Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Odpovědět
Bican
Příspěvky: 26
Registrován: úte dub 05, 2022 2:53 pm

Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Bican »

Doufám, že jsem ve správné sekci. Snažím získat alespoň základní pojem o použití vytěžovačů typu Wattrouter a jiných spolu s hybridním střídačem.

Použití Wattrouter
Je třeba instalovat další měření přetoků. Hybridní měnič má ale již své. Je třeba sladit regulaci v měniči a ve Wattrouteru, aby nedocházelo např. nechtěnému vybíjení akumulátorů. Výhodou je reakce na signály HDO ve Wattrouteru.
+ reaguje na HDO
+ dobrá dokumentace
+ prověřené lokální řešení
+ cena
- není zpětná vazba k měniči
- nutná instalace cívek pro měření přetoků
- není bezdrátové ovládání nabíječe elektroauta, pouze úrovněmi napětí (mám oddělenou garáž od domu)

Použití Fronius GEN24 SYMO a Fronius Ohmpilot
https://www.fronius.com/cs-cz/czech-rep ... ke-energie
Je nutno instalovat pouze SmartMeter pro měření přetoků. Měnič přímo ovládá Ohmpilot. Podle dostupné dokumentace není možná v ČR reakce na signál HDO.
+ ovládání přímo měničem
+ bezdrátové ovládání nabíječe elektroauta
- měnič je symetrický
- není podporováno HDO
- cena

Použití Growatt SPH 10000 a Growatt GroBoost
https://growattinverters.com/show-53-654.html
Je nutno instalovat pouze SmartMeter pro měření přetoků. Měnič přímo ovládá GroBoost. Podle dostupné dokumentace není možná v ČR reakce na signál HDO.
Měnič je asymetrický.
+ ovládání přímo měničem
+ bezdrátové ovládání nabíječe elektroauta Growat THOR
- není podporováno HDO
- cena

Ubírají se mé úvahy správným směrem a nebo mluvím z cesty?
Hledal jsem podobné řešení pro Solax a GoodWe, ale nenašel jsem.
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Diablo1st »

Ohľadom Wattroutera a vybíjania batérie:
meracie cievky WR musia byť medzi domovým elektormerom a smartmetrom pre menič. Ďalej musia byť povelené pretoky v meniči. Pri takomto zapojení by nemalo dochádzať k vybíjaniu batérie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Bican
Příspěvky: 26
Registrován: úte dub 05, 2022 2:53 pm

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Bican »

Děkuji za návod.
Dohledal jsem ještě, že Fronius Ohmpilot není vhodný do Čech. V návodu je uvedeno, že se nehodí pro oblastí s měření spotřeby po fázích.
Ještě jsem si uvědomil, že střídač Growatt má tzv. dry contact, který vysílá signál o přetocích a je tam přímo uvedeno, že se dá použít na spínání bojleru. Předpokládám, že by s ním šlo přes relé zapnout bojler nebo ho připojit na ANDI vstup Wattrouteru.
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Diablo1st »

Keďže nechcete batérie je lepšie to riešiť cez SSR relé ovládané Wattrouterom. Takto viete prakticky všetku energiu spotrebovať priamo na mieste. WR bude cez SSR posielam všetky pretoky, ktoré by inak šli do siete.

Priamo výrobca WR odporúča použiť SSR Carlo Gavazzi. Existuje viacero verzii, ale len 10A verzia (do 2300W) sa bez úprav zmestí do klasického rozvádzača. Pre väčšie výkony treba mať hlbsí rozvádzač, alebo vyrezať krycí plast.

Na ANDI vstup nepripájate relé! Preštudujte si manuál, je to tam celkom pekne napísané. K WR je možné pripojiť 6x SSR relé + obsahuje 2x klasické relé.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Bican
Příspěvky: 26
Registrován: úte dub 05, 2022 2:53 pm

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Bican »

Díky. Nechtěl jsem připojovat na ANDI relé. Uvažoval jsem, jestli nesignalizovat přetok WR přímo ze střídače přes ANDI.
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Diablo1st »

Teoreticky to možné je, pokiaľ má smartmeter impulzný výstup S0. Neviem, či smartmeter určené priamo pre meniče majú takýto výstup, väčšinou majú RS485, ale môžem sa mýliť.

Ale popravde moc v tom nevidím zmysel riešiť čokoľvek s meničom. WR funguje len na základe pretokov, čiže stačí aby mal menič povolené pretoky a wr funguje normálne. Dokonca je takto možné bez problémov zistiť, koľko energie išlo cez WR.

