Victron komunita

Odpovědět
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Beny »

Máte někdo zkušenost s instalací scriptů do OS Venus či Cerbo GX?
Zasekl jsme se na instalaci. Pomocí wget např. z Githubu script ve formátu tar.gz uložím do adresáře /data/, jen nějak nevím co dál.
Ty Linux příkazy mě pořád nejdou ... pomůže někdo?

Díky
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Momo »

V CerbuGX jsem zůstal u instalace Node-RED.
A trochu bojuju s programováním v JSON.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Beny »

Tak script se podařilo rozjet, ale stejně to nějak zlobí, takže pujdu cestou jako ty.
Node Red. Mám na to dost času, než zdrhnu z VB do spotu uběhne hodně vody.
Tvůj projekt sleduju, pekně to máš rozjeté.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Tak dnes môjmu systéme pekne zašibalo.

Dnes som zistil, že baterka sa mi nabíja na 3,55V, tak som zmenil nabíjacie napätia na MP2 cez Remote Control. Táto zmena nevyžaduje reštart. Neviem, čo sa presne stalo, ale po nahraní nového súboru mi systém začal hlásiť chybu Low Battery aj keď napätie bolo ok. Nakoniec mi pomohol update FW na v.501 a komplet nové nastavenie všetkého. Od vtedy funguje všetko ako má.

Napadá niekoho, čo sa mohlo stať? Cez Remote control som menil viac razy parametre bez problémov, ale toto ma celkom prekvapilo.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

Diablo1st píše: úte úno 07, 2023 4:57 pm Tak dnes môjmu systéme pekne zašibalo.

Dnes som zistil, že baterka sa mi nabíja na 3,55V, tak som zmenil nabíjacie napätia na MP2 cez Remote Control. Táto zmena nevyžaduje reštart. Neviem, čo sa presne stalo, ale po nahraní nového súboru mi systém začal hlásiť chybu Low Battery aj keď napätie bolo ok. Nakoniec mi pomohol update FW na v.501 a komplet nové nastavenie všetkého. Od vtedy funguje všetko ako má.

Napadá niekoho, čo sa mohlo stať? Cez Remote control som menil viac razy parametre bez problémov, ale toto ma celkom prekvapilo.
Stejnou chybu mi to hlásilo, když jsem na CAN Bus připojil druhý MPPT. Jeden z nich prostě nechtěl převzít nastavení napětí z DVCC. Upgrade firmware nepomohl. Musel jsem oba MPPT zresetovat do továrního nastavení, a až pak se to rozjelo, jak má.
Josr
Příspěvky: 9
Registrován: čtv říj 20, 2022 9:36 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Josr »

Ahoj Victroňáci,
dovoluji si vás oslovit s dotazy ohledně prvního spuštění a současně i děkuji za komunikační ochotu Stana (Diablo1st) na SZ. FVE mám osazenou 3ks MPII 5000VA, 3x mppt 150/35, 1x mppt 250/60, dc strana je spojena na busbar(samozřejmě vše řádně jištěno), baterie mám 4ks Pylony 3,6kWh. DC stanu mám již oživenou, jen mi nekomunikuje Cerbo s Pylonama, zjistil jsem, že potřebuji Can bus typ A (už ho řeším). Potřeboval bych raději trochu poradit jak spustit MP, trošku mi znejistěl dodavatel Pylonů, že bych neměl prvně spustit střídače z baterek, tak se raději ptám, abych něco neodpálil. Předem děkuji za odpověď. Pepa
26x 380Wp - 3x MPPT 150/35, 1xMPPT 250/60 - 3x Victron II/5000 - 14,6kWh Pylontech - zatím v ostrovním režimu s úmyslem přejít na ESS
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Ahoj Pepo,

ten kábel si vyrob, resp. daj si ho vyrobiť. Origo stojí ranec. TU je pinout.

Čo sa týka oživenia, určite by som Multíka neoživoval bez batérii len na AC. Ja by som AC pripojil až nakoniec.

