Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od MisakP »

josse píše: úte pro 14, 2021 10:12 am Já tím chtěl říct, že to je mrhání času, peněz, ... Buď to tam dodělá výrobce rovnou a zvýší tím účinnost, nebo to stejně nebude fungovat.
Jo tak, no to máte asi pravdu :?
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Plazivec »

Nevím, jestli má vůbec smysl dělat takovouto analýzu trhu v dnešních podmínkách. Alespoň v mém případě to nedávalo smysl, já jsem hledal montáž panelů na klíč, ale jenom panelů. Komunikoval jsem spoustu firem, několik z nich nemělo ani zájem o poloviční biznis, ti co zájem měli, měli problém s panely, nakonec jsem sehnal firmu, která dodala, podle mě slušné panely a namontovala je na střechu a já jsem hepy, že je tam už mám. Vyšlo mě to na 262e na jeden panel, přičemž cena za panel z toho činila 160e. Což teda není nejlepší cena, jaká by se dala sehnat, kdybych se trýznil vybíráním dalších x týdnů. Ale to jsem nemínil podstoupit, nakonec i vzhledem k tomu, že podmínky montáže byly opravdu náročné a dle montážníků co by jinak stihli dopoledne, trvalo jim až do tmy a to se opravdu neflákali.
Nicméně, panely jsou tam kde mají být a teď je na mě, jak to postavím, abych z nich vytřískal opravdu maximum. Je několik zásad, o kterých vím, jako jsou tloušťka mědi, počet přechodových spojů atp. Nemám chuť ani ambice měřit přesně na milimetr každou watthodinu a proto uvažuju jen o informativním měření přes Hallovy sondy místo šuntů, kde by mě přibyla nekřesťanská hromada přechoďáků i s jejich neduhama a uvažuju o kacířské myšlence vycvakání všech MC4ek. Myslím, že bych tím dohnal víc, než píděním se po 0,X procentu efektivity panelu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Kodl69 »

Ty konektory v suchu nebudou problém. A z přechoďáků máš asi zbytečnej strach. Teda pokud nejsou v připojovací krabici na panelu, tam se řešilo už i vyhoření krabice. A ty hally nebudou nijak připojený? jestli tam dáš ty toroidový (LMS nebo jak se to zove?), tak mají celkem strašlivý klidový odběry, protože tam se kompenzuje mag. pole druhým mag. polem, proto to měří celkem slušně. ACS712 je hračka pro děcka.
Já mám nachystaný tyhle bočníky: https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 4c4dFKZLuA odpor 5 miliohm,
k tomu ina3221 https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 4c4d7Adcep a wemos D1 mini. Další blbina jsou monostabilní relátka pro vypnutí stringů https://www.tme.eu/cz/details/rt314f12/ ... 1393239-7/ ovládaný MCP23017 a 2x ULN2003 - ověřený jednoduchý řešení.
a to všechno bude silově napojený přes velký svorky do DPS, do svorek vleze 6mm2 drát jak nic https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 9613%22%7D. Takže od panelů bude pojistkovej odpojovač, za ním deska, na které bude napřed relé, pak bočník a nakonec všechno spojený dohromady na výstupní 16mm2 drát. Tam bude přepěťovka. Asi by správně měla být na konci u panelů, ale když ty relátka a bočníky uvnitř plechové bedny vybuchnou, tak to bude aspoň pěkná akce pro pojišťovnu :) barák by od toho shořet neměl. Kdo bude chtít, můžu mu to celý načrtnout, ale ne letos, tolik času nemám a dokážu to poskládat i popaměti, a stejně to budu řešit až po novým roce. Ještě uvažuju o tom, že bych měl udělat galvanický oddělení I2C a zapojil do toho zrovna čidlo teploty na nedalekým boileru, ale už mi to přijde jako moc věcí v jednom...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od josse »

Proč ty ina na zvláštním PCB? Kvůli piplačce s QFN(alespoň to pouzdro tak vypadá na fotce)? Všude píšeš sítotisk pasty + trouba...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
skopeant
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 07, 2021 9:39 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 3200
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od skopeant »

Kodl69 píše: úte pro 14, 2021 4:47 pm Já mám nachystaný tyhle bočníky: https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 4c4dFKZLuA odpor 5 miliohm, k tomu ina3221 https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 4c4d7Adcep a wemos D1 mini. Další blbina jsou monostabilní relátka pro vypnutí stringů https://www.tme.eu/cz/details/rt314f12/ ... 1393239-7/ ovládaný MCP23017 a 2x ULN2003 - ověřený jednoduchý řešení.
Kdo bude chtít, můžu mu to celý načrtnout, ale ne letos, tolik času nemám a dokážu to poskládat i popaměti, a stejně to budu řešit až po novým roce.
To by mne celkem zajímalo.
D34: 3,2kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + Tracer 6420AN + IPower IP5000-42-Plus-T + VRLA GEL 48V/150Ah +16*LifePo/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * WEMOS
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Plazivec »

