějakou vyjímku.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od visis »

Vloni u Čez distribuce prošlo připojení do rozvaděče sice vně domu na fasádě, ale dle jejich databáze není rozvaděč přístupný. Je za zavřenou brankou. Ale musela se dělat úprava vnitřku, aby vyhovovala současným předpisům.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od Momo »

Před rokem jsem dělal komplet rekostrukci RD u ČEZd, včetně kompletně nové elektriky a elektroměrového rozvaděče, bez FVE.
Nový elektroměrový rozvaděč prošel na původním místě na veřejně nepřístupné fasádě domu.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od kekita »

U EG.D to procházelo, ale od 1.1.2023 jsou zase nové připojovací podmínky a tam už je, že pokud připojují výrobnu s i bez přetoků, tak musí být místo podle stávajících připojovacích podmínek.
Jinak kdo podepsal ještě minulý rok, tak má ve smlouvě napsané, že rozvaděč je stávající-beze změny. Takže tenhle rok můžou být ještě rozdíly, že někomu to připojí doma a někdo to musí předělat ven.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od Diablo007 »

kekita píše: pát led 27, 2023 10:16 am U EG.D to procházelo, ale od 1.1.2023 jsou zase nové připojovací podmínky a tam už je, že pokud připojují výrobnu s i bez přetoků, tak musí být místo podle stávajících připojovacích podmínek.
Jinak kdo podepsal ještě minulý rok, tak má ve smlouvě napsané, že rozvaděč je stávající-beze změny. Takže tenhle rok můžou být ještě rozdíly, že někomu to připojí doma a někdo to musí předělat ven.
Stávající připojovací podmínky mluví o umístění rozvaděče? Úprava rozvaděče se provádí ale je to úprava nevím o tom že přemístění
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od kekita »

Jo, je tam napsané, že výrobci jsou povinni na svůj náklad upravit připojovací místo a to musí být přístupné v veřejného prostoru i za nepřítomnosti majitele. Je to odstavec 15.2.
Nebo to blbě chápu?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od Diablo007 »

Výrobce pokud je to definice výrobny není mikrozdroj do 10kw ale opravdu elektrárna z licenci atd tam je to venku to ano. Tedy je jen otázka co je pod definici výrobce
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od kekita »

Právěže oni mají v odstavci před tím, že výrobce je a).. b)... c) výrobce spotřebovává veškerou vyrobenou energii ve svém odběrném místě (rezervovaný výkon 0kW, včetně mikrozdroje). Takže i když to připojíš jako mikrozdroj bez přetoků, musíš dát rozvaděč ven.
Cmrnda
Příspěvky: 628
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od Cmrnda »

Vyplň si žádost na příslušnou distribuci, oni Ti odpovědí co a jak. Veškeré spekulace od markeťáku a od drben z hospody jsou nanejvýš neurčité. :D
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Starší dům - elektroměr + HDO uvnitř -> nutnost přesunu ven?

Příspěvek od tomas »

U ČEZ Distribuce může být elektroměr uvnitř, ale někdy je vhodnější a levnější ho umístit ven než se hrabat ve starém nebo bastl rozvaděči zákazníka který neodpovídal normám už ani v době svého vzniku a pak za to ještě zodpovídat.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“