Victron komunita

Odpovědět
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Keby si nakopíroval ten SoC float pre každé relé samostatne nepomohlo by to? Možno má NodeRed problém, keď má ovládať viac relé z jedného flow.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 635
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Momo »

Zkusil bych ty node relay vložit úplně znovu: Venus device / Venus relay 1 state, to stejné pro 2 a do toho zkusit posílat nulu nebo jedničku.
Tohle přece musí fungovat. A nechat si tu nulu nebo jedničku raději i vypsat přes debug.

Pokud by to nešlo a přes VRM by to relé šlo zapnout, tak je něco divně. Třeba tam máš ještě jiný flow, který to ruší?

Jestli tam neblbne ten node filter, proč to tam vůbec je? Vždyť tam přece potřebuješ poslat nulu nebo jedničku, vše další je zbytené, ne?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kodl69
Příspěvky: 1323
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

přes VRM i remote console jde relé 1 ovládat, dokonce slyším, že cvakne. Nefunguje to relé 1 ani když je připojím k výstupu nodu inject, kterej se nastaví tak, aby tam posílal 1 nebo 0. Relé 2 funguje a dělá přesně to co ukazuje debug. Prostě je tam něco, co je jinak u relé 1 oproti relé 2.
A nevím co, na jiným cerbu mi to normálně funguje. Nechápu.
Tady je vidět na debugu, kam jsem přidal načtení stavu relé, že do relé pošlu 0 (rozepnuto) a relé vrací hodnotu 1, sepnuto ukazuje i vrm i remote console. Proč?
relé 2 funguje správně, nemám žádný další flow a v tomhle mám jenom to, co je vidět, nic komplikovanýho. Klidně si to uložím, všechny nody smažu a začnu znovu, ale takhle se to chová od začátku.

filtr je tam jako příprava na rozšíření, aby se posílal jenom signál o změně stavu, a nechodil tam každejch 5s - pokud si budu chtít boiler zapnout ručně, tak abych ho pak nemusel vypínat, tak projde jenom jedno zapnutí ručně a v další změně stavu ho vypne automatika. Tenhle postup mám odzkoušenej na jiné instalaci, asi je to prasecky, ale funguje to.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Momo
Příspěvky: 635
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Momo »

Tady psali, že to opravili vypnutím a opětovným povolením zásuvných modulů victron v NR.

https://community.victronenergy.com/que ... lay-1.html

Nicméně vypnout celou paletu Victron mi nejde. Tak jedině zkusit vypnout a pak zapnout ten node, který nefunguje. To se mi nezdá......

--------------

Leda bys neměl aktuálně žádný node z Victronu použitý. Pak v Manage Palete dát "disable all" a pak to zase povolit..........
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kodl69
Příspěvky: 1323
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

tak jsem z toho flow smazal všechno, zkusil jenom přes inject posílat 0 nebo 1 a najednou to funguje. Asi se tam fakt něco křížilo, ale co? protože pokud vytvořím podobnou konstrukci, tak se mi to asi stane zas, nebo doufat že ne?
Jsem z toho trochu debil, naimportoval jsem to, co jsem před chvilkou vyexportoval, zkusil s jedním relátkem - ok, se dvěma, taky ok, tj mám to stejně jako na začátku, kdy se s tím dva dny trápím a nechdilo to. Prostě zase vrtoch počítačem řízené věci.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 229
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Victron komunita

Příspěvek od kybos »

Holt musíš počítat s tím, že kde je nějakej SW je taky vždycky alespoň jeden nějakej bug. Zlatej starej analog.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Cmrnda
Příspěvky: 639
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Cmrnda »

U takovejhlech prográmků je normální že nefungujou. Když něco jeví známky "funkčnosti", tak je to na oslavu. :lol: :lol: :lol: A hlavně to chce nový "FIRMWARE" :lol: Já někdy nevím jestli takovýhlemu stavu se mám smát nebo brečet... :x

Vytvářím si propoje sám svými programy a co si tam napíšu, to tam taky najdu. Za tu dobu než bych zjišťoval a zkoušel proč to nejde, tak to mám naprogramovaný 10x.

