slícování (výškový rozdíl) panelů

Odpovědět
vespa
Příspěvky: 2
Registrován: pon dub 11, 2022 7:56 pm

slícování (výškový rozdíl) panelů

Příspěvek od vespa »

Zdravím všechny zkušenější.

Jsem zrovna po instalaci FVE. S firmou zatím vše probíhalo v pohodě.
Dneska jsem ale nebyl doma a borci instalovali panely.
Večer jsem to ještě stihl omrknout a byl jsem nemile překvapen.
Jedná se o dvě řady panelů nad sebou na střeše se sklonem cca 27°. Borcům se ale podařilo některé spodní panely umístit tak, že jejich rovina je výškově cca 1 cm nad horní řadou.
Vznikl tím "schod", který by dle mě mohl celkem nepěkně brzdit sníh a znamenat zbytečné usazování nečistot.
Máte s tím někdo zkušenosti a je případně nějaká definovaná výšková tolerance sousedních panelů?
Dílo teprve budu přebírat, takže je snad ještě možnost vše pořešit.

Díky za info a přeji všem slunečné dny.
Přílohy
FVE instalaceII.jpg
FVE instalaceII.jpg (243.11 KiB) Zobrazeno 914 x
FVE instalace.jpg
FVE instalace.jpg (761.26 KiB) Zobrazeno 914 x
Naposledy upravil(a) vespa dne pon dub 11, 2022 9:03 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: slícování (výškový rozdíl) panelů

Příspěvek od Diablo007 »

Norma na to vyloženě není. Hold si kluci nesrovnaly profily do jedné výšky a teď by to znamenalo celá řada panelů dolů aby se to dalo srovnat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
vespa
Příspěvky: 2
Registrován: pon dub 11, 2022 7:56 pm

Re: slícování (výškový rozdíl) panelů

Příspěvek od vespa »

S tím sundáním panelů je mi to jasné.
Trochu se to teď ve mě pere.
Na jednu stranu by museli zase půl dne zbytečně dupat po střeše z asfaltového šindele, což pro ni není žádná výhra.
Ale mám to zrovna pod okny a představa, že se 30 let budu dívat, jak někdo ignoruje triviální konstrukční poučky mě trochu deptá ;) :oops:
Už když borec ladil minulý týden "od oka" srovnání nosníků jsem si říkal, že napřesno to zvládnou při pokládce.
Ale bohužel nee...
Jde o to, jak moc velký praktický problém to může být.
Ta střecha nemá zas tak velký sklon, tak aby tam kvůli tomu zbytečně nezůstával materiál.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: slícování (výškový rozdíl) panelů

Příspěvek od Kodl69 »

30 let tam ty panely mít nebudeš, leda by byly jako dekorace... V době laseru na každé stavbě je tohle diletantismuz.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: slícování (výškový rozdíl) panelů

Příspěvek od Diablo007 »

Kodl69 píše: pon dub 11, 2022 9:13 pm 30 let tam ty panely mít nebudeš, leda by byly jako dekorace... V době laseru na každé stavbě je tohle diletantismuz.
Už v době provázku to byl diletantismus
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 867
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: slícování (výškový rozdíl) panelů

Příspěvek od redcrown »

Já to řeším pohledem přes profily a vždy jsem to měl lepší než s pomůckami. Jak se říká, voko vidí, není p**a.
Ono se to taky trochu rozejde až po přitažení panelů. Profily jsem měl srovnané perfektně, ale když nesedí přesně rovnoběžnost, tak se to prostě trochu hne. Ale srovnat to samozřejmě jde vždy...
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“