Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Odpovědět
stepanbrno
Příspěvky: 6
Registrován: pon bře 21, 2022 10:16 pm

Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od stepanbrno »

Ahoj,
jsem na začátku stavby malé ostrovní FV (3,6kWp) v Brně a rád bych se zeptal zdejších zkušených solárníků především na řešení samotného regulátoru a měniče. Elektro vzdělání sice mám, ale FV jsem zatím nestavěl :-)

Základním předpokladem je, že elektrárna by měla mít možnost v případě nedostatku přepnout na DS. Vím, že existují v podstatě dvě možnosti - all in one krabice, nebo poskládat regulátor-měnič-přepínač sítí.

a)
All-in-one krabice přichází v úvahu v podstatě jen: Axpert King, PIP 5048MK, případně Victron Multiplus (Ostatní Axperty jsou buď na moc velké napětí, nebo zase hodně letité. U těch prvních dvou mě mírně odrazuje vlastní spotřeba, dvojitá konverze a množství problémů s nastavováním (dle různých info na fórech). Navíc bych nemusel řešit různóu periodu fází při přepínání sítí FV na DS. Victronu mě zase odrazuje cena a to, že údajně nejde provozovat bez přetoků.

b)
Jako optimální se mi teda začlo jevit poskládat to z komponent. Například kombinace Epsolar 8415AN a Epever IPower Plus. Epsolar má relé výstup který snad může spínat měnič. Oba mají RS 485, i když si nejsem jistý, jestli jdou nějak datově propojit? A k tomu nějaké ATS, případně dva stykače s blokováním na přepnutí sítí. Nebo případně se rozšoupnout a pořídit slušný regulátor od Victronu (blue solar 150/70 - není o moc dražší než Epsolar) a k tomu měnič Epever IPower Plus. Také jsem tak jaksi předpokládal, že z toho Epevru a Epsolaru půjdou lépe číst různé údaje pro dodatečné ovládání spotřebičů (přes PLC)?

Myslíte si, že varianta b) je rozumná, nebo je to blbost? Případně napadá vás jiná kombinace, která by byla rozumnější? Podotýkám, že mi nejde primárně o nejlevnější řešení, ale zase víc než 50tis bych do toho nerad dával...


Ještě uvádím popis plánované elektrárny:
Jedná se o malý dům, který slouží jako kancelář, takže většína spotřeby je přes den (3x PC, plotter, routery, NAS, lednička, kávovar. V případě slunečného dne bazénová filtrace (350w) a bazénové TČ (1kW). Stálý odběr i přes noc je pouze malá lednička, routery a NAS.
- FV panely v konfiguraci 3s3p, celkem 3600W, Voc 111V, Isc 40A, otočené na čistý jih, sklon 30st. Kvůli stínu z vedlejšího domu bude 1 větev pozdě odpoledne zastíněná, proto jsem to poskládal jako 3s3p.
- baterie poskládaná z článků z mivvy - LiFePo4 CATL, 48V/120A
- regulátor uvažuji buď Victron BlueSolar MPPT 150/70 12/24/48V nebo Epsolar 8415AN MPPT 150V/80A 12/24/48V
- DC/AC měnič uvažuji Epever IPower Plus 5000W 48V
- přepínač sítí asi z aliexpresu, 2P Automatic transfer switch
Přikládám taky náčrtek sestavy, pokud by vás ještě napadlo cokoliv co dělám špatně...

Díky moc za vaše případné postřehy a rady
Štěpán
Přílohy
projektFV_v4.pdf
(120.07 KiB) Staženo 210 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Diablo007 »

Nastavování Kinga je jednoduché.
Přepínač síti má celkem dlouhou dobu přepnutí v tu dobu vše padne a to se rozhodne nas líbit nebude starší lednice to samé.
Panely máme pevně dané nebo se s tím dá pracovat?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
stepanbrno
Příspěvky: 6
Registrován: pon bře 21, 2022 10:16 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od stepanbrno »

Díky za postřehy,
s tím přepínačem sítí se výpadku jako takového moc nebojím (na YT jsou videa kde jim to funguje do 20 ms i ve variantě dva vzájemně blokované stykače). V nejhorším se to dá vyřešit starou UPSkou pro ty počítače. Spíš mám obavu z toho, že se to přepnutí trefí do momentu, kdy budou sítě úplně mimo synchronizaci, tam asi elegantní řešení moc není - resp žádné jsem nenašel.