ESP32 má 3x HW seriový port, on je to takový polo-analog, nicméně funguje vždy. Každé písmenko a číslo má svůj počet bytů a lze toho poslat/přijmout docela dost.
Čtení sond je na maximum (cca 20ms), vyhodnocených stavů posílám kažkou 1sec.

Jenom kdyby do toho harampádí chtěl někdo fláknout kladivem, tak tohle je řešení. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kodl69
Příspěvky: 1323
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

naprogramuju sám... A to píšeš v asembleru, nebo v nějakým C++ a pod? to už jsi v aplikační vrstvě a vůbec netušíš, co tam naseká překladač do kódu a jak kdo napsal knihovny. A najednou použiješ jinou veruzi IDE nebo knihovny a ono to nechodí. To znám z arduina a předpokládám, že to je podoně na všech platformách co využívají GCC kompilátor.
Takže velice podobně, jenom o vrstvu níž, to node red taky napsali v nějakým C++ nebo podobným vyšším jazyku, ve strojáku už dlouhý leta prakticky nikdo nic nedělá, leckdy to snad ani nejde z praktickejch důvodů.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Cmrnda
Příspěvky: 639
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Cmrnda »

Kodl69 píše: čtv dub 11, 2024 10:59 am Takže velice podobně, jenom o vrstvu níž, to node red taky napsali v nějakým C++ nebo podobným vyšším jazyku
No jó, ale máš pod palcem obě zařízení, a né hledat co z čeho vyleze a pak koumat co s tím...

Arduino IDE na ESP32 a Visual studio 6 (VB6) na PC. Starý a hlavně výborný VB6 funguje i na nových Windows, né tedy jen na 95 či NT3.5 ale i na Win 10/11. Daleko větší hrůza je to Arduino IDE, tam je to splácaný C++ s Basicem, Pythonem a kdo ví s čím vším... Jenže to zjistíš hned co nejde, a nejde toho dost. 3/4 roku vydávali asi 5 verzí po sobě než zjistili že těch posledních pět verzí ani nenaběhne. :lol: No, taková je doba. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 354
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

Pánové, nevím, co řešíte, mám v Node RED hodně věcí a všechno mi funguje.
Chvíli jsem se to musel učit. Udělal jsem samozřejmě spoustu chyb, ty chyby byly moje. Ty jsem odladil a vyřešil.

Neříkám, že to je nejlepší platforma na světě na řízení FVE.

Ale používám několik předpovědí počasí, řídím se podle spotových cen, řídím několik různých vytěžování přebytků včetně TČ. Ovládám tím Shelly, Tuya zásuvky, ESPHome dimmer. Mám tam jednoduchý dashboard, který jsem nemusel programovat, a v něm si zobrazuju předpovědi a řídím ručně co chci.

Kdybych tohle všechno měl psát někde v C++, tak to ladím dodnes a strávil bych tím mnohem více času. Ano, jsem hodně špatný C++ programátor :)
Node RED těží ze spousty hotových knihoven, které nainstaluju jedním kliknutím. A hlavně to je to zaběhnutý projekt, používá ho spousta lidí, na internetu je spousta návodů, i na Youtube. Třeba i na FB je hodně skupin, kde lidé pomůžou, dokonce v češtině.

Já osobně bych neměnil.

