Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Odpovědět
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Ahoj, potřeboval bych radu zkušenějších s problematickým prvním zapojením Victron EasySolar-II 48/3000/35-32 MPPT 250/70 GX.

Před nějakou dobou jsem si pořídil Victron EasySolar-II GX a dostal se k zapojení až teď. Vzhledem k tomu, že bude fungovat v ostrovní režimu a na místě, kde je nestabilní internet, rozhodl jsem se vše připravit předem.

Baterie, ještě nebyly připraveny, tak jsem zapojil pouze AC IN. Zařízení zapnul pomocí tlačítka do polohy I. Zařízení se rozběhlo, ale displej na zařízení za celou dobu bez života. Připojil jsem k zařízení telefon přes (bluetooth). Byla mi nabídnuta 2x aktualizace firmware, což jsem úspěšně provedl. Při pokusu připojit se na zařízení stejným způsobem z PC, tak PC zařízení bohužel nevidí :(. Připojil jsem tedy EasySolar-II z routeru pomocí UTP kabelu, dle diod na RJ45 se zdá že komunikace probíhá, ale když jsem se pomocí VRM ID a portálu https://vrm.victronenergy.com/ snažil zařízení přiřadit ke svému účtu, hlásil mi portál, že zařízení s tímto ID nezná. Zkoušel jsem se k EasySolar-II připojit skrz síť pomocí IP, ale na routeru jsem jeho adresu nenašel.

Bylo mi doporučeno, zapojit Victron EasySolar-II GX jen na baterie a celý proces zopakovat. To jsem taky udělal a výsledek byl následující.

Zařízení se sice zapne a je slyšet lehký brum. Mobilem přes bluetooth se skrz aplikaci do zařízení dostanu (viz. screeny), ale tím fungující část končí.

Co nefunguje:
připojení k internetu
- když dám UTP kabel do routeru, vše se zdá funkční dle ledek na konektoru, ale na routeru IP a MAC adresu zařízení nevidím
- když se pokusím zařízení přidat do VRM portálu, nezná ho
připojení k PC
- pomocí bluetooth zařízení najdu, spárují, ale aplikace "VictronConnect" zařízení nevidí
- pomoci UTP kabelu, mé PC detekuje neznámou síť, ale se zařízením nelze nijak komunikovat
- Wifi, kterou má zařízení emitovat, zdá se že neemituje, jelikož nejde zachytit z mobilu ani z PC

Dělám někde chybu, nebo se jedná o vadné zařízení určené k reklamaci?
Dáky za vaše postřehy, nápady zkušenosti. Jsem v tomto celkem nový, tak prosím nelynčovat
Přílohy
Screenshot_20220617-232138.png
Screenshot_20220617-232138.png (125.93 KiB) Zobrazeno 23040 x
Screenshot_20220617-232144.png
Screenshot_20220617-232144.png (142.3 KiB) Zobrazeno 23040 x
image (5).png
image (5).png (47.61 KiB) Zobrazeno 23040 x
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Díky za reakci.
To že se to dělá takto jak píšeš, vychází prosím z čeho?
Vlastní zkušenosti, nějaký oficiální návod od výrobce, nebo něčeho jiného?
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Pokud jsem se tě nějak dotkl, tak sorry, nebylo to myšleno zle, ani v nerespektu.
Ale píšeš, že pokud jsem nepostupoval podle toho co píšeš, tak jsem to poškodil a nevztahuje se na to záruka.

Já to nijak nevylučuji a jsme rád, že trávíš svůj čas nad mým problémem, ale pokud je opravdu problém v tom jak jsem zařízení zapojil, musím se přece někde jako uživatel dozvědět, jaký postup je správný, abych zařízení nepoškodil a to i bez tvých 40 let zkušeností. Nemyslíš?

Možná jsem něco přehlédl, přece jenom jsou to jedny z prvních mých zkušeností. Ale to co tady popisuješ, dozvím se to někde i v instalační příručce, která je v definici záruky na zařízení zásadní?
Naposledy upravil(a) MisakP dne sob čer 18, 2022 5:16 pm, celkem upraveno 1 x.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Vylučovací metoda je určitě skvělý nápad, a rád bych tak postupoval, ale ještě asi nemám dost zkušeností, abych ji zrealizoval, navíc zařízení je v záruce a pokud je otevřu (a budu chtít proměřovat) o záruku nejspíše přijdu 100%.

Na baterii je 43.7 V ale displej nic neukazuje, tak se bohužel nedozvím zdali je to OK, nebo ne.
Rozhodně ale díky za dokumenty, postupně projdu a zkusím zrealizovat co bude v mých silách.
turbyho
Příspěvky: 7
Registrován: sob lis 27, 2021 10:58 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od turbyho »

Zapojit victrona bez baterie je opravdu bezva napad. Pokud by jsi alespon nahledl do dokumentace tak by jsi vedel, ze se to opravdu NEDELA.

