FVE a predpoved počasia / API /

Odpovědět
oscar
Příspěvky: 36
Registrován: stř kvě 19, 2021 8:18 pm

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od oscar »

Ja pouzivam toto aby som orientacne vedel kolko kwh sa vyrobi: https://forecast.solar
Roky som pouzival free, teraz na zimu idem platenou verziou
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od rege »

Tiez pouzivam tento free a aj predpoved z yr.no a uspesnost by som odhadoval okolo 70-80%
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od ringo »

Existuje taky český pvforecast.cz a přijde mi že je přesnější než forecast.solar.
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od rege »

rottenkiwi píše:A kedy je najvacsi problem ?

Ja co som robil mat. modely, tak najhorsie to bolo, ak boli vsetky tri vrstvy oblacnosti,
a musel som dlho ladit koeficienty, kym som sa dostal na +- 1 kWh od 0 do 45 kWh denne.
Tazko povedat, niekedy je predpoved totalne mimo...
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od Kodl69 »

Mě zaujala tahle možnost integrace v homeasistantu, ale zatím nevím nic, jenom to, že to tam je.
Používám inteligentní regulaci podle přepovědi: ovládám vytěžování ručně :) Ale rád bych to trochu automatizoval.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od rege »

Aktualne som pridal do homeassistenta piratewaether, je free, uvidime nakolko bude presna predpoved
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
frenky
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 06, 2021 7:18 pm
Bydliště: Doubravička
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 30

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od frenky »

Ahoj
Našel jsem https://wp2.pvforecast.cz/ nedávno, podařilo se mi zlomit data do domácí automatizace FIBARO. Mám model HC2

vypadá to takto
Screenshot 2022-01-25 at 18-12-28 Home Center 2.png
Screenshot 2022-01-25 at 18-12-28 Home Center 2.png (23.01 KiB) Zobrazeno 2456 x
Mám to v používání asi 3 dny, takže procento úspěšnosti předpovědi zatím nemám. Docela jsem se s tím navstekal, než jsem ty data do stroje (HC2) dostal, ale nakonec se to podařilo. :myeyes: Kdyby to někdo chtěl, tak zveřejním kódy do scény a VD.
Frenky
STUDER 2ks XTM4000-48, 2ks VT-80, 4 ks sodíkových AKU E4815
Wotan
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 07, 2022 3:21 pm

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od Wotan »

frenky píše: úte led 25, 2022 6:18 pm Ahoj
Našel jsem https://wp2.pvforecast.cz/ nedávno, podařilo se mi zlomit data do domácí automatizace FIBARO. Mám model HC2

vypadá to takto Screenshot 2022-01-25 at 18-12-28 Home Center 2.png

Mám to v používání asi 3 dny, takže procento úspěšnosti předpovědi zatím nemám. Docela jsem se s tím navstekal, než jsem ty data do stroje (HC2) dostal, ale nakonec se to podařilo. :myeyes: Kdyby to někdo chtěl, tak zveřejním kódy do scény a VD.
Frenky
Dobrý den,
můžu se zeptat jak přepočítáváte osvit na výkon pro Vaši elektrárnu?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od brumlaj »

Moc obecná otázka. Osvit je brán v orientaci panelů (planární), nebo sférický?
Wotan
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 07, 2022 3:21 pm

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od Wotan »

Základní problém je ten, že model pvforescastu poskytuje osvit dopadající na zem. Pokud mám ale panely pod nějakým jiným sklonem a s jiným azimutem, což má asi většina, tak ten model nemůže dávat správná data. Musí se tedy přepočítat... Minimálně je potřeba vědět polohu slunce pro každou hodinu a pak by to mohlo jít. Přišlo mi to ale zbytečně složité, když jsou jiné modely, které již uvažují náklon i azimut... Proto mě zajímalo, jak toho frenky dosáhl.
Sám jsem ve fázi hledání dobrého predikčního algoritmu.
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od vata »

Hmm, to je hezké. Já šla jednodušší cestou - můj SW si jednoduše pamatuje 24 hod dozadu pohyby SOC baterky a podle toho se řídí prediktivní odpojování zátěže. Nepracuje tedy pouze s osvitem ale taky se spotřebou. Je jasné, že pokud se počasí zlomí nebo pokud se některý den koná nějaká významná zátěž, funguje to blbě - většinou se zátěž odpojí zbytečně brzy a v baterii nechá tak zbytečně velkou rezervu. Překvapivě ale v průměru to funguje docela uspokojivě, takže jsem neměla ani pořádnou motivaci pracovat ještě s historickými daty - téměř 10 let dat z FVE už jistě nějakou prediktivní váhu má.
Otázka je, kdy je vlastně tahle přesnější predikce zapotřebí - řekla bych, že v zimě, kdy je energie málo. A umí tyhle předpovědi počasí předpovídat inverze a dopolední mlhy?
Nebo jinak - prohra load managementu je buďto baterka ve floatu - tedy neschopnost spotřebovat všechno, nebo prázdná baterie a výpadek DS. Musím říct, že ani jedno z toho se mi už dlouho nestalo.
Wotan
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 07, 2022 3:21 pm

Re: FVE a predpoved počasia / API /

Příspěvek od Wotan »

Ona ta predikce výkonu má trochu jiný význam - podle toho, kolik bude k dispozici energie se dá optimalizovat co s ní a kdy. Pokud třeba prodáváte energii, tak je většinou lepší prodávat na začátku dne, kdy jsou ceny vysoké (než v poledne, kdy máte nabito a ceny jsou nízké). K tomu Vám historická data elektrárny neposlouží. Spotřebu potřebujete vědět v podstatě jen v čase mimo produkci - aby se dalo plánovat, kdy baterii vybíjet a kdy ne (třeba kvůli zůstatku pro backup nebo kvůli různé nákupní ceně). Řídit se podle SOC na intervalu 24 hodin je trochu zavádějící - je lepší použít reálnou spotřebu a raději delší interval. Řada domů bude mít jinou spotřebu ve všední den a jinou ve svátky a víkendy.
Prediktivní modely právě řeší budoucí výkon na základě matematických modelů počasí a lokality, kde je elektrárna umístěna - zahrnují tedy vše potřebné. Pokud ale selže předpověd počasí, tak nevyhnutelně selže i predikce výkonu...
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“