@kodl když něco divně nefunguje, je dobré to zazálohovat, smazat, a začít s čistým listem, třeba jen s jednou jednoduchou podmínkou. Až to odladím, tak teprve pokračuju ve složitějších věcech. Hlavně mít aktuální verzi Venus OS v Cerbo.
TAU2
Příspěvky: 25
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

Re: Victron Node RED

Příspěvek od TAU2 »

Zdravím
Aktualní stav : Node RED mám naistalovaný na PC s Windows 10 a používám k přístupu do Victronu MQTT
Lze v tomto NR použít Victron uzly (ty co používá Kodl) ?
A pokud ano co je potřeba nastavit ?
Momo
Příspěvky: 635
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron Node RED

Příspěvek od Momo »

TAU2 píše: čtv dub 11, 2024 2:26 pm Zdravím
Aktualní stav : Node RED mám naistalovaný na PC s Windows 10 a používám k přístupu do Victronu MQTT
Lze v tomto NR použít Victron uzly (ty co používá Kodl) ?
A pokud ano co je potřeba nastavit ?
Cerbo GX nemáš? Ideální mít NodeRED v něm.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
TAU2
Příspěvky: 25
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

Re: Victron Node RED

Příspěvek od TAU2 »

Momo píše: čtv dub 11, 2024 8:04 pm Cerbo GX nemáš? Ideální mít NodeRED v něm.
V této fázi bych to potřeboval na PC
Momo
Příspěvky: 635
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Momo »

Bude to složitější s komunikací a ten počítač bude muset běžet v době, kdy chceš něco řídit/sledovat.

V NR máš vpravo nahoře menu (tři vodorovné čárky), v to vybereš Manage palette a načteš "victronenergy/node-red-contrib-victron".

A možná i další pro to MQQT.

Dál neporadím, jede mi to v Cerbu.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
TAU2
Příspěvky: 25
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

Re: Victron Node RED

Příspěvek od TAU2 »

Momo píše: pát dub 12, 2024 2:15 pm Bude to složitější s komunikací a ten počítač bude muset běžet v době, kdy chceš něco řídit/sledovat.
V NR máš vpravo nahoře menu (tři vodorovné čárky), v to vybereš Manage palette a načteš "victronenergy/node-red-contrib-victron".
PC mi jede stejně celý den a je pro mě snadnější vývoj
a Victron komponenty (nody) mám už naimportované ale nevím jak to propojit s Cerbem
PeHa
Příspěvky: 1
Registrován: ned říj 23, 2022 5:29 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od PeHa »

Zdravím komunitu a mám prosbu. Hledám tip na kvalitní firmu nebo člověka, který by byl ochoten dát do pořádku FVE s Victron měniči, kterou instalační "firma" sbastlila s Goodwee měničem a nedá se s ní už rozumně domluvit. Bude potřeba vyměnit Goodwee za MPPT Victron a pořádně FVE vyladit. Instalace je v Brně, tak ideálně firmu z Brna a okolí.
Díky za tipy a doporučení
Raww
Příspěvky: 83
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Victron komunita

Příspěvek od Raww »

PeHa píše: pát dub 19, 2024 10:24 pm Zdravím komunitu a mám prosbu. Hledám tip na kvalitní firmu nebo člověka, který by byl ochoten dát do pořádku FVE s Victron měniči, kterou instalační "firma" sbastlila s Goodwee měničem a nedá se s ní už rozumně domluvit. Bude potřeba vyměnit Goodwee za MPPT Victron a pořádně FVE vyladit. Instalace je v Brně, tak ideálně firmu z Brna a okolí.
Díky za tipy a doporučení
No nevím jestli je rozumné vyměnit Goodwe za MPPT Victron, protože to není "jen vyměnit". Ty stringy jsou na Goodwe vysokonapěťový a možná by bylo nutné změnit zapojení panelů na střeše.
Jestli by nebylo rozumnější Victroňácký měniče nakonfigurovat do AC couplingu? Třeba to byl i původní záměr instalační firmy...
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
kamils
Příspěvky: 65
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od kamils »