Panely jako takové jsou dané, 9 už jich tu mám nachystaných (moc víc se mi jich na střechu nevejde). Konfigurace se dá změnit, ale moc mě nenapadá jak. Dal by se teoreticky ještě jeden přidat a dát to jako 2s5p (to by bylo výhodnější z hlediska zastínění), ale to už bych tahal moc proudu a cesta ze střechy je dlouhá (+-12m). Nebo to dát všechno do série a použít nějaké optimizéry na ty kousky co budou zastíněné, ale to nevím jestli to tak jde?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Diablo007 »

Pokud by jsi použil Kinga tak nemusíš řešit přepínač síti . Pokud jde o délku svodu ze střechy 12m není žádný problém to je řešitelné
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
stepanbrno
Příspěvky: 6
Registrován: pon bře 21, 2022 10:16 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od stepanbrno »

Ano, je mi jasné, že s Kingem nemusím řešit to přepínání, ale jak jsem psal, trochu mě odrazuje ta spotřeba... proto jsem začal uvažovat i o variantě regulátor a měnič zvlášť... Dalším faktorem taky je, že ať hledám jak hledám, tak nemůžu žádného Kinga ani PIP najít - všichni se zdají být vyprodaní 🙂

Co se týče té délky svodu, chápu že to je řešitelné - i tak plánuju 16ku kabel - ale nevím jestli bych si jinou kombinací panelů nějak pomohl? Napadá tě lepší zapojení?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Diablo007 »

U regulátoru co je do 150 nové panely hold vychází jen 2s
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
stepanbrno
Příspěvky: 6
Registrován: pon bře 21, 2022 10:16 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od stepanbrno »

tak teď jsem trochu zmatený - mě tam na panelech vychází Voc 111V. to je na regl moc?
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Kodl69 »

Voc při jakým napětí? Je potřeba to dopočítat pro výpočtovou teplotu v daným místě ještě sníženou o 20°C, tj pro -35 nebo -38°C v oblastech čr obvyklých... Další věc je ČSN 33 2000 7-712/ed.2 kde pro systémy s Voc při téhle teplotě vyšším než 120V je třeba řešit ochranu před nebezpečným dotykovým napětím při poruše, a pouze izolací to nestačí (hlídač izolačního stavu, DC proudový chránič...). Tj od roku 2018 jsou instalace s 3s 60čl. panely nezákonný, nebo ilegální, nebo jak to správně formulovat... Tohle samozřejmě nemají ani měniče Axpert VM a podobný s vysokonapěťovými stringy. Síťový a hybridní měniče co jsou připojený k DS mají všechny hlídání izolačního stavu panelů...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od RadarS »

Kodl69 píše: čtv bře 24, 2022 12:54 am Voc při jakým napětí? Je potřeba to dopočítat pro výpočtovou teplotu v daným místě ještě sníženou o 20°C, tj pro -35 nebo -38°C v oblastech čr obvyklých... Další věc je ČSN 33 2000 7-712/ed.2 kde pro systémy s Voc při téhle teplotě vyšším než 120V je třeba řešit ochranu před nebezpečným dotykovým napětím při poruše, a pouze izolací to nestačí (hlídač izolačního stavu, DC proudový chránič...). Tj od roku 2018 jsou instalace s 3s 60čl. panely nezákonný, nebo ilegální, nebo jak to správně formulovat... Tohle samozřejmě nemají ani měniče Axpert VM a podobný s vysokonapěťovými stringy. Síťový a hybridní měniče co jsou připojený k DS mají všechny hlídání izolačního stavu panelů...
Nesplňuje tuto podmínku integrované ochrany (izolační stav panelů) ani King 2 (PIP MKX) s VN MPPT? Líbí se mi na něm, že má wifi a je schopen pracovat i bez baterie, přitom ale má mít AC-DC-AC konverzi, a je tedy bezpřetokový...
stepanbrno
Příspěvky: 6
Registrován: pon bře 21, 2022 10:16 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od stepanbrno »

To je zajímavý postřeh, to mi nedošlo (panely mám Leapton LP182*182-M-54-MH)
při konfiguraci 3s3p mi to vychází:
Battery Charging Current @ 57.6 V 62.5 Amps
Array ISC 40.95 Amps
Array VMP 93.06 Volts
Array VOC 110.82 Volts
Array VMP (Temp Compensated) 96.0 Volts
Array VOC (Temp Compensated) 130.4 Volts

při 2s5p
Battery Charging Current @ 57.6 V 69.4 Amps
Array ISC 68.25 Amps
Array VMP 62.04 Volts
Array VOC 73.88 Volts
Array VMP (Temp Compensated) 64.0 Volts
Array VOC (Temp Compensated) 86.9 Volts
Tady vidím jediný problém, že 2s bude při horších světelných podmínkách zase moc málo na nabíjení 16sLiFe baterky.