Zrovna som jeden impulzný elektormer (ORNO WE521) namontoval k môjmu WR, aby som vedel koľko energie ide z FVE do bojlera. Export dát z WR nie je až taký dobrý ako by som si predstavoval, takže vôbec neviem, koľko energie išlo do bojlera a koľko do domu. Mám len sumárne dáta, ktoré podľa môjho nie sú úplne korektné.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Diablo007 »

10A SSR relé nebude mít dlouhého života. Pod 40A a chladičem to ani Trochta s greenbonem neposílá a ano Carlo gavazzi. Ale skladovost v ČR je tragická. Když sem poptával tak říkali 3 měsíce že to je výroba na zakázku .
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Diablo1st »

Mám namontované SSR Carlo Gavazzi RGS1A60D25KKEDIN, zatiaľ 2 roky bez problémov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Bican
Příspěvky: 26
Registrován: úte dub 05, 2022 2:53 pm

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Bican »

Úplně jsem zapomněl na jednu pro mě důležitou věc pro kombinaci střídač a Wattrouter.
Jestli to chápu správně, tak při zapojení cívek za smartmeter má prioritu nabíjení akumulátorů před Wattrouterem.
Obrázek
To mi ale přijde kontraproduktivní. Vzhledem k ceně a účinnosti nabíjení a vybíjení akumulátorů bych raději nejprve uložil energii do bojleru a poté řešil, zda je třeba dobít akumulátory. Nehledě k tomu že může dojít k situaci, kdy si večer bojler nahřívá z akumulátorů, protože přes den na něj prostě nezbylo.
Střídače Fronius GEN24 to mají vyřešené prioritou zařízení na modbusu (akumulátor, Ohmpilot). https://manuals.fronius.com/html/420426 ... 0000021030. Asi to má i Growatt přes jejich aplikaci, ale v manuálu ke střídači to nevidím a u Groboostu jsem našel nastavení priority. Ale není mi úplně jasné, co to znamená.
Dává to smysl?
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Diablo1st »

K situácii kedy nahrievate bojler z batérie nedôjde, lebo menič nebude tlačiť pretoky do siete ak nie je výkon na paneloch.

WR má možnosť nastaviť aj časové plány, čiže ak budete mať čidlo v bojlery pripojené na WR viete podľa toho v prípade potreby dohriať TUV z DS. Ja to mám nastavené, že ak je teplota bojlera pod 45°C medzi 17:00 - 22:00 WR zopne SSR a bojler sa dohreje na 45°C.

Mne práveže priorita batérie pripadá v poriadu. Veď na čo Vám bude nabitý bojler keď z neho odpustíte pár litrov vody? Zbytočne vychladá a ak je treba viete ho dohriať z DS. Podľa mňa je lepšie preklenúť noc na baterka ako ísť z DS a mať nahriaty bojler. Samozrejme treba mať adekvátne pole a batériu, aby sa nestalo, že sa nenabije ani batéria a ani bojler :)

Dôležité aj je, aké máte kúrenie. Ak viete ohrievať TUV cez kúrenie, tak Vás bojler až tak nemusí zaujímať cez vykurovaciu sezónu a cez leto je energie viac ako dosť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Bican
Příspěvky: 26
Registrován: úte dub 05, 2022 2:53 pm

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Bican »

Nemám možnost přípravy TUV přes topení. Máme klasický elektrokotel.
Vzhledem k tom že FVE ještě nemám, tak mi patrně něco uniká. Mám sazbu D45d a dva rozvrhy HDO; jeden pro topení a jeden pro TUV.
V hlavě mám následující scénář.
1. přes den se nabijí akumulátory ale na bojler nezbude nebo nebude úplně ohřátý.
2. večer sepne HDO TUV a začne se ohřívat bojler.
3. střídač detekuje spotřebu z DS a začne tahat energii z akumulátorů.
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Diablo1st »

Toto by nastalo iba v prípade, že by ste mali kábel do bojleru zapojený za smartmetrom. Ak budete mať kábel zapojený medzi RE a smartmetrom toto nemôže nastať.

Treba si to predstaviť ako dva samostatné bloky. 1. je hybridná FVE, ktorá končí smartmetrom a 2. je Wattrouter, ktorý má ako zdroj energie buď DS alebo pretoky z hybridnej FVE. Všetko, čo WR spína musí byť zapojené v tomto 2. bloku, inak to môže vybíjať batérie.
Naposledy upravil(a) Diablo1st dne stř kvě 04, 2022 10:39 am, celkem upraveno 1 x.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Bican
Příspěvky: 26
Registrován: úte dub 05, 2022 2:53 pm

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Bican »

Aha. Už mi to konečně došlo. Ono je to patrné i z obrázku.
Díky za trpělivost.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Použití vytěžovačů Fronius Ohmpilot nebo Growatt GroBoost oproti Wattrouter apod.

Příspěvek od Noparasito »

Poprosím nějaké recenze na Growatt od zdejšího osazenstva 👍.
Predem diky za reakce.
Odpovědět

Zpět na „Měniče“