Byt tebou, tak si sezenu nekoho kdo aleson trochu tusi co dela a pokusi se zjistit co vsechno jsi mezi tim stihnul domrvit.

Vice srozumitelne to uz asi napsat nejde.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 2xMP-II 2.4kW, 1xKing 5kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od Diablo1st »

MisakP píše: sob čer 18, 2022 5:26 pm Vylučovací metoda je určitě skvělý nápad, a rád bych tak postupoval, ale ještě asi nemám dost zkušeností, abych ji zrealizoval, navíc zařízení je v záruce a pokud je otevřu (a budu chtít proměřovat) o záruku nejspíše přijdu 100%.

Na baterii je 43.7 V ale displej nic neukazuje, tak se bohužel nedozvím zdali je to OK, nebo ne.
Rozhodně ale díky za dokumenty, postupně projdu a zkusím zrealizovat co bude v mých silách.
To je fakt baterka len na 43,7V? Čo ukazuje multimeter? Čo je to za batéria?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

turbyho píše: ned čer 19, 2022 12:09 am Zapojit victrona bez baterie je opravdu bezva napad. Pokud by jsi alespon nahledl do dokumentace tak by jsi vedel, ze se to opravdu NEDELA.
No jo, nejsi první kdo mi to říká. Ale už se stalo. Manuály jsem četl, ostatně jak jsem už psal výše. Ale nikde jsem nenašel informaci, že výhradně takto zapojený EasySolar-II být nesmí, jinak hrozí destrukce.

Diablo1st píše: ned čer 19, 2022 8:40 am To je fakt baterka len na 43,7V? Čo ukazuje multimeter? Čo je to za batéria?
Jsou to 4 vysloužilé Tesla moduly zapojeny 2S2P a každý z nich ukazuje 21.9V
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Asi to bude znít divně, ale ano. Aktuálně bohužel nemám ani jedno z toho co popisuješ k dispozici :(.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Tady jsem našel celkem obsáhlou diskuzi, kde popisují, že tohle napětí na bateriích by pro spuštění Victronu neměl být problém https://community.victronenergy.com/que ... on-in.html
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Jakou škatuli myslíš prosím? Asi nerozumím.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od josse »


MisakP píše: Jsou to 4 vysloužilé Tesla moduly zapojeny 2S2P a každý z nich ukazuje 21.9V
To není dobré je na tomto napětí nechávat dlouho ... Co nejdříve nabít a zkontroloval bych samovybíjení všech článků a pro nabíjení mít u sebe termokameru.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

rottenkiwi píše: ned čer 19, 2022 3:25 pm No to co je na stene a nechce to fungovat, ake ma to napatie co som napisal ? DC Input Low Restart

A ked sa k pripojenej baterke zapne len nabijacka v tej skatuli, tak ide ?
Nejsem si jist zdali úplně rozumím, ale i tak se pokusím odpovědět. 43,74 V mají baterie po zapojení do střídači, což ale ukazují i screeny, které jsem posílal výše (zdá se že je to pouze nastavení MPPT). Co se týče hodnoty "input Low restart" tu aktuálně nemám jak zjistit, jelikož se do tohoto nastavení nedostanu. Ale v podstatě o tom je víceméně celé toto vlákno. Uniká mi něco, nebo jsem něco špatně pochopil?
josse píše: pon čer 20, 2022 9:12 am
MisakP píše: Jsou to 4 vysloužilé Tesla moduly zapojeny 2S2P a každý z nich ukazuje 21.9V
To není dobré je na tomto napětí nechávat dlouho ... Co nejdříve nabít a zkontroloval bych samovybíjení všech článků a pro nabíjení mít u sebe termokameru.
Proč to není dobré? Máš s tím nějaké zkušenosti?
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od josse »

MisakP píše: Jsou to 4 vysloužilé Tesla moduly zapojeny 2S2P a každý z nich ukazuje 21.9V
To není dobré je na tomto napětí nechávat dlouho ... Co nejdříve nabít a zkontroloval bych samovybíjení všech článků a pro nabíjení mít u sebe termokameru.
[/quote]

Proč to není dobré? Máš s tím nějaké zkušenosti?[/quote]

