Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Odpovědět
jerry
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 19, 2022 9:17 pm

Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od jerry »

Dobrý den, mohu Vás požádat o radu?
Nechal jsem si zhotovit FVE firmou, která umístila na střechu panely, ale na 3 panelech je v určitou dobu (ráno a podvečer) stín s komínu. Vím, že tento problém by vyřešily optimizéry, ale dotaz zní, jestli se ze stínem nemělo počítat už v projektové dokumentaci a optimizéry tam neměly být hned od začátku? Když je budu chtít od firmy namontovat dodatečně, mají právo si při instalaci zaúčtovat dodatečnou montáž a dopravu, nebo bych jim měl po správném zaplatit pouze za cenu samotných optimizérů?
Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od redcrown »

Já bych to napsal asi takto. Ano, seriózní firma měla od začátku investora poučit a informovat o tomto jevu, dle rozhodnutí investora zohlednit v CN a podle toho realizovat.
Chytrý investor se měl včas zajímat o to, co dělají darebácké firmy (kterých máme v tohle státě požehnaně) a jak vlastně FVE celkově funguje. Z toho a nabídky vyvodit patřičné závěry.
Máme tu standardní situaci kolem instalace FVE, víc bych v tom nehledal.
PS. Já každému novému zájemci o FVE říkám, že si má svědomitě nastudovat tesláčkova/youdova videa, alespoň tři měsíce vstřebávat moudra a pak si ještě 4x rozmyslet, jestli to opravdu chtějí. Osobně si myslím, že bateriové FVE s běžně prováděnou nelicencovanou legalizací, technikou, znalostí běžných lidí, budou obrovskou propastí na peníze investora.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od pave69 »

Taky je dost názorů, že optimizér až tak moc ničemu nepomůže, pokud je ve stringu dost panelů a MPPT umí najít nejvyšší hrb na VA křivce. Nemáte v nastavení měniče funkci Shadow tracking, nebo tak něco?
jerry
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 19, 2022 9:17 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od jerry »

No já na to firmu upozornil ihned po instalaci panelů a bylo mi řečene, že tam ty optimizéry dodají na podzim až budou na skladu, ale chtěl bych se připravit na to, až mi budou chtít naúčtovat dopravu a dodatečnou instalaci. Střídač je Solax ale ještě není spuštěný tak nevím jestli má funkci Shadow tracking.
Panely jsou to JA Solar s funkci Half-Cell, tak nevím jestli tato vlastnost panelu nebude dostačujícím řešením, nebo mám stále trvat na optimizérech?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od pave69 »

To se tak na dálku těžko posuzuje. Zhruba by se dalo říct, že pokud na výkonové křivce dopad stínu odpovídá cca poměrovému výkonu stíněného panelu (tj. třeba je deset panelů ve stringu a výkon klesne cca o 1/10, nebo i o 1/5), tak optimizér už moc nepomůže. Ale pokud spadne výkon celého stringu třeba na polovinu, tak se optimizér hodí. Optimizér je taková jistota, ale je potřeba si uvědomit, že délka stínu se během roku hodně mění a může být, že třeba v březnu budou zastíněné i další panely.
Taky je dobré to vztáhnout k dosažitelným úsporám. Ráno a večer to stejně většinou už moc nedává, takže je otázka, kolik kWh ročně tím reálně získáte.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od Diablo007 »

Pokud to mají v plánu osadit dodatečně tak je to v rámci zakázky. Ony teď totiž nejsou tedy by nemohl nikdo montovat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od NESKOM »

Taky záleží kolik panelů je se stringu. Ohlídej si napětí panelů neklesající pod min napětí startu MPPT trailerů.
Optimizery bych nedával. Snažíme se jim vyhnout kde je to možné. Obvykle je to kurvítko které v horku pod panelem velmi trpí a odejde daleko dříve než panel, neumím si představit elektroniku která přežije 10 slunných let ve vedru pod panelem. Panely už mají zabudované bypass diody, které by měly stíny pochytat
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od visis »

Já mám také optimizéry na panelech, protože mám 2 stringy, ale na 3 strany východ, jih a západ. Na každém stringu 11 panelů, tj 7 východ + 4 jih a 4 jih+ 7 západ.
Každý string dává cca 500V
Věřím že věděli co dělají :)
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od VITEK »

visis píše: sob říj 22, 2022 11:51 am Já mám také optimizéry na panelech, protože mám 2 stringy, ale na 3 strany východ, jih a západ. Na každém stringu 11 panelů, tj 7 východ + 4 jih a 4 jih+ 7 západ.
Každý string dává cca 500V
Věřím že věděli co dělají :)

No tak nerad bych se neceho a nekoho dotkl ale mam zmereno neco uplne jiného, v zime to fungovat bude max na difuzi. V lete dejme tomu.
Ja bych takovouhle praci nechtel. Bohuzel.
Je to ale muj problem...
Mam zmerene jine hodnoty dokazujici ze string je idealni davat pozze a jenom jednom smerem napr ted jih dava nominalni vykony a vychod zapad na sklon 40 stupnu uz davno nedava ani 50 procent i instalovaneho..... Ahoj VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od NESKOM »