Zdravím vespolek,
potřeboval bych poradit s nastavením spolupráce EasySolaru a Pylontech baterie. Konkrétně jak nastavit vypnuti EasySolaru při poklesu pod určitou úroveň SOC. Vyčetl jsem, že se automaticky vypne, když DCL klesne na 0A a ten by měla nastavit BMS při 10% SOC.
Lze nějak pracovat se SOC v nastaveni (max. nabití, min. vybití, ...).
Diky za info.
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Vypnutie meniča by som neriešil na základe SoC, ktoré navyše reportuje bms, ale na základe napätie. To sa dá nastaviť priamo vo VE.configure v karte meniča.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
kamils
Příspěvky: 65
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od kamils »

Díky za info.
Kodl69
Příspěvky: 1323
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

U známýho jsem dnes spustil dva multiplusy v paralelu, protože jeden mu byl jaksi málo... Teď je to celkem jedno, ale dá se nějak nastavit, aby se jeden z nich vypínal, když není potřeba, třeba při odběru z měniče pod 500W ? Další věc je, že to pořád hlásí ztrátu napětí na AC vstupu - ten druhej není k DS vůbec připojenej, ostatně proč by měl být? Co ještě nechápu, tak na jednom svítí kontrolka "inverter on" a na druhým bliká, střídavě s kontrolkou "mains on"
Předpokládám, že ten co svítí je "master", a je to měnič co má vyšší výrobní číslo (a zrovna nemá připojenej AC in), musí to tak být, nebo se to dá nějak změnit?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron komunita

Příspěvek od mobilik »

Vypinat za nedá, Victron to nevie. Musia byť identický zapojené a aj na druhý musíš dať AC in, pretože bude písať chyby donekonečna.
Ten čo bliká je Slave.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Kodl69 píše: stř dub 24, 2024 11:17 pm U známýho jsem dnes spustil dva multiplusy v paralelu, protože jeden mu byl jaksi málo... Teď je to celkem jedno, ale dá se nějak nastavit, aby se jeden z nich vypínal, když není potřeba, třeba při odběru z měniče pod 500W ? Další věc je, že to pořád hlásí ztrátu napětí na AC vstupu - ten druhej není k DS vůbec připojenej, ostatně proč by měl být? Co ještě nechápu, tak na jednom svítí kontrolka "inverter on" a na druhým bliká, střídavě s kontrolkou "mains on"
Předpokládám, že ten co svítí je "master", a je to měnič co má vyšší výrobní číslo (a zrovna nemá připojenej AC in), musí to tak být, nebo se to dá nějak změnit?
Musíš to brať tak, že je to ako jeden celok, preto musia byť zapojené rovnako, aby korektne fungovali.

To vypínanie sa dá vyriešiť jedine cez "sériové" zapojenie, ale podľa mňa sa to neoplatí. Tá spotreba nie je vôbec strašná, tak načo si komplikovať život.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
QuasarCZ
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 25, 2024 4:39 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od QuasarCZ »

Jenom taková drobnost, paralelní Multiplusy se dají nakonfigurovat tak, aby byl připojen k síti jen jeden, druhý může mít připojen ACin např. na generátor nebo vůbec nezapojen. Akorát samozřejmě může být přifázovaný v dané chvíli jen jeden vstup. Sám to tak mám, byl jsem líný tahat kabel z DS k oběma Multiplusům, když DS používám jen k nouzovému dobíjení. Nastavení jsem provedl ve Victron VE.Bus System Configuratoru. Ilustrační obrázek:
Přílohy
6894-2019-12-24-2.png
6894-2019-12-24-2.png (70.17 KiB) Zobrazeno 219 x
3 kWp; 2xMultiplus II 24/3000; 21 kWh LiFePo4
kamils
Příspěvky: 65
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od kamils »

Měl bych další dotaz na spolupráci BMS v US3000C a EasySolaru. Je potřeba dalších nastavení v Multiplusu v záložkách General a Charger viz obr.
Nebo stačí nastavit v GX spolupráci s BMS?
Které nastavení dostane prioritu?
general.PNG
general.PNG (61.16 KiB) Zobrazeno 160 x
charger_set.PNG
charger_set.PNG (26.56 KiB) Zobrazeno 160 x
Odpovědět

Zpět na „Victron komunita“