Prisvecovanie panelov

Odpovědět
kilian
Příspěvky: 1
Registrován: čtv kvě 05, 2022 4:03 pm

Prisvecovanie panelov

Příspěvek od kilian »

Ahoj,
S FV som úplne na začiatku, zatiaľ sa rozhliadam a študujem. Ako prvé je v pláne ohrev bojleru s BEL striedačom, ktorý budem skladať. Následne ma čaká kúpa panelov - akých a kde, ešte vôbec neviem. Panely chcem umiestniť na polohovateľnú konštrukciu pri zemi.
Rád by som si ale tu overil svoju domnienku, ohľadom prisvecovania panelov a prečítal si Váš názor.
Dielňu si prisvetlujem exteriérovým a interiérovým systémom "zrkadiel". Efektivita je pomerne vysoká a v tmavej dielni za slnečného počasia nemusím používať distribučnú sieť. A tak ma napadlo, či by to prisvecovanie nebolo vhodné aj na FV panely, ktoré sú v tieni.
Zrkadlá mám vyrobené zo starých nepotrebných CD, DVD pripevnených na podkladovú dosku. Pri správnom natočení "zrkadla" na panel v určitý čas, kedy je v tieni, by tie fotóny mohli pomôcť výkonu a vyrobiť tak nejaký ten Wp naviac. Overiť to budem môcť až po inštalácii systému, ale zaujímalo by ma, či to niekto niekedy použil. Ďakujem.
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Prisvecovanie panelov

Příspěvek od Atman »

V minulosti keď boli panely drahé sa všelijaké zrkadlá z lešteného nerezu po boku panelov lokálne používali, dnes je lacnejšie dať viac panelov. Ale nie na panely v tieni, to by si potreboval zrkadlo s tracerom, ale na zvýšenie výkonov osvietených panelov.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Odpovědět

Zpět na „Panely“