1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Odpovědět
TAU2
Příspěvky: 25
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od TAU2 »

Zdravím

Lze uvažovat u 3 fázové elektroinstalace o jeho rozdělení tak, že 1 fáze se od DS trvale odpojí a napojí se na FVE v ostrovním režimu
a zbývající 2 fáze budou od DS ?

Otázka č.1
Může to být problém technický (hlavní proudový chránič , přepětovka) ?

Otázka č.2
Může být nějaký problém legislativní ? tím hlavně myslím ve vztahu k distributorovi ...

sdružené napětí nepoužívám ..
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od Atman »

Základ je nemať žiaden trojfázový spotrebič, to by pri náhodnom zopnutí narobilo šarapatu. Môj názor je, že pokiaľ budú dôsledne oddelené nuláky, nemal by byť žiaden problém. Distribútor by mohol mať problém, pokiaľ o tom vie z dôvodu nerovnomerného zaťažovania fází, ale ak máš 3f elektromer, ten je súčtový a rozdiely sa zistiť nedajú. V starých domoch je bežne všetko len na jednej fáze.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
DanoP
Příspěvky: 60
Registrován: ned pro 12, 2021 11:07 am

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od DanoP »

Aký dôvod ťa vedie k tomu odelenému nuláku? Pokiaľ viem tak zvyčajne v elektromerovej skrinke je nulák spojený so zemnením, čiže má potenciál zeme. Čo sa týka nerovnomerného zaťaženia to bude tak ci tak. Napríklad žehlička 3kW, umývačka, práčka 2kW,,rúra 3kW to sa nedá rozdeliť rovnomerne, a to ešte operujú rezervovanou kapacitou podľa ističa.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od Diablo007 »

DanoP píše: stř čer 08, 2022 7:52 am Aký dôvod ťa vedie k tomu odelenému nuláku? Pokiaľ viem tak zvyčajne v elektromerovej skrinke je nulák spojený so zemnením, čiže má potenciál zeme. Čo sa týka nerovnomerného zaťaženia to bude tak ci tak. Napríklad žehlička 3kW, umývačka, práčka 2kW,,rúra 3kW to sa nedá rozdeliť rovnomerne, a to ešte operujú rezervovanou kapacitou podľa ističa.
V momente kdy je použit proudový chránič se hold nuly musí oddělovat jinak bude vyskakovat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
luky
Příspěvky: 265
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od luky »

DanoP píše: stř čer 08, 2022 7:52 am Aký dôvod ťa vedie k tomu odelenému nuláku?
Ve 3 fázové soustavě se při rovnoměrném zatížení proud nulákem vyruší. Pokud nebudeš mít zajištěný fázový posun, poteče ti nulovým vodičem něco jako součet proudů. A na to není dostatečně dimenzovaný.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od mihlit »

Vyruší se pouze v ideálním případě, jinak to ale neplatí a může se naopak dost nasčítat. Doporučuji mrknout na toto video https://www.youtube.com/watch?v=YZMAHz5SB6w
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od Diablo007 »

mihlit píše: stř čer 08, 2022 3:25 pm Vyruší se pouze v ideálním případě, jinak to ale neplatí a může se naopak dost nasčítat. Doporučuji mrknout na toto video https://www.youtube.com/watch?v=YZMAHz5SB6w
Fázový posun u 3f provedení má za účel nezatěžoval nulu pokud se tak neděje tak to je porucha a většinou jenže dítě ale spíš chyba měniče
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od mihlit »

Prosím komentovat až po shlédnutí videa, pak bude jasné, že to může nastat i v běžném, nikoli poruchovém stavu.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od Kostěj »

Diablo007 píše: stř čer 08, 2022 8:32 am V momente kdy je použit proudový chránič se hold nuly musí oddělovat jinak bude vyskakovat
Hmm, to mne zajímá, to mám v plánu také. Přívodní kabel mi vede od elektroměru sklepem do hlavního rozvaděče. Ve sklepě chci jednu fázi přerušit a vložit přepínač sítí. Takže dál půjde ta fáze buďto z ČEZu, nebo z Axpert Kinga. Moc jsem se nad tím nezamýšlel, ale proč by to proudovým chráničům v hlavním rozvaděči mělo vadit? Respektive jak poznají, že fáze nejde z Čezu, ale z Kinga? Ostatní fáze i nulák ponechám. Pokud bude velká cirkulárka protestovat, budu řezat dřevo jen na ČEZ.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: 1 fáze z ostrovu , 2 fáze od distributora

Příspěvek od josse »

Kostěj píše:
Diablo007 píše: stř čer 08, 2022 8:32 am V momente kdy je použit proudový chránič se hold nuly musí oddělovat jinak bude vyskakovat
Hmm, to mne zajímá, to mám v plánu také. Přívodní kabel mi vede od elektroměru sklepem do hlavního rozvaděče. Ve sklepě chci jednu fázi přerušit a vložit přepínač sítí. Takže dál půjde ta fáze buďto z ČEZu, nebo z Axpert Kinga. Moc jsem se nad tím nezamýšlel, ale proč by to proudovým chráničům v hlavním rozvaděči mělo vadit? Respektive jak poznají, že fáze nejde z Čezu, ale z Kinga? Ostatní fáze i nulák ponechám. Pokud bude velká cirkulárka protestovat, budu řezat dřevo jen na ČEZ.
To je jinak, určité části naší republiky mají předepsáno chránič před elektroměrem, v těchto oblastech to jinak nejde. U nás na západě máme jen pojistky/jistič, takže mám stačí přepínat pouze fáze, protože "PEN jde ze země". Nejde o chránič za přepínačem, tomu to je jedno, ale před přepínačem, tomu musíme přerušit všechny vodiče na kterých sčítá rozdíl 30mA.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“