Napadá tě nějaké elegantní řešení? Chápu, že bych mohl pořídít hlídač izolačního stavu (např EMR6-R250-A-1), ale to je docela investice (cca 8000). Netušíš náhodou, jestli nějaké mppt toto mají už v sobě? Zkoušel jsem se dívat na Victron, ale zdá se že to taky nemají. Samozřejmě můžu se na to taky vykašlat a zapojit to tak, ale uvažoval jsem i o tom, že bych to v budoucnu zlegalizoval a připojil zjednodušeně jako mikrozdroj. A to by mi asi neprošlo, že?

Ještě by byla možnost panely prodat a koupit jiné :-)
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Kodl69 »

napadá, jít do ilegality, ale nikoho na nic nenavádím. Stejně můžou na každýho z nás něco najít a kriminalizovat, to je dnes horší než za komančů.
King taky nic takovýho nemá. Ale goodwe, solax a další podobný mají hlídání izolačního stavu.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od RadarS »

Kodl69 píše: čtv bře 24, 2022 9:20 am napadá, jít do ilegality, ale nikoho na nic nenavádím. Stejně můžou na každýho z nás něco najít a kriminalizovat, to je dnes horší než za komančů.
King taky nic takovýho nemá. Ale goodwe, solax a další podobný mají hlídání izolačního stavu.
Pokud to má technické řešení (externí prvek), tak se mi jeví jako cesta jej prostě použít...
KING/KING 2 s dvojitou konverzí jsou vlastně hybridy bez přetoku. I když je tato dvojitá konverze vykoupena nižší účinností.
Naproti tomu běžné hybridy Solax, Godwee a další fungovat s nulovými přetoky pracovat neumí, takže jsou pro "svépomoc" a off-grid nevhodné.
VN MPPT se mi jeví jako vhodnější, a tím možnost pracovat PIP MKX / KING 2 i bez baterie je zajímavá.
stepanbrno
Příspěvky: 6
Registrován: pon bře 21, 2022 10:16 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od stepanbrno »

Technické řešení to určitě má, spíš jde o to za jakou cenu. Co jsem se zběžně díval, hlídače izolačního stavu se normálně prodávají - je to ale primárně určeno pro IT sítě, takže je to drahý. Samozřejmě nabízí se možnost to koupit na aliexpresu, ale to zas nebude mít asi CE, takže to stejně revizák asi neuzná. Ale na to by to už chtělo někoho s hlubšími znalostmi norem (resp projektanta) aby řekl, co vše je ještě potřeba a jak to zakomponovat do systému. Zběžným googlením jsem nic srozumitelného nenašel.
Je to jako se svodičema přepětí a celým řešením SPDček a zemnění. Chce to někoho, kdo tomu rozumí a dokáže to spočítat :-) Nenajde se tu někdo? Samozřejmě za úplatu...
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od eduard22 »

RadarS píše: čtv bře 24, 2022 9:39 am
Kodl69 píše: čtv bře 24, 2022 9:20 am napadá, jít do ilegality, ale nikoho na nic nenavádím. Stejně můžou na každýho z nás něco najít a kriminalizovat, to je dnes horší než za komančů.
King taky nic takovýho nemá. Ale goodwe, solax a další podobný mají hlídání izolačního stavu.
Pokud to má technické řešení (externí prvek), tak se mi jeví jako cesta jej prostě použít...
KING/KING 2 s dvojitou konverzí jsou vlastně hybridy bez přetoku. I když je tato dvojitá konverze vykoupena nižší účinností.
Naproti tomu běžné hybridy Solax, Godwee a další fungovat s nulovými přetoky pracovat neumí, takže jsou pro "svépomoc" a off-grid nevhodné.
VN MPPT se mi jeví jako vhodnější, a tím možnost pracovat PIP MKX / KING 2 i bez baterie je zajímavá.
Prosím prosím, jste si naprosto jist, že i King 2 to má pořešené stejně jako King 1 a že je taky zaručeně bez přetoků, případně že je FVE při odebírání ze sítě ten moment dopředu nejprve galvanicky oddělena!?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Plazivec »

stepanbrno píše: stř bře 23, 2022 10:20 pm Ano, je mi jasné, že s Kingem nemusím řešit to přepínání, ale jak jsem psal, trochu mě odrazuje ta spotřeba...
Zastřelit, nebo pověsit?

