Památkáři

Odpovědět
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Památkáři

Příspěvek od Vhoo »

Prosím o radu. Mám problém s památkáři. Naléhají na mě že jsme v památkové zóně a musím mít panely v barvě střechy případně střechu v barvě panelu. Po odvolání na kraj tento požadavek zrušili ale chtějí aby panely byly ucelené od kraje ke kraji střechy. Já mám z jedné strany ale prodloužený přesah střechy cca 3 metry. Nejsem si jistý zda li na takový přesah mohu umístit panely či nikoliv. Pokud ne tak nejsem schopen splnit ani tento požadavek a elektrárnu tak nemohu realizovat.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Památkáři

Příspěvek od brumlaj »

Zkusil sis ten dotaz po sobě přečíst? Nevíme ani zda chceš řešit FVE, památkáře, nebo střechu. A nebo zda bys raději nešel na pivo ;-) Chápu, že Tobě je jasné jakou střechou disponuješ, ale my máme temno. Když tak se rozepiš.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Vhoo »

Mám klasickou sedlovou strechu. Krytina je falcovany hliník. Sklon 20°. Základ domu je 11m na délku ale střecha má s přesahy 15metru. Z jedné strany metr a z druhé 3metry přesah. Jde mi o to jestli mohu panely umístit i na přesah a navíc až úplně ke kraji střechy .
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Noparasito »

Foto je za 1000 slov 👍
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Památkáři

Příspěvek od Diablo007 »

Metr čtvereční panelu je cca 12kg váhy i s profily to zda to unese střecha je spíše otázka na statika to ti takhle po internetu těžko někdo fundovaně odpoví
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Památkáři

Příspěvek od NESKOM »

A co je pod plechem?
Krokve a latě?
Jaký mají rozmer?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Památkáři

Příspěvek od brumlaj »

Nóóó, značně teoreticky - pokud střechu projektant projektoval pro zimní zatížení sněhem, tak by panely neměly (viz výše Diablem007 uvedené dodatečné zatížení) činit problém. Pokud je střecha v dobrém stavu, tak ani kotvení by nemělo být problémem. Teď jen zvýšení(?) vztlaku při větru..... Ale to nedokáži posoudit. Pokud by to byla taška, půl bídy. Ale plech? (zase plech se dá natřít pro bezproblémovou kolaudaci......)
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Vhoo »

https://ibb.co/J23w5tS
https://ibb.co/vm3HzXx

Jde o tu část kde je balkon. Dům je starý 30 let a sníh to vždy udrželo.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Kodl69 »

A kde je ta památkově chráněná věc? vidím normální zástavbu RD. Panely to skutečně zatíží nepatrně. Spíš bude problém to naskládt tak, aby to pokrylo celou střechu. bude tam jistě zavazet to odvětrání a komín. Jo a hromosvod má jenom dva svody, a tady dodělávat uzemnění kolem dokola si nedokážu ani představit...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Vhoo »

Je to v památkové zóně. Naproti mě dům solary na střeše má ale už v té zóně není. Navíc dům je ve svahu a je vysoký cca 8metru takže to nemůže být odnikud vidět. Nicméně památkové namítá že je to vidět z věže z náměstí :stupidme:
Některé věci ani nevymýšlís

Nemusí to zakrýt celou střechu. Jen chtějí aby to bylo od kraje ke kraji třeba dvě řady. Aby to byl z dálky klasicky obdélník.
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Památkáři

Příspěvek od yolo80 »

Co je ten maly komin v spodnej casti strechy (digestor)? V tej spodnej casti sa daju pekne umiestnit panely. Aka je sirka strechy? Aka je vzdialenost odspodu po komin? Orientacia na svetove strany? Skus viacej informacii lebo takto ti nikto nevie poradit.
Screenshot 2022-04-23 at 17.46.30.png
Screenshot 2022-04-23 at 17.46.30.png (1.92 MiB) Zobrazeno 2059 x
PS: Manzelka je tiez zahradníčka :D
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Vhoo »