Ja som oživoval systém nasledovne:
- zapojenie batérie + nastavenie BMS
- pripojenie batérie na busbary
- pripojenie Cerba na busbary, oživenie Cerba, aktualizácia a nastavenie VRM
- pripojenie mppt na busbary + nastavenie regulátora + dátové pripojenie do Cerba
- pripojenie Multíka na busbary cez žiarovku + nastavenie cez MK3, po nastavení dátové pripojenie do Cerba
- vypnutie Multíka + pripojenie ACout a ACin
- zapnutie meniča, nastavenie cez VRM, spustenie ACin a ACout.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron komunita

Příspěvek od mobilik »

Normálne ich spust z batérie k bez problémov. Nemusia ani komunikovať.
Nastaviš ich cez PC a následne pripojiť ostatné veci.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

Systém jsem oživoval na DC, AC až na konec. Všechno připojit na busbar, pak přes žárovku nabít kondíky (dělám to žárovkou na rozpojeném pojistkovém odpojovači k baterkám). Dělám tak každý start ze tmy ( po údržbě atd.).
3x MP5000 a k tomu ty regly, to už je pro ty 4 baterky celkem šlupka. Natvrdo bez nabití kondenzátorů bych to já osobně nikdy nepřipojoval.
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Victron komunita

Příspěvek od Jantic »

Výchozí situace:
-nainstalovaný on-grid systém bez baterií s prodejem do DS anebo hybrid s plnou kapacitou baterií (rozšíření není již možné)
-záměr doplnit bateriové úložiště bez zásahu do existujícího systému

Máte někdo zkušenost s tímto modem u Victronu MPII:
*****************************
Hybridný režim HUB4
Tento režim je len pre inštalácie s dostupnou distribučnou sieťou, najmä pre doplnenie súčasnej sieťovej FV elektrárne o batérie. Keď systém HUB4 detekuje prebytok solárnej energie, tak ju ukladá do batérií, keď detekuje nedostatok energie, naopak ju z batérií vydáva.

Systém musí byť prevádzkovaný s možnosťou dodávky prebytočnej energie do distribučnej siete. Pri blackoute FV elektráreň nefunguje a MultiPlus napája len kritické spotrebiče a to až do vybitia batérie. Výhodou HUB4 systému je, že výkon jednotky MultiPlus aj batéria je úplne nezávislý od veľkosti FV elektrárne.
****************************
Je to funkční řešení, má smysl o tom uvažovat?
Předem děkuji
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

HUB-4 už nie je podporovaný, jeho nástupca je ESS systém.

Je to funkčné riešenie, či má zmysel o ňom uvažovať záleží od situácie.

Btw. bez zásahu do starého systému to úplne nie je, určite bude natiahnuť nové káble a poprepájať rozvádzač.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Victron komunita

Příspěvek od Jantic »

Ok,ďakujem, s dodatočnou kabelážou počítam.
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
Josr
Příspěvky: 9
Registrován: čtv říj 20, 2022 9:36 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Josr »

Ahoj, DĚKUJI všem za odpovědi na dotaz ohledně spuštění MPII. Už se mi to povedlo zprovoznit, zatím každý MP zvlášť a dál po chvilkách času budu pokračovat, až dorazí MP 3 kabel.
26x 380Wp - 3x MPPT 150/35, 1xMPPT 250/60 - 3x Victron II/5000 - 14,6kWh Pylontech - zatím v ostrovním režimu s úmyslem přejít na ESS
Dubičan
Příspěvky: 1
Registrován: pát bře 10, 2023 6:52 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Dubičan »

Zdravím, chtěl bych nainstalovat fve s Victron měničem, měl by někdo tip na solidního dodavatele? Mám možnost dát na střechu 6 panelů V + 6 panelů Z ( do budoucna rozšířit o dalších 6 panelů Z ), asi munchen 450w ,říkal jsem si že by na to mohl být fajn střídač 3 F Multiplus II 8000 VA . Chtěl bych menší baterii a ukládat do vody (cca 250-300 l). Co si o tom myslíte?
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Momo »

Já bych spíš věděl, kdo z dodavatelů má nedostatky :)

18 panelů, to je cca 9 kW v peaku, ale když je to rozdělené po světových stranách, tak ta špička bude o dost nižší.

Ty měniče jsou jednofázové, nevím o tom, že by dělali třífázové.

