Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Odpovědět
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Příspěvek od VITEK »

Ahoj kolegové vzhledem k tomu že mi není umožněno psát na mypoweru nebot jsem byl opustil tak abych nezakrněl a abych měl o čem psát, rozhodl jsem se pro Vás udělat super měření.

mám 3x PIP 5048 MK paralelně.

koupil jsem si 1f analyzátor sítě na 100A, carlo galvazi, tak jako ssr a spoustu dalších věcí v chatrči.
elektroměr /analyzátor https://www.enika.cz/em112din-av01x-s1x_z22304/

zajímalo mě jak se chová měnič který je trvale napojen na síť.

první náznaky byly již na mypower, kde jsem avizoval, že měničema trvale teče proud - to se potvrdilo, konkrétně při 245,5V AC na síti proud 0,138 A což je přesně 33,88 VA. no a první věc byla zjistit jak se to teda chová, nebot tam cvakne relé které spojí/rozpojí PE a N, bud na TNC anebo TNS sít. každej asi ví co to je.

tak jsem nainstaloval eletroměr klasický s měřením na 1 měsíc, a to tedy na AC in. - tento elektroměr neukázal ani náznak činného odběru ( elektroměr byl klasický 1modulový a elektronický s mechanickým počítadlem co sem doma vyštrachal)

Tak a ted o čem to vlastně je. Dnes jsem připojil na AC in analyzátor sítě a celkem nepřekvapivě měnič neodebírá nic ze sítě ( nedetovatelné - elektroměr má 0,5 procent přesnost a nejmenší zobrazená hodnota činného výkonu je 0,01 kW.

přitom ukazoval kapacitní dodávku do sítě celých -0,03 až -0,04 kVAr cos Phi bylo 0,00 - teoreticky to ani neexistuje resp jo - ideální kondík/ideální tlumivka - ty si ale nekoupíte. Evidentně analyzátor neevidoval žádný činný proud a žádnou dodávku ani odběr.

cíl byl změřit typ charakteru zátěže měniče vzhledem k síti,

reprezentace výsledků - vezměte v potaz, že každý přístroj má určitou přesnost měření, určitou nejistotu a zobrazenou hodnotu.
takže měřím velmi malý proudy velmi malý zdánlivý výkon, na robustním přístroji s rozsahem do 100A. a dle katalogového listu přesnost 0,5 ale až od určitých naměřených hodnot.

pro toho komu to nic neříká sorry, ve finále jsem vlastně nezměřil skoro nic kromě toho že s určitou jistotou 3 měniče ze sítě odebírají trvale maximálně výkon blízký nule.

V mojí chatrči bohatě postačí na provoz tak jak je nehodlám nic měnit.

v příštím pokračování tohoto příspěvku se těště na load rejection test 5 kW při plně nabitých baterkách. cíl je zjistit zda měnič náhodou nevyprskne část výkonu v podobě přetoku ven ... nevím ale kdy se k tomu dostanu.

Nazdar Vítek
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Příspěvek od Trubka »

VITEK píše: ned srp 08, 2021 9:17 pm pro toho komu to nic neříká sorry, ve finále jsem vlastně nezměřil skoro nic kromě toho že s určitou jistotou 3 měniče ze sítě odebírají trvale maximálně výkon blízký nule.

V mojí chatrči bohatě postačí na provoz tak jak je nehodlám nic měnit.

v příštím pokračování tohoto příspěvku se těště na load rejection test 5 kW při plně nabitých baterkách. cíl je zjistit zda měnič náhodou nevyprskne část výkonu v podobě přetoku ven ... nevím ale kdy se k tomu dostanu.

Nazdar Vítek
Jo, to dává smysl - pokud PIP5048MK zrovna nenabíjí, tak síť vlastně vůbec nepotřebuje. Svoji spotřebu si vykryje z panelů a baterek.

Ten druhý test bude hodně zajímavý - vlastně se tím ověří, jestli je PIP5048MK opravdu bezpřetokový, díky té dvojité konverzi, nebo nikoliv.

Těším se!
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Příspěvek od JonasPP »

Tak toto vlákno si budem rad sondovať, lebo keď budem veľký a na šetrím dostatok financii, tak mam v plane najmenej 2kingy.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Příspěvek od Martin P »

Jen mne napadlo. Má axpert, i když jede v ostrovu, ale s připojenou DS na vstupu nějaké měření napětí z DS?
Že by si toto měření napětí v DS něco nepatrného bralo z DS, případně tam byl nějaký mikro svod.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Příspěvek od Plazivec »

To první měření mě nějak nedává smysl, budou tam měřící obvody, jaké - to by snad mohli říct tady kovaní odborníci v elektrotechnice - spíš by mě zajímaly ty přetoky. Ještě jsi to neměřil Vítku?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Příspěvek od VITEK »

Ahoj přetoky jsem neměřil,

resp k load rejectionu jsem se nedostal a baterku už nabitou nemám.

takže závěrem zatím lze jednoznačně říci - axpert king resp PIP 5048MK má měření na síti. detekuje 240 V např, po detekci v něm sepne relé - a to trvale odebírá zdánlivý ( v tomto případě jalový výkon). ten výkon jelikož ale jen jalový, je elektroměrem neměřitelný resp 0,0 kwh. Ze sítě do měniče za dobu 3 měsíců v režimu SBU se zálohou ze sítě. Myslím že tohle je víc než super. ( a to používám 3x paralelně PIP 5048) které namotaly již 19 MWh na výstupu za 2 roky života.

jestli je tam přetok do sítě to zatím nevím, nabité baterky budou tak v unoru tipuju... dřív asi ne, obávám se ale že nejsou a tak to řešit nebudu.

Jinak letos bohužel nemám na nic tolik času jako to bylo před rokem a již přestávám FVE nějak extra řešit. spolehlivě to funguje, bypass nepoužívám, pokud je třeba dobít, dobiju v noci bud z axperta nebo externí nabíječky.

pokusím se v létě Vám něco naměřit.

Best Regards Vit
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Re: Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Příspěvek od rege »

Mal som viac ako rok elektromer pred axpertom, ktory meral spotrebu oboma smermi a pretok nebol zaznamenany ziadny.

Inak ak su axperty zapojene paralelne na tu istu fazu tak eco rezim(bypass) sa neda zapnut.
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
eduard22
Příspěvky: 988
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert king - PIP 5048 MK měření na síti

Příspěvek od eduard22 »

Neví někdo, nebo nechystá se otestovat, jestli i King 2 - je také zaručeně bez přetoků, i kdy má vysokonapěťový vstup z panelů a nemá prej VF trafo?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Axpert“