Mě taky, akorát to co kodl69 dává levou zadní, je pro mě atomová fyzika.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Kodl69 »

proč INA na zvláštní desce - protože dělám prototypovku, nechystám sériovou výrobu. TJ na jednostranné desce, kterou vyleptám doma, bude ta výkonová část, a elektronika bude poskládaná z "arduino modulů" na kusu bastldesky. Sice je tam velká pracnost, ale zase není problém to v průběhu používání přestavět nebo doplnit. Stejně lehko jde dopsat pár řádků do .yaml v esphome. Tam zas budu potřebovat poradit já... Chtěl bych, aby to fungovalo samo o sobě, i bez HA... Z dělání desky "naslepo" mě vyvadlo použití ADS1115 pro měření proudu, zapojení podle datasheetu, a problém dělal jakejsi výstup, kde chyběl pullup rezistor. Výstup... To mě nenapadlo ani ve snu, a k tomu submini švábu dobastlit drátek, a na drátek odpor k + bylo na hranici mejch schopností. Nakonec to stejně nefungovalo moc dobře, takže mám doma 9ks plošňáků na vyhození... Ale to už jsem zase těžce offtopic, tohle by mělo bý u HA nebo aspoň v měření a automatizaci, třeba to tam admin přesune - děkuji předem.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od MisakP »

Děkuji všem za super debatu a reakce. Při hledání odpovědi, jaké jsou (pro mě) nejlepší panely, jsem začal vytvářet toto, snad může pomoci i ostatním.
:arrow: viewtopic.php?f=68&t=472&p=6509#p6509 :idea:
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od MisakP »

:sun2: Tak za mě nakonec vybrány panely REC Alpha Black REC375AA Black. Níže rozepíšu i důvody proč jsem se pro ně rozhodl já, třeba to někomu ulehčí výběr. Pokud by někoho zajímaly podrobné technické specifikace, tak přikládám i datasheet od výrobce.

Pro ulehčení výběru, jsem si vytvořil tabulku, kde bylo možné jednoduše srovnat parametry jednotlivých panelů.


Pro mě klíčové pozitiva panelů REC Alpha Black REC375AA Black
  • výrobce REC patří mezi TOP výrobce FV panelů
  • velmi dobrý výkon (375 Wp) a efektivita (21,4 %) panelu - vystačí už i na ostrov
  • All Black provedení - lépe to vypadá, když budou přes celou střechu
  • N-type technologie článků - netrpí například LID (světelnou degradaci článku) atd.
  • využívají HJT články (heterojunction solar cell) - větší životnost, absorpci záření a menší přehřívání článků
  • AR surface - antireflexní povrchová úprava skla pro lepší absorpci paprsků
  • garance min. výkonu 92 % po 25 letech provozu
  • rozměry 1721x1016x30 mm vyhovují mým požadavkům

Tohle pro mě již nebylo extra klíčové, ale potěší to: pevnost rámu 7000 (713 kg/m²), velmi nízký teplotní koeficient -0.26 %/°C


Nevýhody
  • vyšší cena oproti průměru na trhu
  • pro navýšení záruky panelu z 20 na 25 let je potřeba REC certifikace montérů
  • vizuální nápis v hodní části panelu - vadí mi při instalaci pro FV střechu - snad půjde sundat


Jak byste tyto panely/výběr ohodnotily vy? Proč byste si je (ne)vybrali?

rec-alpha-black-rec375aa-black-375w-solar-panel.png
rec-alpha-black-rec375aa-black-375w-solar-panel.png (36.97 KiB) Zobrazeno 2684 x
DanoP
Příspěvky: 60
Registrován: ned pro 12, 2021 11:07 am

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od DanoP »

Mal som vyhliadnutu 400W verziu, problem bol ze sa nedali zohnat (koniec leta 2021) a na miesto kam som ich chcel nainstalovat vosli len 2+2 panely a 2S sa mi zdalo pre 16S Life malo. Inak by som ich bol kupil. Pouzil som miesto nich sunpower maxeon 3, sice nie su full black, ale OK aj tak tam moc zo zeme nevidno. Moje porovnanie so standartnymi 300W fb panelmi (Benq) - pri nizkpm osvetleni davaju benqy viac, aj ked je to nic voci nic, cca 1800Wp beng da 40W, 1600Wp maxov da len 20W. Ak sa intenzita svetla zvysi, tak od cca vykonu 200W to uz odpoveda instalovanemu Wp.
Odpovědět

Zpět na „Panely“