Jak píšeš ten MP2 8000/48, tak ten je určitě jednofázový. Dávat tohle 3x na výrobu 9 kW je zbytečnost. Vybrat 3x 5000 kVA.
V porovnání s ostatními běžnými střídači bude tahle sestava o dost dražší.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Dubičan píše: pát bře 10, 2023 7:03 pm Zdravím, chtěl bych nainstalovat fve s Victron měničem, měl by někdo tip na solidního dodavatele? Mám možnost dát na střechu 6 panelů V + 6 panelů Z ( do budoucna rozšířit o dalších 6 panelů Z ), asi munchen 450w ,říkal jsem si že by na to mohl být fajn střídač 3 F Multiplus II 8000 VA . Chtěl bych menší baterii a ukládat do vody (cca 250-300 l). Co si o tom myslíte?
Základná otázka, chceš to aj oficiálne pripojiť?

Na 3F sa vykašli, pre bežnú domácnosť postačuje aj 1F, pokiaľ nekúriš elektrinou a nechceš to hrať na VB. 3F je dosť drahá sranda a väčšinu času sa len fláka.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Josr
Příspěvky: 9
Registrován: čtv říj 20, 2022 9:36 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Josr »

Ahoj Victroňáci,
mám dotaz zda je možné "nějakou komunikací" s "nějakým zařízením" regulovat připojení a odpojení druhořadé (nedůležité) zátěže podle stavu SOC (Pylontech US3000C). Mám 3f konfiguraci MP2/5000 zatím v ostrovním provozu a chci nadvýrobu směrovat do topných těles atd. místo toho aby se mi utlumovala výroba, zatím to řeším "osobním energetickým dispečerstvím" :roll:
Děkuji Pepa
26x 380Wp - 3x MPPT 150/35, 1xMPPT 250/60 - 3x Victron II/5000 - 14,6kWh Pylontech - zatím v ostrovním režimu s úmyslem přejít na ESS
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Pepo, podľa mňa je najlepšie využiť ACout2 a to nasledovne:
- nastaviť asistenta pre spínanie acout2 len podľa záťaže.
- napätie z ACout2 priviesť na stykače a tie ovládať pomocou relé z Cerba príp. mppt podľa tvojich podmienok

Už sa to tu rozoberalo, že sa dá spínanie ACout2 nastaviť aj pomocou iných parametrov (SoC atď.) ale problém nastáva, keď sa chceš hrať s nastavením, musíš vždy ísť cez Remote configure a pravdepodobne aj reštartovať MP2, čo je otrava.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Josr
Příspěvky: 9
Registrován: čtv říj 20, 2022 9:36 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Josr »

Ahoj Stano,

děkuji za odpověď, mrknu na to. Myslím, že až budu propojený do sítě, tak nastavím systém do ESS a nebudu to řešit, ale zatím laboruji a hledám provozní optimum.
26x 380Wp - 3x MPPT 150/35, 1xMPPT 250/60 - 3x Victron II/5000 - 14,6kWh Pylontech - zatím v ostrovním režimu s úmyslem přejít na ESS
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Momo »

Takhle se ten AC OUT 2 nastavuje:
https://www.youtube.com/watch?v=tJGP3G0P7no
Diablo1st píše: sob bře 18, 2023 5:05 pm Pepo, podľa mňa je najlepšie využiť ACout2 a to nasledovne:
- nastaviť asistenta pre spínanie acout2 len podľa záťaže.
- napätie z ACout2 priviesť na stykače a tie ovládať pomocou relé z Cerba príp. mppt podľa tvojich podmienok
Jj, problém je v tom, že když se to nastaví podle SOC a náhodou bych to chtěl nuceně spustit, tak není šance.
Tohle je taková pojistka, aby se tou zátěží nevybila baterka.