Přesně. Nedá to napětí na rozběhnutí MPPT trakeru na plný výkon. Kazda část ze dvojice 4 panelů na jih budou polovinu dne úplně mimo výrobu. A zbylých 7 panelů dá pouhých 180V.
Instalační firma samozřejmě ví co dělá: namontuje technologii, shrábne peníze a zapomene.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od visis »

No to si nejsem jistý, skoro po celý den mám na obou strinzích cca 500v. To musí být brzo ráno, nebo až k večeru, že to začne padat. Ukáže čas, zatím si to osahávám.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od Noparasito »

visis píše: sob říj 22, 2022 8:38 pm No to si nejsem jistý, skoro po celý den mám na obou strinzích cca 500v. To musí být brzo ráno, nebo až k večeru, že to začne padat. Ukáže čas, zatím si to osahávám.
500V super ale proud bude bida.
Dekujeme za referenci.
Jinak situace na mapach ukaze vice. Staci barak, nikoli vesnici.
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od VITEK »

visis píše: sob říj 22, 2022 8:38 pm No to si nejsem jistý, skoro po celý den mám na obou strinzích cca 500v. To musí být brzo ráno, nebo až k večeru, že to začne padat. Ukáže čas, zatím si to osahávám.
Cau bud uplne v klidu.. vyzkousej a mas to. My s klukama Neskomem a parazitem mame zkusenosti min o 4 az 10 let vic.... Jak s montazema tak s merenim.
Ja bych byt tebou se zamyslel.

Napeti tam bude jak pise noparasito ale proud ne. A jak rikam ja sem taky zkousel ledacos a ver ze jeden seriove zarazeny panel se stinama nebo s blbou orientaci umi nadelat dost paseky. Min v tom ze proud nekdy bezi pres bypass diody a ty se zbytecne namahaji atd atd.

Popremyslej a kdyztak se ptej tohle forum je o debatach nazorech a zkusenostech. VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od NESKOM »

Těch 500V je jen naprázdno.
Pro napětí MPPT to neni “směroplatná” hodnota.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od visis »

Noparasito píše: sob říj 22, 2022 8:50 pm
visis píše: sob říj 22, 2022 8:38 pm No to si nejsem jistý, skoro po celý den mám na obou strinzích cca 500v. To musí být brzo ráno, nebo až k večeru, že to začne padat. Ukáže čas, zatím si to osahávám.
500V super ale proud bude bida.
Dekujeme za referenci.
Jinak situace na mapach ukaze vice. Staci barak, nikoli vesnici.
Mapách? To asi nechápu...
Jen pro doplnění, teď má východní/jižní string cca 6A , takže dává 3kW a západní jen 1A.
Ps:Budu monitorovat ;)
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od Noparasito »

visis píše: ned říj 23, 2022 10:09 am
Noparasito píše: sob říj 22, 2022 8:50 pm
visis píše: sob říj 22, 2022 8:38 pm No to si nejsem jistý, skoro po celý den mám na obou strinzích cca 500v. To musí být brzo ráno, nebo až k večeru, že to začne padat. Ukáže čas, zatím si to osahávám.
500V super ale proud bude bida.
Dekujeme za referenci.
Jinak situace na mapach ukaze vice. Staci barak, nikoli vesnici.
Mapách? To asi nechápu...
Jen pro doplnění, teď má východní/jižní string cca 6A , takže dává 3kW a západní jen 1A.
Ps:Budu monitorovat ;)
Situovani domu.
Napr. tahhle.
Toto je situace z mapy.cz takze jih primo dole
IMG_20221023_221724.jpg
IMG_20221023_221724.jpg (112.38 KiB) Zobrazeno 3777 x
tafx
Příspěvky: 66
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od tafx »

Měl bych na vás kolegové související dotaz. Plánuju přidat 4 panely na malou střechu, která je z JJZ stíněná vysokým štítem a z V částečně stromy (viz situace na obrázku). Nicméně podle simulací by stále panely měly vyrobit cca 62 % toho, co hlavní střecha a dělám to hlavně kvůli difuznímu světlu v zimě a přechodných obdobích, kde přínos je ještě větší (v %).
Panely budou připojeny do stávajících dvou stringů na hlavní střeše, kde je 12 a 13 400 Wp panelů. Ke každému stringu připojím dva.

Otázka, se kterou si nevím moc rady je, zda nechat zastínění na bypass diodách? Hlavně stín od štítu bude pravidelný a diody by byly zatěžovány pravidelně. Co si o tom myslíte?

Alternativou je Tigo, ale můžu třeba nejdřív zkusit bez optimizérů, ale nechci ničit panely. Tigo optimizéry mi jinak fungují kolem komínu velmi dobře (spíš tedy nevidím nějaký problém v průbězích I a U mezi stringy), protože Tigo TAP a CCA nemám a ani asi nechci po přečtení návodu a zkušeností.

