Jaký střídač aby fungoval se smart home?

Odpovědět
Honza987
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 10, 2022 9:11 pm

Jaký střídač aby fungoval se smart home?

Příspěvek od Honza987 »

Zdravím, jsem tu nově a rád bych načerpal informace o home automation ve spojení s FVE a vytápěním. Zjistil jsem, že je tu ve fóru spousta informací i pro začátečníky, takže se vrhám na pročítání, ale mám otázku, která mne trochu časově pálí, tak bych si dovolil se zeptat.
Momentálně jsem ve fázi pořizování FVE, mám nabídky od tří firem a musím se rozhdnout a dát jim vědět. Klíčové pro mne je, abych dokázal FVE začlenit do (zatím neexistující) smart domácnosti - abych dokázal vidět, kolik elektrárna zrovna vyrábí, měl statistiky kolik se vyrobilo, kolik šlo do baterek a kolik byl přetok do sítě a dokázal si podle aktuální situace řídit spotřebiče (např. zapnout klimatizaci když elektrárna vyrábí a baterka je plná).

Čili otázka 1 - chápu to správně, že ta komponenta FVE, která všechnu tuhle chytrost má v sobě je střídač? Čili potřebuju střídač, který se dá propojit se smart domácností (Home Assistant, Open-HAB, cokoliv).

Otázka 2 - pokud to tak je, tak jaký střídač mám chtít? Tohle jsou varianty, které jsem zatím v nabídkách viděl:
- Gen2™/Deye střídač řady SUN™ s chytrými MPPT trackery
- GoodWe ET Plus / Hybrid - 3f/asym/ 10kW
- třetí je ČEZ, který nabízí nějaký údajně svůj vlastní: https://www.cez.cz/webpublic/file/edee/ ... -02-26.pdf

Bude něco z toho s home automation fungovat? Nebo mám chtít něco úplně jiného? Jsou vůbec nějaké jiné možnosti?

Předem díky za rady a případně vysvětlení, pokud se ptám úplně blbě.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 112
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Jaký střídač aby fungoval se smart home?

Příspěvek od Youda »

Ahoj,

ptáš se úplně dobře.

Nejsnažší cesta je skutečně přes střídač. U moderních FVE se v něm totiž sbíhají data ze všech stran, včetně dat z BMS baterky a také dat z modbus elměru, kterým si střídač zjišťuje spotřebu domu a přetoky. Stačí se tedy správně připojit ke střídači a dostaneš desítky provozních hodnot, se kterými můžeš pracovat.

Vidím, že cílíš na klasický 10kW hybrid. Zde je to tak, že jsou dva střídače, které mají již hotovou integraci do domácí automatizace Home Assistant.
- GoodWe
- SolaX


Samotná komunikace mezi řídícím prvkem automatizace a střídačem probíhá většinou po ModBus, s tím že jako fyzickou vrstvu lze použít ethernet (Modbus TCP) nebo RS485 (Modbus RTU).

U některých jiných střídačů je to složitější. Komunikují přes sériovou linku RS232 (nebo její emulaci pomocí USB). Tam potřebuješ navíc nějaký HW převodník a také si musíš rozklíčovat protokol, většinou za pomoci příkladů z GitHub. Některé střídače také mají klasické RestAPI a JSON, takže pak si je můžeš zaintegrovat téměř do čehokoliv, co umí nějaký programovací jazyk a má to IP adresu.

Zajímavě řešenou integraci má Victron. Všechny jeho komponenty se zapojují do centrální řídící jednotky (aka GX device), a data z GX device potom můžeš získávat přes MQTT. Díky tomu se dá naintegrovat téměř do čehokoliv.

Pozor na jednu věc - některé integrace fungují tak, že střídač pravidelně odesílá data do svého domovského cloudu a automatizace data vyzvedává až z tohoto cloudu. Toto určitě nechceš. Je to lock-in jako prase, je to závislé na funkčním internetu, závislé na ochotě výrobce udržovat funkční servery, je to brutálně pomalé a nehodí se to pro jakékoliv automatizační úlohy.

Ještě k těm střídačům, co jsi tu psal:

ČEZ Battery Box má možnost komunikaci přes Modbus RS485. Integraci do domácí automatizace si asi budeš muset napsat sám a nevím, je-li k dispozici nějaký popis jeho modbus registrů a návod. Nevím, jestli kromě RS485 umí také Modbus TCP, což by práci dost ulehčilo. Každopádně, ČEZ Battery Box není obecně dobrá volba pro FVE, viz video zde: https://www.youtube.com/watch?v=PjpBCZg ... u&index=16

Gen2/Deye od Malina Group je OEM střídač, který se dá koupit pod mnoha názvy. Nějaké datové rozhraní má určitě, ale otázkou je, zda-li k němu někdo poskytuje popis a příručku programátora. Můžeš schválně zkusit do Maliny napsat, ať ti to pošlou, obzvláště když se ve svých prezentacích prsí, že jsou výrobci svého střídače, panelů i baterek. Jak sám víš, střídač je OEM Deye. Baterky jsou OEM UFOBATTERY. Firmu, která lže už při prvním setkání, bych si do baráku nepustil.

GoodWe bude chodit, jako střídač je to osvědčená klasika. Do různých systémů domácí automatizace jej připojilo již hromadu lidí, takže návody od nich se dají vyhledat. Potíž GW10K-ET Plus je, že už je to starší kousek, občas nevysvětlitelně zlobí a také nezvládá nejmodernější panely, které mají na něj příliš velký proud.

SolaX X3
hybrid G4, je aktuálně standard pro domácí 10kW hybridní FVE. Chodí výrazně lépe než GoodWe, zvládá nejmodernější panely, lze více přetížit. Integrovat se dá.


Kdybych řešil 10kWp hybridní domácí FVE pro souseda, udělal bych to právě na SolaXu.
Kdybych si stavěl FVE pro sebe, ať už ostrov nebo hybrid. A neměl hluboko do kapsy, udělal bych to na Victronu.
Youda

PS: Tihle lidé z ČR se do podobných projektů pustili, určitě se mrkněte. Myslím že ten druhý nabízí i nějakou placenou pomoc s rozhozením nestandardních věcí:

https://www.facebook.com/groups/2655547 ... 1129907481
https://www.facebook.com/groups/3619715 ... 1896079364
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7901
Honza987
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 10, 2022 9:11 pm

Re: Jaký střídač aby fungoval se smart home?

Příspěvek od Honza987 »

Super informace, díky moc! Budu se asi soustředit na ten SolaX, případně se pozeptám na cenu Victronu.
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“