Diablo1st, máš zkušenost s nastavováním relé 2 podle zátěže AC load?
Je tam nastavení, když je AC load vyšší nebo nižší než zadaná hodnota ve W po zadanou dobu v s.
Po rozšíření FVE chci nastavit vytěžování do bojleru a bazénu. Ale bojler má zátěž na fázi 1,33 kW a takhle velkou hodnotu bych nerad hlídal jenom pomocí pomocí programovatelného relé. Příklad pro MP2 5 kVA - vypnout při AC load > 4 kW.
Chtěl bych primárně porovnávat aktuální výrobu se spotřebou. Podle přebytků bych spouštěl kaskádovitě jednotlivé fáze, klidně podle aktuálního vytížení fází. Toto bych kontroloval dejme tomu každých 30 sekund. Podle aktuálního stavu bych zátěž buď ponechal, zvýšil nebo snížil. Ale zároveň nechci přetížit jednotlivou fázi. To bych hlídal také v NodeRED nebo HA, ale nějakou bezpečnostní pojistku bych asi nastavil přímo v MP2.
Uvažuju, abych to nepřekombinoval. Jestli nenechat AC-OUT trvale zapnutý, klidně dát vypnutí při SOC < 50 %, aby se nevybila baterka.
A vše řídit v NR / HA.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Ja ACout2 nepoužívam. Tieto nastavenia sa dajú pozrieť vo VE.configure cez Fake Target. Aspoň človek zistí, čo všetko je možné nastaviť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
petot
Příspěvky: 2
Registrován: úte bře 21, 2023 9:49 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od petot »

Zdravím Victronáci. Dúfam že nevadí že to píšem sem. Zatial nemám skúsenosti v oblasti fotovoltaiky, ale zvažujem kúpu Victron multiplus 48/3000 2,4Wp panely. Účelom nie je prioritne šetrenie ale nejaký backup. Mám v pláne to pripojiť na DS bez pretokov do siete a využívať na jednu fázu (chladnicka, osvetlenie TV, PC podla potreby).

Predostriem môj problém a dúfam že mi niekto poradí.

Technológiu chcem umiestniť do garáže mimo dom. cca 30 metrov od domu. Z domu do garáže mám natiahnutý CYKY 5x6. Keďže nepotrebujem mať 400V zásuvku plánoval som uvedený kábel využiť nasledovne

1. vodič fáza na napájanie garáže z DS
2. vodič fázá na napájanie meniča Victron AC - IN z DS
3. vodič Victron AC- OUT 1na napájanie zariadená v dome (pripojenie na prúdový chránič v domovo rozvádzači)
4. vodič N
5. vodič PE

Otázka je či je možné využiť vodiče PE a N rovnaké na vstupe meniča AC-IN a AC-OUT 1 (prípadne AC-OUT 2). To znamená že by boli spojené. Hlavne sa mi jedná o bezpečnosť nie len zariadenia ale hlavne užívateľov.
Prípadné ťahanie ďalšieho kábla by bol problém hlavne technický.
Ďakuejm za každý názor.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

áno dá sa to spraviť, ale nie tak ako si napísal.

Malo by to byť takto:
1. vodič L prívod z DS
2. vodič N prívod z DS
3. vodič L z ACout meniča
4. vodič N z ACout meniča
5. PE

V garáži je dobré mať prepínač sietí, ktoré bypassne menič v prípade údržby.
V hlavnom rozvádzači je treba mať samostnú N svorkovnicu pre zálohované okruhu.

3kVA verziu neodporúčam, je lepšie zobrať rovno 5kVA verziu a baterky aspoň 200Ah lepšie 280Ah.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Dagus »

A teď Diablo jak je to košér :worker: , podle mě se skřípěním zubů. Funkční to každopádně bude o tom žádná tak ajk jsi to napsal ty. Jinak ty DS in si můžeš rozbočit a mít z něho ještě vyskočený DS pro garáž, jen to bude na jednom jističi.

Jinak ten popis dle petota by mohl přetěžovat Nko a to bude nepřípustné. Schází se ti tam víckrát fázový než Nkový vodič, jedině že by to bylo fázově posunuté a to dle popisku dotazu ani asi nevíš.
petot
Příspěvky: 2
Registrován: úte bře 21, 2023 9:49 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od petot »

myslel som takto

1. vodič fáza L1 na napájanie garáže z DS
2. vodič fázá L2 na napájanie meniča Victron AC - IN z DS
3. vodič Victron AC- OUT 1na napájanie zariadená v dome (pripojenie na prúdový chránič v domovo rozvádzači)
4. vodič N
5. vodič PE

Dobre tak by som použil fázu L2 aj na napájanie garáže a potom mi CYKY 5x6 bude stačiť.
Čo sa týka prepinača sietí tak tam bude potrebné prepínať aj N

Ďakujem za objasnenie
Odpovědět

Zpět na „Victron komunita“