Každopádně to asi budu zprovozňovat tak, že zapojím nejdřív 2 panely k jednomu stringu a druhý nechám jak je, abych případný negativní vliv na string byl schopný vyhodnotit porovnáním.
Situace je na obrázku zde:
Přílohy
Situace.png
Situace.png (370.8 KiB) Zobrazeno 2681 x
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od Kodl69 »

když nic jiného, na diodách budou úbytky napětí a tím výkonová ztráta, bude to topit...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
tafx
Příspěvky: 66
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od tafx »

To je přesně to, co jsem myslel. Může to diody nějak časem poškodit nebo vyhřát propoje? Taková instalace je možná i proti manuálu výrobce, kde se říká: "The modules shall be installed in shadow-free areas throughout the year." I kduž se to dá přeložit a vyložit různě...
Asi teda bude bezpečnější cesta optimizérů...
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od pave69 »

Já to teda vidím trochu jinak. Sám mám bohužel spoustu stínů - možná principielně podobná orientace jako je tahle diskutovaná. Optimizéry nemám a spoléhám na diody, což celkem funguje. Dlouhodobou spolehlivost zatím nevím, ale vycházím z toho, že pokud už zabere bypass dioda, tak články nejsou zatěžované, proud jde kolem (diodou). Naopak, pokud se Tigo snaží z panelu dostat výkon, tak se zastíněná část článků mění ve spotřebiče a jsou ohřívané proudem z těch osvícených. Takže to zvyšuje riziko poškození článku (hotspot), což je neopravitelné. Případná špatná bypass dioda se dá jakž takž vyměnit.
Ale nějakou praxi, že bych viděl 10 panelů poškozených hotspoty a vyměnil už 20 bypass diod, tak to nemám ;)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od Diablo007 »

pave69 píše: ned bře 19, 2023 10:20 pm Já to teda vidím trochu jinak. Sám mám bohužel spoustu stínů - možná principielně podobná orientace jako je tahle diskutovaná. Optimizéry nemám a spoléhám na diody, což celkem funguje. Dlouhodobou spolehlivost zatím nevím, ale vycházím z toho, že pokud už zabere bypass dioda, tak články nejsou zatěžované, proud jde kolem (diodou). Naopak, pokud se Tigo snaží z panelu dostat výkon, tak se zastíněná část článků mění ve spotřebiče a jsou ohřívané proudem z těch osvícených. Takže to zvyšuje riziko poškození článku (hotspot), což je neopravitelné. Případná špatná bypass dioda se dá jakž takž vyměnit.
Ale nějakou praxi, že bych viděl 10 panelů poškozených hotspoty a vyměnil už 20 bypass diod, tak to nemám ;)
Pár desítek sem už v rukou měl a některé diody jsou na výměnu jednoduché jiné složité ale od určitého roku je v oblibě bílá hmota která z junctionbox dělá nedobytnou pevnost a tím tu opravu posílá do kytek. Přirovnal bych to k ostatní elektronice nikdo nemá potřebu aby bylo něco jednoduše opravitelné za 10kč tím že to vymenis za 2 minuty
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
tafx
Příspěvky: 66
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od tafx »

No a ty moje panely mají diody samozřejmě zalitý. Takže proto jsem to chtěl zkonzultovat. Začínám se přiklánět k optimizérům, ale možná to zkusmo zapojím bez a proměřím teploty v oblasti diod, když budou panely ve stínu. Alespoň obohatím zdejší fórum o nějaký možná pro někoho zajímavý experimentální data. Ještě přemýšlím, jestli neudělat rovnou porovnání jednoho stringu bez a jednoho s optimizérama... Abych nakonec nezjistil, že diody plní funkce optimizérů lépe než optimizéry :)
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od Sten77 »

Já mám na jednom stringu optimizéry na všech panelech. Na druhém stringu jenom na části panelů. Nedávno jak napadnul sníh a pomalu odtával, tak jsem pozoroval chování. String kde jsou všude optimizéry fungoval podstatně lépe a dával vyšší výkon. Za běžného počasí, string kde jsou všude optimizéry, nastartuje ráno déle a večer přestane dříve vyrábět. Ale jedná se o minutu nebo dvě. Nic zásadního. Za mne tedy optimizéry na zastínění mají smysl.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od brumlaj »

tafx píše: stř bře 22, 2023 1:52 pm..... proměřím teploty v oblasti diod, když budou panely ve stínu. .............
měření teploty jiné než přímo povrchu diody je celkem k ničemu, protože neznáme tepelnou vodivost zmíněné bílé hovadiny. Ty diody jsou obvykle na hraně jmenovitého proudu a opravdu se hřejí jako čuník (prase).
Jinak k tomu, že optimizér udělá problém s hotspoty - pokud není ve stínu celý diodou přemostěný string článků, tak proud teče opačně tím třeba jedním zastíněným článkem. to je naprosto stejná situace. Obtoková dioda se otvírá až v případě že napětí na ní je obrácené.
tafx
Příspěvky: 66
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Instalační firma/ stín s komínu na panelech

Příspěvek od tafx »

Tak měření teploty rozhodně nebude k ničemu. Sice pochopitelně nezjistím teplotu přímo diody, ale kvalitativní informaci o namáhání mi to dá.
Ta tepelná vodivost zalévací hmoty by mi teda moc nepomohla (i když ji jsem schopen odhadnout)....
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“