Buď nebudu mít přetoky a zaplatím to spotřebou, nebo si nechám namontovat FVE firmou, vyřídit papíry a můžu mít přetoky, nebo VB, nebo prodávat. Já jiné možnosti nevidím.
Možná někdo sem napíše Studer. Ale to pro nás, ubohé chudé bastliče není. Na dražší zařízení já nesahám, jen se dívám.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Plazivec »

eduard22 píše: čtv čer 16, 2022 6:45 pm
RadarS píše: čtv bře 24, 2022 9:39 am
Kodl69 píše: čtv bře 24, 2022 9:20 am napadá, jít do ilegality, ale nikoho na nic nenavádím. Stejně můžou na každýho z nás něco najít a kriminalizovat, to je dnes horší než za komančů.
King taky nic takovýho nemá. Ale goodwe, solax a další podobný mají hlídání izolačního stavu.
Pokud to má technické řešení (externí prvek), tak se mi jeví jako cesta jej prostě použít...
KING/KING 2 s dvojitou konverzí jsou vlastně hybridy bez přetoku. I když je tato dvojitá konverze vykoupena nižší účinností.
Naproti tomu běžné hybridy Solax, Godwee a další fungovat s nulovými přetoky pracovat neumí, takže jsou pro "svépomoc" a off-grid nevhodné.
VN MPPT se mi jeví jako vhodnější, a tím možnost pracovat PIP MKX / KING 2 i bez baterie je zajímavá.
Prosím prosím, jste si naprosto jist, že i King 2 to má pořešené stejně jako King 1 a že je taky zaručeně bez přetoků, případně že je FVE při odebírání ze sítě ten moment dopředu nejprve galvanicky oddělena!?
Vem King1 ze španělska, ješte je mají. Právě jsem se plácl po kapse a objednal třetí kousek do skladu pro strejčka Porucha Jednohozkingůvparalelu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od dumi »

Cau kde je maj? Dej prosim.vedet dekuji :-)
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od mirekcafa »

nějak se nemůžu rozhodnout co koupit na bojler se spirálou 2 KW. Případně třeba občas s prodlužkou na pračku. V plánu je 6 panelů cca 450 KWp.
Co si myslíte o tomhle?
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 74855%21sh
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od mobilik »

Že za malo peňazí, malo muziky. Je to CN klon axperta a občas odchádzajú.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Plazivec »

mirekcafa píše: ned zář 18, 2022 11:01 am nějak se nemůžu rozhodnout co koupit na bojler se spirálou 2 KW. Případně třeba občas s prodlužkou na pračku. V plánu je 6 panelů cca 450 KWp.
Co si myslíte o tomhle?
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 74855%21sh
Zkus jestli něco nemají v EU skladu. Ty Easuny nejsou zas tak špatný.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od mobilik »

Poznam minimalne 10 ľudí ktorým bezdôvodne odišli.
Ale v pohode, nie sú to moje peniaze...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od Dagus »

Když neodejde plamenem, tak je to snesitelný :worker: jak se říká levná věc je dvakrát drahá.
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Pomoc s výběrem regulátoru/měniče

Příspěvek od vata »

No, určitě nechci přesvědčovat, jsem už asi stará škola, a nechce se mi už na téma čínských all in činských krabicí vyjadřovat. Ale ráda se podělím o zkušenosti s přepínačem sítí, který jsme navrhli na MP společně s první generací ostrovníků, a který mám dokumentovaný v textu níže tady: https://vati.cz/fve-2-rozsireni/
Rychlost přepnutí není určitě oslnivá, ale kromě přechytralé TV, která má zjevně poddimenzovaný zdroj, nemám v domácnosti jediný problém - PC si přepnutí nevšimne, lednice je taky v pohodě, čerpadla taky. Čas přepnutí jsem tedy neměla potřebu měřit.
Ten přepínač provozuju už dlouhé roky, a od doby jeho spuštění jsem na něj nesáhla, prostě funguje bez poruchy po tisících přepnutí (v provozu skoro 10 let, v přechodných obdobích to přepne dvakrát za den nebo i více). A občas přepíná i v silné zátěží, v situaci, kdy odpadne přetížený měnič. To sice nevidím ráda, ale občas se to prostě stane.
Důležité vědět, že jako řídící signál pro přepnutí je pro přepínač napětí na výstupu měniče, takže je to velmi blbuvzdorné a automatizací je třeba jen vypínat a zapínat měnič. Není třeba žádné datové komunikace.
No a právě přepínač sítí je předpoklad pro vybudování dobře škálovatelné a energeticky efektivní ostrovní FVE, ve které budete mít vše pod kontrolou. Narozdíl od čínského blackboxu, který si stejně pojede podle svého :)
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“