Světové strany jsou super. Téměř čistý jih jen trochu mírně na západ. To je digestoř a ta není zapojena a dá se zrušit. I s přesahem má střecha 14m na šířku takže od spodu dvě řady po jedenácti ale asi nesplňuje tu podmínku že to bude od kraje ke kraji
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Památkáři

Příspěvek od yolo80 »

Vhoo píše: sob dub 23, 2022 7:39 pm I s přesahem má střecha 14m na šířku takže od spodu dvě řady po jedenácti ale asi nesplňuje tu podmínku že to bude od kraje ke kraji
Ked to potrebujes od kraja po kraj tak si dokup zopar panelov naviac. Orez (mozno to pojde aj flexkou) ich na potrebny rozmer a dopln chybajuce casti ramu (uholniky, skrutky, lepidlo...). Tieto falosne panely sice nebudu funkcne ale podmienku od kraja po kraj splnis. Mozno ma tvoj dodavatel zopar vadnych panelov z reklamacii a tak to ani nemusi byt drahe riesenie.
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: Památkáři

Příspěvek od ringo »

Vhoo píše: sob dub 23, 2022 12:21 pm Navíc dům je ve svahu a je vysoký cca 8metru takže to nemůže být odnikud vidět. Nicméně památkové namítá že je to vidět z věže z náměstí
Některé věci ani nevymýšlís
Nemusí to zakrýt celou střechu. Jen chtějí aby to bylo od kraje ke kraji třeba dvě řady. Aby to byl z dálky klasicky obdélník.
Závidím ti tvoje památkáře, opravdu. Já ovlivňuji dálkové pohledy na Říp a pohledy z něj a z letadel na ceněnou červenou střešní krajinu. Proto mi dovolili maximálně 20% každé střešní roviny - co se mi nevejde do 20% střechy orientované na jih, si mohu milostivě umístit na sever.
Když nějaký ten turista vyleze na Říp (a najde i místa odkud je rozhled do krajiny) nejvíce jej udeří do očí největší solární elektrárna v ČR - Vepřek :stupidme:

stanovisko památkářů
stanovisko památkářů
FVE_pamatkari.jpg (457.42 KiB) Zobrazeno 2036 x
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Kodl69 »

To je stejná sběř jako ochránci přírody. Asi je potřeba, aby to už kompletně zkrachovalo a začít znovu, a drobek jinak...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Kodl69 »

14m na šířku: "běžný panel" má dnes 1050*1750. úchytka má 2cm, takže 13*1070= 13910+2cm krajová úchytka - co chceš řešit? těch 2x3cm na kraji? Otázka je, jak přesně máš změřenou tu střechu, aby ještě nechybělo.
P.S podle obrázku je okap "nakulmovanej" od sněhu už teď, až dáš panely, tak to bude jehio konec, ppokud nedáš protisněhový zábrany. Ale u vás už asi posledních 10 let nevíte, jak sníh vypadá, je tak?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Památkáři

Příspěvek od Vhoo »

Je to starší fotka. Letos už mám okapy nové a metr od spodu ty protisnehove zábrany. Sněhu tu ale moc není
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Památkáři

Příspěvek od Diablo007 »

Běžný panel se dnes již bere 450wp a ty jsou sice vyšší ale ta šíře kolem těch 105-106cm bývá zachována
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: Památkáři

Příspěvek od ringo »

Někdy lze nad památkaří i zvítězit :-)
https://www.novinky.cz/diskuze/domaci-s ... i-40420447
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 867
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Památkáři

Příspěvek od redcrown »

památkářům můžeš v podstatě poděkovat, protože tě nutí pokrýt celou střechu, což je jediné správné řešení:). Já osobně bych únosnost neřešil, panel nedělá velké měrné zatížení. Navalil bych to tam a hotovo. Čím víc, tím lépe. Dej celočerné, zbytek natři na černo. Bude to vypadat super a máš vyřešeno.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“