Co vím tak jeden modul je 12S, a potom je to 1.8V na článek a to není skladovací napětí. Skladovací napětí je podle typu mezi 3.6-3.8V. Nevím jak dlouho na tom napětí jsou ani jiné okolnosti, jen upozorňuju na možné problémy. Čím déle zůstanou vybité, tím rychleji degradují (časová degradace která není závislá na namáhání a cyklování) někde kolem 10let se to začíná projevovat, čím vzdálenější napětí od středu, tím dříve se něco projeví. Už mi rukama prošlo přes 8 tisíc článků, různého typu, pravda chemie od Tesly ještě ne, kdyby to byly články od Panasonic tak ty už jo... Ono je to všechno podobné. Ta časová degradace je z mých zkušeností nejhorší a nejméně předvídatelná u Sanyo a Sony, u těch ostatních je to o řád lepší (včetně Noname Čína)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Zajímavé, něco víc si o tom zkusím nastudovat. Já se už v tomto napětí dostal a už se mi to nějakou dobu válí, než jsem se k nim dostal. Co mě ale dost překvapilo, tak úbytek napětí téměř řádný. Tento modul je z Tesly model S, takže tam by právě ještě měly být články od Panasoniku. Podrobnější informace jsou třeba zde https://057tech.com/products/battery_modules

Taky další info https://circuitdigest.com/article/tesla ... erspective
A v příloze by mela být charakteristiky jednotlivých článků
Přílohy
ncr18650b.pdf
(459.6 KiB) Staženo 401 x
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od josse »

MisakP píše:Zajímavé, něco víc si o tom zkusím nastudovat. Já se už v tomto napětí dostal a už se mi to nějakou dobu válí, než jsem se k nim dostal. Co mě ale dost překvapilo, tak úbytek napětí téměř řádný. Tento modul je z Tesly model S, takže tam by právě ještě měly být články od Panasoniku. Podrobnější informace jsou třeba zde https://057tech.com/products/battery_modules

Taky další info https://circuitdigest.com/article/tesla ... erspective
A v příloze by mela být charakteristiky jednotlivých článků
Proč asi vybíjecí charakteristika končí dole na 2.5V?

Samovybíjení poškozených článků se projeví až při nabíjení, a až někdy ke konci... S termokamerou v ruce bych je nabíjel až do 4.2V dle datasheet, a následně měsíc čekání s multimetrem. Toto ověří, že jsou opravdu v pořádku vhodné do domácí elektrárny. A s tím nabitím nad 3.6V bych neotálel.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od MisakP »

Tak se mi to nakonec podařilo celé vyřešit a vše funguje jak má.

Kde byl problém? Přímo v EasySolaru, byl špatně zapojený kabel propojující vnitřní GX jednotku a dvouřádkový displej v krytu zařízení. Vypadá to sice jako blbost, ale GX modul i displej kvůli tomu byly nefunkční. Chvíli mi trvalo než jsem na to přišel, ale dost jsem se toho při hledání problému naučil :).

Mé díky patří i všem, kteří mi věnovali drahocenný čas a snažili se pomoci. Díky moc.

A ještě by bylo fér, dát sem pár postřehů z bádání, třeba pomohou někomu dalšímu:
  • Když zapojíte Victron jen na AC stranu, bez baterií, je to problém? Ne není. Když si pozorně přečtete manuál, nikde se to striktně nezakazuje a narazíte i na doporučení zapojit buď AC IN, nebo baterie. Pozor ale na jiné výrobce, tam by to střídač nemusel přežít, takže i tak je dobrým zvykem a mým doporučením baterie zapojit před AC IN.
  • Uškodilo Tesla bateriím jejich více jak roční skladování na cca 50 % jejich kapacity? Na první pohled se zdá že nikoliv, ale budu dělat ještě dlouhodobější testy. A obecně z toho co jsem se dočetl, se doporučuje LiIon baterie skladovat plně nabité. Ale mám v tom zatím jen minimální zkušenosti.
  • Je možné bez MK3 kabelu nastavit vše ve Victronu? Bohužel ne, třeba typ nabíjených baterií jsem přes GX modul nikde nenašel. Teprve až jsem střídač připojil přes MK3 Victron kabel, šlo to.
    Jak s teplotou článku a doporučení na použití termo kamery Termokamera nebyla vůbec třeba a to hned ze dvou důvodů. 1) Logi BMS, kterou k nim používám, snímá i teplotu baterií. Nabíjel jsem pouze 16A takže baterie se ani neohřály.
Přílohy
FLIR_20220703_102523_433.jpg
FLIR_20220703_102523_433.jpg (1.55 MiB) Zobrazeno 22575 x
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Problémy s Victron EasySolar-II GX při prvním zapojení

Příspěvek od Dagus »

Je možné bez MK3 kabelu nastavit vše ve Victronu? Bohužel ne, třeba typ nabíjených baterií jsem přes GX modul nikde nenašel. Teprve až jsem střídač připojil přes MK3 Victron kabel, šlo to
To není pravda, nastavit to přes remote config skrz vrm lze. Nelze dělat paralelní spojení, vícefázové zapojení.
Každopádně MK3 kabel každopádně doporučuji na FW, debug a rychlé změny u testování.
Odpovědět

Zpět na „Victron“